Moralność myślenia

hunter

skiatos | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 maja 2016

O głupocie, moralności i rozsądku oraz o tym, że na tym świecie za mało Kanta, a za dużo kanciarzy. Wspaniała lektura.

Matias Szostak | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Science
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Jak możliwa jest głupota, czy wiara kłóci się z nauką oraz inne zapiski genialnego i rześkiego umysłu, forma przystępna.

Michał-Tarnowski | 2016-09-20
Przeczytana: wrzesień 2015

Dob­rze, że tę ksią­żecz­kę wzno­wio­no, w ra­mach mi­gra­cji dzieł Hel­le­ra do po­waż­ne­go Co­per­ni­cus Cen­ter Press z ni­szo­wych, wręcz pro­win­cjo­nal­nych wy­daw­nictw (jak Bib­los — die­ce­zji tar­now­skiej). Ma­lut­ka ob­ję­tość (ok. stu stron) ku­si i poz­wa­la prze­tra­wić to dzieł­ko bez pro­ble­mu w je­den dzień. Mi­mo to mu­szę po­wie­dzieć, że kom­plet­nie nie re­zo­no­wa­ło ze mną.

Po­dob­nie jak „Sens ży­cia i sens wszech­świa­ta” jest chy­ba kom­pi­la­cją krót­kich teks­tów pi­sa­nych w róż­nym cza­sie i w róż­nych o­ko­licz­noś­ciach. Po­ja­wia­ją się re­fleks­je o sła­boś­ciach fe­no­me­no­lo­gii Hus­ser­la, o fi­lo­zo­fii Kar­la Pop­pe­ra i o po­ję­ciu in­ter­su­biek­tyw­noś­ci (tro­chę cie­kaw­sze). Za­pa­mię­ta­łem z niej po­wie­dze­nie, że głu­po­ta od­róż­nia czło­wie­ka od ma­szyn. Mi­mo to nie zna­laz­łem w niej in­for­ma­cji, któ­re na­da­wa­ły­by się np. ja­ko przy­pis do ar­ty­ku­łu na Wiki.

Być mo­że są lu­dzie za­in­te­re­so­wa­ni fi­lo­zo­fią od...

Autor porusza temat myślenia racjonalnego, moralnego. Ciekawe są nawiązania do Poppera i Husserla. Spodobała mi się część o pozostałości mentalnej po PRL-u i wyznacznikach racjonalnego myślenia. Niestety książka jest krótka i zagadnienia zostały opisane pobieżnie, zresztą sam autor tego nie ukrywa.

Konrad Olejnik | 2016-09-18

"Powinienem wiedzieć, gdzie kończą się moje kompetencje i możliwości. Wychodząc poza nie, automatycznie wchodzę w obszar działań irracjonalnych."

Cytat z książki będzie najlepszym komentarzem do próby ocenienia tego dzieła ks. prof. Michała Hellera. Postaram się jednak rzucić jakoś skomentować moją notę.

Aspekt który mi najłatwiej ocenić to przystępność i trudność w odbiorze dla laika w dziedzinie filozofii. W tej kwestii książka wypada całkiem pozytywnie. Momentami można odczuć braki znajomości w myśli filozoficznej, jednak w trudniejszych kwestiach ks. Heller stara się naprowadzić czytelnika na właściwy trop.
Dzieło jest stosunkowo krótkie i skondensowane, co niestety nieco utrudnia odbiór takim laikom jak ja. Czasami przydałoby się nieco dłuższe wyjaśnienie pewnych terminów i myśli filozoficznych. No cóż, przed lekturą wypadałoby liznąć przynajmniej Arystotelesa.
Autor w dziele skupia się głownie na wartości prawdy i ocenie możliwości dojścia do niej. Tytuł mógłby równie...

liaison | 2017-11-08
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2017

Zbiór esejów, powiedzmy, wokół myślenia i głupoty. Uznajemy racjonalność za wartość więc myślenie racjonalne staje się wyborem moralnym. Synteza w mojej wersji brzmi bełkotliwie, bo to skrót skrótu. Napisał ksiądz, naukowiec (kosmolog) , filozof nauki i religii. Taka erudycja to musi być połączenie giganta intelektu ( kojarzenie i przepracowywanie idei.)i tytana pracy. Tak więc mogło pójść w rozmiary encyklopedii, a tu zwięzły zbiór esejów. I mógłby być jeszcze krótszy , bo jak to w zbiorku, są tu fragmenty mniej potrzebne, odstające od poziomu całości. Esej o głupocie to w mojej ocenie , bardzo naciągany, słaby wstępniak. Jednak główny nurt rozumowania to próba rozwiązania dylematu – niepewności wszelkiej wiedzy vs racjonalność myślenia. Mamy więc „horror methaphysicus”, porażkę Husserla w obsesyjnej walce o wiedzę pewną, status logiki, matematyczność przyrody , kryterium i światy Poppera. historyczny rys teorii poznania i wiele innych „kamieni milowych”...

Ewa Tw | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Nie zrozumiałam przekazu tej książki. Dla mnie jest ona zbyt ogólna i odnosi się do spraw których nie znam. Podczas czytania tej pozycji byłam gdzieś obok myślami, wygląda na to, że rozważania filozoficzne nie są dla mnie. Ze strony 102 która jest zapełniona w połowie czytam o "credo quia absurdum" o "paradygmacie epistemologicznym", a także o "analizie Poppera, Lakatosa, Guine'a" i nie mam pojęcia o czym mowa.
Możliwe, że świadczy to o mojej inteligencji- trudno.

michalc | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Bardzo przyjemnie się czyta. Dostarcza kilku ciekawych spostrzeżeń o racjonalności i głupocie. Potrafi zainteresować laika filozofią nauki.

Mubek | 2018-11-10
Przeczytana: 2018 rok

Zupełnie do mnie nie trafia, może jeszcze nie dojrzałem do tej książki lub rzeczywiście jest zbyt ogólna

Noszołata | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2016, Polonistyka
Przeczytana: 23 listopada 2016

Ostrzegam! Odnośnie tytułu książki jest tylko część I.