Świat pojęć ks. Józefa Tischnera

Wojtek Wojtek
17.06.2019
Okładka książki Alfabet duszy i ciała Józef Tischner

Lista haseł w „Alfabecie Tischnera” mogłaby być dwukrotnie i trzykrotnie dłuższa; chodzi jednak o to, żeby z tego, co ciekawe, wybrać to, co przydatne, co – by nawiązać do jednej z metafor pojawiających się u Tischnera – możemy dziś z pożytkiem strawić. Nie jest to zatem cały Tischner, nie jest to Tischner w pigułce. Są to raczej wydobyte z Tischnera pigułki na różne dolegliwości naszego czasu. Czy okażą się skuteczne, to już inna rzecz.

Ksiądz Józef Tischner był z całą pewnością postacią niebanalną. Kapłan, wybitny filozof i myśliciel, bardzo związany z Podhalem, kapelan Solidarności. Bardzo aktywny w życiu publicznym, autor wielu tekstów, felietonów.

Dzięki wydawnictwu Znak możemy bliżej poznać jego poglądy, właśnie bowiem ukazała się książka pod tytułem „Alfabet duszy i ciała”. Opracowania i wyboru tekstów do tej publikacji dokonał Wojciech Bonowicz. On również jest autorem wstępu, w którym pisze, że alfabet ten „jest przede wszystkim przewodnikiem po pojęciach, wokół których nieustannie krążyła myśl Tischnera”.

Publikacja jest bardzo ładnie i starannie wydana. Na okładce zostały umieszczone motywy ludowe, przypominające związek ks. Tischnera z górami. Każde pojęcie zostało przedstawione na kilku stronach. Książki nie musimy czytać „od deski do deski”. Możemy ją traktować – oczywiście w wielkim skrócie – jako małą encyklopedię myśli ks. Józefa.

Bonowicz zebrał w tym tomie wiele pojęć, które nigdy nie tracą na aktualności. Mało tego, czasem ludzie często ich używają, nie zastanawiając się, co się pod nimi kryje.

Co zatem ks. Tischner myślał o Bogu, człowieku? Czym dla niego była demokracja, patriotyzm, prawda, władza? Jak tłumaczył etykę, filozofię, miłość? Co według niego oznacza krzyż? Wreszcie – co sądził o Kościele, księżach?

„Alfabet duszy i ciała” to – ze względu na wykształcenie filozoficzne autora – nie jest łatwa pozycja. Bez wątpienia zmusza jednak do myślenia. Niektóre teksty ks. Tischnera prowokują, z niektórymi tezami możemy się nie zgadzać. Nie zmienia to jednak faktu, że temu niezwykłemu kapłanowi zawsze chodziło o prawdę i o człowieka.

Lektura tej publikacji uczy także kultury słowa i wyrażania własnych myśli. Obserwując dzisiejsze rozmowy i toczone publicznie debaty, myślę, że jest to bardzo ważne.

To książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć poglądy ks. Józefa Tischnera.

Wojciech Sobański