Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt

Okładka książki Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Mariusz Sepioło
Okładka książki Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt
Mariusz Sepioło Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2017-09-25
2017-09-25
Himalaistki Himalaje kobiety góry wspinaczka

Okładka książki Ania Maciej Drzewicki, Grzegorz Kubicki
Ania Maciej Drzewicki, G...
Okładka książki Krótka historia o długiej miłości Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak
Krótka histori... Ewelina Karpacz-Obo...
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wiel... Piotr Drożdż, Krzys...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...

Damy, który zamieniły szpilki na raki

Książki o himalaistach/ alpinistach od dawna mnie fascynują, więc gdy zobaczyłam przypadkowo ten tytuł w sklepie postanowiłam przeczytać. Książka skupiona jest tylko na kobietach - historie bardzo fascynujące, zarówno o wspinaczce w dawnych czasach, jak i obecnie

Idealna kompresja historii polskiego kobiecego himalaizmu, która nadal się pisze – i choć może nie wywołuje aż tylu emocji co kiedyś, niezmiennie jest warta uwagi.

Książka podzielona na dwie części – wczoraj i dziś.
"Wczoraj" przenosi nas w czasu ogromnych przełomów, dziewiczych i różnorakich pierwszych wejść na ośmiotysięczniki – a więc mamy tu legendy takie jak Rutkiewicz, Kruger-Syrokomska, Okopińska czy Panejko-Pankiewicz.
"Dziś" pokazuje kobiety, które reprezentują "współczesny" nurt himalaizmu w wykonaniu między innymi Baranowskiej czy Bieleckiej.

Dla miłośników literatury górskiej pozycja obowiązkowa. Dla całej reszty – naprawdę ciekawy tytuł, którym warto się zainteresować. Styl autora jest naprawdę fantastyczny – nienachalny, oddaje głos bohaterkom tym historii, rozmowy przeplatają się ze wspomnieniami, a granice pomiędzy poszczególnymi życiorysami tak mocno się przenikają, że podczas czytania czuje się, jak wyjątkowy jest ten wysokogórski świat (szczególnie w części "wczoraj").

Książka podzielona na dwie części – wczoraj i dziś.

Świat gór wysokich nieustannie dzieli opinię publiczną na tych, którzy rozumieją potrzebę wspinania się ku niebu i tych, którzy w himalaizmie upatrują tylko proszenia się o śmierć. Dyskusja zaognia się jeszcze bardziej, kiedy temat dotyczy kobiet, które zdaniem wielu wykazują się wielkim egoizmem, bo ponad kobiece obowiązki stawiają własne pragnienia. A czymże są wspomniane obowiązki? I dlaczego każda kobieta musi żyć według takiego samego scenariusza? Mariusz Sepioło podjął się opowiedzenia o naszych Himalaistkach, czyli kobietach, które pokonały każdą górę.
Książka podzielona jest na dwie części. Czasy, kiedy w zdominowanym przez mężczyzn świecie gór pojawiły się pierwsze przedstawicielki płci pięknej, oraz teraźniejszość, w której walka płci odeszła na drugi plan, ustępując miejsca innemu problemowi – komercjalizacji wypraw górskich. Każda z tych części przybliża siedem postaci, które szczególnie wyróżniają się dziedzinie polskiego himalaizmu.
Bez względu na to, o których czasach mowa, oprócz trudności wynikających z samych sił przyrody kobiety borykają się z różnymi przeszkodami. Himalaistki, czy tego chcą czy nie, muszą nieustannie rozpychać się łokciami. Nie tylko po to, aby torować drogę w głębokim śniegu, ale przede wszystkim by zapewnić sobie przestrzeń na realizację marzeń. By nie dać się stłamsić i wbrew sobie usidlić w podpartym stereotypami życiu. Bo prawda jest taka, że serce się rwie, by choć raz na jakiś czas mocniej zabić na widok ukochanych gór.
Choć łączy je głębokie umiłowanie do gór, to już losy wiodące je w te surowe klimaty, sytuacje, które ukształtowały je jako kobiety, którymi aktualnie są, i trudne życiowe decyzje, przed którymi musiały kiedyś stanąć, są bardzo różne. Bez względu na to, czy historia Himalaistek skończyła się tragicznie, została przerwana chorobą lub świadomą decyzją, a w niektórych przypadkach dopiero się rozkręca, wszystkie bez wyjątku usłyszały kiedyś pytanie o rodzinę. Pytanie, które sprowadzało je jako kobiety do osoby, której życiowym celem jest założenie rodziny i pilnowanie, by żar domowego ogniska nie wygasł.
Nasze bohaterki udowadniają - po pierwsze, że obie te role można pogodzić mając u boku partnera, który rozumie, że w duszy kobiety może grać coś więcej niż tylko radio w kuchni, - po drugie, że nie każda z kobiet czuje powołanie do życia w związku, bycia mamą i budowania poczucia stabilizacji. Himalaistki pokazują, że można się czuć spełnioną i szczęśliwą kobietą niekoniecznie wpisując się w standardy, które są tak często i bezrefleksyjnie przytaczane w rozmowach.
Uważam, że motto to jest ponadwymiarowe i dotyczy wszystkich. Jeśli czujesz, że musisz, bo inaczej się udusisz, to zrób to. Życie jest tylko jedno i drugiej szansy może nie być. Opowieść o kobietach, które pokonały każdą górę, to tylko potwierdzenie, że przy wystarczająco silnej determinacji można osiągnąć to, czego nie będziemy żałować na łożu śmierci, że nie osiągnęliśmy.
Pomimo tego, że przytoczone opowieści są krótkie, to jednak wystarczająco długie by udowodnić, że bez względu na czasy i problemy jakie za sobą ciągną, ludzie mają marzenia i choćby niewiadomo jak były śmiałe, wszystko jest możliwe.
Chwała Wam Panie za piękne przykłady kobiecej siły w dążeniu do bycia szczęśliwym. Do pokonywania gór tych prawdziwych i tych budowanych przez życie. Polecam!

„W góry nie ucieka się przed sobą, ale właśnie wychodzi na spotkanie z sobą samym, tym prawdziwym, nie pozbawionym wad.”
Halina Kruger-Syrokomska, Anna Okopińska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Wanda Rutkiewicz, Alicja Bednarz, Ewa Panejko-Pankiewicz, Joanna Piotrowicz, Kinga Baranowska, Agnieszka Bielecka, Izabela Czaplicka, Aleksandra Dzik, Katarzyna Skłodowska, Małgorzata Jurewicz, Sylwia Bukowicka. Himalaistki, alpinistki, wspinaczki. To o nich jest ta książka. To ich osiągnięcia można podziwiać z pierwszego rzędu, trzymając w rękach tę lekturę. To przepiękna opowieść o tym, że warto podążać za swoimi marzeniami i pokonywać swoje lęki i słabości, by żyć pełną piersią. To również opowieść o tym, że czasami warto się wycofać, kiedy okoliczności nie są sprzyjające, bo w górach wysokich nawet najmniejszy błąd można przepłacić własnym życiem.

Po więcej zapraszamy na: http://netkobieta.pl/wiadomosci/pokaz/567,recenzja-mariusz-sepiolo-himalaistki-opowiesc-o-kobietach-ktore-pokonuja-kazda-gore

Książka bardzo ciekawa, szczególnie że moja wiedza na ten temat jest dosyć ograniczona, choć przez niektóre fragmenty ciężko było mi przejść. Dużą pomoc stanowi wykres na końcu książki z chronologicznym przebiegiem wydarzeń: kto kiedy zdobył konkretny szczyt.

Coś mi w sposobie napisania książki nie przypasowało... ciężko mi było przez nią przebrnąć... do tego stopnia, że odłożyłam książke na dłużej niż rok... nie czytało mi się jej z przyjemnością choć fakty i rozmowe były ciekawe...

Lekkie, bardzo ogólne opowiesci bazujące na przeprowadzonych wywiadach z polskimi sławami himalaizmu płci pięknej. Lektura raczej dedykowana osobom, które nie są zagłębione w temat. Takie lektury też są potrzebne. Rozdziały dedykowane każdej himalaistce mają na celu raczej przybliżenie ich osobowości jako całokształtu człowieka osadzonym w świecie himalaizmu. Wszystkie łączyła jedna pasja a książka pokazuje jak różne miały charaktery, podejście do swojego hobby, priorytety. Warto przeczytać. Lekture lepiej potraktować jako lekki miły przerywnik wśród innych lektur o himalaiźmie.

Książka podzielona dwie części - pierwsza o himalaistkach z ubiegłego wieku, a druga o wspinaczkach współczesnych.

Reportaże ciekawe, choć brakowało przy każdej himalaistce dodatkowej strony z opisem suchych faktów - sukcesów.

"Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"
Recenzja:
Książka opowiada historię sławnych himalaistek. Każdy rozdział jest poświęcony innej kobiecie. Zdecydowanie na plus jest to, że mamy historie kobiet, a nie mężczyzn. Najbardziej podobało mi się opowiadanie o Wandzie Rutkiewicz. Mamy tu też historie niedocenianych kobiet, mniej sławnych. Lekko feministyczny reportaż. Czytałam lepsze reportaże. Odrobinkę się rozczarowałam. Są zdecydowanie lepsze książki górskie. Opowiadania nie są dla mnie. Nie polecam, ale też nie odradzam. Pozostawia duży niedosyt. 6 / 10 ⭐

"Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"
Recenzja:

Blog o książkach | BookaLove

Ta książka to po prostu świetna pigułka polskiego, kobiecego himalaizmu.

Autor przedstawia sylwetki najsłynniejszych rodzimych alpinistek w ramach dwóch części - “wczoraj” i “dziś”. Zatem znajdziemy tu historie ikon gór wysokich takich jak Wanda Rutkiewicz, Halina Kruger-Syrokomska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, a także tych współczesnych jak Kinga Baranowska, Agnieszka Bielecka, Sylwia Bukowicka i inne.

Przeczytałam książkę w mgnieniu oka. Nie tylko z powodu mojej miłości do himalaizmu :) Spodobał mi się też styl autora, to w jaki sposób ukazał swoje bohaterki. Narracja przeplata się tu z rozmową i wspomnieniami i chociaż tematyka sama w sobie nie należy wcale do najlżejszych to mimo wszystko książkę czyta się jednym tchem.

Podoba mi się również fakt, iż książkę o polskich himalaistkach napisał mężczyzna - na tyle na ile orientuję się w tym temacie jest to rzadkość na rynku wydawniczym.

Dodatkowo, jest wiele pozycji poświęconych legendom wysokogórskiej wspinaczki zaś tu miałam okazję poznać zupełnie nowe dla mnie polskie twarze światowego himalaizmu.

I na koniec jeszcze refleksja z jaką zostałam po przeczytaniu książki. Od 1975 roku zmieniła się jakość sprzętu wspinaczkowego, łatwość podróży i zdobycie pozwolenia na wejście na szczyt.
To, co niezmienne i łączące wszystkie himalaistki to miłość do gór i walka z męskim szowinizmem i dyskryminacją.

Blog o książkach | BookaLove

Ta książka to po prostu świetna pigułka polskiego, kobiecego himalaizmu.

• Góry
  • Przeczytane 2018
  • Biografie
  • Górskie

Mariusz Sepioło Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt Zobacz więcej