Ludzie w czasach Jezusa

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
religia

Dla chrześcijan najważniejszym wydarzeniem w historii jest przyjście na świat, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W tej książce próbuję sprawdzić, w jakiej scenografii odbywał się ten dramat. Dwa tysiące lat temu życie toczyło się jednak przecież nie tylko w Betlejem i Jerozolimie. Na wszystkich kontynentach ludzie przeżywali swoje miłości, tragedie, wzloty i upadki. W Palestynie spotykam...

W Palestynie spotykam drugoplanowych aktorów Ewangelii, którzy pojawiają się w niej dosłownie na chwilę. Próbuję zostać z nimi dłużej niż na parę zdań: dowiedzieć się, skąd się wzięli i dokąd poszli dalej. Służący z wesela w Kanie Galilejskiej, kobieta oskarżona o cudzołóstwo, żona zarządcy Heroda, ojciec chłopca uzdrowionego z padaczki, rodzice dzieci błogosławionych przez Jezusa - to nie papierowi statyści, to ludzie z krwi i kości, którzy czuli, myśleli, w zetknięciu z Chrystusem decydowali, czy iść odtąd Jego, czy dalej swoją drogą.
Po co napisałem tę książkę? Żeby pokazać, jak nieprawdopodobnie barwny był świat, na który przyszedł Jezus. Że jego żłóbkiem były setki przeróżnych kultur, a współczesnymi ludźmi nie tylko galilejscy pasterze i faryzeusze. Że przeglądając się w losach naszych prapradziadków zobaczyć możemy samych siebie, zmagających się wciąż z tymi samymi pytaniami: wierzyć czy nie wierzyć, podbijać czy odpoczywać, mieć czy rozdawać? Jak żyć?:)

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,165,1

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,165,1

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1615

Wiek chrystusowy

Szymon Hołownia, po książkach podróżniczych i rozmowach z Marcinem Prokopem, powraca do tego, w czym czuje się najlepiej – do Ewangelii i przesłania Jezusa Chrystusa. Chociaż autor skończył już 40. to postanowił napisać książkę o „wieku Chrystusowym”, bo taka jest nić przewodnia „Ludzi w czasach Jezusa”, książki, będącej podróżą po świecie w czasach, gdy nauczał Chrystus.

Hołownia swej podróży nie zawęża jedynie do Jerozolimy i terenu dzisiejszego Izraela. „Ludzie w czasach Jezusa” mają swego bohatera zbiorowego, którym jest rówieśnik Jezusa, w czasach gdy spełnia się największa tajemnica chrześcijaństwa – śmierć Syna Bożego i zmartwychwstanie. Zatem tytuł może nas nieco nieco mylić, bowiem „ludzie w czasach Jezusa” to nie tylko ci, którzy kochali i nienawidzili Chrystusa za to, że przyciągał tłumy, które za chwilę miały się od niego odwrócić i pozostawić go samego w obliczu kaźni na Golgocie. To także ci, którzy nic o jego istnieniu nie wiedzieli.

Hołownia chce pokazać piękno i bogactwo ówczesnego świata....

Hołownia chce pokazać piękno i bogactwo ówczesnego świata. Podróżujemy zatem do Chin, Japonii, do Afryki i do kraju Azteków. Poznajemy naszych słowiańskich praprapra...dziadków i babcie i dowiadujemy się, że nasze korzenie sięgają terytorium dzisiejszego Iranu. W kontekście tych fascynujących, pełnych anegdot i ciekawostek opowieści jeszcze pełniej wybrzmiewa Słowo Jezusa, Słowo, które w czasach przemocy i wyzysku, było słowem miłości i szacunku dla godności Dziecka Bożego. Historie z różnych zakątków globu przeplatane są historiami z Ewangelii i Biblii, przez co możemy jeszcze lepiej przyjrzeć się historycznemu kontekstowi „Dobrej Nowiny”.

Hołownia to człowiek miliona profesji – dziennikarz, pisarz, celebryta znany z programu „Mam Talent!”. Zajmuje się także pomocom biednym w Afryce – założył Fundację Kasisi, pomagającą dwustu sierotom w Zambii, poprzez Dobrą Fabrykę wspiera finansowo hospicjum w Rwandzie. W ostatnim czasie był ciężko chory, ale nie ma zamiaru rezygnować z głoszenia przesłania miłości i dobra, a czyni to w wyjątkowy sposób – jego erudycja, zamiłowanie do książek i pasja podróżnicza, w końcu wspaniałe poczucie humoru powodują, że jak nikt inny potrafi przekonywać do nauki Chrystusa w czasach zwątpienia i obojętności. Niektórzy mają mu to za złe, bo uważają, że to oni mają „monopol na zbawienie”, ale malkontentów nigdy dość, dlatego zachęcam do przeczytania tej książki szczególnie poszukujących.

Sławomir Domański

kocham_cie | 2017-04-19
Na półkach: 2017

Szymon Hołownia, już dawno temu przestał kojarzyć mi się z duetem Hołownia & Prokop, a częściej jest dla mnie wyznacznikiem nowej twarzy katechizacji i przykładem ludzi dobrej woli. Szczególnie od momentu, przeczytania przeze mnie "Jak robić dobrze", po lekturze której nasza rodzina powiększyła się o Bejbika, podopiecznego Fundacji Kasisi. Więcej o fundacji i jej niesamowitych akcjach znajdziecie na stronie internetowej - www.fundacjakasisi.pl. Gorąco zachęcam Was do tego, by wesprzeć działania fundacji, chociażby w sposób prosty i nic niekosztujący jak np wpisanie w zeznaniu podatkowym danych fundacji i przekazaniu 1%. :)

Wracając do publikacji. To już, czwarta z kolei, książka Szymona Hołowni, którą miałam przyjemność poznać. Ta jednak różni się od poprzednich tym, że autor nie wyjaśnia zagadnień moralnych, nie przedstawia nam dróg wiary, ani natury Boga. W książce "Ludzie w czasach Jezusa" jak sugeruje tytuł, poznajemy sylwetki postaci znanych nam ze stronic Pisma Świętego,...

fianiebieska | 2017-05-31
Na półkach: Religia
Przeczytana: 30 maja 2017

Nowa książka Hołowni tym razem mnie nie porwała. Chociaż bardzo lubię tematykę historyczną i religijną, tę pozycję czytało mi się z pewnym trudem i tylko momentami z prawdziwym zaciekawieniem.

lapsus | 2017-06-09
Przeczytana: 26 maja 2017

Dziś, gdy tak bardzo troszczymy się o wartość naszego życia, gdy nie umiemy obejść się bez wygód czy luksusów, gonimy za pieniędzmi i udajemy, że jesteśmy szczęśliwi w świecie bez idei, za to zarobieni po łokcie i odpoczywający na zamkniętych plażach All Inclusive, warto przyjrzeć się jak różnili się od nas ludzie, żyjący 2000 lat temu. I to nie tylko ci, o których pamięć przetrwała dzięki spuściźnie tradycji kultury śródziemnomorskiej, dzięki Antykowi i Biblii. "Ludzie w czasach Jezusa" to ciekawy przewodnik po tym świecie sprzed 2000 lat.

Marcin | 2017-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Książka pełna dygresji i historii z całego świata z czasów sprzed 2000 lat. Z jednej strony widać, że Hołownia musiał się napracować, żeby zebrać te informacje, a te oparte na Biblii też przemedytować wielokrotnie, ale z drugiej strony miałem wrażenie, że ta praca sprawiła mu przyjemność. Lekko napisane i lekko też się czyta i zostaje w głowie trochę nowych informacji-ciekawostek.

Tversky | 2017-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Książka ciekawa, aczkolwiek nierówna pod względem stopnia omówienia materiału i stosunkowo chaotyczna. W trakcie lektury miałem czasami poczucie, iż nie jest ona wynikiem niezależnego projektu autorskiego, lecz zbieraniną różnych zagadnień, z którymi autor spotkał się w ciągu ostatnich paru lat. Ot, taki zbiorek wcześniej napisanych krókich form naprędce ułożony w jeden tom, gdy pojawiła się możliwość publikacji. Luźny, slangowy język, którym czasami posługuje się autor, nie zawsze do mnie przemawia, ale może się innym podobać. Zasadniczo książka jest warta poświęcenia jej czasu, gdyż przekazuje wiele fascynujących ciekawostek w lekkiej formie oraz miejscami porusza interesujące zagadnienia teologiczne. Nie mogę jednak pozbyć się poczucia rozczarowania – zwyczajnie liczyłem na więcej.

wikin | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

Książka ciekawie się zapowiadała. Pierwsze rozdziały, zwłaszcza o cudzie w Kanie, rozważania autora. Sam język, dyskusyjny, jednemu się podoba, innemu nie. Mnie osobiście, wtręty jakim posługują się nastolatki, niekoniecznie przekonywały. Ale to w sumie ma drugorzędne znaczenie. Rozdziały są nierówne poziomem. I to bardzo. Niektóre, np. o Polinezji i Afryce, są na poziomie przepisania z Wikipedii. Odmienne niż rozdział dotyczący Chin. W sumie można byłoby się spodziewać więcej. Książka, moim zdaniem, sprawia wrażenie wyraźnie niedopracowanej. A może to taki zamysł? Odnośnie wyobraźni autora dotyczącej otoczenia Jezusa, podkreślam wyobraźni, to sądzę, jak już było pisane przy innej książce, najciekawsze było w "Podążając za Panem. Cóż to takiego zrobiła nierządnica...?

jarekao | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Oceniłem na "dobra". Trochę chaotyczna, nierówna poziomem rozdziałów. Podobają mi się niektóre ciekawostki, które można się z niej dowiedzieć. Nie mam zastrzeżeń do stylu i języka. Kupiłem w promocji, przeczytałem a za jakiś czas zapewne zapomnę o niej.

uczimoo | 2017-05-19
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 19 maja 2017

panie Szymonie..Pan to ma glowe..

Kinga | 2017-10-12
Przeczytana: październik 2017