Lalkarz z Krakowa

Data 1. wydania:
2017-10-12
Marta Duda-Gryc
Galeria Książki
dobro II wojna światowa Kraków magia nadzieja niebezpieczeństwo Niemcy okupacja hitlerowska Polacy przemoc przyjaźń zło Żydzi
The Dollmaker of Krakow
literatura dziecięca
Marta Duda-Gryc
Inne

Na półkach: , , , , ,

Tę książkę mogę opisać krótko, bo jednym wyrazem - magiczna.
Sam pomysł wydał mi się oryginalny i z wielką ekscytacją zaczęłam ją czytać.
Do napisania tej historii autorkę skłoniła wizyta w Auschwitz. Kobieta przez długi czas przeżywała pobyt w tym miejscu, nie mogąc się pogodzić z faktem, że coś tak nierealnego wydarzyło się naprawdę. Natchnęło ją to do przedstawiania...

Literatura dotycząca II Wojny Światowej i Holokaustu zawsze jest dla mnie bardzo poruszająca, choćbym nie wiem ile czytała na ten temat. Ale, o dziwo, 'Lalkarz z Krakowa' poruszył mnie jeszcze bardziej. Ta powieść zostanie ze mną do końca życia. Dlaczego? Nie potrafię powiedzieć. Może chodzi o to, że jest to baśń, ale z góry skazana na 'złe' zakończenie? Mamy magię, mamy...

W październiku 2018 roku Wydawnictwo Galeria Książki wydało książkę dla dzieci pod tytułem „Lalkarz z Krakowa”, autorstwa R.M. Romero, która obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych i jest Żydówką.
Wyżej wymieniona książka powstała pod wpływem wizyty autorki w obozie Auschwitz na początku lat 2000-nych. Opowiada ona o lalce o imieniu Karolina, która pod wpływem magii trafia...

Może to nie jest najlepsza bajka pod słońcem, jednak autorka ukazuje holokaust tak, aby dzieci się nie przestraszyły lecz zrozumiały. Pod koniec przygody tytułowego bohatera i lalki muszę przyznać - łezka poleciała.

Piękna historia o przyjaźni, wojnie, magii i dobroci. Polecam!

Sięgnęłam po książkę nie wiedząc dokładnie o czym jest i nie zawiodłam się, książką bardzo mi się podobałą. Styl był przyjemny w czytaniu (przynajmniej dla mnie), a rysunki jedynie dodawały uroku tej historii.

Pięknie napisana. Wzruszająca opowieść o przyjaźni.

Jakiś czas temu przeczytałam Lalkarza z Krakowa autorki R.M. Romero. Książka niby dla młodzieży ale wydaje mi się, że i starsze osoby mogłyby z niej cos wyciągnąć.

Akcja dzieje sie w roku 1939, czyli niestety w roku nieprzychylnym dla Polski. W Krakowie swój mały sklepik z zabawkami prowadzi Lalkarz. Za sprawą magii ożywa w nim mała laleczka o imieniu Karolina. Oboje...

Można by pokusić się o stwierdzenie, że o wojnie powiedziano już tak wiele, że temat chyba się wyczerpał. Nic bardziej mylnego, co udowadnia książka amerykańskiej autorki.

W Krakowie mieszka sobie pewien Lalkarz (od razu skojarzył mi się z kultowym Gepetto z „Pinokia”). Czasy nie są spokojne. Wyczuwa się , że już za chwilę wydarzy się coś niedobrego. Wojna wisi w...

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo dobra książka! Idealnie oddane realia wojny. Szczególnie polecam ją młodszym czytelnikom, którzy nie wiedzą jeszcze jak wyglądało życie mieszkańców Polski podczas wojny.

Sama historia opowiedziana w książce niesamowicie mnie urzekła. Byłam ciekawa jak ta opowieść się zakończy, chcociaż nie spodziewałam się szczęśliwego zakończenia.

To pouczająca historia z której...

Dyskusje

• 2019