rozwińzwiń

Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)

Okładka książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939) Aneta Górnicka-Boratyńska
Okładka książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)
Aneta Górnicka-Boratyńska Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
230 str. 3 godz. 50 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Kongresu Kobiet
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2018-06-20
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
230
Czas czytania
3 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381430142
Tagi:
feminizm emancypacja polski feminizm
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
30
23

Na półkach: ,

Święta czwórca jako średniowieczne włączenie Maryi do dosyć patriarchalnej trójcy odnajduje w tej książce swój kanoniczny odpowiednik z polskiej literatury emancypacyjnej. Pozytywizm i scjentyzm Elizy Orzeszkowej, sufrażyzm oraz praca organiczna Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich i pisma "Ster", modernizm i esencjalizm Zofii Nałkowskiej czy wreszcie indywidualizm i liberalizm Ireny Krzywickiej zostają tutaj skonfrontowane ze światowymi prądami feminizmu: liberalnego, radykalno-kulturowego, radykalno-libertariańskiego, modernistycznego, egzystencjalnego i innych. Pozycja bez dwóch zdań dialektyczna, wskazująca na erudycję autorki i jej niezwykły talent prowadzenia intrygującej, naukowej narracji.

Święta czwórca jako średniowieczne włączenie Maryi do dosyć patriarchalnej trójcy odnajduje w tej książce swój kanoniczny odpowiednik z polskiej literatury emancypacyjnej. Pozytywizm i scjentyzm Elizy Orzeszkowej, sufrażyzm oraz praca organiczna Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich i pisma "Ster", modernizm i esencjalizm Zofii Nałkowskiej czy wreszcie indywidualizm i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1697
461

Na półkach: , ,

Nikt chyba nie zaprzeczy, że emancypacja to problem bardzo istotny z puntu widzenia ogółu społeczeństwa, w końcu dotyczy wyzwolenie i obdarzenia pełnią praw. I zdawać by się mogło, że aktualnie jego znaczenie winno być tylko historyczne, jednak czytając o założeniach programowych zwłaszcza Zofii Nałkowskiej, czy Ireny Krzywickiej ma się wrażenie, że wiele z postulatów nie zostało nadal zrealizowanych, co nie napawa szczególnym optymizmem.
Tym niemniej książka jest bardzo rzetelna i ciekawa. Autorka opisuje nie tylko wizje emancypacji kobiet prezentowane przez bohaterki książki, ale również w oparciu o realia epoki i osobiste losy bohaterek próbuje przybliżyć czytelnikowi dlaczego tak a nie inaczej patrzyły one na te kwestie.

Nikt chyba nie zaprzeczy, że emancypacja to problem bardzo istotny z puntu widzenia ogółu społeczeństwa, w końcu dotyczy wyzwolenie i obdarzenia pełnią praw. I zdawać by się mogło, że aktualnie jego znaczenie winno być tylko historyczne, jednak czytając o założeniach programowych zwłaszcza Zofii Nałkowskiej, czy Ireny Krzywickiej ma się wrażenie, że wiele z postulatów nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
71
17

Na półkach: , , , , , , ,

Książka niezwykle dla mnie ważna pod względem formacyjnym. Po jej przeczytaniu wiedziałam już,czym się zająć w ramach mojej pracy magisterskiej na studiach historycznych i że będzie to Paulina Kuczalska-Reinschmit. Od tej książki właściwie "wszystko się zaczęło" jeśli chodzi o mój feminizm historyczny. Autorka nie wgłębiała się w tematykę jakoś szczególnie mocno. Przedstawiła jednak 5 bardzo istotnych postaci dla historii emancypacji Polek, w bardzo solidny, naukowy sposób, choć zawodowo nie jest historyczką, a "zaledwie" absolwentką polonistyki. Dzięki temu możemy sobie uświadomić, że feminizm w Polsce nie zaczął się, ani w 2000 roku, ani po 89, tylko, że mamy w walce o prawa kobiet długą i piękną tradycję. Sylwetki 5 najistotniejszych sufrażystek/feministek, w większości znanych, ale z zupełnie innej roli + ta zupełnie dziś zapomniana, najbardziej radykalna Paulina Kuczalska-Reinschmit. Te kilkanaście lat temu autorka zasypywała tą książką bardzo poważną wyrwę w polskiej narracji o kobietach walczących o równość, dziś tych książek mamy już trochę więcej (na szczęście),ale po tę niezmiennie warto sięgnąć.

Książka niezwykle dla mnie ważna pod względem formacyjnym. Po jej przeczytaniu wiedziałam już,czym się zająć w ramach mojej pracy magisterskiej na studiach historycznych i że będzie to Paulina Kuczalska-Reinschmit. Od tej książki właściwie "wszystko się zaczęło" jeśli chodzi o mój feminizm historyczny. Autorka nie wgłębiała się w tematykę jakoś szczególnie mocno....

więcej Pokaż mimo to

avatar
330
327

Na półkach: ,

Trochę mi było mało cytowanych tekstów głównych postaci wybranych w tym tomie, to była dla mnie trudna, ale inspirująca lektura. Język nie jest zbyt przystępny, natomiast tło historyczne jest zaprezentowane z ogromną dokładnością.

Trochę mi było mało cytowanych tekstów głównych postaci wybranych w tym tomie, to była dla mnie trudna, ale inspirująca lektura. Język nie jest zbyt przystępny, natomiast tło historyczne jest zaprezentowane z ogromną dokładnością.

Pokaż mimo to

avatar
743
668

Na półkach:

Bardzo ciekawy temat, dość hermetyczny język. Dużo analizy literackiej, za mało historii.

Bardzo ciekawy temat, dość hermetyczny język. Dużo analizy literackiej, za mało historii.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    180
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    19
  • Feminizm
    8
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Feministyczna
    2
  • Kobiety
    2
  • 2018
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)


Podobne książki

Przeczytaj także