Dzieła (prawie) wszystkie

Wydawnictwo: Znak
poezja
kajsa

Kultowa twórczość legendarnego Poety „milszy mi jest pantofelek od ciebie ty skurwysynie” „mam w dupie małe miasteczka!” „Panowie jeżeli to się uda To zalejemy się jak jasna cholera” Niektóre z jego wierszy cytujemy niemal nieświadomie, inne przez lata czekały na odkrycie. Andrzej Bursa to poeta buntu, nie godzący się na rzeczywistość, poszukujący. Jego przedwczesna śmierć sprawiła, że...

Kultowa twórczość legendarnego Poety

„milszy mi jest pantofelek
od ciebie ty skurwysynie”

„mam w dupie małe miasteczka!”

„Panowie jeżeli to się uda
To zalejemy się jak jasna cholera”

Niektóre z jego wierszy cytujemy niemal nieświadomie, inne przez lata czekały na odkrycie. Andrzej Bursa to poeta buntu, nie godzący się na rzeczywistość, poszukujący. Jego przedwczesna śmierć sprawiła, że przeszedł do legendy jako twórca zacierający granicę między dobrem a złem, w centrum stawiający okrucieństwo i sadyzm, "szargający świętości".
W "Utworach (prawie)wszystkich" w opracowaniu Wojciecha Bonowicza czytelnik odnajdzie nie tylko wiersze, próby dramatyczne i prozę (również do tej pory nie publikowane!), ale i rysunki kreślone przez Bursę na marginesach rękopisów, wycinków z gazet, w notesach.
To pierwszy tak szeroki obraz twórczości, która – ponad sześćdziesiąt lat po śmierci poety – po raz pierwszy może zostać odczytana w pełni.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,117145,D...(?)

źródło okładki: https://s.znak.com.pl/files/covers/card/b3/Bursa_Dziela_500pcx.jpg

blaszek | 2019-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2019

kompletny zbriór Bursy... jak dla mnie to część wierszy jest super, poruszajac trudne tematy, a to wszystko napisane z wysokiej jakosci ironia

biblioteczka_justyny | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

"Dzieła (prawie) wszystkie" Andrzeja Bursy to książka, którą sobie dawkowałam po trochę, bo jednak jego poezja nie jest ani łatwa, ani radosna. Jego wiersze to tak na prawdę kwintesencja czasów, w których żył - pełne buntu i niezgody na otaczającą rzeczywistość. Nie przebiera również w słowach. Czuć w nich strach, grozę, ale i humor, który dodaje swoistego smaczku, a który to wystawia naszą wrażliwość na swego rodzaju próbę. Jego twórczość musi się uleżeć, by ją zrozumieć, szczególnie u młodszych pokoleń, dla których tamte czasy są niemal jak fikcja. Znajdziemy tu też jego prozę i próby dramatyczne, a nawet szkice rysunków, co wskazywało na jego wszechstronność. Ciekawe jak wyglądała by jego twórczość w wieku dojrzałym, gdyby było mu dane jej dożyć.
Moje ulubione jego wiersze to m.in.: "Casanova", "Miłość" czy "Nauka chodzenia".

Kamil | 2018-09-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2018
Przeczytana: 28 września 2018

W posłowiu Wojciech Bonowicz, odpowiedzialny za opracowanie „Dzieł (prawie) wszystkich”, pisze, że „(...) Znów (po 36 latach) mamy „dużego” Bursę – do przemyślenia”. Uwaga ta odnosi się po pierwsze do wciąż nieustalonej pozycji poety w historii polskiej literatury, a po drugie do wypełnienia pewnego braku wydawniczego – ostatnia publikacja zbierająca znaczną część spuścizny poety została wydana w 1982 roku. Nic więc dziwnego, że propozycja Znaku okazuje się nie lada wydarzeniem.

Myślę, że mówienie o „Dziełach (prawie) wszystkich” należy zacząć od chłodnego opisu zawartości. Poprzedni zbiór twórczości Bursy, opracowany przez Stanisława Stanucha, stanowi ważny dla tej pozycji odnośnik, ponieważ Bonowicz utrzymał podział książki w obrębie poszczególnych działów (tzn. na Wiersze, Próby dramatyczne i Prozę), rezygnując jednak z Publicystyki. Decyzja o pominięciu tej części w recenzowanym zbiorze wynika z przekonania, jakoby artykuły „(...) nie były tej samej rangi, co utwory poetyckie,...

zabookowana | 2018-09-24
Przeczytana: 23 września 2018

" Tylko rób tak żeby nie było dziecka
tylko rób tak żeby nie było dziecka

To nie istniejące niemowlę
jest oczkiem w głowie naszej miłości"
_____

To moja pierwsza styczność z utworami Bursy, ale już wiem, że będę do nich wracać. Nie znajdziemy tu miłosnych liryków o cukierkowej miłości, ale ból, strach, śmierć, wojnę, cierpienie. To nie są emocje, których łakniemy niczym powietrza. Te utwory muszą się uleżeć, zaznajomić z nami, dotrzeć, wchłonąć się.
W "dziełach (prawie) wszystkich" znajdziemy również trochę dramatu i prozy dla zrównoważenia poetyckiego. Tutaj nieco bardziej zabawnie i ironicznie. Może ktoś z Was ma ochotę poznać sposoby znęcania się nad gośćmi niskiego wzrostu? Zapraszam na stronę 121 😉. Bursa lubi bawić się słowem i nie popada w schematy. Z jednej strony stonowany, ale groźny, z drugiej ironiczny, zabawny, ale w punkt. Różne twarze, wiele emocji.

arcytwory | 2018-09-09
Przeczytana: wrzesień 2018

Andrzej Bursa był zaliczany do kręgu poetów wyklętych, czyli takich, których twórczość literacka była zazwyczaj odrzucona za życia piszących, a doceniania dopiero po ich śmierci. Działalność artystyczna Bursy trwała krótko, bo zaledwie trzy lata.
„Dzieła (prawie) wszystkie” porządkują znane wiersze, prozę i próby dramatyczne poety. Dostajemy tutaj też o wiele więcej, bo opublikowane zostały nieznane wcześniej utwory oraz kreślone przez Bursę rysunki. Także dziękujmy panu Wojciechowi Bonowiczowi za ich zebranie i stworzenie (prawie po 36 latach) książki, która stoi na moim (wypchanym już) regale.
Książka podzielona jest na trzy części: z tomu „Wiersze” (1958) , z tomu „Utwory wierszem i prozą” (1969) oraz „Utwory rozproszone i niepublikowane”. Jak już wspominałam – lubię poezję, więc długo cieszyłam się ta pozycją. Prawdziwa czytelnicza uczta!
Ktoś rzuca hasło „Andrzej Bursa” to myślę: antyestetyzm, wulgarność, cynizm, kpiarstwo, śmiałość. Autor posługiwał się wieloma powtórzeniami,...

książek: 1985

Wraca chrząka
i apiat'
cierpi za miliony”
(wiersz pt. „Poeta”)

Niepokorny buntownik niegodzący się na kompromisy rzucał otwarcie wyzwanie komunistycznym władzą. Tak właśnie w świadomości wielu odbierany jest Andrzej Bursa. 22 sierpnia po prawie 36 latach oczekiwania ukazała się książka zbierająca (prawie) wszystkie dzieła poety w opracowaniu Wojciecha Bonowicza.

„Dzieła (prawie) wszystkie składają się z trzech obszernych części. W pierwszej znajdziemy wybór wierszy z 1958 r. („Z tomu”). Druga część jest próbą scalenia utworów wydanych w poprzednim zbiorze wszystkich dzieł Bursy. Jej część to „Z tomu Utwory wierszem i prozą”. W części trzeciej („Utwory rozproszone i niepublikowane”) znajdziemy utwory, które przez lata czekały na odkrycie. Całość jest przeplatana rysunkami kreślonymi przez Bursę na marginesach rękopisów, wycinków z gazet czy w notesach. Rysunki...

kinga | 2018-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2018