Daughter of Smoke and Bone

Okładka książki Daughter of Smoke and Bone Laini Taylor
Okładka książki Daughter of Smoke and Bone
Laini Taylor Wydawnictwo: Hodder & Stoughton Cykl: Córka dymu i kości (tom 1) fantasy, science fiction
Córka dymu i kości (tom 1)
Hodder & Stoughton
2011-09-29
2011-09-29

3.5

Początek był wspaniały i bardzo żałuję, że wraz z rozwojem fabuły enigmatyczny urok Pragi oraz wszystkie intrygujące sekrety dotyczące Karou zostały bezpardonowo odsunięte na boczny tor, aby zrobić miejsce dla ckliwego romansidła. To już było dla mnie za wiele. Wspaniałe światotwórstwo nie wytrzymuje próby z harlequinowymi twistami, które sprawiały, że tylko wywracałam oczami z zażenowania i niedowierzania, że autorka zdecydowała się zajechać świetny pomysł na akcję fantasy wyświechtanym motywem instant love. Pół gwiazdki więcej za chwilami bardzo nieszablonowy, liryczny styl.

3.5

2/5 Bardzo mnie wymęczyła

2/5 Bardzo mnie wymęczyła

Genialnie napisany świat, taki pomysłowy i świeży, pomimo tropu pt: walki aniołów i demonów. Zaskoczyło mnie jak sprawnie autorka wytłumaczyła dlaczego dwoje głównych bohaterow tak ciągnie do siebie. Chwilę wcześniej czytałam najnowszą książkę Sarah J. Maas, którą mnie wymęczyła powtarzalnością swoich bohaterek i historii. Polecam każdemu, który chcę przeczytać coś tak bardzo pomyslowego

Karou jest wyjątkowa. Ma niebieskie włosy, mnóstwo tatuaży, naszyjnik, który spełnia drobne życzenia i talent plastyczny. Kiedy ją poznajemy mieszka w Pradze, uczęszcza do liceum artystycznego oraz wykonuje drobne zadania dla handlarza życzeń. Jej życie jest równie wyjątkowe jak tajemnicza dziewczyna, a my znów możemy poznać jej historię.

Wznowienia, to temat rzeka, ale kiedy w moje ręce wpada książka chwalona i naprawdę pięknie wydana, to ja absolutnie nie mam zamiaru na to narzekać. „Córka dymu i kości” pierwszy raz ukazała się z tego co pamiętam w 2011 roku. Ja osobiście, do tych książek sprzed 10-15 lat mam ogromny sentyment. Są to książki zazwyczaj tak niezwykle pomysłowe i klimatyczne, że wybaczam im nawet drobne głupotki fabularne i językowe. Tak też jest i w tym przypadku. Czy mnie książka zachwyciła? Nie, aczkolwiek uważam, że jest godna zainteresowania, jeśli ma się ochotę na coś lekkiego i z ciekawym pomysłem na fabułę. Bohaterowie są barwi, różnoracy, a niebieskowłosa Karou pociągająca, czytelnik szybko zaczyna się ciekawić kim jest i dlaczego wychowywały ją chimery. Niestety jest jeszcze On, anioł, amant o płonących oczach opisywany nam z takimi szczegółami, tak często, że ma się go dość jeszcze zanim Amanta poznamy. I tutaj autorka w moim odczuciu trochę przesadziła, bo przez te opisy, zachwyty i makijaż a la Jack Sparrow miałam problem, żeby uwierzyć w potęgę tej postaci i poczuć jakąś nić sympatii do niego. Nie rozumiałam go, jak dla mnie Amant składa się tylko z cech amanta, nie ma w nim duszy ani autentyczności. Co dziwne sama Karou wzbudziła moją ciekawość i sympatię. Polubiłam uniwersum, pomysł na nie i to w jaką stronę poszła fabuła.

Jest to typowa książka młodzieżowa, dodatkowo taka kierowana do konkretnej płci, z mocnym wątkiem romantycznym. Ale jest to również niezwykle lekka i przyjemna książka. Nie porwała mojego serca, ale spędziłam z nią bardzo miło czas, naiwność bohaterów nie drażniła moich oczu i jestem naprawdę ciekawa co wydarzy się w następnych tomach. Jeśli masz 15 lat, albo lubisz młodzieżówki z amantami i ślicznymi bohaterami to jest to książka dla Ciebie.

Wznowienia, to temat rzeka, ale...

Reread po kilku latach: bez zmian, pozostaję w zachwycie wyobraźnią autorki, wykreowanego świata i bohaterów.

Nie chce mi się wierzyć, że nie przeczytałam tego w 2012, bo to jest dokładnie ta książka, która wtedy podbiłaby moje serce i na stałe zamieszkała w mojej głowie. Dziś dostrzegam pewne mankamenty, na które wtedy na pewno nie zwróciłabym uwagi, więc nie zachwyca mnie aż tak, jak mogłaby to zrobić dekadę temu, ale i tak czytanie jej było świetną przygodą.

Karou ma siedemnaście lat, uczy się w liceum plastycznym, mieszka w Pradze, a w przerwach między zajęciami podróżuje po całym świecie za pomocą magicznych przejść i zbiera zęby. Obraca się w dość nietypowym towarzystwie stworzeń z baranimi rogami na głowie, wężowymi ciałami i innymi, niekoniecznie ludzkimi atrybutami. Choć jej życie nie do końca można określić jako spokojne czy normalne, wywraca się ono do góry nogami, gdy na swojej drodze spotyka anioła.

Genialny świat, porywający od pierwszej strony, to jeden z najlepszych aspektów tej książki. Umiejscowienie akcji w Pradze, najbardziej magicznym mieście, w jakim miałam okazję być, uważam za wybór doskonały. Opisy praskich uliczek i placów, które tętnią tajemnicą, skradły moje serce. Równie mocno podobał mi się świat wymyślony przez autorkę - świat po drugiej stronie drzwi. Tkwi w nim ogromny potencjał i liczę na to, że kolejne tomy będą szansą na to, by go eksplorować i lepiej poznać. Tak samo jak zamieszkujące go postacie.

Podobało mi się też to, że tutaj to ona jest diablicą, a on aniołem - odwrócenie standardowych ról w tego typu książkach. Magia rządząca tym światem również jest niezwykle ciekawa, przekonanie się, po co właściwie są te wszystkie zęby było bardzo satysfakcjonującym momentem podczas czytania. W miarę szybko domyśliłam się, z czego wynika więź, która ekstremalnie szybko pojawia się między Karou i Akivą, więc nie przeszkadzałoby mi to tak bardzo, jak by mogło, natomiast opisywanie wszystkich jako pięknych i pociągających irytowało mnie dość mocno. Zrzucam to na karb czasów, w których książka powstała. W moim odczuciu w pewnym momencie siadło też odrobinę tempo - dwie trzecie książki było niezwykle wciągające, ale późniejsze rozdziały i wspomnienia Madrigal trochę mnie wymęczyły. Na pewno wnoszą sporo do historii, ale wydawały mi się odrobinę chaotyczne.

Estetyka tej książki to jest tak bardzo tumblr z 2012, że już nie mogę się doczekać czytania kolejnych tomów i przeglądania wszystkich fanartów z tamtych lat.

💙

Karou ma...

Szukałam jakiegoś guilty pleasure romantasy i w tej roli "Córka dymu i kości" sprawdziła się idealnie.
Ale Jezu słodki... nawet jak na guilty pleasure przewracałam oczami zbyt często. Główna para (oczywiście wyjątkowej urody) cierpi na syndrom "absurdalna miłość instant" i "jestem bardziej emo niż nastolatki w roku 2007".
Szkoda, że autorka skupiła się na ich miałkiej relacji, bo kreacja świata miała potencjał, a tak to książka śmierdzi płytkimi (acz wyegzaltowanymi) emocjami, tanim patosem i niewiarygodną fabułą rodem z Wattpada.

Szkoda, że autorka skupiła się na ich miałkiej...

Lekka i przyjemna młodzieżówka, idealna do poczytania po całym dniu ciężkiej pracy. Nie spodziewałam się, że będę się przy niej tak świetnie bawić, choć widziałam wcześniej wiele pozytywnych opinii. Wiadomo jednak jak to jest z tymi młodzieżówkami - to typowe guilty pleasure. Nie ma co tutaj doszukiwać się nadzwyczajnych treści, a jedne, czego powinno się oczekiwać, to dobra zabawa i emocje, a tych tutaj nie zabrakło. Może nie była to dla mnie książka "nieodkładalna", ale i tak oceniam ją bardzo dobrze.

Fantastyczna książka o fantastycznej fabule, córka dymu i kości to powiesz dla miłośników i miłośniczek fantastyki✨ Bardzo mi sie podobało jak została poprowadzona cała historia od początku do końca, który mnie dość mocno zaskoczył i czekam na rozwój wydarzeń w kolejnych tomach.
Myśle że najbardziej mi się podobało jak został stworzony świat ponieważ nie spotykałem się wcześniej z podobną kreacją świata w książkach. Wszystko zostało przedstawione w swój unikatowy sposób i to mi się bardzo podobało. Było też kilka momentów które nie do końca przypadły mi do gustu ale myślę że to już zależy od czytelnika☺️ Też styl pisania autorki był dla mnie dość trudny do zrozumienia. Podsumowując książka ta być może nie była najlepszą lekturą jaką przeczytałem ale też nie była zła, jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z fantastyką to będzie idealn lektura dla was🌙🦷
(Współpraca z wydawnictwem Moondrive )

Pamiętam, że już kilka lat temu ta książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Czytałam ją w każdej wolnej chwili i chciałam więcej. Więcej przygód Karou, więcej życzeń, więcej emocji. Po latach nic się w tej materii nie zmieniło. Nadal uważam, że to nietuzinkowa i wciągająca powieść o odwiecznym st@rciu aniołów i chimer, o tajemnicach, miłości i specyficznym sklepiku.
King miał swój Sklepik Marzeń, Taylor zaprasza nas do siedziby Handlarza Życzeń. Można w niej kupić specjalny Paciorek, który jest w stanie spełnić dane pragnienie. Im poważniejsze życzenie, tym wyższa cena koralika. Karou pracuje dla właściciela sklepiku - reprezentuje go, zakupuje dla niego konkretne przedmioty (zazwyczaj zęby),dzięki magicznym drzwiom podróżuje do różnych miejsc. Dziewczyna czuje jednak, że pracodawca nie mówi jej wszystkiego. Kiedy tajemnice wyjdą na jaw, zmieni się jej dotychczasowe życie. "Córka dymu I kosci" to magiczna opowieść o życzeniach, prawdzie i odkrywaniu własnej tożsamości. Taylor zabiera czytelnika do dwóch światów: ludzkiego, gdzie życie płynie swoim rytmem, i magicznego, w którym trwa odwieczna w0jn@ - anioły ścierają się z chimerami. Powoli poznajemy początki k0nfliktu, widzimy także jego konsekwencje. Autorka snuje historię pełną bólu i cierpienia, ale nie zapomina o promyczku nadziei. Wprowadza do fabuły wątek miłosny, który świetnie łączy się z innymi elementami książki. Tutaj nie ma miejsca na słodkie I nic nieznaczące uniesienia serca, Taylor nie zatraca się w wątku miłosnym, pamięta o równowadze i odpowiednim poprowadzeniu wydarzeń. W tej powieści nie ma irytujących rozwiązań. Owszem, zachowanie Karou czasami zastanawia, dziewczyna ponosi jednak konsekwencje swoich decyzji, autorka nie zapomina o tym, by wszystko miało sens. Ten tytuł chce się czytać, znajdziemy w nim chociażby motyw drzwi czy życzeń. Taylor sięga po znane rozwiązania, ale potrafi je zmienić, by idealne pasowały do jej historii. Historii pełnej zwrotów akcji.
Taylor miała pomysł i potrafiła go przenieść na papier, potrafiła dodać do literackiego świata coś od siebie, potrafiła oczarować czytelnika swoim konceptem. Końcowe rozdziały sprawiają zaś, że odbiorca jest głodny kolejnych tomów, następnej dawki wrażeń. Ich premiery niebawem

King...