Alfabet duszy i ciała

Okładka książki Alfabet duszy i ciała Józef Tischner
Okładka książki Alfabet duszy i ciała
Józef Tischner Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2018-11-14
2018-11-14
literatura polska myśli rozważania mądrość ciało dialog miłość nadzieja solidarność życie śmierć

Świat pojęć ks. Józefa Tischnera

Alfabet życia

Alfabet życia

„Alfabet duszy i ciała” stanowi zbiór zagadnień i nauczań księdza Tischnera z różnych źródeł, głównie jego książek i artykułów. Niektóre z omawianych zagadnień wymagają większego skupienia na czytaniu. Jak na pierwsze spotkanie z nauczaniem owego księdza jestem mile zaskoczona. Może pozostał niedosyt, bo w książce są zawarte urywki myśli, a pewnie czytając pełne dzieło, więcej można by wynieść. Poniżej kilka cytatów, które trafnie ujmują dane zagadnienie:
„To nie poszukiwanie wiary jest źródłem wiary, a wiara jest źródłem poszukiwania. Nikt nie szuka, nie wierząc, że znajdzie. Szuka ten, kto wierzy.”
„Miłość nie jest zatem nastrojem, uniesieniem, radością, jak pojmują ją dzisiaj pod wpływem romantyków. Miłość to akt decyzji, wyboru, uznania za „swoje”.”
„Kochać znaczy – wybrać.”
„Kto chce zrozumieć naturę wiary religijnej, niech będzie przygotowany na spotkanie z prostotą. Trudność rozumienia nie polega bowiem na tym, że wiara jest złożona, a my prości, ale na tym, że my powikłani, a wiara prosta.”
„W wychowaniu chodzi o to, aby wyprowadzić człowieka ze świata lęku do świata odpowiedzialności.”

Świetna pozycja, którą polecam osobom wierzącym, niewierzącym, poszukującym,... - dosłownie wszystkim.
Ks. Tischner ma dar nazywania rzeczy po imieniu, mówi jak jest, nie owija w bawełnę. Porusza wszystkie tematy, które dotyczą współczesnego człowieka. Nie skupia się wyłącznie na tematach wiary, ale również życia politycznego i codziennego każdego z nas.

1982

Jak opowiedzieć o najważniejszych życiowych kwestiach, a przy tym nie stracić lekkości? To wiedzą twórcy Alfabetu duszy. Z twórczości, wykładów i artykułów księdza Tischnera, wybrali to co najlepsze i w skompresowanej formie, pokazują jak żyć. Jak być dobrym człowiekiem, dobrym katolikiem i świadomym obywatelem. Bez patosu, przynudzania, i moralizatorstwa. Pochłonęłam w jeden dzień!

To bardzo dobra książka dla tych, którzy jeszcze nie znają prac księdza Tischnera i dla tych, którzy znają, ale chcą sobie coś powtórzyć.

Wojciech Bonowicz podjął tytaniczną pracę i z książek, kazań, wywiadów Księdza Profesora wyłuskał tematycznie określone fragmenty. Obok tematyki religijnej, która jest reprezentowana tylko przez cztery rozdziały, znajdziemy tam rozważania o człowieku, kulturze, miłości, etyce, dialogu, dramacie czy demokracji oraz wiele innych. Jak zwykle czyta się bardzo dobrze.

Książka ma także piękną oprawę nawiązującą do stylu góralskiego. To już kolejne wydanie myśli Tischnera w takiej edycji.

Myślę, że może być ona doskonałym pierwszym spotkaniem z Księdzem Tischnerem.
Gorąco polecam.

Jeśli wydawnictwo może zrobić cokolwiek, aby młody czytelnik pokochał autora (zapomnianego lub nie odkrytego jeszcze przez wielu) jest to niewątpliwie wydanie pięknej i rewelacyjnie przygotowanej serii mądrości człowieka gór.

Zbiór Alfabet oraz wcześniej wydany Krótki przewodnik po życiu to doskonałe wprowadzenie w świat myśli i filozofii Tischnera. W czasach gdzie masowo czytamy kiepską literaturę, gdzie wydawane są książki „jedno- razowego czytania” taka pozycja nie powinna przejeść bez echa. Dlaczego naprawdę dobre treści nie są czytane przez masy?

Alfabet czyta się jednym tchem, pochłania się go i pragnie jeszcze więcej. Uważam, że warto wracać kilkakrotnie do przedstawianych treści, gdyż ich wybór pokazuje zakres wiedzy i przemyśleń ks. Tischnera na wiele wciąż ważnych tematów i problemów tego świata. Zderzenie się młodego czytelnika z tą książką ( ostatecznie z całą serią - graficznie rewelacyjnie przygotowaną) to tylko wrota do poznania Tischnera głębiej i lepiej. To zaproszenie do obcowania z literaturą dobrą, głębszą i ważną.

Każdy mini rozdział gaworzy o czymś innym, przedstawia przemyślenia autora i zostawia nas z pytaniami ważnymi i trudnymi. Pytaniami o naszą wolność, wiarę, miłość, szczęśliwe życie…

Co ja osobiście uwielbiam u Tischnera to fakt, że był po nad wymiar inteligentny i zachował swoją pokorę bycia do końca. Nie ocenia ludzi, nie oskarża. Pokazuje nam jaką drogą iść i chce zostać naszym towarzyszem mimo naszych upadków. To prawdziwy przyjaciel ludzi i warto go zabrać w swoją drogę, gdyż prostota płynąca z jego nauk przyciąga nawet tych najtwardszych.

Mam nadzieję, że wydawnictwo nie zakończy tej serii i już niebawem pojawią się kolejne zbiory myśli.

• Religia
  • Zasługują na uwagę!