Czerwony smok

Wydawnictwo: Amber
Red Dragon
PaniKa

Inne wydania

Były pracownik FBI Will Graham, znany ze swoich sukcesów w tropieniu seryjnych morderców, powraca do czynnej służby, aby dopomóc policji schwytać maniakalnego zabójcę kilku rodzin. Tymczasem tajemniczy zbrodniarz, pewny swojej bezkarności, wysyła prowadzącym śledztwo listy podpisane "Czerwony smok".

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W związku z długo oczekiwanym urlopem i nadmiarem wolnego czasu na czytanie (żartuję, nic takiego u mnie nie występuje :P) postanowiłam ponownie spotkać się z moim ulubionym psychopatą, Hannibalem Lecterem.

"Czerwony smok" to druga książka autora, którą miałam przyjemność przeczytać. Pierwszą było oczywiście fenomenalne "Milczenie owiec". Nie ukrywam, że głównym powodem, dla którego sięgnęłam po tę książkę była mroczna postać doktora Hannibala Lectera. To jedna z moich ulubionych postaci w literaturze, a przyczyniło się do tej oceny również ogromne wrażenie, jakie wywarła na mnie gra Hopkinsa w ekranizacji "Milczenia owiec", jak dla mnie majstersztyk.

Można przypuszczać, że skoro liczyłam tylko na Lectera, to rozczaruje mnie jego dość ograniczony udział w sprawie. Na szczęście wcale nie było tak źle. Autor miał bardzo dobry pomysł na postać psychopatycznego mordercy Francisa Dolarhyde'a. Od początku wiemy kim jest, czym się zajmuje, ale z każdą stroną dowiadujemy się coraz...

hanterkaa | 2017-02-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 lutego 2017

"Czerwony smok" jest moim pierwszym spotkaniem z prozą Thomasa Harrisa. To książka będąca początkiem historii o Hanibalu Lecterze,który w tym przypadku jest jedynie postacią poboczną a wodzi prym inny seryjny morderca,który każe tytułować się Czerwonym Smokiem.Pierwszy tom trzyma dość równe powolne tempo od samego początku i przyśpiesza dopiero w finale.A takie ułożenie fabuły,że znamy tożsamość mordercy już w połowie i poznajemy jego historię,jak najbardziej mi odpowiada. "Czerwony smok" okazał się bardzo interesującym, intrygującym i przerażającym początkiem serii.

„Smok ciebie pragnie”

Will Graham - były pracownik FBI – zostaje poproszony o pomoc w sprawie przeciwko Szczerbatej Lali (inaczej: Czerwony Smok). Ma mało czasu, gdyż następne zabójstwo odbędzie się w pełnie księżyca. Morderca jest inteligentny i nie pozostawia po sobie żadnych śladów (przynajmniej tak mu się wydaje). Nagrywa swoje ofiary dla późniejszego podniecania się przy tym, a z zabitych wcześniej osób układa sobie widownię.
Graham dzięki wcześniejszym powodzeniom odnajduje kolejne cząstki układanki, za to Francis Dolarhye przemienia się w Czerwonego Smoka. Kontaktuje się również ze swoim idolem - Hannibalem Lecterem, a odkrycie tego pozostawi po sobie ofiarę...
Dalsze opowiedzenie losów bohaterów zepsułoby wam lekturę, więc na tym etapie zamilknę...

„Czerwony Smok” bardzo mnie wciągnął. To fascynująca lektura na ostatnie dni roku. Polecam!
PS. To już moja ostatnia książka i recenzja w roku 2014! Bardzo Wam dziękuję, że jesteście nadal ze mną i czytacie moje wypociny....

Marago | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

"Czerwony smok" Thomasa Harrisa to kawał dobrego psychologiczno-kryminalnego thrillera. Książka świetnie napisana, bohaterowie doskonale wykreowani, wartkie dialogi, szybko posuwająca się i niejednokrotnie zaskakująca akcja, umożliwiły mi zarwanie nocy. Za co autorowi dziękuję.

W tomie tym po raz pierwszy spotykamy się z postacią Hannibala Lectera,
którego większość z nas zna chociażby z ekranizacji oskarowego "Milczenia owiec" i wyśmienitej roli Anthony'ego Hopkinsa. Tutaj działa na drugim planie, chociaż jest nie mniej ważny. Głównych bohaterów mamy dwóch: mrocznego i intrygującego, psychopatycznego seryjnego mordercę Francisa Dolarhyde'a oraz tropiącego go profilera FBI - Willa Grahama.

Ostrzegam, że akcja powieści trzyma w napięciu.

Wielbicielom mocnych wrażeń i dobrej książki - polecam.

Sargento_Garcia | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Świetnie napisana kontynuacja historii z Hannibalem Lecterem - tym razem niestety tylko w tle. Harris rewelacyjnie poprowadził akcję perfekcyjnie budując napięcie i przedstawiając bohaterów.
Autor w charakterystyczny dla siebie sposób prowadzi czytelnika po zawiłych i niejednokrotnie ciemnych i mrocznych zaułkach ludzkiej psychiki pokazując jak epizody z przeszłości może zdominować teraźniejszość naszą i całego otoczenia.

Gorąco polecam!

Ps. Warto zacząć od przeczytania książki "Hannibal. Początek"

Karol | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Nie ukrywam że podchodziłem do tej książki ze sporymi oczekiwaniami i czuję się trochę rozczarowany. Nie mam wiele do zarzucenia autorowi - przedstawił nam ciekawą historię, akcja toczyła się bardzo szybko, stworzył świetną postać zabójcy, zabrakło mi jednak głównego bohatera. Nie wiemy wiele o Willu, wstawki z jego życia prywatnego są raczej przerywnikami, sama jego postać jest dosyć miałka i ciężko tak naprawdę przejmować się jego losami. Osobiście dużo mocniej kibicowałem Francisowi w jego pojedynku z Czerwonym Smokiem niż Grahamowi i reszcie FBI. Drugim problemem jest fakt że książka jest po prostu za krótka na tak dobrą i obiecującą fabułę. Pomimo tego jednak czytanie na pewno dostarczy czytelnikom sporo rozrywki, dobra historia, szybka akcja, ciężko się oderwać gdy już się zacznie.

Kiwi_Agnik | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Psychodeliczna książka nie trafiła w mój gust, bywały momenty, że fabuła mnie wciągała, jednakże były to właśnie, tylko momenty.
Akcja ciągnęła się bez akcji.
Wedle mojej opinii powieść jest po prostu za krótka.
Na korzyść całości wypada dobry, barwny język i zarys postaci Lectera.

Jednakże ogólnie rzecz biorąc.
Zawiodłam się na Czerwonym Smoku.

Reckless Bastard | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, Harris, Thomas
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

8/10 – REWELACYJNA

Schwytanie Hannibala Lectera – jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców, zakończyło świetnie rozwijającą się karierę Willa Grahama w FBI. Graham, który ledwo co przeżył konfrontację z zabójcą-kanibalem, na własną prośbę odszedł ze służby i teraz próbuje prowadzić normalne życie z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Trzy lata po tych wydarzeniach inny psychopatyczny morderca, ochrzczony przez Policję Zębową Wróżką, w ciągu jednego miesiąca dokonuje brutalnych zabójstw dwóch rodzin. Prowadzący dochodzenie w tej sprawie agent Jack Crawford prosi o pomoc w śledztwie Willa Grahama, uważanego za najlepszego specjalistę w tropieniu seryjnych morderców. Ten szybko dochodzi do wniosku, że Zębowa Wróżka nie jest zwyczajnym psychopatą i żeby go schwytać trzeba sięgnąć po niekonwencjonalne metody. W tym celu postanawia udać się do szpitala psychiatrycznego, w którym przebywa Hannibal Lecter - jedyny człowiek, jaki może mu pomóc trafić na trop...

Akemi | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

po przeczytaniu „Czerwonego smoka” naszły mnie trzy główne spostrzeżenia. Po pierwsze, pomysł na fabułę jest niezwykle ciekawy i oryginalny. Książkę czyta się szybko i z niemałą przyjemnością. Po drugie, widać w niej wyraźnie dziennikarski warsztat Thomasa Harrisa, jego skłonność do szczegółowych charakterystyk miejsc zbrodni, czy dokładnych opisów pracy policji i agentów FBI. Autor bardzo często używa krótkich zdań, dostarczających czytelnikom konkretnych informacji, bez zagłębiania się w literackie opisy. Niestety wszystko to sprawia, że czasami, kiedy Harris próbuje przełamać swój dziennikarski styl i dodać nieco ‘literackiego polotu, tworzy cały ciąg zdań, w których trudno niekiedy doszukać się sensu, czy jakiegoś logicznego powiązania z fabułą. Niemniej, warto sięgnąć po tę pozycję. Choćby dla samego dr med. Hannibala Lectera. :)

Krzysztof | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Bywa,że najpierw zobaczymy ekranizację jakiejś książki i potem już nie chętnie lub wcale nie sięgamy po literacki pierwowzór. Sam miałem tak z Czerwonym Smokiem, Milczeniem owiec czy Ojcem Chrzestnym. Głównym powodem jest fakt, że fabuła niczym już nas nie zaskoczy, o ile ekranizacja jest wierna. Czerwony Smok był dobrym filmem, a z doświadczenia wiem, że literacki pierwowzór zawsze jest lepszy i tak też było tym razem. Czerwony Smok od lat należy do ścisłej klasyki thrillera a postać Hannibala Lectera znana jest każdemu, co prawda doktor kanibal nie jest tu główną gwiazdą, ale i tak odgrywa ważną rolę. Główną osią fabuły są poszukiwania Szczerbatej Lali lub Wróżki Zębuszki,zależy od tłumaczenia, psychopaty który zamordował dwie rodziny. Śledztwo prowadzi William Graham, który przed laty złapał Lectera. Samo śledztwo nie jest, aż tak ekscytujące i gdyby nie postać Lectera i świetnie przedstawiony Czerwony Smok książka nie cieszyłaby się taką pozycją. Zawodzi też zakończenie,...

5 przerażających książek o seryjnych mordercach

Nie ma nic nudniejszego niż powieść z seryjnym zabójcą w roli głównej. Nie ma co się oszukiwać. Pod względem warsztatowym nie ma tutaj wiele do zrobienia. Wymyślamy seryjnego zabójcę, który ma obsesję na punkcie jednonogich blondynek, dorabiamy mu motywacje związane z traumą z dzieciństwa, a na koniec opisujemy szokujące zbrodnie, które popełnia. Dlatego też książki o seryjnych zabójcach omijam szerokim łukiem. Zazwyczaj.