Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)

Wydawnictwo: Świat Literacki
feminizm, emancypantki
Nietamarja

Bohaterkami książki są autorki emancypacyjnych idei, które wyznaczyły kolejne kręgi społecznego wyzwolenia kobiet w Polsce: Eliza Orzeszkowa, Paulina Kuczalska-Reinschmit, Zofia Nałkowska oraz Irena Krzywicka. Pisarki, publicystki, działaczki społeczne - kobiety formułujące samodzielne projekty przewartościowania relacji płci przewodziły walce o równouprawnienie. Autorka ukazuje na tle przemian społeczno-historycznych w Polsce, analizuje ich teksty z punktu widzenia historyka literatury, ale przede wszystkim w kontekście historii ruchu kobiecego oraz - także współczesnej - myśli feministycznej.

źródło opisu: Świat Literacki, 2001

źródło okładki: okładka autorska