Dizajn na co dzień

Tłumaczenie: Dorota Malina
Wydawnictwo: Karakter
The Design of Everyday Things
ux, design, dizajn, wzornictwo, projektowanie
sztuka
Barbara

Pierwsze polskie wydanie kultowej książki poświęconej projektowaniu. Od czego zależy, czy przedmiot jest dobrze lub źle zaprojektowany? Kiedy spełnia on oczekiwania użytkowników, a kiedy zaspokaja wyłącznie ambicje projektanta? Co sprawia, że jedne przedmioty przechodzą do historii, a inne ulegają zapomnieniu? Donald Norman, amerykański psycholog kognitywny i projektant, wnikliwie i ze swadą opowiada o tym, na czym polega funkcjonalność projektowania i na czym opierają się nasze relacje z przedmiotami. Fascynująca lektura nie tylko dla adeptów wzornictwa przemysłowego i dizajnu.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/

źródło okładki: https://www.karakter.pl/

KulturaNaCoDzień | 2019-07-09

Myśląc o dizajnie, zazwyczaj widzimy błyszczące lampy koncepcyjne, niepokojąco powykręcane fotele czy najnowsze okulary VR, jednak znaczenie tego wyrazu obejmuje znacznie więcej. “[…] bo w pewnym sensie wszyscy jesteśmy dizajnerami, którzy świadomie projektują swoje życie, wnętrza, sposoby wykonywania poszczególnych czynności.” A to oznacza, że dizajn stanowi ogromną część naszego życia, i to na co dzień!

“Dizajn na co dzień” jest drugim wydaniem kultowego podręcznika dobrego wzornictwa, napisanego przez Dona Normana. Pierwsze wydanie książki ukazało się w roku 1988 i nie doczekało się polskiej edycji. Za to wydanie drugie – polskojęzyczne – z dumą prezentuje w swojej ofercie wydawnictwo Karakter.
Książkę niezwykle sprawnie przetłumaczyła Dorota Malina. Lekkość i brak poczucia, że czytamy książkę, której oryginał został wydany prawie 30 lat temu z pewnością jest w dużej mierze zasługą tłumaczki.

Publikacja stanowi kompendium wiedzy specjalistycznej, jednak jest skonstruowana w...