rozwiń zwiń

Czy wy wiecie, czy nie wiecie – krasnoludki są na świecie

sweeciak sweeciak
08.03.2019
Okładka książki Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty Maciej Szymanowicz

Znowu nie możecie czegoś znaleźć, choć byliście pewni, że tu leżało? Guzik odpadł wam niespodziewanie od koszuli? I czy wczoraj przypadkiem dziury w serze nie były mniejsze? Jeśli owe sytuacje nie są wam obce, to możecie być pewni, że macie w domu krasnoludki. A skoro już te skrzaty buszują po waszych czterech kątach, to może warto poznać je bliżej? Z pomocą przyjdzie wam swego rodzaju encyklopedia krasnoludków – „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty”. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy witają poranki z rozczochranymi włosami.

Pomysłodawcą i twórcą owej książki jest Maciej Szymanowski, autor wielu okładek i ilustracji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Za ilustracje do książki „Asiunia” Joanny Papuzińskiej w 2011 roku otrzymał nagrodę miasta stołecznego Warszawy. Zdobył także nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci w 2014 roku za ilustrację do książki Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”. Jest też autorem książki dla dzieci „Rok w Krainie Czarów” pełnej magicznych obrazków. W książce „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” postanowił zabrać czytelnika, zarówno tego małego, jak i dużego, w podróż po świecie wspomnianych krasnoludków.

Pierwsze strony książki ukazują podstawową wiedzę na temat krasnoludków. Dowiemy się, jakie są ich rodzaje, jak są zbudowane, a także skąd się biorą i jakie są ich podstawowe cechy. Odwiedzimy krasnoludkową olimpiadę oraz polecimy w kosmos, by poznać kosmoludki. Kolejne strony przybliżą nam ich codzienność i to, co im możemy zawdzięczać. Gdybyś więc, drogi rodzicu, zastanawiał się, dlaczego klocek Lego zawsze znajdzie się pod twoją stopą, to donoszę, że to sprawka krasnoludków. W naszej podróży zahaczymy także o sekcję medyczną, z której dowiemy się o poważnej chorobie, jaką jest krasnoludoza wesołkowata, i że może dopaść każdego. Moli książkowych na pewno zainteresują strony poświęcone krasnoludkom bajkowym, w których to znajdziemy chochlika drukarskiego. Przyznajcie, każdy o nim słyszał. Odwiedzimy też krasnoludki leśne i domowe, które w najlepsze buszują w naszych szufladach i lodówkach.

„Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” jest książką dla wszystkich, i dla maluszków, i dla dorosłych, w których drzemie dziecko. Wykonana z twardego kartonu, jest odporna na krasnoludkowe psoty w postaci małych szkrabów głodnych wiedzy o krasnoludkach. Pełna pięknych ilustracji, które zachwycą każdego. Kreska Szymanowskiego sprawia, że krasnoludki ożywają i człowiek żałuje, że nie widzi ich w rzeczywistości. Nie znajdziemy tutaj dużo tekstu, bo autor ograniczył się do podpisów i krótkich wyjaśnień. Możecie być jednak pewni, że ten słowny minimalizm sprawi, że trudno będzie powstrzymać uśmiech.

Książka Macieja Szymanowskiego mnie urzekła. Pomysł, ilustracje, teksty – wszystko to tworzy idealną całość. Po jej lekturze dorośli będą musieli się jednak uzbroić w cierpliwość, bo ich pociechy zapewne wszystko będą zwalać na krasnoludki. Ale powiedzcie sami, czy nie fajnie jest nadać dzieciństwu trochę magii? „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” to książka, która powinna się znaleźć w każdej biblioteczce, bo czas z nią spędzony będzie radosny dla każdego. Będzie to też świetna zaprawa przed wycieczką do Wrocławia w poszukiwaniu miejskich krasnali.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska