Dziwniejsza historia

Okładka książki Dziwniejsza historia
Remigiusz Ryziński Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-19
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380497320
Tagi:
homofobia homoseksualizm II wojna światowa inność literatura faktu niebezpieczeństwo orientacja seksualna Polacy przemoc reportaż wykluczenie Żydzi LGBTQ+
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
375 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
688
319

Na półkach:

Jak sądzę, przy pisaniu Foucaulta w Warszawie Ryziński pomyślał, że można napisać coś szerszego w temacie homoseksualizmu w rzeczywistości wojny i PRLu i w ten sposób powstała Dziwniejsza historia podejmująca wątki osób mniej lub bardziej publicznych zmagających się z podejściem społeczeństwa (i ich samych) do tematu orientacji homoseksualnej. Dziwniejsza od Foucaulta jest o tyle, że jest mniej spójna, bardziej chaotyczna, dygresyjna i rozwleczona. Wielość bohaterów, nielinearność, niejasność w prowadzeniu opowieści oraz ciągłe skakanie z wątku na wątek niewątpliwie przeszkadzają tej historii. Nie wiadomo, czemu autor czasami ujawnia pisanie z dzisiejszej perspektywy, a z drugiej zupełnie pomija choćby akcję Hiacynt. Tekst pisany jest à la reportersko, lecz jak już ktoś zauważył, Ryziński jest mistrzem lania wody, udawania rzeczywistości, malowania słowem nieistniejącego i de facto sztukowania wymazanego, tak że mało w tym raczej faktów, a sporo zmyślenia i budowania nastroju. Spośród wielu anegdot, historyjek, opowiastek i obrazków z życia polskich ciot wyłania się obraz homofobii, jej związków z antysemityzmem oraz wyśledzonych azylów, gdzie toczyło się podwójne życie wielu gejów i lesbijek, pełne z jednej strony kłamstwa, ale z drugiej - także i zaskakującego zewnętrznego przyzwolenia. To właśnie przedstawienie kolorowego światka ciotowsko-lesbijskiego trzeba zapisać na największy plus opowieści Ryzińskiego. Okazuje się jednak, że pisząc o przeszłości trudno zastąpić słowo „gej”, które niezbyt pasuje do czasów powojennych, ale użycie słów „ciota” lub „pedał” nie byłoby również najszczęśliwsze z wiadomych przyczyn. Redaktorsko przyczepić się muszę do wtrętów obcojęzycznych, które nie wiedzieć czemu raz w przypisach są tłumaczone, a innym razem ani słowem, jakby zakładano, że każdy/a czytający/a francuski zna jak swój język ojczysty. No i cóż - jak dla mnie Dziwniejsza historia to pięknie napisany, ale jednak zawód - wolę Foucaulta oraz prace Tomasika.

Jak sądzę, przy pisaniu Foucaulta w Warszawie Ryziński pomyślał, że można napisać coś szerszego w temacie homoseksualizmu w rzeczywistości wojny i PRLu i w ten sposób powstała Dziwniejsza historia podejmująca wątki osób mniej lub bardziej publicznych zmagających się z podejściem społeczeństwa (i ich samych) do tematu orientacji homoseksualnej. Dziwniejsza od Foucaulta jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    550
  • Przeczytane
    524
  • Posiadam
    121
  • 2019
    27
  • 2018
    19
  • Reportaż
    19
  • LGBT
    12
  • 2021
    9
  • Teraz czytam
    7
  • Chcę w prezencie
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziwniejsza historia


Podobne książki

Przeczytaj także