Lalkarz z Krakowa

2018-10-03
Data 1. wydania:
2017-10-12
Marta Duda-Gryc
dobro II wojna światowa Kraków magia nadzieja niebezpieczeństwo Niemcy okupacja hitlerowska Polacy przemoc przyjaźń zło Żydzi
Inne

Treść mnie wzruszała. Bardzo rzadko to się zdarza. Nie sądziłam, że książka tak mnie pochłonie. Wątki świata Karoliny bardzo mi się podobały oraz wszystkie magiczne byty i sytuacje. Przedstawienie niemieckiego czarodzieja, to kim jest i jego przeszłości zapadło mi w pamięć. Ozdobienie stron jest piękne. Zakończenie dla mnie mogłoby pociągnąć się jeszcze kilka stron. Miałam pewien niedosyt bólu i cierpienia.

#WyzwanieLC 2022 - listopad

Pewnego dnia, pewna lalka, o imieniu Karolina wkracza w świat ludzi. Los chciał, że znalazła się w Krakowie w 1939 roku u pewnego lalkarza. Samotny człowiek w końcu ma do kogo się odezwać. Po pewnym czasie ich więź staje się bardzo silna. Jednakże rok 1939 jest rokiem starsznym. Wybucha wojną, a Kraków staje się miejscem gdzie człowiek musi się ciągle pilnować..

#WyzwanieLC 2022 - listopad

Na półkach: , , , , ,

Piękna historia o wojnie z dodatkiem magii. Nie spodziewałam się, że tak bardzo mi się spodoba.

Najpierw zwróciłam uwagę na okładkę. Na pierwszy rzut oka baśniowa, jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się zawierająca pewne elementy związane z poważną fabułą.

Tytułowy lalkarz mieszka w Krakowie, nazywa się Cyryl Brzezik i prowadzi sklepik z zabawkami, które sam wytwarza. Na półkach jego sklepu rozpierają się mięciutkie pluszowe misie, piękne lalki i drewniane koniki na biegunach. Jest rok tysiąc dziewięćset trzydziesty dziewiąty.

Karolina to lalka, która budzi się w krakowskim sklepie lalkarza, a do tej pory mieszkała w Krainie Lalek, która została zaatakowana przez straszne szczury i doszczętnie zniszczona. Kiedy lalka budzi się w sklepie starszego pana, jest początkowo zaskoczona otoczeniem i tym, że w jej drewnianej piersi bije szklane serduszko. To dzięki niemu jest żywa. Kiedy decyduje się odezwać do lalkarza, mężczyzna jest przerażony, że postradał zmysły. Jednak okazuje się, że to on ożywił Karolinę i z czasem akceptuje mówiącą i poruszającą się lalkę, która staje się szybko jego przyjaciółką i pomocnicą. W swoim świecie Karolina była krawcową, zatem zabiera się za szycie ubranek dla lalek wytwarzanych przez pana Brzezika.

Kraków to ukochane miasto lalkarza, które pewnego dnia staje się areną strasznych wydarzeń. Kiedy pierwszego września trzydziestego dziewiątego roku rozpoczyna się II wojna światowa, ani Cyryl, ani Karolina nie spodziewają się, jak potoczy się ich życie i co przyjdzie im przeżyć. W ostatnich dniach wolności lalkarz dostarcza wykonany przez siebie domek dla lalek rodzinie Trzmielów, Żydów, którzy mieszkają na krakowskim Kazimierzu. Podczas spotkania poznają się bliżej. Rena, córka Józefa Trzmiela, jest zachwycona prezentem urodzinowym. Dodatkowo Karolina, którą lalkarz zabrał ze sobą, aby pokazać jej miasto, odzywa się w obecności Trzmielów, co dziewczynka przyjmuje z zachwytem, a jej ojciec z osłupieniem. Tak rozpoczyna się krótka lecz intensywna przyjaźń Cyryla, Karoliny, Józefa i Reny.

Książka składa się z dwóch warstw: wojennego Krakowa i wspomnień Karoliny z Krainy Lalek. W baśniowej krainie przestało być pięknie i bezpiecznie, kiedy napadły na nią okrutne szczury i wszystko zniszczyły, a jej mieszkańców pozabijały. Karolina bardzo przeżyła utratę domu, jednak szybko odnalazła się w świecie ludzi i zaskarbiła sobie przyjaźń, a nawet miłość starego lalkarza. Oboje uważali, że ich spotkanie nie było przypadkowe. Po prostu potrzebowali siebie nawzajem i razem dokonali rzeczy pięknych.

Jeszcze nie miałam okazji czytać o wojnie opisanej w tak niezwykły sposób. Boleśnie realny koszmar Holocaustu w połączeniu z magią i zaczarowaną lalką jako jedną z bohaterów tej opowieści, to coś zupełnie dla mnie nowego. Nie jestem pewna, czy dzieci, do których skierowana jest ta powieść, zrozumieją wszystkie odwołania i umieszczone w tekście informacje, jednak uważam, iż jest to naprawdę rewelacyjna książka. I warto czytać ją razem albo chociaż rozmawiać z młodym czytelnikiem o tym, co sam w niej znalazł.

Magia odrobinę łagodzi ogrom cierpienia, ale nie zakłamuje historycznej prawdy. Autorka pięknie wpłotła ją w mroczną opowieść o hitlerowskich czarownikach, ludziach, którzy musieli dokonywać trudnych wyborów, getcie, opaskach z gwiazdą Dawida i wywózce Żydów do obozów koncentracyjnych, gdzie czekała ich śmierć.

Jak opowiedzieć dziecku o koszmarze Holocaustu? Dziecku, które jeszcze nie jest gotowe na takie historie, a jednak chce wiedzieć? Myślę, że ta książka idealnie się do tego nadaje.

W pierwszym momencie przyciągnęła mnie do tej książki hipnotyzująca okładka. Tytuł zaintrygował, a opis sprawił, że z wielką chęcią ją kupiłam. Czy tak by się stało gdybym przed zakupem natknęła się na informację, iż ta powieść zaliczana jest do literatury dziecięcej? Tylko czy to na pewno jest odpowiedni wybór dla małych czytelników?

Jest to historia, która toczy się dwutorowo. Postacią, która łączy dwie płaszczyzny jest lalka Karolina. Po tym jak trafiła do domu krakowskiego Lalkarza, wspomina czasem swoje życie w Krainie Lalek. Podobno magiczne zabawki znajdują się u tego, kto ich z jakichś konkretnych względów potrzebuje. Cóż… Cyryl był osobą samotną – czy to jednak wystarczy? Początkowo Karolina rzeczywiście tylko dotrzymywała mu towarzystwa. W końcu był ktoś do kogo mógł się odezwać. Lecz gdy do Krakowa zaczęli przybywać naziści okazało się, że los miał dla Lalkarza i Lalki całkiem inne zadanie…

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Jest to historia, która toczy się...

Nie wiem, jak oceniać tę książkę...Dla mnie, jako dla osoby dorosłej, stwierdziłabym, że jest dobra, ale że jako ktoś ją zaliczył do literatury dziecięcej, to jednak obniżę ocenę.
Jest kilka naprawdę pięknych momentów, jak docenianie słów i czasu z przyjaciółmi (mysz), czy moment, w którym Lalkarz tłumaczy, że człowieka można zniszczyć, ale jego historii już tak łatwo się nie da.
Mimo wszystko nie podoba mi się, że magia aż w takim stopniu wpływa na świat. Niemcy to czarownicy i nawet w literaturze dla dzieci, nie powinno to aż w takim stopniu być związane z wojną. Oczywiście, dzieciom powinno się w łagodniejszy sposób mówić o wojnie, ale tutaj jednak to zostało przesadzone.
Poza tym, są pewne momenty, których jednak dzieciom (przynajmniej poniżej 12. roku życia) bym nie pozwoliła czytać jak np. deptanie myszy, czy miażdżenie dłoni młotkiem...

Wydawała mi się zbyt prosta, taką książkę można by samemu napisać, a jednak urzekła mnie tak, że polecam innym i zawsze z pozytywnym oddźwiękiem... Baśniowy świat koszmarnej rzeczywistości; to się chyba udało dzięki dystansowi i sposobowi poznawania tej historii przez autorkę...

To piękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni i nienawiści.

To piękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni i nienawiści.

Piękna, wzruszająca książka dla młodszej młodzieży. Jest ciepła, ale z mroźnym podmuchem wojennych realiów.

Wzięłam tą książkę z przypadku. Przepadłam. Książka opowiada o panu Brzeziku - Lalkarzu i Karolinie - lalce przeniesionej z świata lalek do świata ludzi. Lektura pokazuje okrucieństwa jakie wyrządzili Niemcy podczas II wojny światowej i nieco innym świetle (nie zrozumcie mnie źle książka nie pokazuje Niemców jako tych dobrych jednak ukazuje ich w sposób prosty do przekazania dziecku). Jest bardzo wzruszająca. Na końcu książki niewiedza boli i wzbudza w czytelniku łzy. Wzbudza również refleksje. Polecam każdemu do przeczytania.

Video

Video