Stulecie Winnych. Opowiadania

Cykl: Stulecie Winnych (tom 4)
Wydawnictwo: Zwierciadło
9788381320290
Ag2S

Powrót do frapującego świata rodziny Winnych. Stulecie Winnych. Opowiadania to książka o niezwykłych losach dwóch sióstr Ani i Mani Winnych, z podwarszawskiego Brwinowa. W jednym z opowiadań przeczytamy o dramatycznym przebiegu Wigilii w 1943 roku, w kolejnym poznamy losy Kazimierza, męża Ani, które doprowadziły go na szczyt warszawskiego półświatka. Co więcej, jedna z historii opisanych w...

Powrót do frapującego świata rodziny Winnych.

Stulecie Winnych. Opowiadania to książka o niezwykłych losach dwóch sióstr Ani i Mani Winnych, z podwarszawskiego Brwinowa. W jednym z opowiadań przeczytamy o dramatycznym przebiegu Wigilii w 1943 roku, w kolejnym poznamy losy Kazimierza, męża Ani, które doprowadziły go na szczyt warszawskiego półświatka. Co więcej, jedna z historii opisanych w książce, wydarzyła się naprawdę.

Losy bohaterów osadzone w realiach dwudziestego wieku, opisane przez jedną z najlepszych polskich pisarek Ałbenę Grabowską, skradły już serca tysięcy czytelników a saga Stulecie Winnych znalazła się na listach bestsellerów. Wiosną 2019 roku będzie można śledzić losy bohaterów sagi w serialu telewizyjnym.

źródło opisu: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/stulecie-winnych-opowiadania.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/stulecie-winnych-opowiadania.html

Piotr | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Zawsze, gdy czytam, że Ałbena Grabowska wydaje nową książkę, wtedy wiem, że czeka mnie uczta literacka na najwyższym poziomie. Pisarka tworzy w sposób niezwykle sugestywny, realistyczny, ja zawsze zatracam się w granicy fikcji i rzeczywistości, jaka mnie otacza. Nieważne, czy jest to kryminał, powieść obyczajowa czy też historyczna. Zawsze towarzyszą mi niezwykłe emocje, które zostają we mnie na długie miesiące. Oczywiście według mnie talent Ałbeny jest widoczny szczególnie w trylogii "Stulecie Winnych". Dlatego też z przyjemnością i pewnym zaskoczeniem przyjąłem informację od Wydawnictwa "Zwierciadło" o ofercie wysłania mi egzemplarza opowiadań.
Powiedzenie, czy napisanie, że opowiadania są na poziomie sagi są pewnym niedomówieniem. Autorka rozwija swój warsztat, sięgając do rangi mistrza. Gdyby ktoś mnie zapytał, które opowiadanie w sposób szczególny przypadło mi do gustu, miałbym problem z odpowiedzią. Autorka wspaniale odnajduje się w czasach oddalonych, ale jakże ważnych dla...

kama100 | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Uzupełnienie dziejów rodu Winnych w postaci kilku bardzo ciekawych opowiadań. Jak ktoś przeczytał poprzednie trzy części nie może pominąć kolejnej. Ja poprzednie części przeczytałam całkiem niedawno i to jest dużym plusem, ponieważ pamiętałam jeszcze prawie wszystkie postaci (a trochę się ich przewinęło w przeciągu 100 lat).stulecie Winnych. Opowiadania to taka wisienka na torcie.

WielkiBuk | 2018-10-16
Przeczytana: październik 2018

„Stulecie Winnych. Opowiadania” to klamra, która domyka rodzinną trylogię Stulecia Winnych. To prolog i epilog w jednym, w zależności, od której strony zanurzymy się w te niezwykłe dzieje. Kto poznał już opowieści Ałbeny Grabowskiej, ten w Opowiadaniach rozpozna bohaterów, przypomni sobie Brwinowo, na nowo powróci do tamtych historii, a na dokładkę pozna nowe, ich uzupełnienia, wspomnienia, nawet takie oparte na faktach. Komu przyjdzie po raz pierwszy zaczytać się w tej sugestywnej, malowniczej prozie, temu można jedynie zazdrościć – to subtelne, pisane dojrzałym językiem opowieści obyczajowe, z nutką iwaszkiewiczowskiej delikatności. Czytelnik czuje tamte zapachy, krząta się po tych domostwach, biegnie uliczkami śladami bohaterów. Jest w tym coś magicznego, coś wiecznego, siła znakomitej rodzimej literatury.

W ostatnich promieniach jesiennego słońca „Stulecie Winnych. Opowiadania” Ałbeny Grabowskiej mienią się swoim pięknem jak nigdy.

Internetowa_cela | 2018-09-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2018

Kiedyś napisałem...

Czasem nie trzeba wiele. Czasem wystarczy kilka prostych literek, które nieświadomie spadną na powieki, wtedy wszystko to, co nastąpi później będzie tylko lepsze i coraz bardziej zaskakujące i tak jest w istocie ze „Stuleciem Winnych”. Książka, w której się zakochacie. Właśnie tak, nie inaczej.

Teraz, gdy „Stulecie Winnych” poruszyło i oczarowało wszystkich, no może, prawie wszystkich „Opowiadania” stają się niezwykłym, niesamowitym, urzekającym i wzruszającym POST SCRIPTUM. Stają się szczególnym w swym względzie dopełnieniem całości, a także każdej z trzech części z osobna. Nie stać mnie ostatnio na wielkie, wyszukane słowa, dobra, literacka forma, lekkie pióro, to wszystko, gdzieś się głęboko ukryło. Liczę, że niedługo wróci, stąd na zakończenie jeszcze jeden swego czasu napisany akapit. Równe cztery lata wstecz.

W modzie, jaka nastała na pisanie, czasem o wszystkim i o niczym, napisać powieść to nie sztuka. Sztuką jednak jest sprawić, że poruszeni do...

Joana | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Całą Sagę "Stulecie Winnych" miałam przyjemność przeczytać w czerwcu 2017 roku i pamiętam że z ciężkim sercem rozstawałam się z moimi przyjaciółmi z Brwinowa.
Łatwo zatem wyobrazić sobie moją ogromna radość kiedy otrzymałam wiadomość od wydawcy, że na rynku pojawi się kontynuacja w postaci tomu numer cztery, czyli "Stulecie Winnych. Opowiadania".

Dziękuję!
Tylko tyle i aż tyle zdołałam wykrztusić po przeczytaniu ostatniej strony czwartego tomu. Dziękuję Pani Ałbenie Grabowskiej za to, że dostałam kolejną możliwość podróży do Brwinowa, a wydawcy za bilet w postaci przedpremierowego tomu numer cztery.

"Stulecie Winnych. Opowiadania" autorstwa Pani Ałbeny Grabowskie to powrót do niesamowitych przygód rodziny Winnych oraz ich znajomych i przyjaciół, które są z pewnością swoistym dopełnieniem trzech wcześniejszych tomów. Już w pierwszym opowiadaniu czytelnik ma przyjemność bliżej poznać losy znanego im doktora Tomasza Brzozowskiego. Pojawia się również opowiadanie o wyjątkowo...

Kamila | 2018-09-16

Pewnego dnia sąsiadka pożyczyła mi książkę mówiąc, że muszę ją koniecznie przeczytać, że jest genialna! Pożyczyłam, przeczytałam, przepadłam! Tą książką był pierwszy tom sagi rodzinnej "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej. To co otrzymałam, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Niezwykłe losy rudych bliźniaczek Ani i Mani oraz ich rodziny oczarowały mnie zupełnie. Śledzimy historię trzech pokoleń Winnych, które są wplątane w dzieje ludzkości. Wszystko dzieje się na przestrzeni 100 lat! Saga Winnych to prawdziwa uczta dla czytelnika. Czytając ją zapominasz o całym świecie, Nie liczy się nic, tylko Ty i książka. Chcesz czytać i czytać... Saga tak mnie zaczarowała, że trzy tomy przeczytałam w tydzień!
Przejmująca, emocjonalna i do bólu prawdziwa. Wraz z bohaterami przeżywałam wzloty i upadki, chwile szczęścia, grozy, różne ważne wydarzenia, śmiałam się, płakałam, cieszyłam, cierpiałam. Na własnej skórze czułam gorzki smak wojny, tajemnice, niedomówienia... Ałbena Grabowska pisze...

gosiaw70 | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Rewelacja,kocham Winnych,szkoda tylko ,że Opowiadania przeczytałam 3 lata później,polecam odświeżyć Stulecie.

monsosz | 2018-10-09
Przeczytana: 02 października 2018

Opowiadania dotyczące pochodnych historii w całej sadze. Dopełniają 100 lat trwania akcji . Opowiadania dotyczące Lekarza z Brwinowa, Kazimierza "Króla", Julki i jej problemów o które już wszyscy są spokojni, Jeremiego i jego pasji kucharskiej. I wisienką na torcie jest zakończenie, jakże ciepłe, rodzinne tak jak cała SAGA.

Okulary_na_nosie | 2018-10-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2018

Czytając książkę czuję się jakbym trochę podglądała bohaterów, trochę z nimi plotkowała oraz poznawała ich najgłębsze uczucia i obraz świata. Genialne, piękne, wzruszające ...

Krysia Czerniga | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

Rzadko czytam opowiadania wolę powieści ale te opowiadania są cudowne.Czytałam trylogię o Winnych zaraz po ich premierze,może jednak kiedyś jeszcze do niej powrócę.Dalsze losy bohaterów sagi pokazane w opowiadaniach to naprawdę świetna sprawa dla czytelników.