Poezje

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
poezja
Książniczka

Howard Phillips Lovecraft (1890-1937)
Twe migotliwe światła co noc widzę, / Choć przestrzeń i czas między nami; / Bo tyś mą duszą, moje ty Providence, / I zawsze przy mnie zostaniesz!
Wybór poetyckich tekstów (w wiekszości grozy) słynnego pisarza literatury grozy, autora "Zewu Cthulhu" w przekładzie Doroty Tukaj (autorki przekladu "Poezji" Branwella Bronte)

źródło opisu: www.azymut.pl

źródło okładki: www.azymut.pl

Antagonista Esklaważu | 2019-04-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja

Nie bez powodu sam Lovecraft nie poważał swojej poezji. Co prawda ubiera ją w ładną formę i klei staranne, porządne rymy, ale nie poruszają – są po prostu nudne. Ciekawsze są niektóre z Grzybów z Yuggoth, bo nawiązują do nastroju grozy z opowiadań autora, ale to nawiązanie bardzo luźne i w żaden sposób nieekwiwalentne, bo potrzeba dłuższej narracji by się wciągnąć; krótka rymowanka nie ma takiej mocy.

Z całego zbioru polecam tylko jeden wiersz: "Pieśń wojenna pacyfistów z roku 1917". Pięknie wyśmiał tych odrealnionych płaczków.

Galfryd | 2018-11-02
Przeczytana: 31 października 2018

Merytorycznie - must have dla każdego fana Lovecrafta. Tomik dobrze dobranych wierszy niesamowitych Mistrza z Providence - w tym całość genialnego zbioru Grzyby z Yuggoth. Treściowo nie ma co pisać - to absolutne arcydzieło grozy, obecne są tutaj wszystkie najbardziej ulubione motywy obecne w twórczości Mistrza z Providence - księgi pełne zakazanej wiedzy, koszmarne i cudowne sny, istoty spoza naszego wszechświata, przeklęte domostwa, zaginione miasta, dziwaczni kultyści - creme de la creme lovecraftowskiej wizji.

Tomik można nabyć w bardzo przystępnej cenie - a na dodatek w mojej opinii to są NAJLEPSZE tłumaczenia poezji Lovecrafta na polski. Wielkie brawa dla pani Doroty Tukaj - kawał świetnej roboty. Piękna melodyka tekstów, elegancki rytm, klarowność przekładu - wszystko na najwyższym poziomie.
Cały jeden punkt odejmuję za wyjątkowo nieładne wydanie. Rozumiem chęć pilnowania budżetu, minimalizację kosztów - ale niezachowanie zasady - jeden wiersz, jedna strona jest, w mej...

wacho | 2018-08-17

Szkoda, że bez oryginalnych tekstów... zbiór ciekawy, wart polecenia.