Hymny

Wolne Lektury
2008-09-15
2008-09-15
Bóg człowiek wiara

Hymny kojarzyły mi się zawsze z utworami pochwalnymi, wyrażającymi cześć i uwielbienie. Kasprowicz pokazał, że można inaczej. W przypadku jego „Hymnów” mam wrażenie, że to Księga Koheleta 2.0. Albo, że nowy Hiob się objawił, przy czym nie ma co liczyć na to, że Bóg w dwójnasób wszelkie cierpienia mu wynagrodzi. Bóg milczy, jest głuchy na ludzkie błagania, więc rozdarcie i osamotnienie człowieka potęgują się tak, że rozpacz zgina kolana i jeśli światłość nie pomogła, to ku ciemności trzeba się zwrócić. Ale wszystko nadaremno, bo tęsknoty za harmonią nie da się zagłuszyć, nawet w cieniu nadchodzącej katastrofy. Monumentalne utwory poety porażają pesymistycznym nastrojem i niezwykłym ekspresjonizmem. W szkole dane było mi poznać „Dies Irae” i „Święty Boże, Święty Mocny!”, ale to „Salome”, „Judasz” i „Hymn św. Franciszka z Asyżu” po prostu zostawiły mnie na bezdechu i dały świeże spojrzenie na autora.

Bunt i pokora. Najpierw sprzeciw wobec świata pogrążonego w grzechu, potem natomiast tęsknota do spokoju, do wewnętrznej harmonii, zachwianej przez ludzkie słabości.
Ścierające się kontrasty pojęć fundamentalnych: dobro i zło, siły światła i mroku. Przeciwieństwa istniejące w świecie zewnętrznym i wewnątrz człowieka, w jego duszy. Poczucie opuszczenia przez Boga, skazania na samotną walkę.

Wszystkie te niepokoje targały Kasprowiczem jeszcze przed jego osiedleniem się w ukochanych Tatrach, a więc tuż przed okresem, w którym ten poszukiwany spokój rzeczywiście odnalazł.

Cykl "Hymnów" jest o tyle kompletny, że Kasprowicz sam dotarł do ukojenia, zażegnał kryzys zaufania do Boga i myślenie katastroficzne (przeświadczenie o nieuchronnej zagładzie cywilizacji),a manicheizm zastąpił w końcu koncepcją harmonizowania się przeciwieństw.

Wszystko to mieści się w ramach najbliższego poecie nurtu - ekspresjonizmu. Przemyślenia i opisywane doznania są wyraziste, soczyste, prowokujące do niepozostawania obojętnym.

Czy Ty, Czytelniku, pozostaniesz obojętny?

To klasyka polskiej literatury i poetyckich rozważań ontologicznych, to pewne. Za te ponadczasowe myśli i za ludzką ekspresję "Hymny" Kasprowicza cenię. Jednak, jak dla mnie, trochę za dużo w tym wszystkim Boga... Gdyby tak pokropić teksty Jana odrobiną klasycystycznej, humanistycznej, antropocentrycznej wiary w samego człowieka, z pewnością byłyby bardziej strawne.

Przeczytane:

- Dies Irae,