Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939

Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet
Wydawnictwo: Czarna Owca

Wspólnym doświadczeniem większości cytowanych w niniejszej antologii autorek jest zapomnienie. O wielu z nich niemalże nikt nie słyszał. W przypadku innych, bardziej znanych pisarek - jak Nałkowska czy Orzeszkowa - przywołuję z kolei ich mało znane teksty. Moim zadaniem jest zatem przekonanie czytelników, że warto wydobyć te dzieła i ich autorki z niepamięci. Temat, który łączy drukowane tu...

Temat, który łączy drukowane tu teksty to emancypacja. Pojęcie emancypacji rozumiem szeroko - jako synonim różnych strategii działania, których celem było prawne, ekonomiczne, zawodowe, edukacyjne i obyczajowe równouprawnienie kobiety. Antologia ta (pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku wydawniczym), z założenia miała być wyborem tekstów reprezentatywnych dla kształtowania się idei emancypacji kobiet w kulturze polskiej. Stanowi próbę zrekonstruowania tej tradycji myśli o kobiecie i jej miejscu w świecie, która w kulturze polskiej istniała wyraziście i ciekawie, ale uległa swoistemu wyparciu z powszechnej świadomości.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/feminizm/chcemy_calego_zycia,p789840071

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/feminizm/chcemy_calego_zycia,p789840071

Rybka | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018