rozwiń zwiń

Skafander i melonik

Okładka książki Skafander i melonik
Krystyna ChodorowskaMichał Cholewa Wydawnictwo: Śląski Klub Fantastyki Seria: Ścieżki wyobraźni fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Ścieżki wyobraźni
Śląski Klub Fantastyki
2018-07-14
2018-07-14
ŚKF Śląski Klub Fantastyki antologia Ścieżki wyobraźni Logrus

Okładka książki Inkszy welt Anna Askaldowicz, Michał Cholewa, Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Agnieszka Żak
Ocena 6,6
Inkszy welt Anna Askaldowicz, M...
Okładka książki Opowiadania nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2016 Juliusz Braun, Michał Cetnarowski, Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Magdalena Kucenty, Łukasz Orbitowski, Anna Szumacher
Ocena 6,5
Opowiadania no... Juliusz Braun, Mich...

Bardzo przyjemna antologia - różny poziom opowiadań, niektóre mocno podciągnięte pod myśl przewodnią.
Jednak w większości trzymają wysoki poziom a prezentują ogromną różnorodność styli.
Ślązacy rządzą!!

Ślązacy rządzą!!

Antologie oparte na konkretnym pomyśle, stawiają przed autorami wyzwania i stymulują ich kreatywność. A ta była potrzebna by spowinowacić skafander i melonik. Zebrano opowiadania różnorodne, zabawne a czasem poważne. Zawsze interesujące i rokujące.

To drugi zbiór z serii - Ścieżki wyobraźni. Każde z opowiadań jest zupełnie inne niż poprzednie - mimo że spinają się tytułowymi motywami. To prawdziwa uczta dla fascynatów budowania historii, które powzięły życie w czyjejś głowie i mogą rozwinąć się w umyśle czytelnika. Mamy tu steampunk, since fiction, eksploracje nieznanych planet, zwierzołaki, kryminał, hodowle lam na Marsie, kosmiczny wrestling - niesamowite, jak różnymi ścieżkami umysłu można podążyć kierując się jedynie jakimś elementem. Czyta się je niezwykle miło i przyjemnie, zatapiając się w światy tkane ze słów i wyobraźni. Do tego język jakim posługują się autorzy niejednemu czytelnikowi przypomni jak piękny jest polski. Antologię polecam czytać jak każdy zbiór opowiadań - z przerwami i czasem na przejście do innego świata.

Na półkach: , , , , ,

Świetna antologia. Opowiadania są na naprawdę wysokim poziomie, a ich różnorodność sprawia, że każdy powinien znaleźć tu coś, co przypadnie mu do gustu. Gratuluję autorom - doskonała robota!

Skafander i melonik to tematycznie zbliżone opowiadania ocierające się nie tylko o steampunk i fantasy, ale także o literaturę detektywistyczną, dramat czy kryminał. Każdy z autorów dowolnie zinterpretował narzucony temat, dzięki czemu tak przyjemnie czyta się dziewięć kolejnych opowiadań. Każdy znajdzie wśród nich swoje ulubione.

Więcej na: https://konfabula.pl/antologia-skafander-i-melonik/

Więcej na:...

Sekcja Literacka Śląskiego Klubu Fantastyki Logrus zaprezentowała podczas tegorocznego Polconu kolejną literacką antologię fantastyczną zawierającą teksty zrzeszonych autorów. Jak głosi tytuł zbioru – Skafander i melonik – autorzy musieli w dowolny sposób odnieść się do tematu. A chociaż jest to antologia wyraźnie zdominowana przez przedstawicielki płci pięknej, to każdy autor podszedł do zagadnienia w zupełnie inny sposób, dlatego czytelnicy mogą liczyć na zróżnicowane historie.

Jest tu duże zróżnicowanie gatunkowe i drastycznie odmienne podejście do tematu – od retro kryminału, przez steampunk i rasowe science-fiction, po fantasy i niemal dramat egzystencjonalny. Jest to też duża dawka prozy kobiecej, często sięgającej po temat szeroko pojętej kobiecości (m.in. odwołanie do luchadores) czy płciowości (na przykładzie obcych, robotów i sztucznej inteligencji). Przede wszystkim to jednak kawał gratki dla miłośników szeroko pojętej fantastyki.

Omówienie poszczególnych opowiadań: http://kulturacja.pl/2018/08/skafander-i-melonik-recenzja/

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/06/cholitas-obcy-i-niezwyke-maszyny.html
Logrus, czyli Sekcja Literacka Śląskiego Klubu Fantastyki to fenomen na skalę ogólnopolską i działa na tyle sprawnie, że już lipcu tego roku będziemy mogli po raz kolejny zapoznać się z efektami jej pracy w formie zbioru opowiadań, tym razem zatytułowanego "Skafander i melonik". I warto tu podkreślić, że ŚKF tworzy szlachetną tradycję, która stoi w opozycji do krytykowanych powszechnie wydawnictw vanity – udowadnia bowiem, że można własnym sumptem opublikować wysokiej jakości, porządnie napisaną i zredagowaną literaturę.
(...)
Jak widzicie z powyższych rozważań, "Skafander i melonik" zawiera bardzo dobrze przemyślane i napisane utwory, opierające się na odmiennych konceptach, dzięki czemu każdy czytelnik może znaleźć tu coś dla siebie: charakterne cholitas, myślące i zaawansowane technicznie maszyny czy też obcych o różnorodnych obliczach, w formie od bardziej rozrywkowej do refleksyjnej. Tak więc z czystym sumieniem mogę Wam polecić ten zróżnicowany i przyjemny w odbiorze tomik, dostępny od 14 lipca w wersji drukowanej, warto też wiedzieć, że e-book udostępniany będzie za darmo.

Lubię jej różnorodność, uważam ją za udany zbiór i jestem z niej dumna.
Ocenę pozostawiam czytelnikom. Ja jako osoba związana emocjonalnie i jedna z autorek, oceniać nie będę z racji na nieobiektywność :)

Lubię jej różnorodność, uważam ją za udany zbiór i jestem z niej dumna.

Dodaj cytat z książki Skafander i melonik