Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)

Okładka książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939) Aneta Górnicka-Boratyńska
Okładka książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)
Aneta Górnicka-Boratyńska Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Kongresu Kobiet
Czarna Owca
2018-06-20
2001-01-01
feminizm emancypacja polski feminizm

Bardzo ciekawy temat, dość hermetyczny język. Dużo analizy literackiej, za mało historii.

Święta czwórca jako średniowieczne włączenie Maryi do dosyć patriarchalnej trójcy odnajduje w tej książce swój kanoniczny odpowiednik z polskiej literatury emancypacyjnej. Pozytywizm i scjentyzm Elizy Orzeszkowej, sufrażyzm oraz praca organiczna Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich i pisma "Ster", modernizm i esencjalizm Zofii Nałkowskiej czy wreszcie indywidualizm i liberalizm Ireny Krzywickiej zostają tutaj skonfrontowane ze światowymi prądami feminizmu: liberalnego, radykalno-kulturowego, radykalno-libertariańskiego, modernistycznego, egzystencjalnego i innych. Pozycja bez dwóch zdań dialektyczna, wskazująca na erudycję autorki i jej niezwykły talent prowadzenia intrygującej, naukowej narracji.

Nikt chyba nie zaprzeczy, że emancypacja to problem bardzo istotny z puntu widzenia ogółu społeczeństwa, w końcu dotyczy wyzwolenie i obdarzenia pełnią praw. I zdawać by się mogło, że aktualnie jego znaczenie winno być tylko historyczne, jednak czytając o założeniach programowych zwłaszcza Zofii Nałkowskiej, czy Ireny Krzywickiej ma się wrażenie, że wiele z postulatów nie zostało nadal zrealizowanych, co nie napawa szczególnym optymizmem.
Tym niemniej książka jest bardzo rzetelna i ciekawa. Autorka opisuje nie tylko wizje emancypacji kobiet prezentowane przez bohaterki książki, ale również w oparciu o realia epoki i osobiste losy bohaterek próbuje przybliżyć czytelnikowi dlaczego tak a nie inaczej patrzyły one na te kwestie.

Trochę mi było mało cytowanych tekstów głównych postaci wybranych w tym tomie, to była dla mnie trudna, ale inspirująca lektura. Język nie jest zbyt przystępny, natomiast tło historyczne jest zaprezentowane z ogromną dokładnością.

Na półkach: , , , , , , ,

Książka niezwykle dla mnie ważna pod względem formacyjnym. Po jej przeczytaniu wiedziałam już,czym się zająć w ramach mojej pracy magisterskiej na studiach historycznych i że będzie to Paulina Kuczalska-Reinschmit. Od tej książki właściwie "wszystko się zaczęło" jeśli chodzi o mój feminizm historyczny. Autorka nie wgłębiała się w tematykę jakoś szczególnie mocno. Przedstawiła jednak 5 bardzo istotnych postaci dla historii emancypacji Polek, w bardzo solidny, naukowy sposób, choć zawodowo nie jest historyczką, a "zaledwie" absolwentką polonistyki. Dzięki temu możemy sobie uświadomić, że feminizm w Polsce nie zaczął się, ani w 2000 roku, ani po 89, tylko, że mamy w walce o prawa kobiet długą i piękną tradycję. Sylwetki 5 najistotniejszych sufrażystek/feministek, w większości znanych, ale z zupełnie innej roli + ta zupełnie dziś zapomniana, najbardziej radykalna Paulina Kuczalska-Reinschmit. Te kilkanaście lat temu autorka zasypywała tą książką bardzo poważną wyrwę w polskiej narracji o kobietach walczących o równość, dziś tych książek mamy już trochę więcej (na szczęście),ale po tę niezmiennie warto sięgnąć.

• Feminizm
  • Feministyczna
  • Kobiety

Dodaj cytat z książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)