Krótka powieść o Antychryście

klasyka
Cavalcanti

K_Schmidt | 2013-11-12
Przeczytana: październik 2013

Ten krótki tekst ten został pomyślany jako część (dość wyraźnie wyodrębniona) większej całości – dialogów, nie jest więc ani klasycznym opowiadaniem fabularnym, ani też typową przepowiednią. Niemniej najłatwiej do niego dotrzeć w formie samodzielnej i nie szkodzi takoż czytać (sama także do całości nie dotarłam).
A dlaczego warto?
Sołowiow stwierdza, że wiek XX „był epoką ostatnich wielkich wojen”. W skutek doświadczeń tego stulecia wśród państw europejskich rodzi się wola przeciwdziałania zagrożeniom wojen w przyszłości poprzez „zjednoczonenie sił całej europejskiej ludności”. Tradycyjny ustrój państw się przeżył, toteż „Europa w dwudziestym pierwszym wieku stanowi związek mniej lub więcej demokratycznych państw – europejskie stany zjednoczone”. XXI wiek oznacza również przewrót w pojmowaniu duchowości: „problem życia i śmierci, ostatecznego losu świata i człowieka – dodatkowo powikłane w wyniku nowych badań i odkryć fizjologicznych i psychologicznych, pozostają nadal nie...

Luu | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017