Dziwniejsza historia

Reportaż
Czarne
2018-09-19
2018-09-19
homofobia homoseksualizm II wojna światowa inność literatura faktu niebezpieczeństwo orientacja seksualna Polacy przemoc reportaż wykluczenie Żydzi LGBTQ+

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka nie dla wszystkich, ale nieodzowna i potrzebna przez wzgląd na ludzi o odmiennej naturze, którzy byli, są i będą mimo tylu prób wymazania ich ze społeczeństwa przez wycofanie, zastraszania. Niezwykła opowieść o ludziach, którym odmówiono bycia ludźmi i tym kim są, kim chcą być.

Hmm. Nie wiem o czym jest ta książka. O losach gejów? Osób homoseksualnych w ogóle? Żydów? Ale dlaczego w takim razie mówi o 4 osobach na krzyż? Biografia? Ale kogo i dlaczego nie jednej osoby?
Gdybym miała powiedzieć, co to jest, to bym powiedziała, że to historia, którą ktoś opowiada. Nie jest zwięzła, chronologiczna, cały czas odnosi się do kogoś, kogo ty nie znasz, ale ktoś zna.
To nie jest złe, daje vibe, ale poza tym to nie za wiele. Nie do końca wiem, co mogę wyciągnąć z tego bardziej niż z Lubiewa (minus sprośności) i strony wikipedii o traktowaniu osób homo przez 3 Rzeszę.
It's fine, ale nuthin' special

Bardzo ciekawy reportaż ze wspaniałym balansem między komizmem a tragizmem przeszłości i sytuacji osób LGBT+.
Jedynie początek trochę dezorientujący, gdy nie wiemy, kto kim jest i czyje są które wspomnienia.

Autor przez całą książkę nie może się zdecydować o czym ma ona być. Trochę o homoseksualistach, trochę o antysemityzmie, trochę o homofobii, trochę o SB, trochę o Warszawie i może trochę o seksie w toaletach, żeby dodać "pikanterii". Samej formie zdecydowanie bliżej do "strumienia świadomości" niż reportażu. Zmarnowany potencjał. Uciążliwe podczas czytania. Nie wiem kto podjął decyzję o umieszczeniu tej pozycji w serii "Reportaż" Czarnego. To nie była dobra decyzja.

Temat bardzo ciekawy, trochę gorzej z realizacją. Książka jest bardzo chaotyczna, zwłaszcza w swojej części "wojennej". Lepiej czytało mi się o latach późniejszych, w PRL-u. Trudno przyzwyczaić się do niektórych bohaterów, bo poświęcono im za mało miejsca. Szkoda też, że kobiety zostały zupełnie zepchnięte na drugi plan. Mimo wszystko, uważam, że warto przeczytać.

Książka raczej przemęcznona niż przeczytana. Chaos narracyjny psuje całą przyjemnowść. Kilka par bohaterów a ich jedynym punktem wspólnym jest że są gejami i żyją w podobnym czasie. Skakanie od jednego do drugiego bez ładu i składu. Bywa że przy takiej narracji na końcu wszystko się wyjaśnia i ma to jakiś sens. W tym wypadku nie wyszło. Nie polecam.

Nieco za duży chaos. Zamysł bardzo ciekawy, aczkolwiek realizacja w swoim poszatkowaniu bywa wręcz męcząca. Warto przeczytać, ale dobrze mieć na uwadze, że forma nieco przerosła treść.

Nie lubię twórczości Ryzińskiego, nie potrafi dobrze opisać tematu, mimo iż porusza dość ciekawe. Jego styl jest męczący, bez polotu, bez zaciekawienia, bez ważnych, mocnych zdań. Po prostu nudny.

Całkiem ciekawy reportaż, aczkolwiek historie przedstawione są zbyt chaotycznie; czasami nie wiedziałem o kim jest dany rozdział.

Trochę chaotyczna i na początku w zasadzie w ogóle nie wiadomo o co chodzi i o czym to jest ale później nawet dosyć wciąga i pozwala wyciągnąć jakieś wnioski

Dodaj cytat z książki Dziwniejsza historia