Natalia ist sex. Alex ist Freiheit

Okładka książki Natalia ist sex. Alex ist Freiheit SIKSA
Okładka książki Natalia ist sex. Alex ist Freiheit
SIKSA Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Poetycka pod redakcją Mai Staśko poezja
poezja
Poetycka pod redakcją Mai Staśko
Wydawnictwo Ha!art
2018-01-01
2018-01-01
poezja teksty piosenek

Nie znałam artystki wcześniej, nie widziałam wcześniej żadnego jej performansu, a mimo wszystko książkę odebrałam dobrze. Rozumiem negatywne reakcje, zarzuty, że to grafomania. Cóż, jest to jakaś forma grafomani, ale to właśnie należy traktować jak sztukę, niekoniecznie poezję, bardziej "inny rodzaj sztuki", być może jeszcze nieokreślony.
Tematyka kontrowersyjna, patologia głęboka, gwałty, alkohol, sebiksy i inne takie. Ja tu jednak widzę potencjał.

Tematyka kontrowersyjna, patologia...

No więc odpalcie sobie nowy album Lingua Ignota - CALIGULA, artystki, która opowiada w skrócie o tym samym co Siksa, o gwałtach i przemocy wobec kobiet, przesłuchajcie tego w spokoju, poczytajcie jej teksty, poczytajcie o samej Kristin Hayter, a potem wróćcie do Siksy. No i jak wciąż będziecie mówić, że spoko ta Siksa, taka odważna, ważna i w ogóle, to żyjemy w dwóch odrębnych rzeczywistościach.
Naprawdę nie jest sztuką pokrzyczeć na scenie CHUJ CHUJ JEBAĆ SEBIXÓW CO CHCĄ MNIE ZRUCHAĆ W DUPKĘ. Ja też jak wypiję dwa piwka ze znajomymi to peroruję, że tych wszystkich gnojów, co choć raz podnieśli rękę na kobietę, albo się śmieją, że baby prowadzić samochodu nawet nie potrafią, to bym do karceru wysłał albo zrzucił ze skały. Ale nikt tego nie nagrywa, no niestety.
PS. Jest to szósta książka z serii poetyckiej pod redakcją M. Staśko, którą czytam i przyznam szczerze, że choć sympatyzuję z takim eksperymentem zaangażowania w poezji, ostrym przesunięciem w stronę wyznania, to wszystkie te książki (może oprócz Dymińskiej) to bym wrzucił na taczkę i wywiózł na śmietnik literatury, ale na szczęście nie muszę tego robić, bo współczesna poezja polska już jest śmietnikiem literatury.

spoko, że redakcja tego tomu była tak wnikliwa, że trzy razy jest ten sam wiersz - no chyba że to zabieg poetycki i ja po prostu nie jestem w stanie tego zrozumieć.
werbalizacja przemocowych sytuacji w polsce? głośne mówienie o problemach? odwaga? no ja nie wiem tej, dla mnie to raczej kolejny krok w stronę dzielenia świata na złych i dobrych. a jeśli marta linkiewicz jest tą złą, to ja jednak wolę oglądać instastory linkimaster niż czytać teksty, w których główną siłą ekspresji jest słowo C H U J : ))))))

Korporacja Ha!art zakończyła swój poetycki 2018 publikacją szóstej już książeczki z Serii Poetyckiej pod redakcją Mai Staśko. Kolejny raz jest to trochę udawany debiut – Katji Gorečan w Polsce, Dominiki Dymińskiej jako poetki, Siksy jako poetki, pisarki w ogóle. Alex Freiheit, pseudonim sceniczny: Siksa, do tej pory dała się poznać jako performerka, punkowa wokalistka, aktorka w “Kordianie” w reż. Kuby Skrzywanka, ale przede wszystkim jako superbohaterka, która jest obok i ogarnie tego typka, którego ponoszą wodze fantazji, gdy stoi za Tobą na niby takim alternatywnym koncercie.
Więcej: http://szajnmag.pl/punk-rockowa-czytanka-recenzja-natalia-ist-sex-alex-ist-freiheit-siksy

Z Siksą jest tak, że obok jej twórczości nie można przejść obojętnie. Dla wielu irytująca, dla innych - ważny, bezkompromisowy głos młodego pokolenia. Cieszę się, że ten tomik ujrzał światło dzienne, i że tak boleśnie werbalizuje sposób, w jaki kształtują się relacje rodzinne, w jaki postrzegane są kobiety, i w jaki kształtuje się polityka.

Siksę się kocha albo nienawidzi, ja ją kocham za eksperymentalne prawdy emocjonalne

Suchy tekst to zdecydowanie nie to samo, co właściwy koncert/performance Siksy, ale wciąż jest w tym siła, której wielu z nas brakuje.

przeczytałam i tyle.

przeczytałam i tyle.

jestem babą i nie znam się na polityce, jestem babą i mój okres obchodzi lekarza, jestem babą, jestem siksa głupią, lalą malowaną i nic więcej.

• Poezja
  • Feminizm