Hunt przemytnik

Okładka książki Opowieści niesamowite z języka angielskiego Edward Frederick Benson, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Robert W. Chambers, Charles Dickens, Nathaniel Hawthorne, W.W. Jacobs, Henry James, Montague Rhodes James, Joseph Sheridan Le Fanu, H.P. Lovecraft, Arthur Machen, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, John William Polidori, Walter de la Mare
Opowieści nies... Edward Frederick Be...
Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...

Sięgając po kolejną książeczkę z serii Biblioteka Złotej Podkowy wiedziałem, że zazwyczaj znajduje krótkie, ale ciekawe opowiadania o różnej tematyce. Poruszające się w gatunkach jak miedzy innymi groza, kryminał. powieść obyczajową i historyczną. Przyznaje, że dobrze się czyta takie historie i niezwykle bywają intrygujące mimo swoich krótkich rozmiarów. Dlatego sięgając po kolejną książeczkę spodziewałem sie właśnie, że dostanę przyjemne opowiadania i niezwykle ciekawe.
Hunt przemytnik - opowiadanie napisane przez Stanley J. Weymana, którego opowiadania spotkałem już kilka razy w tej serii. Dziejąca się w dawnych czasach historia dotyczy jakobbitów i bohatera przemytnika Hunta. W tej krótkiej nowelce nie brakuje starego klimatu dawnych utworów jakie wtedy były tworzone i awanturniczej przygody. Pomimo swoich rozmiarów czyta się nie tylko oczywiście szybko, ale też przyjemnie i spodobało mi się.
Wybawienie - to nowelka klasyka powieść niesamowitych i grozy jakim jest Ambrose Bierce, znany miedzy innymi ze zbioru opowiadań Czy mogło się zdarzyć? lub Oczy pantery. W tej krótkim opowiadaniu nie brakuje dreszczyku, ale nie ma takiego ładunku grozy jaki powinien wystąpić. Temat poruszany tutaj jest ciekawy, z pogranicza snu i jawy, a także dotyczący czasu. Czytają kolejne podrozdziały zagłębiamy się w świat, gdzie trudno rozgryźć co jest rzeczywiste lub nie. Dopiero pod koniec autor próbuje zaskoczyć finałem, który wzbudza dreszczyk po przeczytaniu. Stać go jednak na więcej, lecz nawet w tym przypadku nie można odmówić Wybawieniu kreacji klimatu i dreszczyku niepokoju pojawiającego się podczas czytania. Krótka nowelka z ciekawym pomysłem, która może nie wzbudziła takiego strachu podczas czytania, a jednak ma coś w sobie.
Zapomniany człowiek - napisana przez nie znanego mi autora Richarda Hardinga Davisa opowieść o konsulu, który ma gości z zagranicy ze swojego kraju. Opowiadanie ukazuje losy starego człowieka służącemu krajowi jak potrafi wysłanego w najdalszy zakątek świata. Jego przywiązanie do wartości, niechęci do zmian jakie występują z postępem i wspomnieniami z jego młodzieńczych lat. Autor bardzo udanie portretuje postać głównego bohatera, który nie tylko wzbudza sympatie, ale jego kreacja jest wspaniała pomimo długości opowieści. Bardzo przyjemna historia z ciekawymi przygodami i bohaterami.

W tym zbiorku opowiadań od Biblioteki Złotej Podkowy znalazłem przekrój krótkich opowieści spod znaku historii, niesamowitości i obyczajowości. Każda z zawartych tutaj utworów pomimo swoich objętości jest napisana w sposób wzbudzający ciekawość i ich tematyka jest różna. Takie krótkie opowiadania mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim wadami można uznać brak rozbudowania historii do większych rozmiarów i lepszego nakreślenia bohaterów. Zaletą jest, że nie znajdziemy nudzących opisów i scen powodujących nudę. Pomimo pewnych uwag dotyczących takich historii, zawarte tutaj są na tyle ciekawe, że nie zwracałem uwagi na nic. Byłem zadowolony z kolejnej części z serii po jaką sięgnąłem, bo dostałem właśnie wszystko na co liczyłem. Historie zgrabnie poprowadzoną, nieraz nie brakuje zwrotu akcji, dreszczyku lub dramatyzmu. Czyli tego co powinna mieć dobra opowieść. Opowiadania spodobały mi się, bo posiadają swój urok i klimat, który obecny jest przez cały czas czytania. Napisane zostały zwięźle i przystępnym stylem. Każda z nich wciągnęła mnie i przeczytałem z przyjemnością. W tym zbiorku każdy znajdzie coś dla siebie i nie brakuje awanturniczej przygody (Hunt przemytnik),lekkiej opowieści z dreszczykiem (Wybawienie) i powieści obyczajowo - historycznej ( Zapomniany człowiek) o zabarwieniu patriotycznym. Było warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie i na pewno kiedyś chętnie do niej powrócę. Bardzo udany zbiór opowiadań.

• 📌 Inne
  • 🎃 Gotyk, czarny romantyzm, opowieści grozy, z dreszczykiem
  • Obyczajowa
  • Klasyka grozy
  • Kryminały
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Hunt przemytnik