Kraina snów

Cykl: Owoc granatu (tom 2)
Wydawnictwo: Książnica
historyczna, orientalistyka, Iran
aleqsia

Bliźniaczki Elżbieta i Stefania wraz z tysiącami Polek cudem uszły z syberyjskiego piekła i podążając za Armią Andersa, dotarły do Iranu. Egzotyczny kraj okazuje się rajem na ziemi, jednak traumatyczne doświadczenia nie pozwalają o sobie zapomnieć. Czy w promieniach słońca i cieple perskiej gościnności kobiety zdołają odzyskać spokój? Oparta na faktach historia tułaczy wojennych, którzy na...

Oparta na faktach historia tułaczy wojennych, którzy na obczyźnie próbowali na nowo zbudować swoje życie..
Kraina snów to opowieść o sile miłości oraz człowieczeństwie nieznającym podziałów religijnych czy narodowych.
W oparach orientalnych przypraw , promieniach słońca i cieple perskiej gościnności próbują na nowo poskładać roztrzaskane wojną i zesłaniem serca. Czy Elżbiecie i Stefanii także uda się odnaleźć szczęście? Czy na perskiej ziemi odnajdą spokój? Czy demony przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć?

Opowieść o potędze wierności, o miłości, która niszczy i buduje jednocześnie, o człowieczeństwie nie znającym podziałów religijnych czy narodowych, o drodze do szczęścia, nierzadko wiodącej po cierniach.

źródło opisu: Książnica

źródło okładki: Książnica

żurawie_origami | 2018-10-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 14 października 2018

Druga część losów Halszki i Stefani jest równie ciekawa jak pierwsza. Tym razem mamy czas tuż po wojnie i bajkowy, kolorowy, pachnący tysiącem ziół i przypraw Iran. Bardzo dużym walorem książki jest tematyka. Ja osobiście pierwszy raz spotkałam się z opisem historii Polaków żyjących tuż po wojnie na Bliskim Wschodzie. Pani Maria Paszyńska piękną polszczyzną przybliża nam losy polskich tułaczy, którzy po latach niewoli, głodu, bestialstwa i cierpienia zakotwiczają w Iranie i próbują budować swoje życie od nowa, jak się okazuje z książki, w kraju bardzo gościnnych ludzi.
W książce jest bardzo dużo opisów miejsc, zwyczajów, potraw, legend, historii Iranu. Czytelni jest wręcz bombardowany ciekawostkami.
Jak dla mnie powieść jest przesiąknięta uczuciami, wywiera bardzo silnie na emocje czytelnika, nie sposób jej czytać obojętnie. Mi często towarzyszyło wzruszenie, złość, niedowierzanie, bezsilność. I tak strasznie bym chciała, żeby Halszka wreszcie odnalazła szczęście...
Nie mogę się...

izabela81 | 2018-10-16
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 października 2018

W oparach orientalnych przypraw, promieniach słońca i cieple perskiej gościnności próbują na nowo poskładać roztrzaskane wojną i zesłaniem serca. Czy Elżbiecie i Stefanii także uda się odnaleźć szczęście? Czy na perskiej ziemi odnajdą spokój? Czy demony przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć?

"To on był słowikiem, a ona była różą o tysiącu kolców, którymi los oddzielił ją od świata. Nie mógł odlecieć na dłużej. Wrócił, bo tylko jej bliskość nadawała jego życiu sens."

Muszę przyznać, że sięgając po "Krainę snów" nie do końca...

tajemniczeksiazki | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Elżbieta i Stefania to dwie siostry bliźniaczki. Obie przeszły piekło w czasie trwania II wojny światowej. Pozbawione rodziny i zesłane do rosyjskiego łagru musiały dojrzeć i zacząć sobie radzić same, na własną rękę. Ich nowa codzienność jest jednak przytłaczająca i mocno niepewna. Zaczyna się walka o życie. Siostry - tak jak i inni rodacy - postanawiają uciec, jak najdalej od tego wstrętnego miejsca. I tak oto znajdują się w Iranie, a każda z nich zaczyna żyć z dala od tej drugiej. Nowy świat szybko pozwala im zacząć żyć na nowo i choć na chwilę odetchnąć. To pozorne szczęście nie trwa jednak długo bowiem demony z przeszłości nie pozwalają kobietom zaznać spokoju...

Jak już wspomniałam we wstępie tego postu Kraina snów to drugi tom z serii Owoc granatu. Zawsze wtedy kiedy sięgam po kolejne tomy z serii, która mi się spodobała, mam ogromne obawy dotyczące tego, czy kolejna część sprosta tej poprzedniej. Na szczęście w tym przypadku autorka sprostała wszystkiemu i zaserwowała nam...

Myrusia | 2018-10-07
Przeczytana: 06 października 2018

Koszmar Syberii minął. Dziewczęta znalazły się w Iranie, gdzie są bezpieczne. Trzeba zacząć budować przyszłość. Z dala od głodu, niepewności jutra, strachu. Przeszłość jednak czai się tuż za rogiem, nie odchodzi. Daje o sobie znać w snach, wyrzutach sumienia, pretensjach. Stefania żyje jak w bajce. Jej historia potoczyła się w tak niespodziewany sposób, że aż nie można w to uwierzyć. Bogactwo, blichtr, miłość. Wydaje się, że los wynagrodził jej każde cierpienie po wielokroć. Sielanka to jednak tylko pozory. To co z oddali wygląda jak piękny sen, z bliska już takie nie jest. Pojawiają się pęknięcia, drobne ryski, niemal niezauważalne odpryski, które świadczą o prawdziwym obrazie niepojętego szczęścia. Elżbieta tkwi zawieszona między życiem a śmiercią, choć bliżej jej do otchłani ciemności, z której nie może się wyrwać. Koszmary i cierpienie zdają się być jej nieodłącznymi towarzyszami nawet w słonecznym, przepełnionym aromatycznymi przyprawami, pięknymi kwiatami państwie. Niepomna...

AŚKA | 2018-10-20
Przeczytana: 19 października 2018

Pierwsza cześć "Owocu granatu" była świetna. Do dziś uważam, że jest jedną z najlepszych książek przeczytanych w tym roku.
Druga część czyli "Kraina snów" niestety ,ale pomomo,że czytałao ją sie przyjemnie i szybko nie wzbudziła we mnie podobnych emocji jak cześć pierwsza.
W "Krainie snów" na pewno autorka włozyła w ksiazkę dużo pracy ,co da się odczuć.Jest napisana bardzo dobrze.Styl,poziom jest na najwyższym.
Pomimo,że w książce pojawia się miłosc, na prawdę sztuką jest opisać ją w sposób naturalny i prawdziwy, co autorce wyszło doskonale.

O dziwo losy Stefanii,której nie cierpiałam w poprzedniej cześci (i zdania nie zmieniłam) czytało mi się z wiekszym zainteresowaniem niż Halszki.

U Stefanii coś się działo,czego nie moge powiedzieć o drugiej z sióstr.Mam wrażenie ,że los Elżbiety autorka zastapiła opisami krajobrazów,mitami,legendami Iranu.To wszystko jak i opisy przygotowywania potraw zwyczajnie mnie nudziły bo zdecydowanie było tego za dużo.
Rozumiem, że autorka chciała...

katja_79 | 2018-10-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2018

W drugim tomie autorka zbiera nas w fascynującą podróż po mało znanym (dla niektórych) świecie powojennego Iranu. Bohaterki są według mnie wyraźniejsze, szczególnie Stefania, mimo wszystkiego co zrobiła i zrobi, zyskała moją sympatię. Mężczyźni w tej książce są idealni ;) wiadomo, że tacy nie istnieją, ale miło jest poczytać o "takich"... Najbardziej przywiązałam się do Hamida, ale autorka spłatała mi figla, nie napiszę o co chodzi, to trzeba przeczytać. Tom drugi tak samo wciągający i dramatyczny jak pierwszy, a do tego z racji miejsca akcji również egzotyczny. Polecam

Volumen | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Pierwsza cześć była rewelacyjna, gdyby w takim duchu utrzymana była ta część to by bardziej przypadła mi do gustu. A było nudno. Wiadomo wojna się skończyła, ale autorka mogła opisać dalsze ich losy, bardziej rozległe a nie tylko kilka lat przebywania w Iranie. Te niekończące się opisy krajobrazu, klimatu, sztuki, obyczajów a nawet kuchni....przygotowywanie potraw opisane na 3 stronach , to nie dla mnie. Za bardzo rozwleka akcje i zrobiło się nudno. Autorka mniej się skupiła na relacjach sióstr, a gdyby ten wątek rozwinęła było by ciekawiej. Mimo wszystko jako całość polecam.

Avrea | 2018-10-17
Przeczytana: 16 października 2018

Dalsze losy bliźniaczek...z dale od kraju Polski
Wspaniełe opisy irańskiego życia, smakowicie opisane potrawy , miłość spełniona i niespełniona , paleta emocji...
Przeżywamy razem z bohaterami ich emocje...wybory niekoniecznie zgodne
z tym co dyktuje serce...
Koniecznie trzeba przecztać

DobraZocha37 | 2018-10-04