Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)

Okładka książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939) Aneta Górnicka-Boratyńska
Okładka książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)
Aneta Górnicka-Boratyńska Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
230 str. 3 godz. 50 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Kongresu Kobiet
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2018-06-20
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
230
Czas czytania
3 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381430142
Tagi:
feminizm emancypacja polski feminizm
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
743
668

Na półkach:

Bardzo ciekawy temat, dość hermetyczny język. Dużo analizy literackiej, za mało historii.

Bardzo ciekawy temat, dość hermetyczny język. Dużo analizy literackiej, za mało historii.

Pokaż mimo to

avatar
30
23

Na półkach: ,

Święta czwórca jako średniowieczne włączenie Maryi do dosyć patriarchalnej trójcy odnajduje w tej książce swój kanoniczny odpowiednik z polskiej literatury emancypacyjnej. Pozytywizm i scjentyzm Elizy Orzeszkowej, sufrażyzm oraz praca organiczna Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich i pisma "Ster", modernizm i esencjalizm Zofii Nałkowskiej czy wreszcie indywidualizm i liberalizm Ireny Krzywickiej zostają tutaj skonfrontowane ze światowymi prądami feminizmu: liberalnego, radykalno-kulturowego, radykalno-libertariańskiego, modernistycznego, egzystencjalnego i innych. Pozycja bez dwóch zdań dialektyczna, wskazująca na erudycję autorki i jej niezwykły talent prowadzenia intrygującej, naukowej narracji.

Święta czwórca jako średniowieczne włączenie Maryi do dosyć patriarchalnej trójcy odnajduje w tej książce swój kanoniczny odpowiednik z polskiej literatury emancypacyjnej. Pozytywizm i scjentyzm Elizy Orzeszkowej, sufrażyzm oraz praca organiczna Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich i pisma "Ster", modernizm i esencjalizm Zofii Nałkowskiej czy wreszcie indywidualizm i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1697
461

Na półkach: , ,

Nikt chyba nie zaprzeczy, że emancypacja to problem bardzo istotny z puntu widzenia ogółu społeczeństwa, w końcu dotyczy wyzwolenie i obdarzenia pełnią praw. I zdawać by się mogło, że aktualnie jego znaczenie winno być tylko historyczne, jednak czytając o założeniach programowych zwłaszcza Zofii Nałkowskiej, czy Ireny Krzywickiej ma się wrażenie, że wiele z postulatów nie zostało nadal zrealizowanych, co nie napawa szczególnym optymizmem.
Tym niemniej książka jest bardzo rzetelna i ciekawa. Autorka opisuje nie tylko wizje emancypacji kobiet prezentowane przez bohaterki książki, ale również w oparciu o realia epoki i osobiste losy bohaterek próbuje przybliżyć czytelnikowi dlaczego tak a nie inaczej patrzyły one na te kwestie.

Nikt chyba nie zaprzeczy, że emancypacja to problem bardzo istotny z puntu widzenia ogółu społeczeństwa, w końcu dotyczy wyzwolenie i obdarzenia pełnią praw. I zdawać by się mogło, że aktualnie jego znaczenie winno być tylko historyczne, jednak czytając o założeniach programowych zwłaszcza Zofii Nałkowskiej, czy Ireny Krzywickiej ma się wrażenie, że wiele z postulatów nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
330
327

Na półkach: ,

Trochę mi było mało cytowanych tekstów głównych postaci wybranych w tym tomie, to była dla mnie trudna, ale inspirująca lektura. Język nie jest zbyt przystępny, natomiast tło historyczne jest zaprezentowane z ogromną dokładnością.

Trochę mi było mało cytowanych tekstów głównych postaci wybranych w tym tomie, to była dla mnie trudna, ale inspirująca lektura. Język nie jest zbyt przystępny, natomiast tło historyczne jest zaprezentowane z ogromną dokładnością.

Pokaż mimo to

avatar
71
17

Na półkach: , , , , , , ,

Książka niezwykle dla mnie ważna pod względem formacyjnym. Po jej przeczytaniu wiedziałam już,czym się zająć w ramach mojej pracy magisterskiej na studiach historycznych i że będzie to Paulina Kuczalska-Reinschmit. Od tej książki właściwie "wszystko się zaczęło" jeśli chodzi o mój feminizm historyczny. Autorka nie wgłębiała się w tematykę jakoś szczególnie mocno. Przedstawiła jednak 5 bardzo istotnych postaci dla historii emancypacji Polek, w bardzo solidny, naukowy sposób, choć zawodowo nie jest historyczką, a "zaledwie" absolwentką polonistyki. Dzięki temu możemy sobie uświadomić, że feminizm w Polsce nie zaczął się, ani w 2000 roku, ani po 89, tylko, że mamy w walce o prawa kobiet długą i piękną tradycję. Sylwetki 5 najistotniejszych sufrażystek/feministek, w większości znanych, ale z zupełnie innej roli + ta zupełnie dziś zapomniana, najbardziej radykalna Paulina Kuczalska-Reinschmit. Te kilkanaście lat temu autorka zasypywała tą książką bardzo poważną wyrwę w polskiej narracji o kobietach walczących o równość, dziś tych książek mamy już trochę więcej (na szczęście),ale po tę niezmiennie warto sięgnąć.

Książka niezwykle dla mnie ważna pod względem formacyjnym. Po jej przeczytaniu wiedziałam już,czym się zająć w ramach mojej pracy magisterskiej na studiach historycznych i że będzie to Paulina Kuczalska-Reinschmit. Od tej książki właściwie "wszystko się zaczęło" jeśli chodzi o mój feminizm historyczny. Autorka nie wgłębiała się w tematykę jakoś szczególnie mocno....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    180
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    19
  • Feminizm
    8
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Feministyczna
    2
  • Kobiety
    2
  • 2018
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stańmy się sobą. Cztery projekty emancypacji (1863-1939)


Podobne książki

Przeczytaj także