Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci

Wydawnictwo: EZOP Agencja Edytorska
Butenko
A--

Aneta Górnicka-Boratyoska postanowiła przybliżyć dzisiejszym młodym Czytelnikom (7+) czasy swojego dzieciństwa i dzieciństwa ich rodziców, a więc lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Osobiste wspomnienia o tym, jak to było wtedy w szkole, na podwórku, w sklepie i na ulicy, w co się bawiono, ubierano, co najchętniej zbierano przeplata autorka z prawie encyklopedycznymi informacjami dotyczącymi życia w PRL-u. A wszystko widziane oczami dziecka. Wyszła z tego książka niezwykła - po trosze pamiętnik, po trosze leksykon. Książkę opracował Bohdan Butenko, zawiera ona kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć z epoki, co jest jej niewątpliwym atutem.

źródło opisu: Agencja Edytorska Ezop, 2011

źródło okładki: http://ezop.com.pl/produkty-dla-dzieci,produkt,zie...»

Weronika | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Kupiłam tę książkę trochę z myślą o swoich dzieciach (aby zobrazować im jak wyglądało dzieciństwo ich rodzicielki), trochę dla siebie – by poszperać we wspomnieniach, odkryć dawny świat na zdjęciach, przeżyć moment wzruszenia.
Dzieci zainteresowane były średnio, raczej grzecznościowo , chociaż zwykle bardzo lubią moje opowieści o „tamtych czasach”.
Ja - niby troszkę powspominałam, niby się uśmiechnęłam do tego czy innego wspomnienia (tarcze, fartuszki, saturatory), ale fala wzruszenia zdecydowanie nie nadeszła.
Nie umiem nazwać tego, czego mi w tej książce brakuje, chyba jest to taki ogólny przerost formy nad treścią. Piękne wydanie (chociaż rysunki przedstawiające dziewczynkę w czerwonej sukience na każdej stronie średnio mi się podobają, bardzo monotematyczne), sztywna oprawa, kredowy papier - książka aż krzyczy o coś więcej. A treść dość banalna. Można było więcej.
A może to po prostu tak, że wspomnienia dzieciństwa są niepowtarzalne, unikatowe dla każdego z nas? Może po...

Agacha | 2015-11-17
Przeczytana: 18 listopada 2015

Dałam książce maksymalną ilość gwiazdek, bo dzięki niej powróciłam do czasów dzieciństwa. Czytając ją córce, co chwilę wykrzykiwałam: "Właśnie tak było" i dopowiadałam swoją historię.
Choć tak prawdę mówiąc, na początku moje dziecię, mało było zainteresowane tym co czytam. To dla mnie była ciekawa lektura. Jednak po pewnym czasie i ona (córka nie lektura) bardzo się zainteresowała i chciała wiedzieć jak było, kiedy mama była mała. Polecam nie tylko dzieciom.

bibi | 2015-03-07
Przeczytana: marzec 2015

Wizyty higienistki, niebieskie szorstkie mundurki, ciężkie skajowe tornistry, zima co roku, puste sklepy, kolejki po cokolwiek, teleranek, oranżada w proszku, zimowe buty Relax. A Wy co pamiętacie z czasów PRL-u?

Aneta Gónicka-Boratyńska w książce "Zielona pomarańcze, czyli PRL dla dzieci" opisała czym charakteryzowały się lata 80. i 90. tak, żeby obecne pokolenie rodziców mogło bez problemu, z zabawnymi nieraz szczegółami, kompleksowo opowiedzieć swoim dzieciom, jak to było naprawdę.
Tyle wspomnień, kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć (ze zbiorów pana Wojciecha Jamy, Agencji PAP, East News, Fotonovy i Reportera), ilustracje Bohdana Butenki. To książka familijna, dla wszystkich, do oglądania, wspominania, poznawania.
Więcej na: http://madebybibi.blogspot.com/2015/03/zielone-pomarancze-czyli-prl-dla-dzieci.html

beataj | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Dla nas - wspomnienia, dla naszych dzieciaków - egzotyka na miarę wyprawy na inny kontynent ;-)

Rysia | 2014-12-17
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Fajna ksiązka :)

iwona | 2016-04-22

Jedno wielkie rozczarowanie!
Potoczny język nie odzwierciedla tamtych lat, same ogólniki, po prostu szkoda czasu nawet na przejrzenie.To moja opinia i nie każdy musi ją podzielać.

Syl_wina | 2017-01-27
kamiagn | 2016-11-20