Krótka opowieść o Antychryście

Okładka książki Krótka opowieść o Antychryście Włodzimierz Sołowjow
Okładka książki Krótka opowieść o Antychryście
Włodzimierz Sołowjow Wydawnictwo: Wydawnictwo AA religia
religia
Wydawnictwo AA
2018-01-01
1998-01-01
Aniela Czendlik

Między innymi na takich dziełach budowane są cywilizacje.

Między innymi na takich dziełach budowane są cywilizacje.

Potwornie to przereklamowane!
Krótka opowieść? Raczej próba zakreślenia ogólnej wizji, która w istocie jest powierzchowna, naiwna i załamująco pompatyczna (całość można było wrzucić jako post w internecie).
Psychologia i intencja Antychrysta ogranicza się do nienawiści do Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Rodowód ma bękarci: matka to jedna z najaktywniejszych prostytutek, a do ojcostwa może poczuć się pół świata (wiadomo, jak z nieprawego łoża to nic dobrego z niego nie wyrośnie). Niby inteligentny i wykształcony teologicznie, a „kocha jedynie samego siebie”. Niby wzór pacyfisty, a uzyskuje stopień generała i jest prędki w sięganiu po argument siły. Nic się tu kupy nie trzyma, a sam Antychryst nie ma nic z tej subtelności z której słynie. W utworze Sołowjowa całe to nieprzeniknione misterium uwodzicielskiego Antychrysta przypomina Gargamela w naturalnym rozmiarze, pomalowanego na niebiesko i z białą czapką, wchodzącego tak do Wioski Smerfów.

Spodziewałem się czegoś dużo bardziej wyrafinowanego.
Odnoszę wrażenie, że „Krótka opowieść…” swoją popularność zawdzięcza wyłącznie wzmiance o wegetariańskim pacyfiście kochającym zwierzątka, który współcześnie jest modelowym przykładem głupawego ignoranta.

PS.
Co do zachwytów nad profetycznością tej wizji i jej dzianiu się na naszych oczach warto zaznaczyć, że sam autor uważał iż to wszystko nie wydarzy się w najbliższej przyszłości:
„Czy takie rozwiązanie jest już bliskie? Myślę, że nie. Będzie jeszcze wiele gadaniny i bełkotu na scenie dziejowej, lecz dramat dawno już został napisany do samego końca i ani widzowie, ani aktorzy nie mają możliwości niczego w nim zmienić”.

-------------------

„Jeśli zaś przeważająca większość ludzi myślących pozostaje niewierzącymi, to nieliczni wierzący z konieczności stają się również myślącymi, wypełniając nakaz Apostoła: bądźcie dziećmi w sercu, ale nie w umyśle”.

„Mamy zatem wartości absolutne lub też – jak wolą je nazywać filozofowie – transcendentalne. Są nimi, dla przykładu, prawda, dobro, piękno. Kto je dostrzega, szanuje i kocha, jednocześnie dostrzega, szanuje i kocha Jezusa Chrystusa, nawet jeśli tego nie wie, bądź też ma się za niewierzącego, ponieważ Chrystus w swojej istocie jest prawdą, sprawiedliwością i pięknem”.

Potwornie to przereklamowane!

Dziełko zdecydowanie każdy powinien mieć na półce i przeczytać choć raz w życiu. Na samym początku nie wiadomo o co chodzi, jednak fabuła szybko nabiera sensu. Zaskoczyło mnie, że prawosławny autor był bardziej "katolicki", niż wielu obecnych katolików-zwolenników synodalności. Ten prawosławny nie postulował wyidealizowanego ekumenizmu, w którym dla chrześcijanina nie ma znaczenia już, czy jest katolikiem, protestantem, czy jeszcze kimś innym, ponieważ doktryna tych religii została już doszczętnie rozmyta, dla Sowłojowa taka postawa sprzyja Antychrystowi, w jego opowieści na końcu czasach chrześcijanie jednoczą się pod .... Tiarą papieża! Ale to nie jest papież, którego widzimy w dzisiejszych czasach, to Głowa Kościoła, która rzuca anatemy, wyrzuca wilki z owczarni i broni ortodoksji. Katolicy otwarci mogą się uczyć katolicyzmu od.... prawosławnego autora.

Wybitne dzieło. Przerażające.

Wybitne dzieło. Przerażające.

Frapująca wizja Włodzimierza Sołowjowa o charakterze iście profetycznym. U schyłku XIX wieku rosyjski myśliciel przewiduje, co nastąpi w nadchodzącym stuleciu i na początku kolejnego (czyli już w naszych czasach).

Oto, co się w niemałym stopniu sprawdziło (pkt. 1-5) i być może właśnie zaczyna się urzeczywistniać (pkt. 6-7):
1) w XX w. krwawy terror i ekspansja ideologiczna w wydaniu tzw. "panmongolizmu", czyli sojuszu państw azjatyckich mających na celu polityczny i światopoglądowy podbój Europy (ów panmongolizm można utożsamiać ze stalinizmem, genetycznie wyrastającym z żywiołu azjatyckiego, wszak sam Stalin był postrzegany jako "wcielenie" Czyngis-chana),
2) po epoce wojen wyzwolenie Europy w oparciu o ideę unii: powstanie Stanów Zjednoczonych Europy,
3) w XXI wieku szerzenie się na Zachodzie idei: pacyfizmu, dobrobytu, równości, tolerancji, filantropii, ekologizmu, wegetarianizmu etc.,
4) na tym gruncie: synkretyczna duchowość, zwłaszcza: rozwodnione chrześcijaństwo jako religia sprawiedliwości i pokoju, ale bez Chrystusa, bez wiary w Jego boskość i zbawczą misję,
5) w konsekwencji: "człowiekobóstwo" zamiast "bogoczłowieczeństwa",
6) zjawienie się antychrysta jako myśliciela, filantropa, męża stanu i przywódcy duchowego jednoczącego wszystkie zwaśnione strony, stawiającego się ponad podziałami, kreującego się na dobroczyńcę ludzkości, w rzeczywistości sączącego truciznę pychy i relatywizmu,
7) umocnienie się chrześcijaństwa w opcji mniejszościowej, jako niewielkiej grupy prawdziwych wyznawców Chrystusa, którzy dzięki osobom Jana (prawosławnego patriarchy),Piotra II (ostatniego papieża) i profesora Pauliego (przedstawiciela protestantów) potrafili rozpoznać i odrzucić antychrysta – zjednoczenie się chrześcijan ww. odłamów pod władzą Piotra II poprzedzające zapowiedzianą w Apokalipsie św. Jana paruzję.

Oryginalność wizji Sołowjowa polega m.in. na tym, że bohater jego historii nie jest ani tyranem, ani cynicznym inżynierem społecznym. Zwłaszcza na początku szczerze przejawia wolę uszczęśliwiania ludzi, a swoje posłannictwo odnosi do osoby i nauczania Chrystusa. Z czasem ulega jednak odwiecznej pokusie węża ("będziecie jak Bóg") i w miejsce Syna Bożego stawia samego siebie. Odtąd celem jego misji staje się rząd dusz (kulminacja tych dążeń nastąpi na wielkim soborze w Jerozolimie). Uzurpatorowi pomaga Mag, którego efekciarskie sztuczki i fałszywe cuda uwodzą spragniony spektaklu lud.

W figurę maga wpisują się współcześnie takie postaci jak Osho czy Sai Baba. Kto jednak okaże się owym antychrystem w przebraniu altruisty? Antychrystem w wersji soft, którego nadejście zwiastował Sołowjow? Czy chodzi o konkretną postać, czy może o "ducha tego świata"?

1) w XX w. krwawy terror i ekspansja...

Książka wybitna. Większość ludzi wyobraża sobie "złego" jako jegomościa z rogami, ogonem i widłami. Sołowjow uzmysławia nam, że nic bardziej mylnego. Otóż ten, który udaje Chrystusa i przyjdzie na końcu czasów (mam wrażenie, że stoimy u progu tych wydarzeń) prawie nie będzie się różnił od oryginalnego Syna Bożego. Tylko ilu z nas potrafi odróżnić oryginał od podróbki?

Polecam - szybko się czyta a sporo można się dowiedzieć.

Polecam - szybko się czyta a sporo można się dowiedzieć.

Mocna rzecz. Dla wierzących. Autor w skromnej formie literackiej zmieścił ogromną treść teologiczną.
Wydanie również na plus. Kilka merytorycznych dodatków ułatwia orientację w temacie.

Prorocza wizja Włodzimierza Sołowjowa z roku 1900, opisująca XX stulecie jako wiek wojen światowych, dyktatur i zbrodniczych ideologii i ukazująca wiek XXI - epokę pokoju, zjednoczenia Europy i świata, dobrobytu i nastania rządów Antychrysta. Niepokojące, przenikliwe i trafne. Kazuistyka diabła kontra milczący wymiar Krzyża.

Ksiazke przeczytalem za rekomendacja Witolda Gadowskiego. Poczatkowo wydawala mi sie dziwna, zupelnie pomieszana, a jednak, od pewnego momentu opowiesc zaczela nabierac ksztaltow. Napisana ponad 100 lat temu, kiedy nikomu nie snilo sie jeszcze o tym, co z punktu widzenia dzisiejszego czytelnika nazwac juz mozna historycznymi faktami. Mysle, ze bede musial przeczytac to jeszcze raz, sprawdzajac tez podane w ksiazce odeslania...

• Religia
  • Religia i teologia