Moralność myślenia

Inne wydania

skiatos | 2016-05-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2016

O głupocie, moralności i rozsądku oraz o tym, że na tym świecie za mało Kanta, a za dużo kanciarzy. Wspaniała lektura.

Michał-Tarnowski | 2016-09-20
Przeczytana: wrzesień 2015

Dobrze, że tę książeczkę wznowiono, w ramach migracji dzieł Hellera do poważnego Copernicus Center Press z niszowych, wręcz prowincjonalnych wydawnictw (jak Biblos — diecezji tarnowskiej). Malutka objętość (ok. stu stron) kusi i pozwala przetrawić to dziełko bez problemu w jeden dzień. Mimo to muszę powiedzieć, że kompletnie nie rezonowało ze mną.

Podobnie jak „Sens życia i sens wszechświata” jest chyba kompilacją krótkich tekstów pisanych w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Pojawiają się refleksje o słabościach fenomenologii Husserla, o filozofii Karla Poppera i o pojęciu intersubiektywności (trochę ciekawsze). Zapamiętałem z niej powiedzenie, że głupota odróżnia człowieka od maszyn. Mimo to nie znalazłem w niej informacji, które nadawałyby się np. jako przypis do artykułu na Wiki.

Być może są ludzie zainteresowani filozofią od innej strony niż ja, dla których ta pozycja będzie ciekawsza. Bardzo lubię i szanuję Hellera, ale z bólem muszę napisać, że to prawdopodobnie...

Matias Szostak | 2015-04-12
Na półkach: Science, Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Jak możliwa jest głupota, czy wiara kłóci się z nauką oraz inne zapiski genialnego i rześkiego umysłu, forma przystępna.

Konrad Olejnik | 2016-09-18

"Powinienem wiedzieć, gdzie kończą się moje kompetencje i możliwości. Wychodząc poza nie, automatycznie wchodzę w obszar działań irracjonalnych."

Cytat z książki będzie najlepszym komentarzem do próby ocenienia tego dzieła ks. prof. Michała Hellera. Postaram się jednak rzucić jakoś skomentować moją notę.

Aspekt który mi najłatwiej ocenić to przystępność i trudność w odbiorze dla laika w dziedzinie filozofii. W tej kwestii książka wypada całkiem pozytywnie. Momentami można odczuć braki znajomości w myśli filozoficznej, jednak w trudniejszych kwestiach ks. Heller stara się naprowadzić czytelnika na właściwy trop.
Dzieło jest stosunkowo krótkie i skondensowane, co niestety nieco utrudnia odbiór takim laikom jak ja. Czasami przydałoby się nieco dłuższe wyjaśnienie pewnych terminów i myśli filozoficznych. No cóż, przed lekturą wypadałoby liznąć przynajmniej Arystotelesa.
Autor w dziele skupia się głownie na wartości prawdy i ocenie możliwości dojścia do niej. Tytuł mógłby równie...

Ewa Tw | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Nie zrozumiałam przekazu tej książki. Dla mnie jest ona zbyt ogólna i odnosi się do spraw których nie znam. Podczas czytania tej pozycji byłam gdzieś obok myślami, wygląda na to, że rozważania filozoficzne nie są dla mnie. Ze strony 102 która jest zapełniona w połowie czytam o "credo quia absurdum" o "paradygmacie epistemologicznym", a także o "analizie Poppera, Lakatosa, Guine'a" i nie mam pojęcia o czym mowa.
Możliwe, że świadczy to o mojej inteligencji- trudno.

michalc | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Bardzo przyjemnie się czyta. Dostarcza kilku ciekawych spostrzeżeń o racjonalności i głupocie. Potrafi zainteresować laika filozofią nauki.

Noszołata | 2016-11-23
Na półkach: Polonistyka, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2016

Ostrzegam! Odnośnie tytułu książki jest tylko część I.

Haydr | 2016-10-07
Przeczytana: 2016 rok