Siemomysła

Antologia członków Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”. „Skafander i melonik” to drugi zbiór w serii „Ścieżki wyobraźni”, która zastąpiła broszurowe wydawnictwo, jakim był Nieoficjalny Obiekt Literacki. Tym razem czytelnicy będą mogli się zapoznać z dziewięcioma opowiadaniami: - „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn, - „La Estrella” Aleksandry...

Tym razem czytelnicy będą mogli się zapoznać z dziewięcioma opowiadaniami:
- „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn,

źródło opisu: Strona sekcji literackiej "Logrus" www.sekcjalogrus.slask.pl

źródło okładki: Strona sekcji literackiej "Logrus" www.sekcjalogrus.slask.pl

pod_lasem_czytane | 2019-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

To drugi zbiór z serii - Ścieżki wyobraźni. Każde z opowiadań jest zupełnie inne niż poprzednie - mimo że spinają się tytułowymi motywami. To prawdziwa uczta dla fascynatów budowania historii, które powzięły życie w czyjejś głowie i mogą rozwinąć się w umyśle czytelnika. Mamy tu steampunk, since fiction, eksploracje nieznanych planet, zwierzołaki, kryminał, hodowle lam na Marsie, kosmiczny wrestling - niesamowite, jak różnymi ścieżkami umysłu można podążyć kierując się jedynie jakimś elementem. Czyta się je niezwykle miło i przyjemnie, zatapiając się w światy tkane ze słów i wyobraźni. Do tego język jakim posługują się autorzy niejednemu czytelnikowi przypomni jak piękny jest polski. Antologię polecam czytać jak każdy zbiór opowiadań - z przerwami i czasem na przejście do innego świata.

andeś | 2018-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Świetna antologia. Opowiadania są na naprawdę wysokim poziomie, a ich różnorodność sprawia, że każdy powinien znaleźć tu coś, co przypadnie mu do gustu. Gratuluję autorom - doskonała robota!

MonimePL | 2018-09-24
Przeczytana: sierpień 2018

Skafander i melonik to tematycznie zbliżone opowiadania ocierające się nie tylko o steampunk i fantasy, ale także o literaturę detektywistyczną, dramat czy kryminał. Każdy z autorów dowolnie zinterpretował narzucony temat, dzięki czemu tak przyjemnie czyta się dziewięć kolejnych opowiadań. Każdy znajdzie wśród nich swoje ulubione.

Więcej na: https://konfabula.pl/antologia-skafander-i-melonik/

Mecha_Kulturacja | 2018-09-07

Sekcja Literacka Śląskiego Klubu Fantastyki Logrus zaprezentowała podczas tegorocznego Polconu kolejną literacką antologię fantastyczną zawierającą teksty zrzeszonych autorów. Jak głosi tytuł zbioru – Skafander i melonik – autorzy musieli w dowolny sposób odnieść się do tematu. A chociaż jest to antologia wyraźnie zdominowana przez przedstawicielki płci pięknej, to każdy autor podszedł do zagadnienia w zupełnie inny sposób, dlatego czytelnicy mogą liczyć na zróżnicowane historie.

Jest tu duże zróżnicowanie gatunkowe i drastycznie odmienne podejście do tematu – od retro kryminału, przez steampunk i rasowe science-fiction, po fantasy i niemal dramat egzystencjonalny. Jest to też duża dawka prozy kobiecej, często sięgającej po temat szeroko pojętej kobiecości (m.in. odwołanie do luchadores) czy płciowości (na przykładzie obcych, robotów i sztucznej inteligencji). Przede wszystkim to jednak kawał gratki dla miłośników szeroko pojętej fantastyki.

Omówienie poszczególnych opowiadań:...

glodnawyobraznia | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/06/cholitas-obcy-i-niezwyke-maszyny.html
Logrus, czyli Sekcja Literacka Śląskiego Klubu Fantastyki to fenomen na skalę ogólnopolską i działa na tyle sprawnie, że już lipcu tego roku będziemy mogli po raz kolejny zapoznać się z efektami jej pracy w formie zbioru opowiadań, tym razem zatytułowanego "Skafander i melonik". I warto tu podkreślić, że ŚKF tworzy szlachetną tradycję, która stoi w opozycji do krytykowanych powszechnie wydawnictw vanity – udowadnia bowiem, że można własnym sumptem opublikować wysokiej jakości, porządnie napisaną i zredagowaną literaturę.
(...)
Jak widzicie z powyższych rozważań, "Skafander i melonik" zawiera bardzo dobrze przemyślane i napisane utwory, opierające się na odmiennych konceptach, dzięki czemu każdy czytelnik może znaleźć tu coś dla siebie: charakterne cholitas, myślące i zaawansowane technicznie maszyny czy też obcych o różnorodnych obliczach, w formie od bardziej rozrywkowej do...

Siemomysła | 2018-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Lubię jej różnorodność, uważam ją za udany zbiór i jestem z niej dumna.
Ocenę pozostawiam czytelnikom. Ja jako osoba związana emocjonalnie i jedna z autorek, oceniać nie będę z racji na nieobiektywność :)