Służące do wszystkiego

Wydawnictwo: Marginesy
Ag2S

Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich...

Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.

Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.

W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.

Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Klaudynkara | 2018-10-25
Przeczytana: 24 października 2018

Bardzo dobra ksiażka, pokazująca przepaść klasową, wzbudza skrajne odczucia do tych biednych ale też tych bogatych. Pokazuje, że w każdej klasie społecznej są i osoby te dobre i te złe, są też potwory i anioły, ale przede wszystkich po prostu ludzie, którzy z pewnych wzgledów zachowują się tak a nie inaczej. Pięknie pokazuje czasy XiX iXX wieku w Polsce.
Mimo że temat cieżki, ksiazka czyta sie dobrze, nie zmęczyła mnie.
Dała do myslenia. Dla mnie na plus.

Montgomerry | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Czytajcie koniecznie, bo wspaniale napisana i w dodatku mnóstwo cytowanych źródeł. Warto.

Smuggler | 2018-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2018

Czy w XX wieku w środku Europy było praktykowane niewolnictwo? Wychodzi na to, że tak, w Polsce. Bo „służące” praktycznie nie miały żadnych praw. Pracodawca mógł oczekiwać (i oczekiwał) 14-16 godzinnego dnia pracy przez 7 dni w tygodniu (z ew. wolnym popołudniem raz na dwa tygodnie, a jak był łaskawy to nawet co tydzień). Miał prawo karać „Józię” czy „Marysię” (*) fizycznie (byle lekko, ale plaskacz w twarz czy targanie za włosy jak najbardziej się w tym mieściły), za porzucenie służby groziło więzienie, a w ramach „służby” oczekiwano też często świadczeń seksualnych. Byle jakie wyżywienie, spanie gdzieś w kącie kuchni, zero prywatności, całowanie „państwa” w rękę na powitanie itd…

O tym wszystkim jest ta książka. O „pannach do wszystkiego”. Oczywiście są tam też przykłady zupełnie innego traktowania „Marysi”, która stawała się członkiem rodziny i była traktowana przez kolejne pokolenia jak „babcia” i chowana po śmierci w rodzinnym grobowcu; są też przykłady służących które wraz...

Kasia | 2018-11-04

Cenię książki, które powstały dzięki temu, że autor wziął pod lupę wydarzenia z przeszłości, wyszukał zapomniane informacje i przedstawił szerokiemu gronu czytelników w postaci wielce ciekawej lektury. Dodatkowo, jeśli odkrył zakurzone i niezbyt chlubne karty historii, to taka literatura jest czymś niezwykle cennym, ważnym i pouczającym.

Joanna Kuciel-Frydryszak w niebywale interesujący, a zarazem słodko-gorzki sposób w swojej najnowszej książce „Służące do wszystkiego” ukazała losy pomocy domowych w przedwojennej Polsce.

Każdy z nas może ma jakieś wyobrażenie, albo nawet wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, o losie młodych dziewcząt i kobiet, które pracowały jako służące w domach mieszczan. Autorka nie zostawia nas z domysłami i zabiera czytelnika w niezwykłą podróż w przeszłość, w różne rejony Polski. Przyglądamy się codziennym obowiązkom służby oraz jesteśmy świadkami ich relacji z pracodawcą. Obruszamy się patrząc na to jak żyły. Współczujemy ich doli, gdy widzimy...

Razdwatrzy | 2018-11-05

znakomicie napisana, arcyważna książka. Podziwiam warsztat autorki, która nie tylko uniosła, ale i uporządkowała ten rozległy temat tak, że czyta się to jednym tchem. Dla mnie najlepsza, obok Dziecka w śniegu, Włodka Goldkorna, książka tego roku.

zaganka84 | 2018-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Real
Przeczytana: 30 października 2018

Bardzo dobra ksiazka, ukazujaca jak niegdys zyly sluzace, biale niewolnice i to w Polsce. Naprawde warto przeczytac.

MacochaKopciuszka | 2018-10-28
Na półkach: 2018, Przeczytane

Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników ciekawostek historycznych. Książka porusza tematykę służących w Polsce w każdym możliwym aspekcie. Polecam.

Jowi | 2018-11-19
Przeczytana: 16 listopada 2018

Jestem pod wrażeniem pracy, jaką wykonała Autorka "Służących..." - zadbała o najmniejsze szczegóły, są nawet archiwalne zdjęcia, wycinki z gazet itp.
Książka jest więcej niż rewelacyjna! Jeśli kogoś interesuje obyczajowa i nie tylko sfera życia ziemiaństwa, mieszczaństwa i służby przełomu XIX i XX wieku, koniecznie powinien sięgnąć.
Czegóż można się dowiedzieć o "białych niewolnicach"? Wiele historii wzbudzających współczucie i gniew.
Służba nie miała prawa do niczego, jaśnie państwo mieli prawo do wszystkiego, Autorka świetnie ukazuje ogromną przepaść klasową między tymi dwoma środowiskami.
Wszystkie te często niepiśmienne Andzie, Marysie, Kasie, Pelasie były zdane na humory pana i pani, to na nich wyżywano się, poniżano, skazywano na pracę ponad siły, pozbawiano wszelakich praw, traktowano gorzej jak sprzęt, wykorzystywano na różne sposoby ich naiwność... Okropność! I to w cywilizowanym ponoć świecie! Czułam się, jakbym znów czytała "Opowieść Podręcznej"
Oczywiście...

Szepcząca Wierzba | 2018-11-17
Przeczytana: 2018 rok
karolajna | 2018-11-16
Na półkach: 2018, Przeczytane

Patronaty tygodnia

Październik już w połowie, a wydawnictwa nie zwalniają tempa. Kolejna porcja patronatów serwisu lubimyczytac.pl, która musiała zostać brutalnie podzielona na pół. Powoli przestajemy nadążać za premierami. I czasami wydaje nam się, że regały zaczynają lekko skrzypieć. Ale to przecież nic groźnego, prawda?

Jesienne zapowiedzi wydawnicze

Jesień rozgościła się na dobre - w kalendarzu i za oknem. Krakowskie Targi Książki za pasem - najwyższy więc czas sprawdzić jakie tytuły przygotowały wybrane wydawnictwa. Wśród naszych propozycji odnajdą się zarówno miłośnicy prozy artystycznej, jak i tej rozrywkowej. Czytelnicy poezji i biografii także znajdą coś dla siebie! Nie zabraknie głośnych nazwisk, jak i debiutantów.