Nanga Dream - opowieść o Tomku Mackiewiczu

Wydawnictwo: Znak
Bielsko

Historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach. Miał swoje „fazy”: muzyka, używki, wreszcie góry. Jedna była najważniejsza, nazywa się Nanga Parbat. Chciał zdobyć ją zimą jako pierwszy. W 2017 zmierzyli się siódmy raz. Mówili o nim: punk, hipis, outsider. Chodził własnymi ścieżkami. Na wsi, gdzie się wychowywał, nauczył się, czym jest wolność. Potem szukał jej w mieście między blokami, w...

Historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach.

Mówili o nim: punk, hipis, outsider. Chodził własnymi ścieżkami. Na wsi, gdzie się wychowywał, nauczył się, czym jest wolność. Potem szukał jej w mieście między blokami, w grupie chłopaków w kapturach. Odnalazł ją w Indiach, potem w podróżach i adrenalinie. Dom miał tam, gdzie właśnie był: w Polsce, w Irlandii, w Pakistanie, w busie, w namiocie na stokach ośmiotysięcznika. W realizacji himalajskich celów nie wspierali go wielcy sponsorzy ani środowisko wysokogórskie. Mimo to walczył o swoje marzenia, a pomagała mu cała Polska.

Tomek Mackiewicz – Czapa, Czapkins, Wegeta – był człowiekiem wymykającym się schematom. Książka o nim to nie tylko relacja z podróży po miejscach, do których trafiał. To także zapis rozmów z tymi, którzy pojawiali się w jego życiu – na chwilę albo na dłużej, z rodziną i przyjaciółmi. Oni również, tak jak Tomek, są wyjątkowi. Jako pierwsi otrzymywali sygnały, że dzieje się z nim coś złego. Akcję ratunkową, w której brali udział wspinacze spod K2, śledziła cała Polska. Książka po raz pierwszy odsłania jej kulisy z perspektywy bliskich Mackiewiczowi osób.

źródło opisu: https://www.empik.com/nanga-dream-opowiesc-o-tomku...(?)

źródło okładki: https://www.empik.com/nanga-dream-opowiesc-o-tomku...»

Fragment książki

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5547

O Tomku, którego spotkamy kiedyś na szczycie góry

Pod koniec stycznia bieżącego roku media podały wiadomość o tragedii, jaka zaczęła rozgrywać się blisko szczytu jednego z ośmiotysięczników. Na wysokości powyżej siedmiu tysięcy metrów utknęła para wspinaczy wracających ze szczytu Nanga Parbat. Elizabeth Revol i Tomasz Mackiewicz weszli na wierzchołek, ale nie byli w stanie razem z niego zejść. Polaka dopadła ślepota górska i miał objawy choroby wysokościowej. Jego partnerka poprosiła telefonicznie o pomoc. Szybko podjęto starania, by ich uratować. Zebrano pieniądze, spod szczytu K2 ruszyli z pomocą uczestnicy polskiej wyprawy zimowej. Zorganizowano lot helikopterem, ale uratowano tylko kobietę. Tomasz Mackiewicz, który stracił kontakt z rzeczywistością, nie był w stanie zejść nieco niżej i na zawsze pozostał na zboczu ukochanej góry. Kim był śmiałek, który z Nangą mierzył się zimą po raz siódmy?

Jego osobę możemy poznać dzięki lekturze książki napisanej przez Mariusza Sepiołę. Opowiada ona o Tomku, który w swoim życiu odegrał wiele ról. Był synem, bratem, tatą, mężem, kolegą i partnerem, miłośnikiem przygody i poznawania świata, a przede wszystkim człowiekiem niepokornym, dla którego najwyższą wartością była wolność. Nie lubił schematów i utartych szlaków. Chciał czuć się wolny, niczym nieskrępowany i niezwiązany. Miał wiele celów i marzeń. Nie wszystkie zostały osiągnięte i spełnione. Jedno z pewnością można o nim powiedzieć – Tomek żył tak, jak chciał. Był bardzo wrażliwy i czuły. Niekiedy stronił od ludzi. Kochał za to przyrodę i lubił życie w harmonii z naturą. Miasto go zniewalało, wolał przestrzeń. Wiele w życiu doświadczył, popełnił sporo błędów, ale zrobił też mnóstwo dobrych rzeczy. Zakochał się w górze, tej jednej jedynej, niczym w kobiecie. Naga Parbat była jego femme fatale. Działała na niego jak narkotyk, ale nie ten chemiczny, bo te ostatecznie rzucił. Była niczym powietrze, bez którego trudno żyć.

Jako samouk, bez drogi tatrzańskiej, bez kariery w klubach wysokogórskich, wydobywał na światło dzienne to, co dała mu natura. Miał talent, dzięki któremu wspinał się po skałach jak kot. W góry pchała go pasja i miłość. Na co dzień był skromnym, zwyczajnym Tomkiem, który miał wiele pomysłów na życie i wiele pasji. Kochał muzykę, naturę, pomagał ludziom, którzy pobłądzili jak on lub byli chorzy i słabi. Był dobrym ojcem i niezawodnym kumplem. Dla niego nie istniało niemożliwe. Żył na adrenalinie, czerpał z życia pełnymi garściami. Miał własny pomysł na siebie i nikogo nie naśladował. Był sobą. Po prostu sobą.

Mariusz Sepioło szczegółowo opisuje życie swojego bohaterka. Od dziecka po ostatnią wyprawę. Wszystko, co w jego życiu było ważne. Ze wspomnień rodziny i przyjaciół wyłania się postać nietuzinkowa. Pełna energii i pomysłów, spragniona wrażeń i przestrzeni, życzliwa i zwyczajna. Książka ukazuje drogę złożoną z wielu kroków na nizinach i w górach, która ostatecznie prowadzi na szczyt Nangi. Z zamieszczonych zdjęć spogląda na nas człowiek żyjący z pasją i dla pasji.

Książkę czytałam na jednym wdechu. Obojętna na to, co wokół mnie. Nieważny był dźwięk telefonu, bębniący o szybę deszcz czy chęć napicia się ciepłej herbaty. Ważne było to książkowe, ale jakże osobiste spotkanie z Tomkiem Mackiewiczem. Próba zrozumienia jego idei życia. Energia bijąca z zapisanych o nim słów. I to uczucie, jakby publikacja dotyczyła kogoś bliskiego, dobrze znanego, a zarazem wyjątkowego.

„Nanga Dream” to książka o wyjątkowym człowieku i marzeniu. Dla jednych spełnionym marzeniu, dla innych utopijnej wizji zakończonej klęską. Piękna biografia oddająca hołd temu, dla którego celem życia stał się sen o Nandze. Sen, który śni się wiecznie. Tomasza Mackiewicza spotkacie w książce. Jeśli ją w pełni zrozumiecie, spotkacie go też na każdym zdobytym szczycie góry. Bo on był tego pewny.

„Jestem tego pewny,
w głębi duszy o tym wiem,
że gdzieś na szczycie góry,
wszyscy razem spotkamy się.
Mimo świata, który (który),
kocha i rani nas dzień w dzień,
gdzieś na szczycie góry (szczycie góry),
wszyscy razem spotkamy się”*.

Bernadeta Łagodzic-Mielnik

* Fragment utworu „Na szczycie” (Grubson).

anja27 | 2018-11-15

To moja pierwsza przygoda z tak intymną książką opisującą życie innego człowieka. Poznajemy losy człowieka, który przeszedł w życiu wiele, który żyje marzeniami i dąży do ich realizacji. Życie Tomka można podsumować - od zera do bohatera. Płakałam, bo historia Tomka chwyta za serce.

Aneta P-is | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Jestem pod wielkim, wielkim wrażeniem zarówno postaci Tomka Mackiewicza jak i siły jego marzeń. Każdy z nas na realizację tego wielkiego marzenia patrzy zupełnie inaczej. Jedni z podziwem i zrozumieniem inni z krytyką i oburzeniem. Jednak tylko Ci, którzy żyją z pasją i wierzą w to co robią, siłę i piękno swoich pragnień będą tak naprawdę w stanie zrozumieć decyzje podejmowane przez ludzi takich jak Tomasz Mackiewicz, Czapkins, Czapa, Weget...
Ta piękna, niezwykła biografia, biografia o niezwykle pięknym, doświadczonym przez los człowieku uświadomiła mi, że Tomasz Mackiewicz we współczesnym alpinizmie był prawdziwą perełką. Posiadał absolutną czystość motywacji i przede wszystkim ogromną potrzebę kontaktu z górami. Nie interesował go splendor i przedstawienie związane ze wspinaczką. Najważniejszy był dla niego etos wspinania. Dla mnie był człowiekiem godnym podziwu. Czytałam ze wzruszeniem i przejęciem. Spełnił swoje największe marzenie. Ujarzmił górę a ona utuliła go w swych...

Barni | 2018-10-25
Przeczytana: październik 2018

Obawiam się, że pozycja ta powstała za szybko.
Autor w bardzo krótkim czasie po tragicznej, obserwowanej i komentowanej przez wszystkich tragedii na Nanga Parbat musiał odtworzyć historię Tomka.
Czy mu się udało?
Pewnie tak.
Czy zrobił to w 100%?
Mam wewnętrzne przeczucie, że nie.

Historia o Tomku Mackiewiczu powinna być napisana z pasją.
Taką, jaką on miał do Nangi.
Wiem, że Naga Góra to nie było całe jego życie, ale to dążenie do osiągnięcia sukcesu i zapisania się na kartach historii jest godne podziwu i naśladowania.
Tak uważam.

Nie zarzucam nic autorowi, wykonał dobrą robotę.
Ale mógł lepszą.
Zabrakło mi tego wolnego ducha i swobody- cech które kojarzą mi się z Tomkiem Mackiewiczem.

Justyna | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

"Nanga Dream" to indywidualny projekt wspinaczkowy Tomka Mackiewicza, który miał na celu wejść na jedną z najtrudniejszych gór Himalajów - Nanga Parbat... Tomek zawziął się na tą górę wielokrotnie i w końcu mu się udało, ale zapłacił za to najwyższą cenę... swoje życie. "Nanga Dream" to zarazem piękna biografia człowieka niezłomnego, bo taki był Tomek Mackiewicz. Z bagażem doświadczeń jakim była narkomania, z której wyszedł między innymi przez terapię na skałkach, poprzez utratę dziecka i rozpad wieloletniego związku. Niezrozumiany przez wielu wybitnych himalaistów, uważany za outsidera osiągnął więcej niż niejeden z nich. Chyle czoła przed takimi pasjonatami gór jak Tomek.

noodle | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018

Tą historią żyła cała Polska. Wielu z nas dopiero wtedy usłyszała o Tomku Mackiewiczu. Warto sięgnąć po "Nanga Dream", żeby przekonać się, jaka historia stoi za tym facetem. I że cena spełnienia marzeń, podążania za celem, bywa czasem naprawdę najwyższa.

Iwona | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

Książka, jak widać po gwiazdkach, mnie nie zachwyciła. Pisana na szybko, miałka, z powtarzalnymi frazesami, bez głębszej refleksji. I nie chodzi mi o życie i postawę Mackiewicza, a o bezduszne wykorzystanie medialnego tematu. Szybkość działania Znaku robi wrażenie.

mikus1987 | 2018-11-18
zofia-marianna | 2018-11-16