Dni krwi i światła gwiazd

Okładka książki Dni krwi i światła gwiazd Laini Taylor
Okładka książki Dni krwi i światła gwiazd
Laini Taylor Wydawnictwo: Moondrive Cykl: Córka dymu i kości (tom 2) fantasy, science fiction
Córka dymu i kości (tom 2)
Days of Blood and Starlight
Moondrive
2024-04-10
2014-01-01
2012-11-06
Joanna Krystyna Radosz

⭐"𝑫𝒏𝒊 𝒌𝒓𝒘𝒊 𝒊 ś𝒘𝒊𝒂𝒕ł𝒂 𝒈𝒘𝒊𝒂𝒛𝒅" 𝑳𝒂𝒊𝒏𝒊 𝑻𝒂𝒚𝒍𝒐𝒓

Recenzja:
Po skończeniu pierwszego tomu, nie mogłam się doczekać, aż sięgnę po kolejny i znów przeniosę się do tego fantastycznego świata stworzonego przez autorkę. Zacznę od tego, że jest to bardzo przyjemna i lekka fantastyka. Ja ogólnie rzadko sięgam po ten gatunek i jak w pierwszym tomie wszystko mniej więcej rozumiałam, tak tutaj podczas czytania były takie momenty, że musiałam się zastanowić o co chodzi i mam wrażenie, że to pierwszy tom podobał mi się trochę bardziej. W tym tomie było też za dużo nowych informacji i może przez to czasami się w tym gubiłam. Nie zmienia to faktu, że bardzo lubię bohaterów tej historii, aczkolwiek trochę mi brakowało tutaj też tej relacji romantycznej między Karou, a Akivą, ale mam nadzieję, że ostatni tom będzie lepszy.  Mimo wszystko polecam, jeśli lubicie takie klimaty!

⭐"𝑫𝒏𝒊 𝒌𝒓𝒘𝒊 𝒊 ś𝒘𝒊𝒂𝒕ł𝒂 𝒈𝒘𝒊𝒂𝒛𝒅" 𝑳𝒂𝒊𝒏𝒊 𝑻𝒂𝒚𝒍𝒐𝒓

Recenzja:

Pierwsza część była skrojona idealnie. Silna i ambitna główna bohaterka z tajemniczą przeszłością. Nowy świat połączony z tym realnym. Dużo akcji, romantycznych scen i zagadek, zaprzątających umysł czytelnika. Zakończenie błagające o ciąg dalszy…i ten nastąpił.

Rozkręca się długo, przez wiele stron autorka każe nam poznawać zasady panujące w fantastycznej części fabuły. Nowi bohaterowie przejmują narrację, a Ci, których pokochaliśmy już wcześniej schodzą na dalszy plan. I z jednej strony cudownie - wiemy więcej, więcej też rozumiemy. Jednak zabrakło mi tej siły i pewności siebie, jaką Karou zachwyciła mnie w pierwszej części. Im dalej, w kolejne rozdziały, tym lepiej. Jednak ten początek tak mocno dał mi w kość, że nie umiałam już się odnaleźć w fabule.

Na ogromny plus zasługują przyjaciele głównej bohaterki! Zuzana jest świetna i dzięki niej było mi dużo łatwiej czytać 🫣 wyrazista, zaangażowana i zabawna. Świetna jest ♥️

Karou i Akiva mają pod górkę, jak chyba żadni ostatnio poznani przeze mnie bohaterowie 🥹 i to mi daje nadzieję, że trzeci tom rozłoży mnie na łopatki i zachwyci! Że ich reakcja się pogłębi, ewoluuje, wybuchnie! Błagam, niech tak będzie 😂

[współpraca reklamowa]

Po zakończeniu pierwszego tomu trylogii byłam zaciekawiona kontynuacją. Po otrzymaniu drugiego tomu długo zwlekałam z rozpoczęciem książki, dlaczego? Przy pierwszej części, niektórych momentach strasznie trudno było mi się połapać o co chodzi i czasem doskwierała mi nuda. Więc myślę, że uzasadnione były moje obawy co do rozpoczęcia kontynuacji, bałam się zastoju. Koniec końców nie było tak źle, jestem po lekturze i w miarę szybko przebrnęłam przez prawie 500 stron.

Jednak pomimo to na samym początku kompletnie nie wiedziałam co się dzieje, od przeczytania pierwszej części minęło już trochę czasu i dużo rzeczy zapomniałam. Więc te kilkadziesiąt pierwszych stron traktowałam jako przypomnienie sobie całego tego świata chimer i serafinów. Po jakimś czasie wdrążyłam się w kontynuację historii, ale i tak były momenty gdzie musiałam się zatrzymać i zastanowić o co chodzi przez natłok informacji. Zastrzegam, że jeśli ktoś z was lubi szybkie tempo akcji, to nie będzie to historia dla was. Jest dużo opisów różnych miejsc, które moim zdaniem są niepotrzebne i mogłyby być
krótsze. Mogę szczerze powiedzieć, że pierwszy tom czytało mi się lepiej.

Dalej uważam, że świat stworzony przez autorkę jest świetny 🤍 W tej części dowiedziałam się więcej o tym świecie chimer i serafinów, a klimat był niesamowity. Szczerze mówiąc brakowało mi wspólnych chwil Karou i Akivy, ten wątek romantyczny zazwyczaj fajnie dopełnia historię, a w tym
tomie się go nie znajdzie (ten kto czytał 1 tom wie dlaczego). Znalazłam za to naprawdę krwawą walkę z aniołami 🫣

Ale zaczęłam mieć wątpliwości czy chcę czytać ostatni tom, nie ciągnie mnie do tego i prawdopodobnie go sobie odpuszczę. Nie przez to, że to jest zła trylogia, ale przez to, że po prostu rzadko sięgam po fantastykę, próbuję się przekonać do tego gatunku, a „Córka dymu i kości” oraz „Dni krwi i światła gwiazd” nie wpasowały się do końca w moje gusta<3

★★★,5/5

[współpraca reklamowa]

„Dni krwi i światła gwiazd” to druga część trylogii. Muszę przyznać, że pierwsza niesamowicie mi się podobała i nie mogłam doczekać się kolejnych. No i się doczekałam. Czy oczekiwałam więcej? Zdecydowanie.
Moje odczucia co do tej książki są bardzo mieszane.

📚📚
Karou w poprzedniej części zyskała i straciła wszystko. Po stracie najbliższej rodziny zdecydowała, że jedynym czego pragnie to zemsta na aniołach. Przejmuje rolę straconego opiekuna i zostaje rezurekcjonistką. Chce pomóc w stworzeniu armii która pomści aniołów.

Musze przyznać, że świat wykreowany w tej książce to jakiś kosmos! Chyba nie czytałam jeszcze fantasy z tak dobrze wykreowanym i rozbudowanym światem. Naprawdę podziwiam autorkę za stworzenie czegoś takiego. Niestety mimo cudownie wykreowanego świata muszę przyznać, że przez 3/4 książki walczyłam ze sobą żeby czytać ją dalej. Nie mogę powiedzieć, że nic się tam nie działo, bo działo aczkolwiek mam wrażenie, że przez przeskakiwanie z jednego miejsca akcji i bohatera na kolejnego oraz narrację kompletnie się gubiłam. Momentami przewijałam kartki żeby dowiedzieć się co będzie dalej w ważnej scenie zamiast czytać kompletnie nie znaczące rozdziały o bohaterach którzy również zbyt dużo nie wnosili.
Moim zdaniem tematyka książka to wojna i pragnienie pokoju i to by było na tyle. Liczyłam na wątek romantyczny, patrząc na to jak się skończyła pierwsza część i niestety wątku romantycznego praktycznie tutaj nie dostałam. Domyślam się, że z racji, że to trylogia to środkowa część musiała bardziej rozdzielić bohaterów żeby ostatnia mogła ich znowu połączyć (ale no nie wiem, jakoś strasznie mnie to bolało że jest ich tutaj tak mało). Dodatkowo w pierwszej części mogliśmy bliżej poznać świat Karou, bohaterów, relacje - co było bardzo ekscytujące a tutaj ekscytujących chwil było bardzo mało 😢

Na szczęście ostatnie 100 stron odrobinę wynagrodziło mi resztę, i finalnie cieszę się, że przez to przebrnęłam. Patrząc na to jak się zakończyła myślę, że trzeci tom będzie naprawdę dobry i przepełniony emocjami 🥵🫣❤️
Zdecydowanie muszę jeszcze podkreślić jak bardzo się cieszę, że autorce udało się w ten pokręcony świat upchnąć postacie Zuzany i Mika. One sprawiały, że ta książka stała się dużo przyjemniejsza i chociaż w minimalnym stopieniu zabawna. Jak tylko widziałam, że rozdział dotyczył Zuzany to od razu uśmiech cisnął mi się na usta! 🫣

Podsumowując, zawiodłam się bardzo. Wydaje mi się, że seria byłaby równie dobra gdyby autorka pominęła tą część a zamiast niej po prostu upchnęła tą akcję w jakichś 100 stronach następnej części. Według mnie był to po prostu taki łącznik pomiędzy częścią pierwszą a trzecią częścią. Mam nadzieję, że w trzeciej nas zaskoczy! 🫣🫣

Moje odczucia co do tej książki są bardzo mieszane.

📚📚

Drugi tom w moich oczach zdecydowanie przebija pierwszy. Jest bardziej dramatycznie, emocjonalnie i fantastycznie.
Poznajemy bliżej świat hybryd - jego mniej i bardziej przyjemne aspekty - nie brakuje też serafinów, choć nie ukrywam, że bliższa jest mi pierwsza grupa.

Karou to silna bohaterka, która nie rozjeżdża się nam w obliczu tragedii. Owszem, widać pewne zawirowania, ale podoba mi się jak stawia na swoim.
Gorzej z wydarzeniami radził sobie Akiva, co w jego wypadku jest zrozumiałe.

Żałuję, że nie odkryłam wcześniej tej serii, bo bawię się na niej naprawdę dobrze ✨
Idealna dawna bólu i rozrywki - I'm into it 😈

„Dni krwi i światła gwiazd” poszły w tę stronę, którą ukazało nam zakończenie poprzedniej części. Wydarzenia w dużej mierze zostały umiejscowione w mrocznym świecie Erec oraz na odludziu znanej nam rzeczywistości. Zwolennicy tej części „Córki dymu i kości”, której akcja działa się w Czechach mogą być rozczarowani. Ja natomiast byłam zachwycona; fragmenty tomu pierwszego dziejące się w Pradze były dla mnie zdecydowanie mniej ciekawe.

Autorka zaserwowała wiele perspektyw, niektóre pojawiały się zaledwie na chwilę, by zwrócić uwagę czytelnika na istotne fragmenty powieści. Czasem czułam się zdekoncentrowana, gdy pojawiała się zupełnie nowa postać, jednak te wstawki były niezwykle istotne i pomocne w pojęciu ogromu tego, co Laini Taylor postawiła przed czytelnikiem.
Nie spodziewałam się, jak wielowymiarowa może być ta powieść. Treść nie tylko łączyła kolejne fragmenty wielu intryg, ale też pojawiające się momentami wspomnienia oraz rzeczywistość tak, że tworzyły one spójną całość.

Jestem zachwycona tym, jak rozwinęli się bohaterowie. Rozdzielenie Akivy oraz Karou bardzo w tym pomogło. Autorka mogła iść w romantyczną relację, a ja bardzo cieszę się, że tego nie zrobiła i skupiła się na nich jako jednostkach.
Jednak nie tylko oni się rozwinęli. Również bohaterowie drugoplanowi ukazali się jako postacie barwne, z duszą. Obserwowanie rozwoju Liraz, choć bardzo powolnego, wręcz delikatnego, dało mi wiele radości.

Książka jest oznaczona jako 15+, jednak ja oceniłabym ją przynajmniej jako 16+. Jest w niej wiele mroku i smutku. Treść została przepełniona cierpieniem, walką o życie, przemocą. Przyznam szczerze, że zupełnie nie pasowała do tego Zuzana i jej „pozytywne” nastawienie. Już w poprzednim tomie ta postać mi nie pasowała, a w tym to wrażenie tylko się pogłębiło. Jej perspektywy wybijały mnie tylko z rytmu.

Bardzo polecam.

#współpracareklamowa z @moondrive.books #barter

Kontynuacja książki "Córka dymu I Kości ", gdzie świat ludzi przeplata się nie z jednym innym światem, a aż z dwoma.
Chimery wyglądem przypominają potwory, więc przez to, jak wyglądają, są postrzegani jako zło wcielone.

Aniołowie powinni być dobrzy, a raczej my jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że anioł zwiastuje coś dobrego.
Ta książka może wywrócić wasz, a raczej nasz, bo mój też, pogląd na ten gatunek książkowych bohaterów.
Aniołowie bowiem są żołnierzami, którym jeśli każe się zabijać, za wygląd, to tak zrobią.

Jeśli ktoś lubi szybką akcję, to może mieć mały problem, ponieważ ta książka, a raczej historia potrzebuje czasu.
Mamy dużo opisów, przemyśleń, tak naprawdę to pod koniec jest dopiero większy zwrot akcji.
Już wiem, kto jest tym złym w tej książce I chyba tyle mogę wam zdradzić, że po obu stronach, znajdują się osoby, które są odpowiedzialne za tą rzeź. Gdyby nie oni, aniołowie, chimery, a nawet ludzie mogliby żyć w zgodzie.
Wiele się wydarzyło, jednak przeszłość, a raczej miłość jest wciąż żywa, jednak jeszcze nigdy nie była tak nieosiągalna.

W tej części nie czekajcie na romantyczne chwile, czy wielkie wyznania, bo tu tej strony romantyczniej jest naprawę niewiele, mamy za to wskrzeszanie zmarłych chimer, walka z aniołami, muszę dodać, że jest krwawa walka. Mamy wewnętrzną walkę, bohaterka zastanawia się, czy to, co robi, jest słuszne, do czego to wszystko prowadzi, bo na pewno nie do pokoju między rasami.
Dowiadujemy się nowych znaczących faktów, które dają nadzieję, jednak w pojedynkę, ciężko dość do czegokolwiek.
Powiem wam, że teraz jestem jeszcze ciekawsza, co wyniknie z tej historii, no bo troszkę się pozmieniało..

Ta książka może wywrócić wasz, a raczej nasz, bo...

„Dni krwi i światła gwiazd” przeszły moje oczekiwania! Co to za cudowna seria!
Wspominałam przy recenzji pierwszego tomu, że czytałam go lata temu, ale z jakichś przyczyn nie czytałam kontynuacji. Teraz uważam, że popełniłam wtedy ogromny błąd, a jednocześnie zastanawiam się czy te x lat temu doceniłabym tę książkę tak jak teraz.
Ta seria nie jest kolejną młodzieżówką z odgórnie przewidzianym schematem, którego ściśle się trzymamy. Drugi tom bardzo pozytywnie zaskoczył mnie totalnym wybiciem się poza dobrze wszystkim znane motywy.
Najbardziej doceniam wątek romantyczny – a wiecie dlaczego? Bo praktycznie go nie ma. Po tym co zrobił Akiva, Karou jest na niego wściekła, wierzy, że go nienawidzi mimo tego, że serce jednak bije szybciej i ja autentycznie wierzę w to uczucie. Zazwyczaj w książkach bohaterka niby to nienawidzi bohatera, ale rzuca się na niego przy każdej okazji, tutaj widać jak Karou miota się i nie umie przebaczyć i to jest TAKIE DOBRE. Takie rzeczywiste!
Ogólnie w tej części główni bohaterowie rzadko są razem, obserwujemy dwie strony konfliktu oraz zmian jakie zachodzą w obu plemionach. Akiva dąży do zmiany wśród Nieślubnych, a Karou musi uporać się ze swoim wstydem i odkryć kto tak naprawdę jest jej wrogiem.
A te plot twisty!!! O matko, genialne, nie mogę doczekać się trzeciego tomu!
Współpraca z @moondrive.books
~Idris

„Dni krwi i światła gwiazd” przeszły moje oczekiwania! Co to za cudowna seria!
Ta seria nie jest kolejną młodzieżówką z...

Na samym początku ciężko mi było się połapać jeśli chodzi o fabułę, bo była ona dość chaotyczna, ale już po jakimś czasie się przyzwyczaiłam.

W książce jest bardzo spodobał mi się wykreowany świat, który był jeszcze lepszy niż w pierwszym tomie. Jak na to, że nie jestem zbytnio fanką fantastyki to ta trylogia jest cudowna, a drugi tom jeszcze bardziej od pierwszego skradł moje serce.

Cudowne powiązanie magii z różnymi ciekawymi stworzeniami oraz z prawdziwymi ludźmi. Historia ma cudowny i taki mroczny klimat.

Bardzo pomogła mi lista bohaterów, która znajduje się na końcu książki, ponieważ dzięki niej w niektórych momentach mogłam sobie przypomnieć kto jest kim.

Według mnie książka jest świetna i jeżeli nie czytaliście jeszcze pierwszego tomu to musicie to nadrobić!!!💜

Ocena: 4,5/5 ⭐️

Więcej na moim ig: zyszka._books ❤️

(Współpraca z wydawnictwem moondrive)

/ współpraca reklamowa / @moondrive.books

🩰𓈒⋆⑅˚₊୨୧
Drugi tom trylogii „Córka dymu i kości”. Po skończeniu pierwszego tomu, byłam bardzo ciekawa co wydarzy się dalej i czekałam na kolejny tom.

Na początku ciężko było mi się wkręcić w fabułę i nie rozumiałam za bardzo co się dzieje, ale ze strony na stronę było coraz lepiej i coraz bardziej wciągałam się w tą historię. Świat wykreowany przez autorkę jest po prostu niepowtarzalny!!

Ten tom dość różni się od poprzedniego i brakowało mi relacji Karou i Akivy, której mam nadzieję, że będzie więcej w kolejnej i już ostatniej części. W tym tomie mogliśmy bardziej poznać cały świat chimer i serafinów i wgłębić się w ich klimat. Trochę mi się to mieszało, ale na całe szczęście z tyłu jest słowniczek i mamy wyjaśnione różne pojęcia, aby lepiej zrozumieć fabułę co według mnie jest super pomysłem.

Nie mogę się już doczekać kolejnego i bardzo jestem ciekawa jak zakończy się ta historia i jak potoczy się relacja Karou i Akivy <3

4/5 ✩

vic :*