Wyzwanie czytelnicze LC

Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939

Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet
Wydawnictwo: Czarna Owca

Wspólnym doświadczeniem większości cytowanych w niniejszej antologii autorek jest zapomnienie. O wielu z nich niemalże nikt nie słyszał. W przypadku innych, bardziej znanych pisarek - jak Nałkowska czy Orzeszkowa - przywołuję z kolei ich mało znane teksty. Moim zadaniem jest zatem przekonanie czytelników, że warto wydobyć te dzieła i ich autorki z niepamięci. Temat, który łączy drukowane tu...

Temat, który łączy drukowane tu teksty to emancypacja. Pojęcie emancypacji rozumiem szeroko - jako synonim różnych strategii działania, których celem było prawne, ekonomiczne, zawodowe, edukacyjne i obyczajowe równouprawnienie kobiety. Antologia ta (pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku wydawniczym), z założenia miała być wyborem tekstów reprezentatywnych dla kształtowania się idei emancypacji kobiet w kulturze polskiej. Stanowi próbę zrekonstruowania tej tradycji myśli o kobiecie i jej miejscu w świecie, która w kulturze polskiej istniała wyraziście i ciekawie, ale uległa swoistemu wyparciu z powszechnej świadomości.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/feminizm/chcemy_calego_zycia,p789840071

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/feminizm/chcemy_calego_zycia,p789840071

atimere | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Chcemy całego życia to rzetelny zbiór tekstów feministycznych z lat 1870-1939. Zawiera fragmenty tekstów i wystąpień dotyczących tej tematyki autorek bardziej i mniej znanych. Można się z postulatami zgłaszanymi przez ich autorki zgadzać lub nie, ale z pewnością warto je znać. Bo warto znać naszą historię, historię kobiet właśnie. Mnie osobiście najbardziej zapadł w pamięć następujący cytat z Ireny Krzywickiej "Zmierzch cywilizacji męskiej" pochodzący ze zbioru artykułów z lat 1930-1935 w którym autorka pisze "Tak bym chciała być dobrego zdania o kobietach! Są zdolne, mają zdrową energię do życia. Cóż, kiedy wciąż jeszcze takie niedorosłe i takie tchórzliwe, takie nieporadne i takie posłuszne. Kiedy to minie? Za dziesięć lat? Za dwadzieścia? Dajcie znać, kiedy się będzie można z wami porozumieć."

siditu | 2019-01-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2018

Niezwykle przydatna, benedyktyńska niemal praca Anety Górnickiej-Boratyńskiej nie tylko okazała się istotna z bibliograficznego, herstorycznego i polonistycznego punktu widzenia, lecz również wciąga swoją narracją i ukazuje różnorodność emancypacyjnych dyskursów, silne zagnieżdżenie feministycznego sposobu myślenia w polskiej tradycji aktywistycznej i publicystycznej. Przedmowa, zatytułowana "Wywołać z milczenia", wspaniale współgra z wciąż żywymi kwestiami podejmowanymi w tekstach niekiedy sprzed wieku. Tylko czy ta aktualność powinna napawać optymizmem? Czy też może z drugiej strony - liczy się droga, nie cel? Tę książkę interpretuję także jako głos babek i matek do córek feministek, negujący pogląd o nakładaniu klątw przez sufrażystki na działalność dzisiejszych ruchów czy też iluzję obcej, zagranicznej proweniencji polskiego feminizmu. Gorąco polecam!

Sońka | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam