Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt

- Data wydania:
- 2017-09-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-09-25
- Liczba stron:
- 300
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324049776
- Wydawnictwo:
- Znak
- Tagi:
- Himalaistki Himalaje kobiety góry wspinaczka
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2017-09-25
- Liczba stron:
- 300
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324049776
- Tagi:
- Himalaistki Himalaje kobiety góry wspinaczka
Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt
Innej drogi niż pod górę po prostu nie ma
Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze. Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe.
Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.
Przez wiele lat zmagały się z własnym środowiskiem – pełnym męskiego szowinizmu i dyskryminacji. O swoją pozycję musiały walczyć podwójnie ciężko. Niektóre za tę walkę zapłaciły podwójną cenę.
Kogo kochały? Kogo kochają? Jak wygląda ich prywatność w Polsce, a jak w Himalajach? Dlaczego zostawiają domy, mężów i dzieci, by się wspinać? „Uciekają” czy „gonią”?
Ta książka po raz pierwszy odsłania historię polskich himalaistek.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Damy, który zamieniły szpilki na raki
Stwierdzenie, że kobiety to słaba płeć po przeczytaniu publikacji Mariusza Sepioły wydaje się być nieprawdziwe i przeczące logice. Przedstawione w książce kobiety są odważne, samodzielne i silne. Twarde jak skała i to nie tylko na nizinach, ale i w górach wysokich oraz tych najwyższych, gdzie panują ekstremalne warunki, a ludzkie ciało zwyczajnie obumiera. Tam, gdzie trzeba dać z siebie wszystko, tam, gdzie głowa i mięśnie muszą pracować na najwyższych obrotach, tam, gdzie nie ma często drugiej szansy, a każdy błąd może kosztować życie udowadniają, że nie są gorsze od płci przeciwnej.
„Himalaistki” to książka opowiadająca o Polkach, które wspinały i wspinają się w lodzie i skale. Lektura podzielona jest symbolicznie na dwie części. „Wczoraj” opowiada o znanych i podziwianych sławach, które przeszły już na górską emeryturę. Niektóre z nich już nie żyją, bo zostały tam wysoko w miejscach, które pokochały za życia. Druga część to żywe i niekończące się historie kobiet, które czynnie realizują swoją górską pasję, osiągają kolejne wyniki i budują aktywnie swoją górską karierę.
Te dwie składowe książki w pewnym sensie się różnią, a w pewnym są identyczne. Zmieniają się bowiem czasy, łatwiej dostępny jest coraz lepszy sprzęt, otworzyły się granice, a paszporty spoczywają spokojnie w szufladach, a nie w milicyjnych szafach. Rozwinęły się komercyjne możliwości wyjazdów, a w kosztach mogą bez problemu partycypować sponsorzy. Co pozostało niezmienne od wielu lat? Miłość do gór, która czasem potrafi przesłonić rzeczywisty świat, determinacja w realizacji zamierzonych celów, odwaga, ale i poczucie samotności, niezrozumienia, dzielenie życia na tu i tam, a także tęsknota za tymi, którzy pozostali daleko od świata zimna, lodu, skał i gór.
Książka będąca połączeniem literatury górskiej i biograficznej od samego początku zrobiła na mnie ogromne, pozytywne wrażenie oraz chwyciła za serce. Na rynku księgarskim pojawiły się bowiem już lektury w podobnym gatunku i klimacie, ale były one raczej typowymi biografiami skupionymi na faktach, statystykach i liczbach. W tej publikacji autor pokazuje wspinające się kobiety jako osoby z krwi i kości, mające radości, rozterki i dylematy, problemy natury duchowej, czasem wewnętrznie rozdarte między tymi, których kochają, a górami, które mają moc narkotyku. Sepioło nie ukrywa również dyskryminacji himalaistek zwłaszcza w latach minionych. Opisuje ich walkę nie tylko z żywiołami, aurą i klimatem, ale i z docinkami ze strony dominujących wczoraj i dziś w skalnym świecie mężczyzn
Z lektury płynie wniosek, że kobietom w górskim świecie było i jest trudniej, że muszą w drodze na szczyt pokonać więcej przeszkód, ale są w stanie z nimi wygrać. W kobietach drzemie bowiem wielka siła i moc, która pomaga im pogodzić bycie żoną, partnerką, matką, córką i himalaistką ze sobą. Wymaga to wiele pracy, mnóstwo wysiłku, ale nie jest niemożliwe.
Czytając „Himalaistki” poznajemy poszczególne ich bohaterki, wśród których są nazwiska bardzo znane, które na trwałe zapisały się w historii światowego himalaizmu. Są też pokazane kobiety, dla których nie liczą się rekordy, a samo przebywanie w górach, dotyk skał, pokonywanie słabości ciała i ducha oraz chłonięcie pięknego świata szczytów, który nie ma sobie równego. Wielkim atutem książki jest jej kobiecy klimat, a także obiektywne i wszechstronne pokazanie bohaterek w różnych życiowych rolach. Padają słowa o trudnych sprawach – o tęsknocie, związkach na odległość, rozdarciu między pasją a rodziną, a także specyficznej samotności wśród bliskich niezwiązanych z górami, którzy nie potrafią zrozumieć emocji i przeżyć z kolejnych wypraw.
Od pierwszej strony tę publikację chłonęłam niczym sucha gąbka wodę. Czytałam i miałam wrażenie osobistej rozmowy z wspinającymi się kobietami, które stawały mi się bliskie niczym dobre koleżanki. Podziwiałam je, czułam mocną niczym lina nić sympatii.
Ta książka zdecydowanie rozbudza miłość i szacunek do gór, zachęca do ich poznawania i eksplorowania. Gorąco polecam jej lekturę nie tylko tym, którzy chodzą górskimi ścieżkami.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Popieram [ 4 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 859
- 536
- 223
- 74
- 56
- 27
- 20
- 15
- 11
- 10
Cytaty
- Boi się Pani?
- Żartowałam. Ja się już niczego nie boję.
Moją bohaterkę na koniec pytam, czy jest odważna.
- Zależy, w jakim sensie- odpowiada.- Na początku miałam lęk wysokości. Im człowiek...
Nie wiem dlaczego, bo przecież ci, którzy kochają góry tak samo jak ja, wiedzą, że nic nie zastąpi smaku zwycięstwa na szczycie ani zachodów...
Rozwiń
Opinie [95]
Spodziewałem się lepszej lektury, bo sam temat kobiet w górach po przeczytaniu "Wandy" wydał mi się bardzo ciekawy. Autor niestety w mojej opinii przebiegł po temacie i pozostał duży niedosyt.
Pokaż mimo toCiekawy zbiór biografii himalaistek. Jak dla mnie taki wstęp to zagłębienia się w historię poszczególnych kobiet.
Pokaż mimo toZapytaj człowieka o polską himalaistkę, bez wahania odpowie Wanda Rutkiewicz... Zapytaj o inne wspinające się panie... - odpowie Ci cisza. W swoim reportażu Mariusz Sepioło przybliża i co najważniejsze - przypomina czytelnikowi, że oprócz wspomnianej Rutkiewicz, do grona wybitnych himalaistek należały bądź należą m. in. Halina Kruger, Dobrosława Miodowicz - Wolf czy Alicja...
więcejMimo mojej niechęci do zbiorowych biografii, postanowiłam przeczytać "Himalaistki". Opinie na temat tej książki są tak odmienne, że musiałam przekonać się sama.
więcejNie wiem czy słusznie, lecz odnoszę wrażenie, iż o wspinających się kobietach, mało się mówi i publikuje. Nie dotyczy to oczywiście legendy himalaizmu - Wandy Rutkiewicz, jest ona poza wszelkimi...
Halina Kruger- Syrokomska, Bielecka, Anna Okopińska, Miodowicz W-olf, Wanda Rutkiewicz oraz druga generacja Skłodowska, Jurewicz, Bielecka,Joanna Piotrowicz. Niektóre z nich swoją wspinaczkową pasję okupiły życiem. Były matkami, towarzyszkami, kochankami, żonami, ale często wspinanie się stawało się obsesją. na dodatek tak jak Wanda Rutkiewicz ciągle stawały w opozycji...
więcejDobra książka. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że zbiera historie nie tylko naszych legendarnych himalaistek, które z racji wieku nie są już aktywne, ale też przedstawia sylwetki współczesnych, działających w akcjach górskich kobiet. Dobrze się czyta tę książkę i faktycznie ma się wrażenie, że taka synteza była potrzebna. Z krytycznych zarzutów, muszę przyznać, że formuła...
więcejWspinaczka górska, choć bardzo wymagająca, ma w sobie coś pociągającego. Bardzo lubię książki o tej tematyce, dlatego i ta pozycja przedstawiająca sylwetki kilkunastu polskich himalaistek mnie urzekła. Choć historie bohaterek przedstawione są tylko pokrótce, to myślę, że taki był zamysł autora, ponieważ bardzo ciężko w jednej pozycji zamieścić szczegółowe portrety...
więcejCiekawa książka. Jest dla mnie coś fascynującego we wspinaczce wysokogórskiej, choć jest bardzo wymagająca. Autor przedstawia sylwetki polskich himalaistek, które opowiadają o swojej pasji jaką są góry. Ciekawym zestawieniem jest pokazanie wczoraj- kobiety, które wiele lat temu osiągały sukcesy we wspinaniu i dziś- te, które działają współcześnie. Do tego książka zawiera...
więcejCzegoś zabrakło. Co prawda przedstawione historie są pełne ciepła, ale również determinacji, jednak zabrakło w całości jakiegoś spoiwa, które połączyłoby je wszystkie w piękną całość. Brawo za poruszenie tematu!
Pokaż mimo toMogę ją polecać. Cieszę się, że ją przeczytałam, bo do tej pory słyszałam tylko te nazwiska jak przede wszystkim słynna Wanda Rutkowska ale nie miałam ani grama pojęcia kim była, jak toczyła się jej wspinaczkowa kariera i co tak naprawdę ją spotkało, jak umarła albo jak zaginęła.. Warto było ją przeczytać choćby dla samego światopoglądu.
Pokaż mimo to