Marzenia. Fakty, mity, głupoty

2022-11-09
2022-11-09
28 min.

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Flora i Machina-lawina Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Flora i Machin... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Ryś miasta Maciej Szymanowicz, Katarzyna Wasilkowska
Ryś miasta Maciej Szymanowicz,...

Gdy głowa pełna marzeń

Cudowna podróż w świat marzeń. Warto się nad nimi zastanowić, zweryfikować, rozwijać. Ilustracje to wizytówka stylu p. Szymanowicza. Do przeczytania nie tylko z dziećmi :)

Rozkoszna, ujmująca i urocza! A przede wszystkim uczy marzyć i wyznaczać cele. Z dużą dawką humoru. Bardzo wartościowa! Polecam całym sercem.

Już nigdy nie położę widelca oddzielnie, składam podzięki Nikoli, że mnie do niej zachęciła.

Uroczość milion
Uśmiech - też

Powiem tak - jeśli pokochaliście "Krasnoludki. Fakty. Mity. Głupoty", pokochacie i "Marzenia" bo to ten sam styl
Jeśli nie znacie - czytajcie dłuższą wersję mojej opinii poniżej :)

To bogato ilustrowana książka kartonowa stworzona dla zabawy. Absurdalne fakty i miłe, nieszkodliwe głupotki.
Jest kochana, śmieszna i ciekawi dzieci.
Tekstu jest niedużo, ilustracji - wprost przeciwnie. I są tak fajne i zabawne, że same tworzą kolejną warstwę opowieści

Szczęście i marzenia zamknięte w książce. Ot i tyle :)

Uroczość milion
Uśmiech - też

Jeśli nie znacie - czytajcie dłuższą wersję mojej opinii poniżej :)

Jest kochana, śmieszna i ciekawi dzieci.
Tekstu jest...

@wydawnictwo_nasza_ksiegarnia jak zawsze w formie, proponuje nam kolejną nietuzinkową książkę dla czytalińskich smakoszy 😉

"Marzenia. Fakty, mity i głupoty" to rewelacyjna kartonówka, która wyszła spod pióra i wyobraźni Macieja Szymanowicza.

Tym razem autor wziął na tapetę marzenia. Obracał je, zaglądał z każdej strony, wyciskał i zgłębiał tak długo - aż stworzył totalnie niesamowitą i kompletnie absurdalną encyklopedię, która skradła nasze serca ❤️

W książce tej dowiemy się m.in. :
🌈 skąd biorą się marzenia,
🌈 jakie są najpopularniejsze marzenia,
🌈 jakie są rodzaje marzeń,
🌈 jak wyglądały pramarzenia oraz współczesne marzenia kuchenne,
🌈 jak można spełniać marzenia.

To książka pełna abstrakcji i śmiesznych skojarzeń, która urzeka pomysłem oraz formą graficzną. Wśród rozkładówek znajdziemy nawet grę planszową, dzięki której wybierzemy się w podróż marzeń.

Gdybym miała opisać ją jednym słowem powiedziałabym - zabawa. Nie da się bowiem z nią nudzić. Ale uwaga! Istnieje ogromne ryzyko, że pobudzi wyobraźnię Waszych dzieci i rozwinie u nich myślenie abstrakcyjne!

No cudo, proszę państwa, cudo a nie książka ❤️

Jak co roku w wigilijny wieczór, Fryderyk i Maria czekają na prezenty gwiazdkowe, szczególnie te od ojca chrzestnego Drosselmeiera, który przynosi najbardziej fascynujące podarki. Uwaga dziewczynki kieruje się w stronę niepozornego dziadka do orzechów. Kiedy ten zostaje zniszczony przez jej brata Frycka, Marysia bierze go pod swoją opiekę. Nie przypuszcza, że będzie to początek serii dziwnych zdarzeń, w których udział wezmą między innymi ożywione zabawki, pułk nastawionych bojowo myszy i księżniczka Pirlipata.

Magiczna, klimatyczna i ponadczasowa! Taka jest właśnie książka, którą dziś wam zaprezentuję i nie będę nawet ukrywać, iż wybrałam ą wyłącznie dla siebie, gdyż moje dzieciaczki są na nią zdecydowanie za małe. Otulona ciepłym kocykiem znów mogłam poczuć się jak mała dziewczynka, odbywająca podróż do baśniowej krainy, gdzie istnieją księżniczki, magia, a dobro toczy notoryczną walkę ze złem. Tak, to była cudowna lektura, którą dawkowałam sobie przez kilka dni, by móc cieszyć się nią jak najdłużej!

Bezsprzecznie, E.T.A. Hoffmann nakreślił wyjątkową , ponadczasową historię, która łączy pokolenia, a co ciekawsze, za każdym razem odbierana jest trochę inaczej. W moim wypadku jest tak, jakbym za każdym razem poznawała ją na nowo, dlatego chłonę z zapartym tchem każde słowo i wpuszczam do swego serca światło, które tak bardzo mnie urzekło w głównych bohaterach. Taka literacka podróż w czasie jest niczym hipnoza i terapia w jednym, koi, otula a na dodatek wspaniale nastraja świątecznie.

Nie można również nie wspomnieć o cudownej szacie graficznej, która wręcz hipnotyzuje czytelnika. Całe wydanie jest wyjątkowo piękne, dlatego książka idealnie nada się na prezent, zarówno dla starszych dzieci, jak i dla dorosłych.

Niezapomniana, fascynująca, angażująca wszystkie zmysły! " Dziadek do Orzechów i Król Myszy" to jedna z tych opowieści, które zawsze będą wywoływać ogrom emocji i ukojenie duszy. W moim sercu zajmuje szczególne miejsce i bardzo cieszę się, że została wydana w tak przepięknej formie, dzięki czemu stanie się wyjątkową ozdobą mojej biblioteczki. Polecam gorąco!

Marzenia, bez nich świat byłby szary, a ludzkość prawdopodobnie nadal nie wyszłaby z epoki kamienia łupanego 😉. To właśnie marzenia sprawiają, że sięgamy coraz dalej, podążając za nimi odkrywamy niezwykły świat. Czasem bywają zupełnie małe, codzienne i łatwe do spełnienia, czasem pogoń za nimi zajmuje całe lata, a i tak wydają się być nieosiągalne. Jedno jest pewne - Marzenia z najnowszej książki pana Macieja Szymanowicza na pewno nie są nudne!

To całokartonowa, kolorowa, fantastycznie zilustrowana pozycja, która zabiera małego czytelnika w niezwykły i pełen wyobraźni świat marzeń. Czy zastanawialiście się kiedyś czym marzenia są? Skąd się biorą i jak zmienia się ich dynamika? Czy pomniki mogą marzyć, lub o czym marzą szklanki? Czy wiedzieliście o czym marzą książki i jakie fantazje skrywają domy? I czy każdy może marzyć.

Pełna abstrakcyjnego humoru, dokładnie takiego jaki lubimy. Jest kolorowo i wesoło, a dodatkowym atutem są gra planszowa, dzięki której możecie odbyć podróż marzeń oraz wyszukiwanka. Na każdej z rozkładówek ukrył się ślimak - znalezienie go to świetny sposób na trening spostrzegawczości i jak się okazuje wcale nie takie łatwe zadanie, my do dziś szukamy go w pramarzeniach 😉.

Także przyjmijcie pozycję płasko tylną jak radzi Autor i oddajcie się chwilę bujaniu w obłokach marzeń - to świetne remedium na szare, deszczowe dni. I tak jak w piosence "żeby coś się zdarzyło, żeby mogło się zdarzyć(...)Trzeba marzyć". Polecam!

Bardzo oryginalne i zabawne marzenia oraz pełne humoru i wyrazistości ilustracje Macieja Szymanowicza sprawią dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Książka jest w całości kartonowa i solidnie wykonana dzięki czemu posłuży Wam przez dłuższy czas.

Maciej Szymanowicz słynie ze świetnych ilustracji oraz błyskotliwych i pełnych humoru tekstów przenoszących dzieci do świata baśni. Urzekł nas „Rokiem w Krainie Czarów” oraz „Krasnoludkami”. Można pokusić się o stwierdzenie, że druga z publikacji należy do tej samej serii, co jego najnowsze „Marzenia”. Jego ilustracje charakteryzują się sporą fantazją, ciekawym spojrzeniem, prostą kreską, przerysowaniem postaci ludzkich (nieproporcjonalnie duże głowy) i zaczarowywaniem świata oraz zabawą z perspektywą. Jest tu spora dawka personifikacji, ożywiania przedmiotów martwych oraz nadawania rzeczom i zwierzętom nowych funkcji. Zwyczajne otaczające nas rzeczy mają oczy, usta, własne zdanie, marzenia i pragnienia. I właśnie o tym opowiedzą nam w książce, która pozwoli młodym czytelnikom zrozumieć, czym owe marzenia są.
Już sama okładka pięknie pokazuje z czym będziemy mieli do czynienia dalej. Mamy tu dzbanuszek z nogami, rękami oczami i ustami oraz długim nosem przypominającym trąbę słonia i ma proste marzenie: „gorąca herbata”. Dziewczynka natomiast marzy o tym, aby wyrosły jej kwiatki na głowie i zamieszkały wśród nich motyle, ryba marzy o złotym rybaku, który spełni trzy jej marzenia (urocze nawiązanie do baśni o złotej rybce i rybaku). Jak widzicie jest to doskonały wstęp pokazujący, że będą tu zarówno nawiązania do baśni, jak i puszczanie wodzy fantazji oraz nadawania zwyczajnym rzeczą niezwykłych cech. A wszystko po to, aby dzieci lepiej mogły zrozumieć czym owe tajemnicze marzenia są.
Pierwsza rozkładówka pozwala nam na poznanie Aureli, Wojtka i Fafika oraz przyjrzeniu się spisowi treści przypominającemu główną stronę gazety. Dalej dowiemy się skąd biorą się marzenia. Poruszany jest tu problem inspiracji, lenistwa i reklam. Dowiemy się też, jakie marzenia występują najczęściej u rówieśników czytelników. Poznamy też piękną alegorię ludzkich pragnień na przykładzie szklanki, która w zależności od sytuacji ciągle chce czegoś innego. Dalej wchodzimy w świat marzących bohaterów, poznajemy rodzaje marzeń. Kolejne strony pozwalają nam na przenoszenie się w czasie i przestrzeni. Pierwsza taka rozkładówka zabiera nas do ciekawie i zabawnie ukazanej prehistorii. Fakty wymieszane z mitami i humorem, czyli tak jak w podtytule. Wejdziemy też do kuchni będącej królestwem dokarmiającej babci. Po dobrym posiłku udamy się do miasta, gdzie na wijących się ulicach oraz ścieżkach spotkamy zarówno ludzi, jak i znaki drogowe trenujące biegi. Są tu też poruszone takie proste problemy jak zapach śmieci, posiadanie określonych rzeczy, ograniczenia, z którymi się spotykamy, pragnienia, które ułatwiłyby nam życie. Kolejna rozkładówka to z jednej strony morska opowieść, a z drugiej ciekawa plansza do gry. Kolejne przygody wymagają robienia ciekawych rzeczy i uświadamiają młodym graczom, w jaki sposób często tracą czas na rzeczy zaśmiecające nasz czas. Odwiedzimy też paradę, z powodu której sprzątający ulicę nie jest zadowolony, bo na jezdni wala się pełno nut. Mamy zabawny rysunek puzonisty suszącego spodnie na przedłużającym się suwaku. Każdy robi tu coś ciekawego i miewa odmienne pragnienia. Z książki dowiemy się też jak można spełnić marzenia, odkryjemy, że jedne można spełniać łatwo, a inne wcale. Podejrzymy też domy, a nawet grupę przedszkolaków w czasie zabawy inspirowanej marzeniami. Najbardziej ze wszystkich rozkładówek podoba mi się strona z wymarzonymi roślinami i zwierzętami. To mamy pięknie zebrane najróżniejsze i najbardziej zadziwiające marzenia. Większość z nich oczywiście nie do spełnienia, ale kto nam zabroni pofantazjować?
Publikacja może być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy o marzeniach, pokazywania dzieciom jak cudownie jest bujać w obłokach, bo dzięki temu powstaje wiele wspaniałych pomysłów, wyłaniają się idee zmieniające świat .
Maciej Szymanowicz podsuwa młodym czytelnikom lekturę, z którą nie będą się nudzić. Jest to ciekawa książka zarówno dla przedszkolaków jak i uczniów. Mnogość nawiązań sprawi, że z odszukiwanie i wskazywanie ich pozwoli wyrobić w dziecku spostrzegawczość oraz hermeneutyczne podejście do tekstów kultury.

• Dziecięce
  • Język / Pismo / Mowa