Służące do wszystkiego

reportaż
Marginesy
2018-10-17
2018-10-17
literatura polska służące niewolnica kobieta bieda dominacja Przemoc
Inne

Zaprenumeruj „Przyjaciela Sług”!

Budowa książki, kompozycja, jest przemyślana. Powoli wprowadza nas i przeprowadza przez historię służby domowej, coraz to wchodząc w głąb, trochę jak w "Jądrze ciemności".

Słuchałam audiobooka, głos Magdaleny Schejbal jest wciągający. Podoba mi się jej intonowanie, wczuwanie się w postaci, gdy czyta ich wypowiedzi.

Ocenę podbiły wnioski, bardzo ciekawe, nie tylko podsumowujące przeszłość, ale i przyszłość. Tak by wnioski wprowadzić w życie.

Czy szanowne lewactwo potepiajace kościół wie, ze służącymi najbardziej zajęla sie matka Eleonora Motylowska, zakładajac zgromadzenie zakonne , wydobywajace slużące z biedy moralnej i ekonomicznej? Jest o tym w "bezstronnej " książce?

Niesamowicie wzruszająca, trudna i bolesna pozycja. Bez wątpienia warta przeczytania

Bardzo dobry reportaż. Szczegółowo analizuje sporo obszarów życia służących. Pokazuje tez jak się kształtowały zmiany oraz co się działo w czasach wojny. Czytało się ciężej niż chlopki, ale myśle ze warto.

Bardzo ciekawa książka. Podoba mi się, że autorka ugryzła temat z każdej strony np. jak jest wątek wojennych losów służących to dostajemy przykłady tych które poszły ze swoimi chlebodawcami do getta, tych które szantażowały wezwaniem służb a nawet tych które pomagały ukrywać Żydów. Zdecydowanie warto!

Ciekawa tematyka służby, tego jak ta profesja się zmieniała i jak służące były traktowane przez pracodawców.

Książka zdecydowanie mniej podobała mi się w przeciwieństwie do ,,Chłopek" Końcówkę w zasadzie czytałam już trochę na siłę.

Bardzo ciekawa książka, autorka nie tylko rzuca nowe światło na samą instytucją służącej, ale przedstawia to rewelacyjnie w kontekście społeczeństwa i rysu historycznego. Doceniam fakt trudu jaki należało włożyć, żeby dotrzeć do źródeł informacji.

Książka historyczna w twardej oprawie, oparta na faktach, reportaż.

Treść dotyczy okresu od początku XX wieku poprzez II wojnę światową i bezpośrednio po wojnie, poświęcona służbie w domach klasy średniej.
Przedstawiono problematykę z dwojakiego punktu widzenia, zatrudniających i przyjmowanych do służby.
Każdy przypadek jest inny. Będziemy się zmagać z różnymi uczuciami jak smutek, dramat, ale też radość i szczęście. A wątki przeplatają się też z sensacją, kryminałem i wykorzystywaniem seksualnym.
Wszystko zależało , gdzie przypadła ta służba i u kogo.

Książka powstała na faktach, poparta licznymi przykładami z rodzin, u których były zatrudnione służące do wszystkiego. Część osób zatrudniających nieznana, ale występują i takie nazwiska jak Maria Dąbrowska, Stanisław Wyspiański, siostry Kossakówny, Józef Hen, Maria Kuncewiczowa, Henryk Sienkiewicz, Maria Pawlikowska – Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec itd.

Czasami był to awans społeczny dla młodych dziewczyn , których świat kończyłby się na wsi i nierzadko przy katorżniczej pracy na roli. Młode dziewczyny na wsi bez żadnych perspektyw, analfabetki, które nie miały okazji poznać choćby wycinka świata poza swoją chłopską zagrodą.

Opisane są tu takie różne przypadki, że aż człowiek się naprawdę dziwi. Chłopska dziewczyna, która w życiu swoim nie widziała parkietu podłogowego, tylko klepisko i dlatego bała się chodzić po nim w nowym domu.
Zawsze stąpała boso.
Takich różności jest na setki, a może tysiące.

Służące były wykorzystywane ,pracowały przysłowiowo 24 godziny na dobę, robiły wszystko co im kazano, bez sowitej zapłaty, bez urlopów, czasem dostawały tylko wychodne. W domu państwa ulokowane były na najmniejszej możliwej powierzchni, często w kuchni, pod schodami itp.
Nie wiązało się to z metrażem domu. Służba musiała wiedzieć , gdzie jej miejsce.
Imiona też miały nadane losowo Kasia , Marysia. Co to miało za znaczenie, jak zaraz będzie nowa.

Wszystko zależało od tego do kogo trafiały. Jeżeli im się poszczęściło , to nawet były jak członkowie rodzin , kochane przez dzieci jako najdroższe nianie.

Książka zawiera mnóstwo fotografii, dokumentów, cytatów z książek, listów, ogłoszeń, artykułów i wycinków z gazet, wyróżnień tekstowych.
Poparta bardzo bogatym archiwum.

Na końcu przedstawiono wybraną bibliografię i wykaz źródeł ilustracji.

Spojrzenie na problematykę według spisu treści.
Rozdziały zostały ujęte w ten sposób:
1. Do wszystkiego z dobrym gotowaniem poszukuje się
Genia
4. Służąca rozmawia z państwem, stojąc
UPROSZCZONY SPOSÓB SPRZĄTANIA
5. Między froterką a leguminą
JAK USŁUGIWAĆ GOŚCIOM PRZY STOLE??
6. Kiedy panna Andzia ma wychodne?
Sabina
PRANIE POŃCZOCH I SKARPETEK
7. Kuchennymi schodami
8. Kasie i Marysie całują rączki
USUWANIE KAMIENIA Z IMBRYKÓW I CZYSZCZENIE PŁYTY KUCHENNEJ
Strażniczka Oblęgorka
9. Matki bez dzieci
10. Czy katolicka sługa może być wesołą?
Marcinowa
11. Już do nikogo się tak nie przywiążę
Kucharcia
12. Brzydź się grzechem jak wężem
Wikta
13. Tylko nie do Żydów
Aniela Ciemna kończy dzieło
14. Baczność, Towarzyszki Służące!
PRZYBORY
Przyjaźń i omotanie
15. Heroiczne lub wrogie
16. W nowym świecie

Reasumując krótko , niewolnictwo istniało od zawsze, różniło się tylko formą, odkąd świat istniał. Nieustannie ktoś jest czyimś niewolnikiem, może nie zdaje sobie tylko z tego sprawy. Nigdy to się nie zmienia. Nazywamy to tylko inaczej. Mało mobbingu itp. rzeczy jest w dzisiejszych zakładach pracy ?
Książkę dobrze i szybko się czyta.
Polecam!

Książka historyczna w twardej oprawie, oparta na faktach, reportaż.

Każdy przypadek jest inny. Będziemy się zmagać z różnymi uczuciami...

• Reportaż