Zabójczy mróz

Okładka książki Zabójczy mróz Louise Penny Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zabójczy mróz
Louise Penny Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Inspektor Armand Gamache (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Armand Gamache (tom 2)
A Fatal Grace
Poradnia K
2018-09-19
2014-04-30
Kamila Slawinski
kryminał literatura kanadyjska policjant prowincjonalne miasteczko śledztwo tajemnica zagadka kryminalna zemsta

We wszystkim jest szczelina, którą dostaje się światło*

Podobnie jak w I części fabuła udziwniona i nie zawsze prawdopodobna. Jak na kryminał trochę za dużo w nim wątków obyczajowych. Bohaterowie sympatyczni, czyta się sprawnie.

Drugi tom z serii kryminałów z inspektorem Armandem Gamache, podobnie jak pierwszy, dostarczył mi całkiem sporo niezłej rozrywki. Akcja nie mknie tu do przewidywalnego finału, raczej meandruje wśród filozoficznych rozważań o dążeniu do szczęścia, wartości sztuki czy ceny osiągania sukcesu. Zarówno inspektor Gamache, jak i jego współpracownicy, ale także mieszkańcy Three Pines to tacy trochę domorośli filozofowie, więc samo śledztwo stwarza im okazję do rozważań nad mnóstwem zagadnień. Nie jest to więc książka dla każdego. Nie będzie tu zalewu krwi i flaków. Są jednak takie fragmenty, które przyprawiają o ciarki. Tu okrucieństwo przejawia się raczej w formie werbalnej i w sposobie traktowania bliźniego. Gamache mówi, że „słowa potrafią zabić” – tak, ale wcześniej mogą upodlić, stłamsić i zniszczyć człowieka. Albo zmienić go w potwora. Pod koniec akcja przyspiesza i zmierza do końca, który może być sporym zaskoczeniem. Polecam czytanie tej serii po kolei, gdyż poza wątkiem toczącego się śledztwa, jest też wątek kariery inspektora, która stoi pod dużym znakiem zapytania.

Patrz: opinia przy poprzedniej książce tej autorki "Martwa natura"

Patrz: opinia przy poprzedniej książce tej autorki "Martwa natura"

Zaczynałam chyba z 10 razy...
Te książki są dla mnie zdecydowanie zbyt emocjonalne. Pełno w nich jakichś przedziwnych odwołań do Boga, filozofii.
Na koniec nie wszystko jest wyjaśnione (skąd L znała sztukę Clary???).
Gubię się w tych książkach.

Zaczynałam chyba z 10 razy...
Na koniec nie wszystko jest wyjaśnione (skąd L znała sztukę Clary???).
Gubię się w tych książkach.

"Zabójczy mróz" wydany został również pod tytułem "Zabójczy spokój" i wydaje mi się, że ten tytuł bardziej oddaje istotę tej książki (choć oczywiście oba są adekwatne). Powieść jest świetnym kryminałem, jednym z lepszych, jakie czytałam i pozostał na tak samo wysokim poziomie, jak tom pierwszy. Nie mogę doczekać się kolejnych.

33/180/2021
Wow. Mróz trzaska. Śnieg skrzypi. Sople błyszczą. Choinki pachną. Jedzenie... ślinka cieknie. A do tego dwie nieboszczki. Powiązane czy nie? Jednej się należało, ale ta druga? Inspektor Gamache w szczytowej formie, a autorka - w jeszcze szczytowszej.

33/180/2021

W niewielkiej miejscowości podczas meczu na lodzie ginie jedna z mieszkanek porażona prądem. A że była osobą wyniosłą, nie lubianą przez wszystkich ... ciężki orzech do rozgryzienia ma śledczy. Wyjaśnienia- znacznego tępa nabierają pod koniec książki wtedy czyta się o wiele ciekawiej - kryminał.

Ładne to. I miłe. Kolejne chętnie.
Metaforycznie ujmując: ateistyczne wnętrze niezbyt dobrze zgrało się z wieloma nutami, ale rezonans i tak przyjemny.

Ładne to. I miłe. Kolejne chętnie.

Na półkach: , , , , , , , ,

Jeden z najlepszych kryminałów - cudownie mądry i ciepły inspektor, zagmatwana zagadka, małe miasteczko, wiele ciekawych, świetnie wykreowanych postaci - dla mnie rewelacja!

"Zabójczy mróz" Louise Penny solidnie rozgrzał moje szare komórki. Kryminały w klasycznym stylu mają w sobie to coś. Książka jest drugim tomem serii "Inspektor Gamache". Nawiasem niedawno swoją premierę miał tom trzeci - "Najokrutniejszy miesiąc". Akcja znów przenosi nas do małego, prowincjonalnego miasteczka Three Pines w Kanadzie. Inspektor Gamache wraz ze swoim zespołem musi stawić czoła potężnemu wyzwaniu. Wszystko wskazuje na to, że popełniono tutaj zbrodnię doskonałą - tak skomplikowaną i ryzykowną, że praktycznie niemożliwą do zrealizowania. W dodatku ofiara była osobą, której społeczność nie darzyła sympatią. Praktycznie każdy jest podejrzany. Zapowiada się niezmiernie trudne śledztwo, w dodatku wciąż pojawiają się nowe wątki. Tę serię najbardziej cenię za jej klasyczny charakter. Za niewiarygodnie skomplikowaną intrygę, mnogość wątków, które zmuszają nas do ciągłego analizowania faktów. Nic nie jest takim, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Myślę, że skandynawskie kryminały mają tendencję do rozbudowywania warstwy fabularnej kosztem ilości podawanych faktów - dlatego nie jestem ich największą fanką. U Louise Penny tego nie ma, jej twórczość bardziej przypomina mi styl Agathy Christie, co szalenie mi odpowiada.

• Kryminały
  • Kryminał