Książka roku 2017
w kategorii:
Literatura dziecięca
1 231 głosów
Powiększ

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Tłumaczenie: Ewa Borówka
Cykl: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek (tom 1)
Wydawnictwo: Debit
Good Night Stories for Rebel Girls
9788380572010
kobiety,
LubimyCzytać

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek – bestsellerowa i entuzjastycznie przyjmowana na całym świecie książka, przybliżająca dzieciom historie stu niezwykłych kobiet – jesienią ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Debit. Do tej pory prawa sprzedano do 25 krajów, a liczba ta stale rośnie. Autorki tej wyjątkowej publikacji – Elena Favilli i Francesca Cavallo – postanowiły zmierzyć...

Autorki tej wyjątkowej publikacji – Elena Favilli i Francesca Cavallo – postanowiły zmierzyć się z wszechobecnymi w literaturze dziecięcej stereotypami dotyczącymi płci i stworzyć zbiór opowieści o niezwykłych kobietach – wszystko po to, by zainspirować dziewczynki na całym świecie. Na realizację tego projektu w rekordowym czasie zebrały, za pośrednictwem Kickstartera, ponad milion dolarów! Taki wynik niewątpliwie świadczy o wyjątkowości przedsięwzięcia.

Powstała książka, w której „miejsce księżniczek zajęły kobiety z krwi i kości”: malarki, tancerki, aktywistki, piratki, astronautki, śpiewaczki jazzowe, władczynie, sportsmenki, lekarki, pisarki, przywódczynie polityczne – z każdego zakątka świata! Każda ze 100 opowieści została przepięknie zilustrowana. W projekcie brało udział 60 ilustratorek z całego świata. Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Być kobietą, być kobietą…

Które kobiety odmieniły bieg historii? Które wywarły wpływ na świat nauki? Stworzyły najpiękniejsze dzieła sztuki? Walczyły z rasizmem? Pokonały przeciwności losu i własne ograniczenia? Na te pytania opowiadają kolejne strony „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, książki którą warto przeczytać niezależnie od płci i wieku.

Ta piękna publikacja Eleny Favilli i Franceski Cavallo w ciekawy i przystępny sposób ukazuje sylwetki najbardziej inspirujących kobiet w historii. Każdy rozdział składa się z dwóch sąsiadujących stron: na pierwszej jest imię i nazwisko opisywanej kobiety oraz jej zawód czy dziedzina działania, następnie krótka opowieść o losach i dokonaniach każdej z bohaterek, a na dole strony data urodzenia (i śmierci) oraz kraj pochodzenia. Całą sąsiednią stronę zajmuje duży, barwny portret, a na nim motywujący cytat. W ten sposób czytelnik poznaje historie i osiągnięcia stu kobiet z różnych krajów, żyjących w różnych epokach, od starożytności po współczesność

Na szczęście autorkom udało się uniknąć popadnięcia w styl suchej biografii, składającej się z dat i faktów. Zamiast tego przedstawiają życie i dokonania kobiet w formie prostych opowieści, zawierających ciekawostki z ich dzieciństwa i młodości, dostosowanych do młodych odbiorców. Na szczególną uwagę zasługują też barwne ilustracje, wykonane przez sześćdziesiąt artystek z różnych krajów. Dzięki nim każda z postaci jest ukazana w innym stylu, co podkreśla ich różnorodność, pozwalając równocześnie podziwiać różne estetyki.

Właśnie różnorodność i pozytywne przesłanie są największą zaletą tej książki. Przesłanie to nie dotyczy tylko dziewczynek, bo prezentowane ideały są przecież uniwersalne. Dzięki różnorodności opisywanych postaci każdy znajdzie w książce coś dla siebie: są tu oczywiście reprezentantki świata nauki, polityki i sztuki, ale jest też pielęgniarka, projektantka mody, zawodniczka Formuły 1, a nawet piratka! Szczególnie inspirujące są kobiety, które osiągnęły sukces pokonując własne ograniczenia: niedowidząca tancerka czy niesłysząca zawodniczka motocrossowa dowodzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazują też, jak wiele możliwości leży przed młodymi czytelnikami, w jaki sposób mogą się realizować i wpływać na losy świata. Być może dzięki tej lekturze na pytanie „Kim chcesz zostać w przyszłości” zaczną padać odpowiedzi typu: „Lotniczką!”, „Dziennikarką!”, „Dyrygentką!”, czy nawet „Prymatolożką!”

Agnieszka Kruk

veinylover | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Ciekawy pomysł na książkę. Bardzo mi się podobało, że jest to książka o kobietach.
W założeniu - o kobietach wybitnych. Uwielbiam kobiety i ich siłę, niewyobrażalny, często niewykorzystany potencjał tkwiący w nich, potencjał który rzeczywiście domaga się uwolnienia. Kobiety górą? A czemuż by nie?
Zaczęło się znakomicie, druga z opisywanych kobiet, to genialna kolarka, która wykosiła w wyścigu rowerowym facetów. Od razu obiecująco pobudziła moją wyobraźnię. Albo bokserka, która potrafiła przełamać tabu tego sportu.
A potem?
Co tam robi na przykład żona Obamy, albo aferzystka Hillary Clinton? Albo następny wzorzec - caryca Katarzyna. Rzeczywiście, postać godna naśladowania dla małych dziewczynek - może nadać którejś nowatorskie neomarksistowskie imię: Putinka? Aż strach pomyśleć, co byłoby w tej książce, gdyby trzecią rzeszą zamiast Adolfa rządziła Adolfina... Dalej chłopczyk, który stwierdził, że jest dziewczynką i na tym ma polegać jego/jej bohaterstwo...
Można to czytać dzieciom...

Łędina | 2018-02-19

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek", to dość nietuzinkowa książka dla dzieci, autorstwa Eleny Favilli i Francescy Cavallo. Dzieło została obdarzone zaufaniem mnóstwa ludzi, jeszcze przed publikacją. Nie koniecznie zasłużenie.

Elena Favilli - nagradzana dziennikarka i przedsiębiorczymi medialna. Współpracowała z magazynem "Colors”, wydawnictwem McSweeney’s, stacją RAI, serwisem "Il Post” i dziennikiem "La Repubblica” oraz koordynowała pracę internetowych serwisów informacyjnych po obu stronach Atlantyku. Ukończyła semiotykę na Uniwersytecie Bolońskim i studiowała dziennikarstwo internetowe na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 2011 roku wraz z Francescą Cavallo stworzyła pierwszy dziecięcy magazyn na iPada, "Timbuktu Magazine”. Jest założycielką i prezeską Timbuktu Labs. "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" to jej piąta książka dla dzieci.
Francesca Cavallo - pisarka i nagradzana reżyserka teatralna. Ukończyła reżyserię w szkole teatralnej Paolo...

Nelyt | 2018-01-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Nie znam się na bajkach na dobranoc, ale myślę, że jedno opowiadanie nie wystarczy na jeden dzień, tylko kilka. To samo z tematami, raczej nie uśpią dzieci, tylko zwiększą ich uwagę, bo po takiej opowieści dzieci będą miały masę pytań. Cała książka opowiada o kobietach i dziewczynach, które osiągnęły zamierzony cel, często sprzeciwiając się innym. Porusza wiele współczesnych tematów, m.in. zmianę płci. Czy są to tematy, które poruszają rodzice z kilkuletnimi dziećmi? Nie wiem, to samo z feminizmem i ogólnie walką o prawa kobiet, czy małe dziecko zrozumie coś z tego? Wydaje mi się, że niekoniecznie. To książka skierowana bardziej do starszych dzieci, powyżej 10 lat, a nawet dla dorosłych.
Autorki skupiają się na bohaterkach, które walczą o prawa kobiet, z segregacją rasową i religijną, są feministkami, a zabrakło mi tu np. wybitnych naukowców i wielkich kobiet, które zapisały się w historii. Wspomnianych było tylko kilka, a liczyłam, że to na nich będzie się opierać ta książka.

Artopolosis | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Krókie opowieści o kobietach, które sprzeciwiły się meżczyznom i czasom w których żyją, gdzie mówiono że płeć żeńska nadaje się tylko do opieki na dziećmi i nadskakiwaniu mężowi. One zdobywały szczyty gór, odkrywały nowe technologie, a nawet latały w kosmos. Warto pamiętać o tym, że kiedyś kobieta mogła bardzo mało lub prawie nic, ale dzięki tym które się odważyły zmienił się cały świat.
Cudowne ilustracje, które również zostały wykonane przez kobiety są tak samo różne i piękne jak są dziewczyny, które zostały sportretowane.

River | 2017-10-17

Cóż, historie przedstawione w książce faktycznie nadają się „na dobranoc”, bo bardzo skutecznie usypiają. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” kupiłam w prezencie swojej bratanicy i obie bardzo się zawiodłyśmy. Po bestsellerowej książce, w której opisano historie sławnych kobiet i którą, jeszcze przed jej polską premierą, wychwalał nie jeden recenzent, spodziewałam się czegoś więcej niż tego, że będzie to zbiór śmiertelnie nudnych, miałkich, powierzchownych, źle napisanych i nijakich opowiastek. Wychodzi na to, że dziełłłło pań Favilli i Cavallo to idealny dowód na potwierdzenie tezy o tym, że dobrą i interesującą literaturę czyni nie dobry i interesujący temat, ale jego przetworzenie i talent autora. Ba, w niektórych przypadkach (takich jak właśnie ten) „chciejstwo” autora i jego ślepe nastawienie na cel oraz fanatyczne oddanie jakiejś tezie czy ideologii skutecznie potrafi zabić nawet najlepszą i najciekawszą opowieść i to, czy owa teza lub ideologia jest szczytna czy...

Co łączy Amelię Earhart, Annę Politkowską, Jane Austen czy Michelle Obamę?

Każda z nich, jak i 96 innych kobiet o niezłomnych charakterach i nieustępliwości na miarę swoich czasów, zapisały się złotymi zgłoskami w historii wielu dziedzin aktywności człowieka, od świata mody, sportu czy literatury po politykę i naukę.

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to pięknie wydane i bogato ilustrowane kompendium wiedzy o pionierkach z całego świata, dających przykład tego, że nie ma przeszkód w dążeniu do realizacji własnych celów zawodowych czy społecznych, których nie można pokonać.

Sylwetki stu kobiet, które pochodziły lub pochodzą z różnych stron świata łączą zarówno karty tej niesamowitej pozycji, jak i moc inspirowania innych do przełamywania barier i otwartości na odmienność.

Tytuł książki może sugerować, że jest ona dedykowana wyłącznie dziewczynkom, ale tak nie jest! To książka nieznająca płciowych stereotypów, jest zatem doskonała dla każdego, bez względu na...

niepoczytalna com | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Ilustracje są naprawdę przepiękne. I to tyle jeśli chodzi o plusy. Wybór niektórych bohaterek jest dla mnie całkowicie niezrozumiały, treść koszmarnie spłycona z ogromem przemilczeń, które budują w dzieciach zakłamany obraz rzeczywistości. Ideologicznie mi z tą książką nie po drodze.

Rabarbar | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Kupiłam tę książkę dla córki. Nieee, przyznam się, że jednak bardziej dla siebie. Jestem już co prawda bardzo dużą, ale jednak wciąż i niezmiennie buntowniczką:) Skusiły mnie bardzo ciekawe ilustracje. Każdą kobietę opisaną w tej książce , sportretowała jedna z sześćdziesięciu ilustratorek z całego świata. Wśród nich znalazła się nasza świetna Zosia Dzierżawska. Wybór bohaterek tego zbioru jest jak dla mnie momentami trochę kontrowersyjny, bo jaką inspiracją dla małych dziewczynek może być piratka, albo tatuażystka? Rozumiem jednak, że chodziło o ideę , o przekazanie dziewczynkom, że mogą w życiu robić wszystko, co sobie zamarzą. Idea świetna i podpisuję się pod nią obiema rękami, chociaż notki o bohaterkach są bardzo skrótowe. Dla małych dziewczynek - OK, dla mojej dwunastolatki okazały się zbyt dziecinne. Szkoda, bo właśnie nastolatki cierpią często na brak wiary we własne możliwości i właśnie im pewnie bardziej przydałoby się takie wsparcie.

LifeOnMars | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

"Była raz sobie dziewczynka o imieniu..." – tutaj każda z nas powinna wstawić swoje imię i napisać o tym, jak spełnia swoje marzenia. Bo o tym jest ta książka: o marzeniach i ich spełnianiu mimo przeszkód, które stają nam na drodze. Życie nie jest usłane różami i przeszkody są lub będą. Wiadomo, że ich rozmiary bywają różne, ale są. I kropka.

Bohaterkom książki świat próbował wmówić, że dziewczyny nie mogą m.in. grać na bębnach, założyć zespół grający rock'n'roll, nosić krawat, jeździć na motorze czy samochodem Formuły 1. Na szczęście dziewczyny są mądre i odpowiedziały: "Nie mogę? No to patrz!". I to robiły.

Wśród stu bohaterek znalazły się trzy Polki: Irena Sendlerowa, Maria Skłodowska-Curie i Tamara Łempicka. To dobrze, bo nawet Polacy nie zawsze znają ich historie. Chociaż osobiście dodałabym do tego grona panią Irenę Szewińską ;)

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" to fantastyczna lektura! Inspiruje i udowadnia, że jak się chce, to można. Ale... nie rozumiem...

Zaczytana_Aga | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Bardzo, bardzo, bardzo, bardzo nie mogłam się doczekać, aż wreszcie dorwę się do tej książki i w końcu ją przeczytam! Tyle się o niej nasłuchałam, napatrzyłam na nią w filmikach na YouTube... Planowałam ją kupić, ale w ostateczności skończyło się na tym, że w formie e-booka przeczytałam ją na Legimi. I to był dobry krok...

Książka jest słaba. Owszem - opowiada o kobietach, które dokonały mniejszych lub większych rewolucji. Biorąc pod uwagę, że autorki są Amerykanki około połowy bohaterek opowiadań pochodzi ze Stanów. Europejek jest jak na lekarstwo, choć przyjemnym dodatkiem jest fakt, że opisano pokrótce trzy nasze rodaczki (Sendlerową, Skłodowską-Curie i Łempicką. Ów "opowieści" to dosłownie kilka zdań, które o bohaterkach nie mówią nam nic. Wiem, że to książka kierowana do dzieci, ale jestem pewna, że nawet najmłodsze grono mojej rodzinnej dzieciarni - wychowywane na Kubusiach Puchatkach i księgach bajek - pogardziłoby takim brakiem treści. Wszystko jest skumulowane w wersji...