Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ag2S

Niezwykły zbiór informacji na temat krasnoludków! Skąd się biorą i jak przemieszczają? Gdzie mieszkają i co mają w środku? Co jedzą i co robią w wolnych chwilach? Jakie sporty uprawiają? W których dziedzinach odnoszą największe sukcesy? I wiele, wiele więcej o krasnoludkach domowych, leśnych, bajkowych, porannych, a nawet doniczkowych. Na szczegółowych ilustracjach obejrzycie między innymi...

Na szczegółowych ilustracjach obejrzycie między innymi ślimochód, wyścigi w miodzie po chlebku z twarożkiem, człowieka zakażonego krasnoludozą, niezwykłą wspinaczkę na słodkotysięcznik, a nawet bliskie spotkanie trzeciego stopnia z kosmoludkami. Dowiecie się, dlaczego giną smartfony, skąd naprawdę biorą się dziury w serze, dlaczego w mieszkaniu ciągle się kurzy i czy psy rzeczywiście szczekają bez powodu.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: https://nk.com.pl/

Oficjalna recenzja
sweeciak książek: 749

Czy wy wiecie, czy nie wiecie – krasnoludki są na świecie

Znowu nie możecie czegoś znaleźć, choć byliście pewni, że tu leżało? Guzik odpadł wam niespodziewanie od koszuli? I czy wczoraj przypadkiem dziury w serze nie były mniejsze? Jeśli owe sytuacje nie są wam obce, to możecie być pewni, że macie w domu krasnoludki. A skoro już te skrzaty buszują po waszych czterech kątach, to może warto poznać je bliżej? Z pomocą przyjdzie wam swego rodzaju encyklopedia krasnoludków – „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty”. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy witają poranki z rozczochranymi włosami.

Pomysłodawcą i twórcą owej książki jest Maciej Szymanowski, autor wielu okładek i ilustracji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Za ilustracje do książki „Asiunia” Joanny Papuzińskiej w 2011 roku otrzymał nagrodę miasta stołecznego Warszawy. Zdobył także nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci w 2014 roku za ilustrację do książki Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”. Jest też autorem książki dla dzieci „Rok w Krainie Czarów” pełnej magicznych obrazków. W książce „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” postanowił zabrać czytelnika, zarówno tego małego, jak i dużego, w podróż po świecie wspomnianych krasnoludków.

Pierwsze strony książki ukazują podstawową wiedzę na temat krasnoludków. Dowiemy się, jakie są ich rodzaje, jak są zbudowane, a także skąd się biorą i jakie są ich podstawowe cechy. Odwiedzimy krasnoludkową olimpiadę oraz polecimy w kosmos, by poznać kosmoludki. Kolejne strony przybliżą nam ich codzienność i to, co im możemy zawdzięczać. Gdybyś więc, drogi rodzicu, zastanawiał się, dlaczego klocek Lego zawsze znajdzie się pod twoją stopą, to donoszę, że to sprawka krasnoludków. W naszej podróży zahaczymy także o sekcję medyczną, z której dowiemy się o poważnej chorobie, jaką jest krasnoludoza wesołkowata, i że może dopaść każdego. Moli książkowych na pewno zainteresują strony poświęcone krasnoludkom bajkowym, w których to znajdziemy chochlika drukarskiego. Przyznajcie, każdy o nim słyszał. Odwiedzimy też krasnoludki leśne i domowe, które w najlepsze buszują w naszych szufladach i lodówkach.

„Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” jest książką dla wszystkich, i dla maluszków, i dla dorosłych, w których drzemie dziecko. Wykonana z twardego kartonu, jest odporna na krasnoludkowe psoty w postaci małych szkrabów głodnych wiedzy o krasnoludkach. Pełna pięknych ilustracji, które zachwycą każdego. Kreska Szymanowskiego sprawia, że krasnoludki ożywają i człowiek żałuje, że nie widzi ich w rzeczywistości. Nie znajdziemy tutaj dużo tekstu, bo autor ograniczył się do podpisów i krótkich wyjaśnień. Możecie być jednak pewni, że ten słowny minimalizm sprawi, że trudno będzie powstrzymać uśmiech.

Książka Macieja Szymanowskiego mnie urzekła. Pomysł, ilustracje, teksty – wszystko to tworzy idealną całość. Po jej lekturze dorośli będą musieli się jednak uzbroić w cierpliwość, bo ich pociechy zapewne wszystko będą zwalać na krasnoludki. Ale powiedzcie sami, czy nie fajnie jest nadać dzieciństwu trochę magii? „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” to książka, która powinna się znaleźć w każdej biblioteczce, bo czas z nią spędzony będzie radosny dla każdego. Będzie to też świetna zaprawa przed wycieczką do Wrocławia w poszukiwaniu miejskich krasnali.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska

sweeciak | 2019-04-07
Przeczytana: 09 marca 2019

Brawo za pomysł i dobrze dobraną do tematu realizację plastyczną.
Wiele fragmentów mnie tu rozbawiło, niektóre rozwiązania okazały się wręcz genialne (np. o kurzu przywracanym z odkurzacza na podłogę).

Momentami jednak robi się niezrozumiale i nieczytelnie. Niekiedy trudno odgadnąć myśl autora lub zdecydować o hierarchii informacji (np. co jest częścią jednego bloku informacji).
Podsumowując: Autor zbierając rozmaite odniesienia kulturowe i podając je w zachęcającej do czytania formie nie miał łatwego zadania. Osobiście jednak dużo lepiej oceniłabym tą książkę, gdyby była lepiej przemyślana i lepiej opracowana, zwłaszcza pod kątem młodszych czytelników.

konitka | 2019-02-03
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 03 lutego 2019

To książka dla każdego pokolenia.U nas w domu ogląda tę książkę : roczniaczek, czterolatek i stateczni rodzice. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Uwielbiam czytać ją synkowi ponieważ ma on z tego wielką frajdą a również ja, gdy czasem siądę do niej bez humoru, odzyskuję energię.
Dobór obrazków i tekstów to naprawdę coś unikalnego i zabawnego w ten szczególny, inteligentny sposób, który trafia do czytelników w każdym wieku.
To pozycja obowiązkowa ze względu na piękną grafiką jak i świetny humor, który rozjaśni czasem szare, dorosłe i dziecięce życie ;)

K_Es | 2019-01-01

Od zawsze wiedziałam, że tak to właśnie wygląda!

Dominiqe83 | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Jednym słowem: GENIALNA! Ilustracje, teksty, formuła - prima sort, dla małych i dla dużych. Pan Maciej ponownie nie zawiódł <3

blaszek | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Super ksiazka dla dzieci! Smieszna, ladne rysunki, sporo ciekawych komentarzy. Moj syn tak sie wkrecil w czytanie - ze latal po domu i szukal krasnali :)

Patrycja | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Książka jest pokaźna, z twardymi kartkami. Graficznie bardzo ładna, i dopracowana w szczegółach, co sprawia, że dokładne jej przeglądanie i przepatrywanie stanowi dużą frajdę.
Samego tekstu jest niewiele, ale łącznie z ilustracjami występuje w odpowiednich proporcjach (dla najmniejszych dzieci, które jeszcze zdecydowanie wolą oglądać obrazki, jest go moim zdaniem w sam raz), napisany w żartobliwej formie, stanowi doskonałe dopełnienie zabawnych ilustracji, spaja przedstawione przez autora sytuacje obrazkowe w zgrabną całość.
Podsumowując – jest to miła i zabawna książeczka, dla dzieci mających ok. 4 latka. Dostosowana do wieku najmłodszych, zawiera przede wszystkim ilustracje - barwne, ciepłe, urokliwe, w których można się dopatrzyć masy drobnych, ciekawych szczegółów. Okraszona jest też tekstem, który doskonale dopełnia żartobliwy wydźwięk książki. Pokaźny format i fakt, iż mamy do czynienia z twardymi kartkami sprawiają, że książeczka ładnie wygląda jako podarunek, i jest...

Marta Daft | 2018-11-20
Przeczytana: wrzesień 2018

Wiatr istnieje, choć jego samego nie możemy dostrzec. Dźwięków nie widać, pomimo tego każdy wie, że są dookoła nas. A jak sprawa ma się z krasnoludkami? Nikt ich nie widział i nie słyszał, czy więc to możliwe, że ich nie ma?

Myślicie sobie, jak można napisać książkę o kimś, kogo się nie widziało i dowieść, że istnieje? Maciej Szymanowicz zabiera nas w podróż, po której zakończeniu już nic nie będzie takie samo. Wkraczacie w świat pełen niemożliwego, niespotykanego i podobno nieistniejącego.

Muszę was jednak ostrzec, zdarzają się bowiem i takie małe złośliwe i strasznie marudne krasnale, które nie są zadowolone z miejsca, w którym zostały umieszczone. Autor nie podaje niestety jak spacyfikować takiego marudę, więc zalecam rozwagę i czujność pomiędzy salwami śmiechu i łzami rozbawienia.

My przy lekturze tego tytułu bawiliśmy się przednio, zachwyceni ilustracjami, oczarowani postaciami i sposobem prezentacji całej krasnalej społeczności. Idealnie nadaję się na prezent, nie pokuszę...

Monika | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Fakty, mity i głupoty o krasnoludkach błyskotliwie zmyślił i dowcipnie narysował Maciej Szymanowicz, jeden z najpopularniejszych obecnie polskich ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży. Wszyscy miłośnicy charakterystycznego, bardzo rozpoznawalnego stylu pana Szymanowicza będą tą wielkoformatową, solidnie wydaną pozycją zachwyceni. Nareszcie tyle obrazków, ile dusza zapragnie, a wszystkie kolorowe, zachwycające i bardzo, bardzo zabawne. Przeglądać i studiować można bez końca. Czapki z głów.

Wykreowany przez Macieja Szymanowicza krasnoludkowy świat budzi podziw dla wyobraźni i talentu autora, który sypie pomysłami jak z rękawa. Czegoż tu nie ma! Dowiemy się wreszcie, dlaczego nie można zobaczyć krasnoludków i w co niefrasobliwie lubią się bawić. Poznamy kilka ekstremalnych krasnoludkowych sportów (kapitalna karuzela na wiatraku) i weźmiemy udział w jednej z wielu (odbywanych co kwadrans) olimpiad. W niektórych olimpijskich dyscyplinach mielibyśmy nawet spore szanse na...

J_85 | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018