Kraina snów

Cykl: Owoc granatu (tom 2)
Wydawnictwo: Książnica
historyczna, orientalistyka, Iran
aleqsia

Bliźniaczki Elżbieta i Stefania wraz z tysiącami Polek cudem uszły z syberyjskiego piekła i podążając za Armią Andersa, dotarły do Iranu. Egzotyczny kraj okazuje się rajem na ziemi, jednak traumatyczne doświadczenia nie pozwalają o sobie zapomnieć. Czy w promieniach słońca i cieple perskiej gościnności kobiety zdołają odzyskać spokój? Oparta na faktach historia tułaczy wojennych, którzy na...

Oparta na faktach historia tułaczy wojennych, którzy na obczyźnie próbowali na nowo zbudować swoje życie..
Kraina snów to opowieść o sile miłości oraz człowieczeństwie nieznającym podziałów religijnych czy narodowych.
W oparach orientalnych przypraw , promieniach słońca i cieple perskiej gościnności próbują na nowo poskładać roztrzaskane wojną i zesłaniem serca. Czy Elżbiecie i Stefanii także uda się odnaleźć szczęście? Czy na perskiej ziemi odnajdą spokój? Czy demony przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć?

Opowieść o potędze wierności, o miłości, która niszczy i buduje jednocześnie, o człowieczeństwie nie znającym podziałów religijnych czy narodowych, o drodze do szczęścia, nierzadko wiodącej po cierniach.

źródło opisu: Książnica

źródło okładki: Książnica

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5550

O dziewczynach, których dusze zostały uwięzione na granicy światów

„Kraina snów” to drugi tom tetralogii „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej, opowiadający o losach sióstr bliźniaczek – Elżbiety i Stefanii, które w czasie drugiej wojny światowej wraz z matką i bratem zostały zesłane na Syberię za polskość.

Pobyt na nieludzkiej ziemi dobiegł końca, ale ich pamięć wciąż była pełna potwornych wspomnień. Siostrom Łukowskim przyszło żyć na obczyźnie, tysiące kilometrów od rodzinnych stron, w niewiedzy, czy przeżył ich ojciec i dziadkowie. Tragiczne wydarzenia nie zacieśniły siostrzanych więzi. Halszka i Stefi po wypowiedzeniu gorzkich słów rozstały się. Życie każdej z nich ułożyło się inaczej.

W Iranie musiały nauczyć się żyć na nowo w innej rzeczywistości, kulturze, klimacie, religii. Z innymi ludźmi i językiem. Adaptację utrudniały im syberyjskie koszmary, które zapisały się w pamięci bez ich zgody. Stefania poślubiła Hamida. Jako żona księcia zaczęła pławić się w luksusie. Mieszkała w pięknym domu z niezbyt przyjaźnie nastawioną teściową oraz rodziną męża. Jej życie stało się bajką. Po pewnym czasie do pełni szczęścia brakowało jej tylko dziecka. Dziecka, które uczyniłoby ją spełnioną, szczęśliwą i poważaną kobietą. Elżbieta również zamieszkała w muzułmańskim domu, ale na całkiem innych zasadach niż jej siostra. Zakochał się w niej mężczyzna wyznający wiarę w Allaha, ale jej serce nie odtajało po traumie, jaką przeżyła w tajdze.

Czy siostry odnajdą na perskiej ziemi szczęście i spokój ducha? Czy ich życiowe ścieżki ponownie się skrzyżują? Czy mur, który je dzieli, runie raz na zawsze? Zapraszam do lektury drugiego tomu cyklu, którego klimat jest jedyny w swoim rodzaju, a przymiotnikiem najlepiej go opisującym jest słowo fenomenalny.

Książka niczym nie ustępuje pierwszemu tomowi serii, choć opisany w niej świat jest zdecydowanie piękniejszy i pełen dobrych ludzi, którzy przyjmują polskich zesłańców z otwartymi ramionami. Mimo otaczającego ich ciepła sybirakom trudno jest odnaleźć się w normalnej, choć egzotycznej rzeczywistości. Ich zranione dusze wciąż są pełne bólu, blizny nie chcą się zagoić, a koszmary powracają nocą. Mimo to świat kręci się dalej i trzeba jakoś żyć. Siostry Łukowskie odnajdują w muzułmańskim kraju miłość. Czy są na nią gotowe? Każda z nich odbiera uczucia inaczej. Na obu życie odcisnęło już bolesne piętno.

Klimat książki jest wzruszający, przemawiający wprost do serca. Autorka ciekawie poprowadziła losy swoich bohaterek. Akcja jest dynamiczna, a niespodzianek w treści nie brakuje. Ważne miejsce w tym tomie zajmuje miłość. Opisany orientalny świat jest fascynujący, pełen barw i zapachów, smaków i tajemnic. Ma działać niczym balsam na zranione dusze, najlepszy medykament bez skutków ubocznych.

Książkę czyta się szybko, zachłannie. Prowadzi nas ona bowiem do świata, który ma wiele twarzy i odcieni. Bolesne wspomnienia mieszają się w nim z przepięknym otoczeniem, a zimno syberyjskiej nocy kontrastuje z rzeczywistością z tysiąca i jednej nocy. Na scenie pojawiają się też nowe postacie, które zmieniają życie zesłanych Polek. Jednym słowem, to książka napisana z rozmachem, która udowadnia, że autorka ma talent do tworzenia niezwykłych opowieści z historią w tle. Polecam ją fanom dobrej prozy, a szczególnie miłośnikom sag. Ten tytuł, podobnie jak cała seria, was nie zawiedzie. Życzę wspaniałych chwil z książką w ręku, które i mnie było dane przeżyć.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Kiwi_Agnik | 2018-10-31
Przeczytana: 30 października 2018

Nastrojowa saga pełna perskich smaków, zapachów i mądrości.

Po koszmarze syberyjskiego piekła bohaterki próbują odbudować na nowo swój świat i odnaleźć utraconych samych siebie na obczyźnie. Czy uda im się na nowo zbudować swoje życie?

Okryte samotnością, lękiem, bólem i smutkiem przeszłości dążą do znalezienia bezpieczeństwa, spokoju, namiastki szczęścia i choćby ułudy utraconych lat, ryzykują, dokonują wyboru lub rezygnują.

Gustuję w obyczajówkach, sagach rodzinnych i sięgam po nie przeważnie kiedy potrzebuje odskoczni od kryminałów

Fabuła mnie wciągnęła i nie mogłam się oderwać od losów Halszki i Stefani i siłą rzeczy książkę przeczytałam jednym tchem. Czegóż chcieć więcej?

Książka zachwyca stylem i językiem, jedyny zarzut to, że akcja chwilami była zbyt pośpieszna i niekiedy autorka "kreśliła" zbyt małostkowe opisy.

Niemniej jest to sentymentalna powieść warta poznania.

Alicja | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

"Jedna błędna decyzja potrafi zdeterminować całe życie, jeden fałszywy krok - doprowadzić do śmierci". (str.203)

Kontynuacja losów bliźniaczek w czasach powojennych,kiedy zadomowiły się na dobre w Iranie. Jedna otrzymuje od życia wszystko co najlepsze, wychodzi za mąż za perskiego księcia, opływa w luksusie i dostatku. Mieszka w domu znienawidzonej teściowej i usilnie stara się o dziecko. Uwielbia bogactwo, wygodę i życie z górnej półki, myśli tylko o sobie i swoich potrzebach.
Wyrzekła się siostry, choć ta wielokrotnie wcześniej ratowała jej życie. Żyła jak w bajce, spełniły się jej marzenia, to co złe zostało w tyle.Wielbiona przez męża, nie potrafiła docenić tego, co otrzymała od losu, uszanować zwyczajów obowiązujących w kraju, w którym zamieszkała i rodziny do której weszła, zachowując się jak rozkapryszone dziecko, które chce więcej i więcej.
Jej mania wywyższania się, przekazywania otoczeniu, że jest kimś lepszym, doprowadziły do tego, że została sama ze swoimi problemami....

żurawie_origami | 2018-10-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 14 października 2018

Druga część losów Halszki i Stefani jest równie ciekawa jak pierwsza. Tym razem mamy czas tuż po wojnie i bajkowy, kolorowy, pachnący tysiącem ziół i przypraw Iran. Bardzo dużym walorem książki jest tematyka. Ja osobiście pierwszy raz spotkałam się z opisem historii Polaków żyjących tuż po wojnie na Bliskim Wschodzie. Pani Maria Paszyńska piękną polszczyzną przybliża nam losy polskich tułaczy, którzy po latach niewoli, głodu, bestialstwa i cierpienia zakotwiczają w Iranie i próbują budować swoje życie od nowa, jak się okazuje z książki, w kraju bardzo gościnnych ludzi.
W książce jest bardzo dużo opisów miejsc, zwyczajów, potraw, legend, historii Iranu. Czytelni jest wręcz bombardowany ciekawostkami.
Jak dla mnie powieść jest przesiąknięta uczuciami, wywiera bardzo silnie na emocje czytelnika, nie sposób jej czytać obojętnie. Mi często towarzyszyło wzruszenie, złość, niedowierzanie, bezsilność. I tak strasznie bym chciała, żeby Halszka wreszcie odnalazła szczęście...
Nie mogę się...

izabela81 | 2018-10-16
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 października 2018

W oparach orientalnych przypraw, promieniach słońca i cieple perskiej gościnności próbują na nowo poskładać roztrzaskane wojną i zesłaniem serca. Czy Elżbiecie i Stefanii także uda się odnaleźć szczęście? Czy na perskiej ziemi odnajdą spokój? Czy demony przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć?

"To on był słowikiem, a ona była różą o tysiącu kolców, którymi los oddzielił ją od świata. Nie mógł odlecieć na dłużej. Wrócił, bo tylko jej bliskość nadawała jego życiu sens."

Muszę przyznać, że sięgając po "Krainę snów" nie do końca...

tajemniczeksiazki | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Elżbieta i Stefania to dwie siostry bliźniaczki. Obie przeszły piekło w czasie trwania II wojny światowej. Pozbawione rodziny i zesłane do rosyjskiego łagru musiały dojrzeć i zacząć sobie radzić same, na własną rękę. Ich nowa codzienność jest jednak przytłaczająca i mocno niepewna. Zaczyna się walka o życie. Siostry - tak jak i inni rodacy - postanawiają uciec, jak najdalej od tego wstrętnego miejsca. I tak oto znajdują się w Iranie, a każda z nich zaczyna żyć z dala od tej drugiej. Nowy świat szybko pozwala im zacząć żyć na nowo i choć na chwilę odetchnąć. To pozorne szczęście nie trwa jednak długo bowiem demony z przeszłości nie pozwalają kobietom zaznać spokoju...

Jak już wspomniałam we wstępie tego postu Kraina snów to drugi tom z serii Owoc granatu. Zawsze wtedy kiedy sięgam po kolejne tomy z serii, która mi się spodobała, mam ogromne obawy dotyczące tego, czy kolejna część sprosta tej poprzedniej. Na szczęście w tym przypadku autorka sprostała wszystkiemu i zaserwowała nam...

Aleksandra | 2018-10-30
Przeczytana: 28 października 2018

Chcę mieć i móc przeczytać kolejną część! Teraz! Już!
"Owoc granatu" to nie byle jaka powieść z historią w tle. To coś o wiele głębszego i namacalnego. Fragment historii o której miałam na tyle małe pojęcie, że momentami czytałam na wdechu. Historii naszego kraju o której na co dzień mało kto mówi, mało kto wie.
W tej historii mamy postacie, które jakby były z krwi i kości. Jakby istniały naprawdę, jakby opowiadały autorce na ucho co przeżyły i czuły.

beti | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

tyle emocji że nie wiem od czego zacząć.przede wszystkim przyznaje na początku że 1 tomu nie przeczytałam więc moje spostrzeżenia i ocena dotyczą tylko tego tomu bo mam tylko zarys tego co się wcześniej wydarzyło.

Zupełnie inaczej sobie wyobrażałam ta historie nie wiedząc że początek wszystkiego jest w 1 tomie.myślałam że pierw będzie wojna,przetrwanie dziewczyn i to co tam przeżyją po czym ucieczka do Iranu i tam dalsze wspólne losy a tu KLOPS. w życiu nie przypuszczałam że siostry a do tego bliźniaczki mogą być dla siebie takie obce,zimne..dziewczyny kompletnie pogubione, okaleczone przez los, wypaczone umysły bo inaczej tego ująć nie mogę.

Stefania- strasznie dla mnie samolubna,materialistka,i nie wyobrażam sobie jej jako matki dlatego chyba ktoś u góry czuwał.grozi odejściem ale tak naprawdę by tego nie zrobiła bo jak tu teraz zostawić ten cały dobrobyt,bogactwo i luksus zupełnie nie radząca sobie z niczym tylko leżeć i pachnieć i by ją wielbić

Elżbieta- odważna...

Volumen | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Pierwsza cześć była rewelacyjna, gdyby w takim duchu utrzymana była ta część to by bardziej przypadła mi do gustu. A było nudno. Wiadomo wojna się skończyła, ale autorka mogła opisać dalsze ich losy, bardziej rozległe a nie tylko kilka lat przebywania w Iranie. Te niekończące się opisy krajobrazu, klimatu, sztuki, obyczajów a nawet kuchni....przygotowywanie potraw opisane na 3 stronach , to nie dla mnie. Za bardzo rozwleka akcje i zrobiło się nudno. Autorka mniej się skupiła na relacjach sióstr, a gdyby ten wątek rozwinęła było by ciekawiej. Mimo wszystko jako całość polecam.

Myrusia | 2018-10-07
Przeczytana: 06 października 2018

Koszmar Syberii minął. Dziewczęta znalazły się w Iranie, gdzie są bezpieczne. Trzeba zacząć budować przyszłość. Z dala od głodu, niepewności jutra, strachu. Przeszłość jednak czai się tuż za rogiem, nie odchodzi. Daje o sobie znać w snach, wyrzutach sumienia, pretensjach. Stefania żyje jak w bajce. Jej historia potoczyła się w tak niespodziewany sposób, że aż nie można w to uwierzyć. Bogactwo, blichtr, miłość. Wydaje się, że los wynagrodził jej każde cierpienie po wielokroć. Sielanka to jednak tylko pozory. To co z oddali wygląda jak piękny sen, z bliska już takie nie jest. Pojawiają się pęknięcia, drobne ryski, niemal niezauważalne odpryski, które świadczą o prawdziwym obrazie niepojętego szczęścia. Elżbieta tkwi zawieszona między życiem a śmiercią, choć bliżej jej do otchłani ciemności, z której nie może się wyrwać. Koszmary i cierpienie zdają się być jej nieodłącznymi towarzyszami nawet w słonecznym, przepełnionym aromatycznymi przyprawami, pięknymi kwiatami państwie. Niepomna...

AŚKA | 2018-10-20
Przeczytana: 19 października 2018

Pierwsza cześć "Owocu granatu" była świetna. Do dziś uważam, że jest jedną z najlepszych książek przeczytanych w tym roku.
Druga część czyli "Kraina snów" niestety ,ale pomomo,że czytałao ją sie przyjemnie i szybko nie wzbudziła we mnie podobnych emocji jak cześć pierwsza.
W "Krainie snów" na pewno autorka włozyła w ksiazkę dużo pracy ,co da się odczuć.Jest napisana bardzo dobrze.Styl,poziom jest na najwyższym.
Pomimo,że w książce pojawia się miłosc, na prawdę sztuką jest opisać ją w sposób naturalny i prawdziwy, co autorce wyszło doskonale.

O dziwo losy Stefanii,której nie cierpiałam w poprzedniej cześci (i zdania nie zmieniłam) czytało mi się z wiekszym zainteresowaniem niż Halszki.

U Stefanii coś się działo,czego nie moge powiedzieć o drugiej z sióstr.Mam wrażenie ,że los Elżbiety autorka zastapiła opisami krajobrazów,mitami,legendami Iranu.To wszystko jak i opisy przygotowywania potraw zwyczajnie mnie nudziły bo zdecydowanie było tego za dużo.
Rozumiem, że autorka chciała...