Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt

Okładka książki Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Mariusz Sepioło
Okładka książki Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt
Mariusz Sepioło Wydawnictwo: Znak reportaż
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2017-09-25
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-25
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324049776
Tagi:
Himalaistki Himalaje kobiety góry wspinaczka
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Damy, który zamieniły szpilki na raki5772 669 446

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
774 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
258
65

Na półkach:

Idealna kompresja historii polskiego kobiecego himalaizmu, która nadal się pisze – i choć może nie wywołuje aż tylu emocji co kiedyś, niezmiennie jest warta uwagi.

Książka podzielona na dwie części – wczoraj i dziś.
"Wczoraj" przenosi nas w czasu ogromnych przełomów, dziewiczych i różnorakich pierwszych wejść na ośmiotysięczniki – a więc mamy tu legendy takie jak Rutkiewicz, Kruger-Syrokomska, Okopińska czy Panejko-Pankiewicz.
"Dziś" pokazuje kobiety, które reprezentują "współczesny" nurt himalaizmu w wykonaniu między innymi Baranowskiej czy Bieleckiej.

Dla miłośników literatury górskiej pozycja obowiązkowa. Dla całej reszty – naprawdę ciekawy tytuł, którym warto się zainteresować. Styl autora jest naprawdę fantastyczny – nienachalny, oddaje głos bohaterkom tym historii, rozmowy przeplatają się ze wspomnieniami, a granice pomiędzy poszczególnymi życiorysami tak mocno się przenikają, że podczas czytania czuje się, jak wyjątkowy jest ten wysokogórski świat (szczególnie w części "wczoraj").

Idealna kompresja historii polskiego kobiecego himalaizmu, która nadal się pisze – i choć może nie wywołuje aż tylu emocji co kiedyś, niezmiennie jest warta uwagi.

Książka podzielona na dwie części – wczoraj i dziś.
"Wczoraj" przenosi nas w czasu ogromnych przełomów, dziewiczych i różnorakich pierwszych wejść na ośmiotysięczniki – a więc mamy tu legendy takie jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
91
89

Na półkach:

Blog o książkach | BookaLove


Ta książka to po prostu świetna pigułka polskiego, kobiecego himalaizmu.

Autor przedstawia sylwetki najsłynniejszych rodzimych alpinistek w ramach dwóch części - “wczoraj” i “dziś”. Zatem znajdziemy tu historie ikon gór wysokich takich jak Wanda Rutkiewicz, Halina Kruger-Syrokomska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, a także tych współczesnych jak Kinga Baranowska, Agnieszka Bielecka, Sylwia Bukowicka i inne.

Przeczytałam książkę w mgnieniu oka. Nie tylko z powodu mojej miłości do himalaizmu :) Spodobał mi się też styl autora, to w jaki sposób ukazał swoje bohaterki. Narracja przeplata się tu z rozmową i wspomnieniami i chociaż tematyka sama w sobie nie należy wcale do najlżejszych to mimo wszystko książkę czyta się jednym tchem.

Podoba mi się również fakt, iż książkę o polskich himalaistkach napisał mężczyzna - na tyle na ile orientuję się w tym temacie jest to rzadkość na rynku wydawniczym.

Dodatkowo, jest wiele pozycji poświęconych legendom wysokogórskiej wspinaczki zaś tu miałam okazję poznać zupełnie nowe dla mnie polskie twarze światowego himalaizmu.

I na koniec jeszcze refleksja z jaką zostałam po przeczytaniu książki. Od 1975 roku zmieniła się jakość sprzętu wspinaczkowego, łatwość podróży i zdobycie pozwolenia na wejście na szczyt.
To, co niezmienne i łączące wszystkie himalaistki to miłość do gór i walka z męskim szowinizmem i dyskryminacją.

Blog o książkach | BookaLove


Ta książka to po prostu świetna pigułka polskiego, kobiecego himalaizmu.

Autor przedstawia sylwetki najsłynniejszych rodzimych alpinistek w ramach dwóch części - “wczoraj” i “dziś”. Zatem znajdziemy tu historie ikon gór wysokich takich jak Wanda Rutkiewicz, Halina Kruger-Syrokomska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, a także tych współczesnych jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
184
177

Na półkach:

Świat gór wysokich nieustannie dzieli opinię publiczną na tych, którzy rozumieją potrzebę wspinania się ku niebu i tych, którzy w himalaizmie upatrują tylko proszenia się o śmierć. Dyskusja zaognia się jeszcze bardziej, kiedy temat dotyczy kobiet, które zdaniem wielu wykazują się wielkim egoizmem, bo ponad kobiece obowiązki stawiają własne pragnienia. A czymże są wspomniane obowiązki? I dlaczego każda kobieta musi żyć według takiego samego scenariusza? Mariusz Sepioło podjął się opowiedzenia o naszych Himalaistkach, czyli kobietach, które pokonały każdą górę.
Książka podzielona jest na dwie części. Czasy, kiedy w zdominowanym przez mężczyzn świecie gór pojawiły się pierwsze przedstawicielki płci pięknej, oraz teraźniejszość, w której walka płci odeszła na drugi plan, ustępując miejsca innemu problemowi – komercjalizacji wypraw górskich. Każda z tych części przybliża siedem postaci, które szczególnie wyróżniają się dziedzinie polskiego himalaizmu.
Bez względu na to, o których czasach mowa, oprócz trudności wynikających z samych sił przyrody kobiety borykają się z różnymi przeszkodami. Himalaistki, czy tego chcą czy nie, muszą nieustannie rozpychać się łokciami. Nie tylko po to, aby torować drogę w głębokim śniegu, ale przede wszystkim by zapewnić sobie przestrzeń na realizację marzeń. By nie dać się stłamsić i wbrew sobie usidlić w podpartym stereotypami życiu. Bo prawda jest taka, że serce się rwie, by choć raz na jakiś czas mocniej zabić na widok ukochanych gór.
Choć łączy je głębokie umiłowanie do gór, to już losy wiodące je w te surowe klimaty, sytuacje, które ukształtowały je jako kobiety, którymi aktualnie są, i trudne życiowe decyzje, przed którymi musiały kiedyś stanąć, są bardzo różne. Bez względu na to, czy historia Himalaistek skończyła się tragicznie, została przerwana chorobą lub świadomą decyzją, a w niektórych przypadkach dopiero się rozkręca, wszystkie bez wyjątku usłyszały kiedyś pytanie o rodzinę. Pytanie, które sprowadzało je jako kobiety do osoby, której życiowym celem jest założenie rodziny i pilnowanie, by żar domowego ogniska nie wygasł.
Nasze bohaterki udowadniają - po pierwsze, że obie te role można pogodzić mając u boku partnera, który rozumie, że w duszy kobiety może grać coś więcej niż tylko radio w kuchni, - po drugie, że nie każda z kobiet czuje powołanie do życia w związku, bycia mamą i budowania poczucia stabilizacji. Himalaistki pokazują, że można się czuć spełnioną i szczęśliwą kobietą niekoniecznie wpisując się w standardy, które są tak często i bezrefleksyjnie przytaczane w rozmowach.
Uważam, że motto to jest ponadwymiarowe i dotyczy wszystkich. Jeśli czujesz, że musisz, bo inaczej się udusisz, to zrób to. Życie jest tylko jedno i drugiej szansy może nie być. Opowieść o kobietach, które pokonały każdą górę, to tylko potwierdzenie, że przy wystarczająco silnej determinacji można osiągnąć to, czego nie będziemy żałować na łożu śmierci, że nie osiągnęliśmy.
Pomimo tego, że przytoczone opowieści są krótkie, to jednak wystarczająco długie by udowodnić, że bez względu na czasy i problemy jakie za sobą ciągną, ludzie mają marzenia i choćby niewiadomo jak były śmiałe, wszystko jest możliwe.
Chwała Wam Panie za piękne przykłady kobiecej siły w dążeniu do bycia szczęśliwym. Do pokonywania gór tych prawdziwych i tych budowanych przez życie. Polecam!

Świat gór wysokich nieustannie dzieli opinię publiczną na tych, którzy rozumieją potrzebę wspinania się ku niebu i tych, którzy w himalaizmie upatrują tylko proszenia się o śmierć. Dyskusja zaognia się jeszcze bardziej, kiedy temat dotyczy kobiet, które zdaniem wielu wykazują się wielkim egoizmem, bo ponad kobiece obowiązki stawiają własne pragnienia. A czymże są wspomniane...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12
12

Na półkach:

„W góry nie ucieka się przed sobą, ale właśnie wychodzi na spotkanie z sobą samym, tym prawdziwym, nie pozbawionym wad.”
Halina Kruger-Syrokomska, Anna Okopińska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Wanda Rutkiewicz, Alicja Bednarz, Ewa Panejko-Pankiewicz, Joanna Piotrowicz, Kinga Baranowska, Agnieszka Bielecka, Izabela Czaplicka, Aleksandra Dzik, Katarzyna Skłodowska, Małgorzata Jurewicz, Sylwia Bukowicka. Himalaistki, alpinistki, wspinaczki. To o nich jest ta książka. To ich osiągnięcia można podziwiać z pierwszego rzędu, trzymając w rękach tę lekturę. To przepiękna opowieść o tym, że warto podążać za swoimi marzeniami i pokonywać swoje lęki i słabości, by żyć pełną piersią. To również opowieść o tym, że czasami warto się wycofać, kiedy okoliczności nie są sprzyjające, bo w górach wysokich nawet najmniejszy błąd można przepłacić własnym życiem.

Po więcej zapraszamy na: http://netkobieta.pl/wiadomosci/pokaz/567,recenzja-mariusz-sepiolo-himalaistki-opowiesc-o-kobietach-ktore-pokonuja-kazda-gore

„W góry nie ucieka się przed sobą, ale właśnie wychodzi na spotkanie z sobą samym, tym prawdziwym, nie pozbawionym wad.”
Halina Kruger-Syrokomska, Anna Okopińska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Wanda Rutkiewicz, Alicja Bednarz, Ewa Panejko-Pankiewicz, Joanna Piotrowicz, Kinga Baranowska, Agnieszka Bielecka, Izabela Czaplicka, Aleksandra Dzik, Katarzyna Skłodowska, Małgorzata...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
18

Na półkach:

Książka bardzo ciekawa, szczególnie że moja wiedza na ten temat jest dosyć ograniczona, choć przez niektóre fragmenty ciężko było mi przejść. Dużą pomoc stanowi wykres na końcu książki z chronologicznym przebiegiem wydarzeń: kto kiedy zdobył konkretny szczyt.

Książka bardzo ciekawa, szczególnie że moja wiedza na ten temat jest dosyć ograniczona, choć przez niektóre fragmenty ciężko było mi przejść. Dużą pomoc stanowi wykres na końcu książki z chronologicznym przebiegiem wydarzeń: kto kiedy zdobył konkretny szczyt.

Pokaż mimo to

avatar
81
41

Na półkach: ,

Coś mi w sposobie napisania książki nie przypasowało... ciężko mi było przez nią przebrnąć... do tego stopnia, że odłożyłam książke na dłużej niż rok... nie czytało mi się jej z przyjemnością choć fakty i rozmowe były ciekawe...

Coś mi w sposobie napisania książki nie przypasowało... ciężko mi było przez nią przebrnąć... do tego stopnia, że odłożyłam książke na dłużej niż rok... nie czytało mi się jej z przyjemnością choć fakty i rozmowe były ciekawe...

Pokaż mimo to

avatar
51
45

Na półkach:

Lekkie, bardzo ogólne opowiesci bazujące na przeprowadzonych wywiadach z polskimi sławami himalaizmu płci pięknej. Lektura raczej dedykowana osobom, które nie są zagłębione w temat. Takie lektury też są potrzebne. Rozdziały dedykowane każdej himalaistce mają na celu raczej przybliżenie ich osobowości jako całokształtu człowieka osadzonym w świecie himalaizmu. Wszystkie łączyła jedna pasja a książka pokazuje jak różne miały charaktery, podejście do swojego hobby, priorytety. Warto przeczytać. Lekture lepiej potraktować jako lekki miły przerywnik wśród innych lektur o himalaiźmie.

Lekkie, bardzo ogólne opowiesci bazujące na przeprowadzonych wywiadach z polskimi sławami himalaizmu płci pięknej. Lektura raczej dedykowana osobom, które nie są zagłębione w temat. Takie lektury też są potrzebne. Rozdziały dedykowane każdej himalaistce mają na celu raczej przybliżenie ich osobowości jako całokształtu człowieka osadzonym w świecie himalaizmu. Wszystkie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
253
241

Na półkach:

Książka podzielona dwie części - pierwsza o himalaistkach z ubiegłego wieku, a druga o wspinaczkach współczesnych.

Reportaże ciekawe, choć brakowało przy każdej himalaistce dodatkowej strony z opisem suchych faktów - sukcesów.

Książka podzielona dwie części - pierwsza o himalaistkach z ubiegłego wieku, a druga o wspinaczkach współczesnych.

Reportaże ciekawe, choć brakowało przy każdej himalaistce dodatkowej strony z opisem suchych faktów - sukcesów.

Pokaż mimo to

avatar
332
233

Na półkach:

"Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"
Recenzja:
Książka opowiada historię sławnych himalaistek. Każdy rozdział jest poświęcony innej kobiecie. Zdecydowanie na plus jest to, że mamy historie kobiet, a nie mężczyzn. Najbardziej podobało mi się opowiadanie o Wandzie Rutkiewicz. Mamy tu też historie niedocenianych kobiet, mniej sławnych. Lekko feministyczny reportaż. Czytałam lepsze reportaże. Odrobinkę się rozczarowałam. Są zdecydowanie lepsze książki górskie. Opowiadania nie są dla mnie. Nie polecam, ale też nie odradzam. Pozostawia duży niedosyt. 6 / 10 ⭐

"Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"
Recenzja:
Książka opowiada historię sławnych himalaistek. Każdy rozdział jest poświęcony innej kobiecie. Zdecydowanie na plus jest to, że mamy historie kobiet, a nie mężczyzn. Najbardziej podobało mi się opowiadanie o Wandzie Rutkiewicz. Mamy tu też historie niedocenianych kobiet, mniej sławnych. Lekko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
173
173

Na półkach:

Ocena 6, chociaż tak naprawdę powinno być 10 za jedną część i 1 za drugą.

Na dychę oceniam pierwszą część - o himalaistkach z dawnych lat. To kobiety, które naprawdę robiły coś wartościowego nie mając żadnego zaplecza. Pokonywały ogromne przeszkody i osiągały coś naprawdę wielkiego - piersze wejścia, nowe trasy.

Na 1 niestety współczesne pokolenie. Zaczynałam każdą bohaterkę i nie skończyłam ani jednej. Nie znalazłam pasji, a raczej dochodowe zajęcie. Niezbyt ambitne cele i dużo gadania o tym, jak to jest ciężko zdobyć sponsorów.
A Himalaistki z pierszej części na swoje wyrawy musiały zarobić same. I jeszcze uszyć ubrania i zamówić wykonanie sprzętu u rzemieślników, bo nic specjalistycznego wtedy nie było.
Niestety wspinanie w świecie Insta i kurtki obszyte nazwami setek partnerów biznesowych to nie moja bajka. Nie chcę o tym czytać zwłaszcza, że dawno już nie było słychać o jakichkolwiek pionierskich wyczynach młodego pokolenia w Himalajach. Polskie sukcesy skończyły się na przełomie lat 80 i 90.

Ocena 6, chociaż tak naprawdę powinno być 10 za jedną część i 1 za drugą.

Na dychę oceniam pierwszą część - o himalaistkach z dawnych lat. To kobiety, które naprawdę robiły coś wartościowego nie mając żadnego zaplecza. Pokonywały ogromne przeszkody i osiągały coś naprawdę wielkiego - piersze wejścia, nowe trasy.

Na 1 niestety współczesne pokolenie. Zaczynałam każdą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  980
 • Chcę przeczytać
  581
 • Posiadam
  236
 • 2018
  71
 • Góry
  60
 • Teraz czytam
  25
 • 2019
  21
 • Przeczytane 2018
  16
 • Biografie
  13
 • Górskie
  10

Cytaty

Więcej
Mariusz Sepioło Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Zobacz więcej
Mariusz Sepioło Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Zobacz więcej
Mariusz Sepioło Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także