Lalkarz z Krakowa

Okładka książki Lalkarz z Krakowa R.M. Romero
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Lalkarz z Krakowa
R.M. Romero
7,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Galeria Książki literatura dziecięca
290 str. 4 godz. 50 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Tytuł oryginału:
The Dollmaker of Krakow
Wydawnictwo:
Galeria Książki
Data wydania:
2018-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-03
Data 1. wydania:
2017-10-12
Liczba stron:
290
Czas czytania
4 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365534941
Tłumacz:
Marta Duda-Gryc
Tagi:
dobro II wojna światowa Kraków magia nadzieja niebezpieczeństwo Niemcy okupacja hitlerowska Polacy przemoc przyjaźń zło Żydzi
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
397 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1090
216

Na półkach:

bardziejlubieksiazki.pl

Lubicie bajki? Te, które zaczynają się od Dawno, dawno temu…? A co byście powiedzieli na taką bajkę o II wojnie światowej? Brzmi karkołomnie? Trochę tak, ale jednak jest to do zrobienia, jak udowadnia R.M. Romero. Powieść jest jej debiutem, który zwraca od razu uwagę kilkoma rzeczami, poza specyficzną tematyką. Dla polskich czytelników będzie niezwykle ciekawe, skąd ten Kraków w tytule. Nie wiem jak Wy, ale ja lubię polskie akcenty w czytanych książkach. Autorka na końcu zdradza nam powód swojego zainteresowania Polską, zwłaszcza tą wojenną. Nie można pominąć też milczeniem okładki, którą stworzyła Lisa Perrin.

Było już wiele prób opowiadania dzieciom i młodzieży o doświadczeniach II wojny światowej i obozach koncentracyjnych. Od razu pewnie przyjdzie Wam do głowy Chłopiec w pasiastej pidżamie czy Złodziejka książek. Lalkarz z Krakowa też idzie tym tropem, ale sięga ciut dalej i może trochę odważniej. Bo jednak żeby połączyć dwa tak różne światy trzeba po pierwsze doskonale wiedzieć, co się robi, a po drugie mieć dużą wyobraźnię i spore wyczucie.

Jakie to są światy? Jak na porządną baśń przystało, nie mogło zabraknąć elementów fantastycznych. Mamy więc Krainę Lalek, w której mieszkają zabawki zapomniane przez dzieci lub zniszczone w prawdziwym świecie (swoją drogi jaki fajny koncept!). Z tym cudownym miejscem (choć nie pozbawionym problemów, trudnych doświadczeń i tragicznych wydarzeń) zestawiony jest wojenny Kraków w roku 1939. Głównymi bohaterami są lalka Karolina, która pojawia się w świecie ludzi, przywołana przez krakowskiego lalkarza. Przypadkiem, bo Lalkarz nie wie, że tak naprawdę ma magiczne moce i jest czarodziejem. Co z tego wyniknie, musicie przeczytać sami.
Całość tekstu podzielona jest na dwie opowieści. W jednej poznajemy losy Krainy Lalek, w drugiej dzieje wojennego Krakowa i jego mieszkańców. Najbardziej przemawia do mnie prostota tej opowieści. Nie ma tutaj silenia się na patos, który można czasami spotkać w tekstach o wojnie. Nie ma moralizatorstwa, nie ma obchodzenia tematu na około. Jest konkretnie i prosto w oczy, a jednak w taki sposób, aby wydarzenia zrozumiało dziecko. Przez zestawienie ze sobą dwóch światów, które istnieją w tym samym czasie, tak bardzo różne od siebie, a jednocześnie tak przecież podobne, autorka tworzy punkt wyjścia dla dziecka do zrozumienia historii (tej w książce, ale i tej prawdziwej). Są emocje, które trudno opisać i przy których można pokusić się o literackie szaleństwo. Romero jednak rozumie doskonale, że w prostocie siła – wszystko nazwane jest po imieniu, ale też sporo zostaje do wyczytania pomiędzy wierszami. Lalkarz z Krakowa to opowieść przy której wcale nie trzeba używać dużych słów. To piękna historia, która w bardzo dobry sposób ujmuje ponadczasowe wartości. To tekst, który jeszcze lepiej pokazuje, co ze światem i z człowiekiem robi wojna. Bo niby to tylko baśń, ale przecież jeden z jej światów istnieje naprawdę, a wszystko, co opisane, mogło wydarzyć się naprawdę.

bardziejlubieksiazki.pl

Lubicie bajki? Te, które zaczynają się od Dawno, dawno temu…? A co byście powiedzieli na taką bajkę o II wojnie światowej? Brzmi karkołomnie? Trochę tak, ale jednak jest to do zrobienia, jak udowadnia R.M. Romero. Powieść jest jej debiutem, który zwraca od razu uwagę kilkoma rzeczami, poza specyficzną tematyką. Dla polskich czytelników będzie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    796
  • Przeczytane
    463
  • Posiadam
    153
  • 2019
    37
  • Ulubione
    20
  • 2018
    17
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    11
  • 2022
    10
  • 2021
    9

Cytaty

Więcej
R.M. Romero Lalkarz z Krakowa Zobacz więcej
R.M. Romero Lalkarz z Krakowa Zobacz więcej
R.M. Romero Lalkarz z Krakowa Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także