The Testament of Loki

Okładka książki The Testament of Loki Joanne Harris
Okładka książki The Testament of Loki
Joanne Harris Wydawnictwo: Victor Gollancz Cykl: Loki (tom 2) fantasy, science fiction
Loki (tom 2)
Victor Gollancz
2018-05-17
2018-05-17
9781473202412
mitologia nordycka fantastyka loki YA

Proszę Państwa, oto przed Wami niezwykły okaz, niepowtarzalny wręcz. Pierwszy raz coś takiego na oczy widzę, jak Googla kocham. Oto fanfik napisany przez autorkę do jej własnej serii, w dodatku wydany jako pełnoprawna część 2 (serii prequelowej).

I co z tego, że nijak nie pasuje do kanonu. Że nagle narrator posługuje się zupełnie innym - zbyt internetowo-slangowym - językiem. Już gdzieś na pierwszych stronach widzimy "TBH", co dla mnie było znakiem, że uh-oh, coś chyba jest nie tak.

No i jest. Oto typowy fanfik typu AU, dla nieobeznanych - Alternative Universe. Na ogół przedstawia on życie naszych bohaterów w innym świecie czy środowisku, np. co by było, gdyby Luke Skywalker i Darth Vader studiowali na starej dobrej Jagiellonce. Typ historii jest tutaj podobny - co by było, gdyby bogowie nordyccy w interpretacji Harris - poprzednio high fantasy - istnieli w naszym świecie? Bah, nie tylko istnieli, ale opętali garstkę niczego niespodziewających się OC (dla nieobeznanych: Original Characters, czyli postacie wymyślone na potrzeby fanfika, niekanoniczne).

Co by było... Pff, miernota by była. Historia prosta, bohaterowie płascy. Jedyną przewagą Harris nad typową fanfikową pisarką jest niezły styl - oraz finał, który wyszedł jej całkiem zgrabnie i momentami nawet czuło się przy nim emocje.

To jednak nie zmienia faktu, że pierwsza połowa książki kuleje, a dzieło to jest też całkowicie niepotrzebne. Nie wnosi do kanonu nic poza niezgodnościami - bo np. dlaczego bogowie w głównej serii upierają się, że Światów jest dziewięć, skoro tutaj przekonali się, że jest ich o wiele więcej (tak, tak, pseudofizyka ala z marvelowskiego "Thora" też się znajdzie).

Tak więc no. Zawiedzione nadzieje i te sprawy... A przede wszystkim bubel, jakiego po wytrawnej autorce bym się nie spodziewała.

• Mitologia nordycka
  • Sentyment z dzieciństwa - lub jego kontynuacje