Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Tłumaczenie: Ewa Borówka
Wydawnictwo: Debit
Good Night Stories for Rebel Girls
9788380572010
kobiety,
LubimyCzytać

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek – bestsellerowa i entuzjastycznie przyjmowana na całym świecie książka, przybliżająca dzieciom historie stu niezwykłych kobiet – jesienią ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Debit. Do tej pory prawa sprzedano do 25 krajów, a liczba ta stale rośnie. Autorki tej wyjątkowej publikacji – Elena Favilli i Francesca Cavallo – postanowiły zmierzyć...

Autorki tej wyjątkowej publikacji – Elena Favilli i Francesca Cavallo – postanowiły zmierzyć się z wszechobecnymi w literaturze dziecięcej stereotypami dotyczącymi płci i stworzyć zbiór opowieści o niezwykłych kobietach – wszystko po to, by zainspirować dziewczynki na całym świecie. Na realizację tego projektu w rekordowym czasie zebrały, za pośrednictwem Kickstartera, ponad milion dolarów! Taki wynik niewątpliwie świadczy o wyjątkowości przedsięwzięcia.

Powstała książka, w której „miejsce księżniczek zajęły kobiety z krwi i kości”: malarki, tancerki, aktywistki, piratki, astronautki, śpiewaczki jazzowe, władczynie, sportsmenki, lekarki, pisarki, przywódczynie polityczne – z każdego zakątka świata! Każda ze 100 opowieści została przepięknie zilustrowana. W projekcie brało udział 60 ilustratorek z całego świata. Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 761

Być kobietą, być kobietą…

Które kobiety odmieniły bieg historii? Które wywarły wpływ na świat nauki? Stworzyły najpiękniejsze dzieła sztuki? Walczyły z rasizmem? Pokonały przeciwności losu i własne ograniczenia? Na te pytania opowiadają kolejne strony „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, książki którą warto przeczytać niezależnie od płci i wieku.

Ta piękna publikacja Eleny Favilli i Franceski Cavallo w ciekawy i przystępny sposób ukazuje sylwetki najbardziej inspirujących kobiet w historii. Każdy rozdział składa się z dwóch sąsiadujących stron: na pierwszej jest imię i nazwisko opisywanej kobiety oraz jej zawód czy dziedzina działania, następnie krótka opowieść o losach i dokonaniach każdej z bohaterek, a na dole strony data urodzenia (i śmierci) oraz kraj pochodzenia. Całą sąsiednią stronę zajmuje duży, barwny portret, a na nim motywujący cytat. W ten sposób czytelnik poznaje historie i osiągnięcia stu kobiet z różnych krajów, żyjących w różnych epokach, od starożytności po współczesność

Na szczęście autorkom udało się uniknąć popadnięcia w styl suchej biografii, składającej się z dat i faktów. Zamiast tego przedstawiają życie i dokonania kobiet w formie prostych opowieści, zawierających ciekawostki z ich dzieciństwa i młodości, dostosowanych do młodych odbiorców. Na szczególną uwagę zasługują też barwne ilustracje, wykonane przez sześćdziesiąt artystek z różnych krajów. Dzięki nim każda z postaci jest ukazana w innym stylu, co podkreśla ich różnorodność, pozwalając równocześnie podziwiać różne estetyki.

Właśnie różnorodność i pozytywne przesłanie są największą zaletą tej książki. Przesłanie to nie dotyczy tylko dziewczynek, bo prezentowane ideały są przecież uniwersalne. Dzięki różnorodności opisywanych postaci każdy znajdzie w książce coś dla siebie: są tu oczywiście reprezentantki świata nauki, polityki i sztuki, ale jest też pielęgniarka, projektantka mody, zawodniczka Formuły 1, a nawet piratka! Szczególnie inspirujące są kobiety, które osiągnęły sukces pokonując własne ograniczenia: niedowidząca tancerka czy niesłysząca zawodniczka motocrossowa dowodzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazują też, jak wiele możliwości leży przed młodymi czytelnikami, w jaki sposób mogą się realizować i wpływać na losy świata. Być może dzięki tej lekturze na pytanie „Kim chcesz zostać w przyszłości” zaczną padać odpowiedzi typu: „Lotniczką!”, „Dziennikarką!”, „Dyrygentką!”, czy nawet „Prymatolożką!”

Agnieszka Kruk

Artopolosis | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Krókie opowieści o kobietach, które sprzeciwiły się meżczyznom i czasom w których żyją, gdzie mówiono że płeć żeńska nadaje się tylko do opieki na dziećmi i nadskakiwaniu mężowi. One zdobywały szczyty gór, odkrywały nowe technologie, a nawet latały w kosmos. Warto pamiętać o tym, że kiedyś kobieta mogła bardzo mało lub prawie nic, ale dzięki tym które się odważyły zmienił się cały świat.
Cudowne ilustracje, które również zostały wykonane przez kobiety są tak samo różne i piękne jak są dziewczyny, które zostały sportretowane.

River | 2017-10-17

Cóż, historie przedstawione w książce faktycznie nadają się „na dobranoc”, bo bardzo skutecznie usypiają. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” kupiłam w prezencie swojej bratanicy i obie bardzo się zawiodłyśmy. Po bestsellerowej książce, w której opisano historie sławnych kobiet i którą, jeszcze przed jej polską premierą, wychwalał nie jeden recenzent, spodziewałam się czegoś więcej niż tego, że będzie to zbiór śmiertelnie nudnych, miałkich, powierzchownych, źle napisanych i nijakich opowiastek. Wychodzi na to, że dziełłłło pań Favilli i Cavallo to idealny dowód na potwierdzenie tezy o tym, że dobrą i interesującą literaturę czyni nie dobry i interesujący temat, ale jego przetworzenie i talent autora. Ba, w niektórych przypadkach (takich jak właśnie ten) „chciejstwo” autora i jego ślepe nastawienie na cel oraz fanatyczne oddanie jakiejś tezie czy ideologii skutecznie potrafi zabić nawet najlepszą i najciekawszą opowieść i to, czy owa teza lub ideologia jest szczytna czy...

Londyneczka | 2017-09-29
Przeczytana: 30 lipca 2017

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu w oryginale. Bardzo się cieszę, że trafiła także na polski rynek. To pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich dzieci, nie tylko dziewczynek. Wreszcie na rynku dziecięcej literatury pojawiła się pozycja o niezależnych kobietach sukcesu, które stoją w cudownej opozycji do wszystkich znanych nam księżniczek i wróżek.
Gorąco polecam dzieciom i dorosłym!

Zaczytana_Aga | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Bardzo, bardzo, bardzo, bardzo nie mogłam się doczekać, aż wreszcie dorwę się do tej książki i w końcu ją przeczytam! Tyle się o niej nasłuchałam, napatrzyłam na nią w filmikach na YouTube... Planowałam ją kupić, ale w ostateczności skończyło się na tym, że w formie e-booka przeczytałam ją na Legimi. I to był dobry krok...

Książka jest słaba. Owszem - opowiada o kobietach, które dokonały mniejszych lub większych rewolucji. Biorąc pod uwagę, że autorki są Amerykanki około połowy bohaterek opowiadań pochodzi ze Stanów. Europejek jest jak na lekarstwo, choć przyjemnym dodatkiem jest fakt, że opisano pokrótce trzy nasze rodaczki (Sendlerową, Skłodowską-Curie i Łempicką. Ów "opowieści" to dosłownie kilka zdań, które o bohaterkach nie mówią nam nic. Wiem, że to książka kierowana do dzieci, ale jestem pewna, że nawet najmłodsze grono mojej rodzinnej dzieciarni - wychowywane na Kubusiach Puchatkach i księgach bajek - pogardziłoby takim brakiem treści. Wszystko jest skumulowane w wersji...

czarnatulipanna | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Ilustracje są naprawdę przepiękne. I to tyle jeśli chodzi o plusy. Wybór niektórych bohaterek jest dla mnie całkowicie niezrozumiały, treść koszmarnie spłycona z ogromem przemilczeń, które budują w dzieciach zakłamany obraz rzeczywistości. Ideologicznie mi z tą książką nie po drodze.

rebelka | 2017-11-14
Na półkach: Dziecięce, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 listopada 2017

Pamiętacie o girl power? To książka właśnie o tym :D
"Opowieści..." to zbiór krótkich biogramów bohaterek, które swoim życiem pokazały, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych. Nieważne czy dziewczynka marzy aby zostać lekarką, polityczką, badaczką czy artystką - jest w stanie osiągnąć każdy cel. Dlatego wśród bohaterek znajdziemy i Marię Skłodowską ale i Coco Chanel czy Maud Stevens Wagner, która była pierwszą tatuażystką na świecie. Niezależnie od profesji wszystkie łączy jedno: wiara w marzenia, ciężka praca i ogromna wiara we własne siły.
Tym co zachwyciło mnie równie mocno jak sylwetki opisanych kobiet są fantastyczne ilustracje. Autorkami prac jest ponad 50 ilustratorek z całego świata, dzięki czemu "Opowieści.." stają się również małym dziełem sztuki. Okazuje się, że połączenie tak różnych stylów plastycznych daje świetne efekty i podkreśla siłę różnorodności.
"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" dedykowane są dziewczynkom ale gwarantuję, że będą...

Diana | 2017-10-29

bardziejlubieksiazki.pl

Sam fakt napisania krótkich bajek na podstawie życiorysów sławnych kobiet jest genialny! Wielokrotnie pisałam, że prawdziwi ludzie są często bardziej fascynujący niż jakikolwiek wymyślony charakter. To z kolei powoduje jeszcze jedną (ale już ostatnią) dygresję – o samych bajkach i ich roli. Przekształcenie prawdziwego życia, życiorysów ludzi faktycznie żyjących, robiących konkretne rzeczy, często wbrew wielu przeciwnościom wydaje mi się o wiele bardziej wartościowe i rozwijające niż historia o kolejnej królewnie zaklętej w żabę 😉 Po pierwsze każdy z nas może poczuć się jak w bajce (no bo co stoi na przeszkodzie, by napisać własną bajkę o sobie?). Po drugie uczymy się inaczej patrzeć na otaczający świat – w końcu jeśli można z niego zrobić bajkę, to nie może być taki szary i beznadziejny jak nam się czasami może wydawać. Po trzecie – to niesamowicie inspirujące, że w jednym miejscu zebrano tyle niesamowitych osób zajmujących się tak bardzo różnymi...

nuna21 | 2017-11-28

Mam mieszane uczucia po lekturze.
Z jednej strony powala rozmach przedwsięzięcia (autorki w rekordowym tempie zebrały pieniądze na wydanie) a z drugiej mierna jakoś wykonania. O ile strona graficzna jest na najwyższym poziomie to teksty o 100 niezwykłych kobietach są powierzchowne, brak im 'pazura'. Można uznać, że jest to zarys portretowanej bohaterki, w zasadzie szkic pewnego wydarzenia w jej życiu. Spodziewałam się czegoś więcej.
Mam nadzieje, że moja siedmiolatka, doceni ten zbiór, a na pewno spojrzy na niego inaczej. W końcu to książka dla dzieci.
Jestem też przekonana, że będzie dla niej świetną lekturą do samodzielnego czytania, z uwagi na prosty język, lapidarność opowieści.

Asia | 2017-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 listopada 2017

Książka całkiem fajna i potrzebna dla małych dziewczynek, które dzięki tym opowieściom będą mogły uwierzyć w siebie. Cieszy rzecz jasna obecność trzech Polek w zestawieniu tych 100 buntowniczek oraz kobiet z naprawdę wielu zakątków świata. Jednak prawie 1/3 to babki z USA - wiadomo, że dobór był subiektywny, szczególnie że autorki pochodzą z Kalifornii, a Stany są czy też były kolebką zmian i innowacji - po prostu jest to dla mnie zastanawiające. Pojawiają się postacie trochę kontrowersyjne, z bardzo dawnych czasów, wciąż żyjące, albo które niedawno się urodziły. A więc zasługi też są nierówne. W niektórych opowieściach zabrakło mi istotnej dalszej części, np. że dziewczynka sprzeciwiła się władzom i była dzielna, ale nie ma nic na temat tego, że zapewne została zabita (a na to wskazują daty życia), więc jest to trochę niepełny, a może nawet nieco przekłamany obraz. Ale całościowo było bardzo w porządku.

www.fb.com/jedenakapit

jodynka | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Piękna (te ilustracje!) i inspirująca książka. W niektórych momentach zastanawiałam się nad doborem bohaterek (aż dwie piratki, czy to rzeczywiście chwalebne zajęcie?), ale rozumiem, że autorki chciały pokazać kobiety silne, przełamujące stereotypy, zazwyczaj osiągające sukcesy.
Żałuję, że jako mała dziewczynka nie miałam takiej książki. Cieszę się, że moja obecnie trzyletnia córeczka już za chwilę do niej dorośnie.

Młodzieżowy fenomen zawitał do Polski

27 września to data premiery polskiego wydania światowego bestsellera „Good Night Stories for Rebel Girls”. Książka w Polsce ukaże się pod tytułem „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” nakładem Wydawnictwa Debit. Prawa do tytułu sprzedano do dwudziestu ośmiu krajów i liczba ta stale rośnie!