Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci

Okładka książki Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci Bohdan Butenko, Aneta Górnicka-Boratyńska
Okładka książki Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci
Bohdan ButenkoAneta Górnicka-Boratyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo Ezop literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Ezop
2011-01-01
2011-01-01
Butenko

Okładka książki Dong, co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara Bohdan Butenko, Edward Lear
Dong, co ma św... Bohdan Butenko, Edw...
Okładka książki Pali się! Jan Brzechwa, Bohdan Butenko
Pali się! Jan Brzechwa, Bohda...
Okładka książki Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o t... Bohdan Butenko, Ann...
Okładka książki Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o n... Bohdan Butenko, Ann...

Okładka książki Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Agnieszka Żelewska
Wesoły Ryjek Wojciech Widłak, Ag...
Okładka książki Esben i duch dziadka Kim Fupz Aakeson, Eva Eriksson
Esben i duch d... Kim Fupz Aakeson, E...
Okładka książki Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami Clare Compton, Maria Orłowska-Gabryś
Cukiernia pod ... Clare Compton, Mari...

Czytanie "Zielonych pomarańczy..." Anety Górnickiej-Boratyńskiej skojarzyło mi się z...
czarno-białymi filmikami Polskiej Kroniki Filmowej, wyświetlanymi w kinach przed właściwym filmem.
W moim mieście było tylko jedno kino, z jedną salą kinową,
a projekcje filmów odbywały się tylko wieczorami.
Rzadko chodziłam do kina z koleżankami, czasem trafiałam tam z moją klasą szkolną.
A przed filmem trzeba było zaliczyć Polską Kronikę Filmową, czyli skrót wiadomości o różnych wydarzeniach
(czasem archiwalnych).
I wiecie co? To były całkiem ciekawe filmiki ;-)

Książka Górnickiej-Boratyńskiej tak naprawdę ma tytuł "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci"
i opowiada "o PRL-u dla dzieci" oraz "o dzieciach w PRL-u",
czyli o tym, jak się żyło dzieciom (i nie tylko) w Polsce w latach 70-tych i 80-tych.

Książkę ilustrował Bohdan Butenko, a zdobi ją też sporo czarno-białych archiwalnych zdjęć.
Na zdjęciach: czołg z czterema pancernymi i Szarikiem (czyli bohaterami ulubionego serialu wojennego)
i czołg na warszawskiej ulicy w 1981 roku (w stanie wojennym),dziecko na trzepaku, dzieci na łyżwach,
uczniowie w szkolnych fartuszkach, górnicy w strojach galowych, wycinki z gazet, kartki na produkty spożywcze,
saturatory (uliczne wózki z kranikiem z wodą gazowaną),puste półki sklepowe, płyty winylowe i inne.

Oczywiście oprócz fotografii jest też sporo tekstu.
Autorka wspomina swoje dzieciństwo, gdy nie było kolorowej telewizji, telefonów komórkowych,
a często i artykułów potrzebnych na co dzień.
Były za to: klucz na szyi, kapsle, historyjki z gum balonowych, "dobranocki", "Teleranek",
oranżada w proszku, wyobraźnia, marzenia i czekanie.
Będąc dziećmi, dużo marzyliśmy i dużo czekaliśmy. Na przykład cały rok na pomarańcze i czekoladę.
Święta Bożego Narodzenia miały dla nas zapach kubańskich pomarańczy; jedliśmy je tylko raz do roku,
właśnie w grudniu "rzucali je do sklepów". Choć często miały kolor bardziej zielony niż pomarańczowy
i trzeba było po nie stać w długiej kolejce, i tak były luksusem.
(...)
Nawet książki były bowiem w PRL-u towarem trudno dostępnym.

Książkę wypożyczyłam "w ramach" uczenia się historii przez moją córkę.
Każda z nas czytała ją oddzielnie. 60 stron córka łyknęła na raz. Ja wolałam podzielić ją sobie na dwie części.

W moim mieście było tylko jedno kino, z jedną salą kinową,
a projekcje filmów odbywały się tylko wieczorami.
Rzadko chodziłam do kina z koleżankami, czasem trafiałam tam z moją klasą...

Jedno wielkie rozczarowanie!
Potoczny język nie odzwierciedla tamtych lat, same ogólniki, po prostu szkoda czasu nawet na przejrzenie.To moja opinia i nie każdy musi ją podzielać.

Jedno wielkie rozczarowanie!

Kupiłam tę książkę trochę z myślą o swoich dzieciach (aby zobrazować im jak wyglądało dzieciństwo ich rodzicielki),trochę dla siebie – by poszperać we wspomnieniach, odkryć dawny świat na zdjęciach, przeżyć moment wzruszenia.
Dzieci zainteresowane były średnio, raczej grzecznościowo , chociaż zwykle bardzo lubią moje opowieści o „tamtych czasach”.
Ja - niby troszkę powspominałam, niby się uśmiechnęłam do tego czy innego wspomnienia (tarcze, fartuszki, saturatory),ale fala wzruszenia zdecydowanie nie nadeszła.
Nie umiem nazwać tego, czego mi w tej książce brakuje, chyba jest to taki ogólny przerost formy nad treścią. Piękne wydanie (chociaż rysunki przedstawiające dziewczynkę w czerwonej sukience na każdej stronie średnio mi się podobają, bardzo monotematyczne),sztywna oprawa, kredowy papier - książka aż krzyczy o coś więcej. A treść dość banalna. Można było więcej.
A może to po prostu tak, że wspomnienia dzieciństwa są niepowtarzalne, unikatowe dla każdego z nas? Może po prostu nie umiałam w książce znaleźć tego co było kwintesencją mojego dzieciństwa w tamtych czasach?
Książkę odstawiłam na półkę i zastanawiam się czy dla moich dzieciaków nie napisać podobnych wspomnień z tamtego okresu, tylko własnych 

Ja - niby troszkę...

1958

Dałam książce maksymalną ilość gwiazdek, bo dzięki niej powróciłam do czasów dzieciństwa. Czytając ją córce, co chwilę wykrzykiwałam: "Właśnie tak było" i dopowiadałam swoją historię.
Choć tak prawdę mówiąc, na początku moje dziecię, mało było zainteresowane tym co czytam. To dla mnie była ciekawa lektura. Jednak po pewnym czasie i ona (córka nie lektura) bardzo się zainteresowała i chciała wiedzieć jak było, kiedy mama była mała. Polecam nie tylko dzieciom.

Wizyty higienistki, niebieskie szorstkie mundurki, ciężkie skajowe tornistry, zima co roku, puste sklepy, kolejki po cokolwiek, teleranek, oranżada w proszku, zimowe buty Relax. A Wy co pamiętacie z czasów PRL-u?

Aneta Gónicka-Boratyńska w książce "Zielona pomarańcze, czyli PRL dla dzieci" opisała czym charakteryzowały się lata 80. i 90. tak, żeby obecne pokolenie rodziców mogło bez problemu, z zabawnymi nieraz szczegółami, kompleksowo opowiedzieć swoim dzieciom, jak to było naprawdę.
Tyle wspomnień, kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć (ze zbiorów pana Wojciecha Jamy, Agencji PAP, East News, Fotonovy i Reportera),ilustracje Bohdana Butenki. To książka familijna, dla wszystkich, do oglądania, wspominania, poznawania.
Więcej na: http://madebybibi.blogspot.com/2015/03/zielone-pomarancze-czyli-prl-dla-dzieci.html

Fajna ksiązka :)

Fajna ksiązka :)

Dla nas - wspomnienia, dla naszych dzieciaków - egzotyka na miarę wyprawy na inny kontynent ;-)

• Dla dzieci i młodzieży
  • Biblioteka