Sankofa. Nie zmarnuj życia

Wydawnictwo: W drodze
Ego_Sum

Magdalena Pajkowska i Tomasz Gaj OP w swojej książce o tajemniczo brzmiącym tytule Sankofa, niepostrzeżenie wciągają czytelnika w rozmowę o… życiu. Skomplikowany świat „ja”, uczucia, powołanie, miłość, poczucie winy, komunikacja, konflikt, duchowość i psychoterapia to kolejne punkty na mapie wędrówki, do której zapraszają autorzy. Proste pytania i proste odpowiedzi ułożyły się autorom w...

Proste pytania i proste odpowiedzi ułożyły się autorom w opowieść o tym, jak nie zmarnować życia.

„Każdy rodzi się z możliwościami, które tylko on sam może zrealizować. Nikt inny nie zrobi tego za nas. Z różnych powodów, w trakcie naszego życia, zakopujemy talenty i zaczynamy żyć poniżej własnych możliwości. A przecież możemy więcej. Odwagi!”.

źródło opisu: https://www.wdrodze.pl/opis,1424,Sankofa__Nie_zmarnuj_zycia.html

źródło okładki: https://www.wdrodze.pl/opis,1424,Sankofa__Nie_zmarnuj_zycia.html

Tak szczerze – zdarza się wam zastanawiać nad swoim życiem i tym wszystkim, co was otacza? Odpowiedzcie sobie sami na to pytanie. Nie tak, że już znacie odpowiedź. Po prostu się zatrzymajcie na chwilę i dajcie się ponieść własnym odczuciom. Codziennie gnamy do pracy, szkoły, chcemy spełnić wszystkie swoje obowiązki, znaleźć czas dla rodziny, znajomych, swoich pasji. Tylko gdzie w tym wszystkim jakieś wnioski, refleksje? Nie jesteśmy maszynami. Powinniśmy myśleć, czuć, odpoczywać, marzyć i dążyć do wyznaczonych sobie celów. Ale przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o sobie.

"Sankofa" okazała się dla mnie bardzo pasjonującą książką. Gdy pierwszy raz wzięłam ją do ręki, nie do końca wiedziałam, co myśleć. Ta różowa okładka, nietypowa forma... Z jednej strony może odstraszać, ale z drugiej fascynuje i niesie ze sobą pewnego rodzaju tajemnicę. A kto nie lubi ich rozwiązywać? Jest to rozmowa Magdaleny Pajkowskiej, która jest dziennikarką i nie tylko, z księdzem dominikanem Tomaszem...

Speedi | 2017-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2017

Każde „ja” to osobna tajemnica. Można się do niej zbliżyć, opisywać, ale nie można jej do końca zamknąć w żadnych słowach. O tym „ja” rozmawiają autorzy książki. O tym wyrazie samoświadomości człowieka i jego funkcjonowaniu w codzienności.

Teoria miesza się tu z praktyką, definicje i teoretyczne stwierdzenia z doświadczeniem osób funkcjonujących w odmiennych światach. Z jednej strony aktywna dziennikarka, żona, matka - z drugiej zakonnik, teolog, psychoterapeuta, ojciec duchowy. Osoba zainteresowana psychologią człowieka, zrozumieniem siebie amatorsko i osoba zajmująca się tym zawodowo. Jedna osoba zasadniczo pyta, choć nie raz wyraża swoje zdanie, opinię, druga odpowiada pokazując rozumienie różnych zagadnień w oparciu o współczesną wiedzę i doświadczenia osoby parającej się psychologią zawodowo.

Książka nie jest zbiorem gotowych recept dotyczących konkretnych sytuacji, choć wiele spraw zilustrowanych zostało życiowymi przykładami. Rozmowy mają raczej prowokować do refleksji, do...

Karolina | 2018-04-08
Przeczytana: 27 marca 2018

Czytałam, będąc w dużym kryzysie. Pomogła mi zrozumieć ludzką psychikę, a przede wszystkim ukoiła i dała zapał do pracy ze sobą.

Kama | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018