tomthumb

Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 10 stycznia 2015

EwaWu | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Bunt i pokora. Najpierw sprzeciw wobec świata pogrążonego w grzechu, potem natomiast tęsknota do spokoju, do wewnętrznej harmonii, zachwianej przez ludzkie słabości.
Ścierające się kontrasty pojęć fundamentalnych: dobro i zło, siły światła i mroku. Przeciwieństwa istniejące w świecie zewnętrznym i wewnątrz człowieka, w jego duszy. Poczucie opuszczenia przez Boga, skazania na samotną walkę.

Wszystkie te niepokoje targały Kasprowiczem jeszcze przed jego osiedleniem się w ukochanych Tatrach, a więc tuż przed okresem, w którym ten poszukiwany spokój rzeczywiście odnalazł.

Cykl "Hymnów" jest o tyle kompletny, że Kasprowicz sam dotarł do ukojenia, zażegnał kryzys zaufania do Boga i myślenie katastroficzne (przeświadczenie o nieuchronnej zagładzie cywilizacji), a manicheizm zastąpił w końcu koncepcją harmonizowania się przeciwieństw.

Wszystko to mieści się w ramach najbliższego poecie nurtu - ekspresjonizmu. Przemyślenia i opisywane doznania są wyraziste, soczyste, prowokujące do...

Koniarek | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytane:

- Dies Irae,