Moralność myślenia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej
6,77 (66 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
3
8
12
7
21
6
20
5
4
4
1
3
0
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8385380159
liczba stron
176
słowa kluczowe
myślenie, filozofia, nauka
język
polski
dodał
hunter

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (175)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 493
skiatos | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 maja 2016

O głupocie, moralności i rozsądku oraz o tym, że na tym świecie za mało Kanta, a za dużo kanciarzy. Wspaniała lektura.

książek: 429
Matias Szostak | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Science
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Jak możliwa jest głupota, czy wiara kłóci się z nauką oraz inne zapiski genialnego i rześkiego umysłu, forma przystępna.

książek: 277
Michał-Tarnowski | 2016-09-20
Przeczytana: wrzesień 2015

Dob­rze, że tę ksią­żecz­kę wzno­wio­no, w ra­mach mi­gra­cji dzieł Hel­le­ra do po­waż­ne­go Co­per­ni­cus Cen­ter Press z ni­szo­wych, wręcz pro­win­cjo­nal­nych wy­daw­nictw (jak Bib­los — die­ce­zji tar­now­skiej). Ma­lut­ka ob­ję­tość (ok. stu stron) ku­si i poz­wa­la prze­tra­wić to dzieł­ko bez pro­ble­mu w je­den dzień. Mi­mo to mu­szę po­wie­dzieć, że kom­plet­nie nie re­zo­no­wa­ło ze mną.

Po­dob­nie jak „Sens ży­cia i sens wszech­świa­ta” jest chy­ba kom­pi­la­cją krót­kich teks­tów pi­sa­nych w róż­nym cza­sie i w róż­nych o­ko­licz­noś­ciach. Po­ja­wia­ją się re­fleks­je o sła­boś­ciach fe­no­me­no­lo­gii Hus­ser­la, o fi­lo­zo­fii Kar­la Pop­pe­ra i o po­ję­ciu in­ter­su­biek­tyw­noś­ci (tro­chę cie­kaw­sze). Za­pa­mię­ta­łem z niej po­wie­dze­nie, że głu­po­ta od­róż­nia czło­wie­ka od ma­szyn. Mi­mo to nie zna­laz­łem w niej in­for­ma­cji, któ­re na­da­wa­ły­by się np. ja­ko przy­pis do ar­ty­ku­łu na Wiki.

Być mo­że są lu­dzie za­in­te­re­so­wa­ni fi­lo­zo­fią od...

książek: 169

Autor porusza temat myślenia racjonalnego, moralnego. Ciekawe są nawiązania do Poppera i Husserla. Spodobała mi się część o pozostałości mentalnej po PRL-u i wyznacznikach racjonalnego myślenia. Niestety książka jest krótka i zagadnienia zostały opisane pobieżnie, zresztą sam autor tego nie ukrywa.

książek: 152
Konrad Olejnik | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

"Powinienem wiedzieć, gdzie kończą się moje kompetencje i możliwości. Wychodząc poza nie, automatycznie wchodzę w obszar działań irracjonalnych."

Cytat z książki będzie najlepszym komentarzem do próby ocenienia tego dzieła ks. prof. Michała Hellera. Postaram się jednak rzucić jakoś skomentować moją notę.

Aspekt który mi najłatwiej ocenić to przystępność i trudność w odbiorze dla laika w dziedzinie filozofii. W tej kwestii książka wypada całkiem pozytywnie. Momentami można odczuć braki znajomości w myśli filozoficznej, jednak w trudniejszych kwestiach ks. Heller stara się naprowadzić czytelnika na właściwy trop.
Dzieło jest stosunkowo krótkie i skondensowane, co niestety nieco utrudnia odbiór takim laikom jak ja. Czasami przydałoby się nieco dłuższe wyjaśnienie pewnych terminów i myśli filozoficznych. No cóż, przed lekturą wypadałoby liznąć przynajmniej Arystotelesa.
Autor w dziele skupia się głownie na wartości prawdy i ocenie możliwości dojścia do niej. Tytuł mógłby równie...

książek: 171
liaison | 2017-11-08
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2017

Zbiór esejów, powiedzmy, wokół myślenia i głupoty. Uznajemy racjonalność za wartość więc myślenie racjonalne staje się wyborem moralnym. Synteza w mojej wersji brzmi bełkotliwie, bo to skrót skrótu. Napisał ksiądz, naukowiec (kosmolog) , filozof nauki i religii. Taka erudycja to musi być połączenie giganta intelektu ( kojarzenie i przepracowywanie idei.)i tytana pracy. Tak więc mogło pójść w rozmiary encyklopedii, a tu zwięzły zbiór esejów. I mógłby być jeszcze krótszy , bo jak to w zbiorku, są tu fragmenty mniej potrzebne, odstające od poziomu całości. Esej o głupocie to w mojej ocenie , bardzo naciągany, słaby wstępniak. Jednak główny nurt rozumowania to próba rozwiązania dylematu – niepewności wszelkiej wiedzy vs racjonalność myślenia. Mamy więc „horror methaphysicus”, porażkę Husserla w obsesyjnej walce o wiedzę pewną, status logiki, matematyczność przyrody , kryterium i światy Poppera. historyczny rys teorii poznania i wiele innych „kamieni milowych”...

książek: 211
Ewa Tw | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2015

Nie zrozumiałam przekazu tej książki. Dla mnie jest ona zbyt ogólna i odnosi się do spraw których nie znam. Podczas czytania tej pozycji byłam gdzieś obok myślami, wygląda na to, że rozważania filozoficzne nie są dla mnie. Ze strony 102 która jest zapełniona w połowie czytam o "credo quia absurdum" o "paradygmacie epistemologicznym", a także o "analizie Poppera, Lakatosa, Guine'a" i nie mam pojęcia o czym mowa.
Możliwe, że świadczy to o mojej inteligencji- trudno.

książek: 34
michalc | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2016

Bardzo przyjemnie się czyta. Dostarcza kilku ciekawych spostrzeżeń o racjonalności i głupocie. Potrafi zainteresować laika filozofią nauki.

książek: 71
Mubek | 2018-11-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2018 rok

Zupełnie do mnie nie trafia, może jeszcze nie dojrzałem do tej książki lub rzeczywiście jest zbyt ogólna

książek: 838
Noszołata | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2016, Polonistyka
Przeczytana: 23 listopada 2016

Ostrzegam! Odnośnie tytułu książki jest tylko część I.

zobacz kolejne z 165 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd