Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt

Okładka książki Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt
2017-09-25
Himalaistki Himalaje kobiety góry wspinaczka

Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Ocena 8,0
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Ocena 6,5
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...

Oficjalne recenzje i

Damy, który zamieniły szpilki na raki

Link do recenzji

5747 652 406

Lekkie, bardzo ogólne opowiesci bazujące na przeprowadzonych wywiadach z polskimi sławami himalaizmu płci pięknej. Lektura raczej dedykowana osobom, które nie są zagłębione w temat. Takie lektury też są potrzebne. Rozdziały dedykowane każdej himalaistce mają na celu raczej przybliżenie ich osobowości jako całokształtu człowieka osadzonym w świecie himalaizmu. Wszystkie łączyła jedna pasja a książka pokazuje jak różne miały charaktery, podejście do swojego hobby, priorytety. Warto przeczytać. Lekture lepiej potraktować jako lekki miły przerywnik wśród innych lektur o himalaiźmie.

Książka mocno mnie rozczarowała. Jeśli chodzi o rozdziały dotyczące tzw. poprzedniej generacji polskich himalaistek to przeczytawszy niegdyś kilka książek o polskim himalaizmie nie dowiedziałem się nic nowego, a w każdym razie nic interesującego. Miałem więc nadzieję, że historie himalaistek młodego pokolenia będą ciekawsze. Jednak nie były - te opowieści są płaskie i zwyczajne, choć przecież te młode kobiety pewnie takie nie są.
Ciągle pozycją kanoniczną polskiej literatury górskiej pozostaje "Zwyciężyć znaczy przeżyć" Aleksandra Lwowa.
Po raz kolejny chcę wspomnieć o tym, że po zmianach na "Lubimy czytać" czuję się tu obco. Obsługa opcji jest niewygodna i jest to dla mnie coraz bardziej obiektywny fakt, bo przecież stara wersja portalu zaczyna mi się już zacierać w pamięci. Dojmuje poczucie irytacji, gdy opornie wyszukuję opcje, które są przeze mnie najczęściej używane, a które w poprzedniej wersji były dużo łatwiejsze do odnalezienia. Nowa wersja została przygotowana beznadziejnie.

Książka podzielona dwie części - pierwsza o himalaistkach z ubiegłego wieku, a druga o wspinaczkach współczesnych.

Reportaże ciekawe, choć brakowało przy każdej himalaistce dodatkowej strony z opisem suchych faktów - sukcesów.

"Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"
Recenzja:
Książka opowiada historię sławnych himalaistek. Każdy rozdział jest poświęcony innej kobiecie. Zdecydowanie na plus jest to, że mamy historie kobiet, a nie mężczyzn. Najbardziej podobało mi się opowiadanie o Wandzie Rutkiewicz. Mamy tu też historie niedocenianych kobiet, mniej sławnych. Lekko feministyczny reportaż. Czytałam lepsze reportaże. Odrobinkę się rozczarowałam. Są zdecydowanie lepsze książki górskie. Opowiadania nie są dla mnie. Nie polecam, ale też nie odradzam. Pozostawia duży niedosyt. 6 / 10 ⭐

"Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"
Recenzja:

Ocena 6, chociaż tak naprawdę powinno być 10 za jedną część i 1 za drugą.

Na dychę oceniam pierwszą część - o himalaistkach z dawnych lat. To kobiety, które naprawdę robiły coś wartościowego nie mając żadnego zaplecza. Pokonywały ogromne przeszkody i osiągały coś naprawdę wielkiego - piersze wejścia, nowe trasy.

Na 1 niestety współczesne pokolenie. Zaczynałam każdą bohaterkę i nie skończyłam ani jednej. Nie znalazłam pasji, a raczej dochodowe zajęcie. Niezbyt ambitne cele i dużo gadania o tym, jak to jest ciężko zdobyć sponsorów.
A Himalaistki z pierszej części na swoje wyrawy musiały zarobić same. I jeszcze uszyć ubrania i zamówić wykonanie sprzętu u rzemieślników, bo nic specjalistycznego wtedy nie było.
Niestety wspinanie w świecie Insta i kurtki obszyte nazwami setek partnerów biznesowych to nie moja bajka. Nie chcę o tym czytać zwłaszcza, że dawno już nie było słychać o jakichkolwiek pionierskich wyczynach młodego pokolenia w Himalajach. Polskie sukcesy skończyły się na przełomie lat 80 i 90.

Ocena 6, chociaż tak naprawdę powinno być 10 za jedną część i 1 za drugą.

Na 1 niestety współczesne pokolenie. Zaczynałam każdą...

W moim odczuciu jeden z lepszych reportaży, do tego bardzo ciepły, pełen szacunku dla bohaterek. Fotografie i relacje bliskich pozwalają na przyjrzenie się kobietom z innej perspektywy, tym bardziej, że niektóre z nich straciły życie i osierociły dzieci. Zmusza do refleksji nad tym jak sami moglibyśmy się zachować w obliczu śmierci lub czekającego o kilka kroków naprzeciw sukcesu, dla którego tyle już poświęciło się energii. Zwłaszcza, że wiele pań zdobywało szczyty kiedy ustrój w Polsce wiele ograniczał.
"Himalaistki" czyta się przyjemnie, historie nie są na siłę przeciągane, a autor potrafi zainteresować czytelnika, by podążać głębiej ich śladem pozostawiając nutkę niedosytu.

Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze. Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Najbardziej w tej pozycji podoba mi się to, że autor przedstawia kobiety silne, wytrwałe, nieustraszone.

Przedstawiony świat pokazany jest z kobiecej perspektywy a to w dzisiejszych czasach bardzo ważne! To co mi się podobało, to także to, że książka jest bogato ilustrowana - wykorzystano prywatne zdjęcia, niepublikowane nigdy wcześniej.

Miła lektura! Polecam!

Kocham góry! Nasze Polskie Tatry. Kto z Was choć raz wybrał się nad Morskie Oko, ten z pewnością wie o czym mówię :)
Potęga gór czasami może przytłaczać. Ale może też dawać siłę, poszerzać horyzont, uspokajać.
Bardzo lubię czytać książki, które opisują kobiety pionierki - kobiety, które przecierały szlaki. Kobiety, dzięki którym teraz ja - kobieta żyjąca w XXI wieku, mogę chodzić w spodniach, jestem wykształcona, pracuję. Książka "Himalaistki" to opowieść o kobietach, które przecierały górskie szlaki. Najpierw właśnie w Tatrach, później w Alpach, by ostatecznie wspinać się w Himalajach. Czytałam tą książkę, głównie przed snem, opatulona ciepłą kołderką, podczas gdy główne bohaterki bardzo często spały w namiotach, przy -30 stopniowym mrozie, gdzieś na zboczu góry.
Dzięki lekturze tej książki, poznałam wiele kobiecych nazwisk, których odwaga i determinacja może być dla nas wszystkich wzorem. Oprócz Wandy Rutkiewicz, świetnymi polskimi himalaistkami były Halina Kruger-Syrokomska, Anna Okopińska, Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska a teraz także Kinga Baranowska czy Agnieszka Bielecka. Kobiety, które miały siłę i odwagę nie tylko wspinać się na górskie szczyty, ale także kobiety, które miały odwagę sprzeciwić się społecznemu zaszufladkowaniu do roli żony, matki, gospodyni domowej.
Świetna książka, aż mam ochotę spakować buty i jechać w Tatry :) (co pewnie wydarzy się już niedługo :)).
Czytajcie, polecam!

Spodziewałem się lepszej lektury, bo sam temat kobiet w górach po przeczytaniu "Wandy" wydał mi się bardzo ciekawy. Autor niestety w mojej opinii przebiegł po temacie i pozostał duży niedosyt.

Ciekawy zbiór biografii himalaistek. Jak dla mnie taki wstęp to zagłębienia się w historię poszczególnych kobiet.

Mariusz Sepioło Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Zobacz więcej