Wzgórze Piastów

Okładka książki Wzgórze Piastów Krzysztof Koziołek
Okładka książki Wzgórze Piastów
Krzysztof Koziołek Wydawnictwo: Akurat Cykl: Anton Habicht (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Anton Habicht (tom 2)
Akurat
2018-06-13
2018-06-13

Słabe, słabe i jeszcze raz słabe. Rozdziały popiec stron, fabuła się nie klei i po dwóch minutach zapominasz co się właściwie stało.

Pomysł dobry, intryga ciekawa, ale opisy architektury, mody i kuchni ówczesnej Zielonej Góry psują efekt. Przypominało to momentami wypracowanie w 6 klasie, w którym pani kazała zamieścić jakieś informacje wplatając je w opowiadanie - jak np. policjant kontemplujący architekturę i rozmiary świątyni.
Wszyscy są też w tej książce niezwykle elokwentni, nawet niezbyt bystra pokojówka używająca słowa "egzaltacja". No niezwykłym miastem była przedwojenna Zielona Góra...
Jak ktoś oczekuje mało wymagającej lektury, to 10/10, ale jeśli macie większe oczekiwania od literatury, to odpuście sobie.

Wszyscy są też w tej książce niezwykle elokwentni, nawet niezbyt bystra...

Oj, słaba to książka. Nie wiem czy autor pisał przewodnik po Zielonej Górze i okolicach czy kryminał. Bo intryga wątła i słaba. Ale za to mamy nadmiar szczegółów dotyczących garderoby, dań jakie bohaterowie spożywają, ilości żarówek w żyrandolu czy wymiarów kościoła. Nie polecam!

109/150/2020
Jelenia Góra na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Niemcy kręcą się po obu stronach polskiej granicy. Wątek kryminalny nie jest najważniejszy, bo są też tez szpiedzy. Ale poza nimi baby plotkary, przyjęcia, spacery i toalety. W sensie strojne damskie suknie. Dobrze się czyta.
A ile o winiarstwie! Przypomniało mi się, że winobranie w Zielonej Górze chyba się zbliża. Aż nabrałam apetytu...

109/150/2020
A ile o winiarstwie! Przypomniało mi się, że winobranie w Zielonej...

Książka dosyć ciekawa. Ma w sobie kryminalną zagadkę, romans, zdradę a w tym wszystkim agentkę wywiadu polskiego. Świetnie zakrojona akcja, miejsce oraz bohaterowie .Akcja książki przenosi nas do przedwojennej Zielonej Góry i okolic. Główna bohaterka to hrabina Franziska von Häften która obok wspaniałego życia u szanowanego niemieckiego inżyniera , działa jako szpieg polskiego wywiadu. Wojna wisi w powietrzu. W małżeństwie hrabiny też niezbyt dobrze się dzieje. Do tego podczas pewnego przyjęcia, w którym uczestniczy hrabina wraz z mężem dochodzi to tajemniczej śmierci pewnej znanej w elitach plotkarki która była w posiadaniu niezbyt przychylnych hrabinie informacji. Śledztwo prowadzi Julius Knote,który dziwnym zbiegiem okoliczności coraz bardziej zaczyna interesować się Franziską. Co prowadzi do wielu zwrotów akcji.
Ukazana jest przedwojenna Zielona Góra, chwilami miałam wrażenie że trochę zbytnio szczegółowy opis przysłonił główną fabułę książki.Wartka akcja, gra emocjami, nutka tajemniczości pobudza wyobraźnie czytelnika.No i główna bohaterka inteligentna, bystra,nietuzinkowa. Brak konkretnego zakończenia to zdecydowany minus tej pozycji.Chyba że to wstęp do ukazania dalszych losów hrabiny. Jeżeli tak na pewno po taką książkę sięgnę.

Wzgórze Piastów składa się na moją ulubioną serię retro tego autora. Książkę polecam gorąco wszystkim kochającym historię w połączeniu z kryminałem. A także tym czytelnikom, ktorzy nie mogą się obyć bez pełnokrwistych postaci literackich.

Dokładne opisy miasta Zielonej Góry. Nazwy przed drugiej wojenny światowej po niemiecku przetłumaczone na polski, żeby czytelnik mógł zlokalizować na mapie, gdzie akcja się toczy. Przypomina mi to książki Marka Krajewskiego, tylko postać inna. Kobieta hrabina Franziska von Häften, która jest agentką pracują dla polskiego wywiadu. Lepiej z Nią nie zadzierać przekonają się o tym trzy osoby, nie ma litości i dąży do wykonania zlecenia i nie chce żeby tajemnicę którą ukrywa ujrzała światło dzienne. Lubię dobre kryminały z dobrą akcją. Los chciał żebym przez przypadek sięgnął po nią z półki bibliotecznej. Akcja nie musi być skomplikowana, prosta musi być żeby płynnie się czytało.

Nie moja bajka, chociaz czas akcji i miejsce akcji moje. Lubie ksiazki, ktorych akcja rozgrywa sie w czasie II wojny swiatowej. Zas Zielona Gora to miasto mojego dziecinstwa. Mimo to nie czytalam tej ksiazki z zapartym tchem.

Bardzo fajna akcja, tu szykowanie się do wojny, tu plotkary, szpiedzy i wszystko ładnie ze sobą spięte.

Czyta się bardzo dobrze, ale to jest druga książka, w której zakończenie mnie rozczarowuje...

• Z historią w tle

Dodaj cytat z książki Wzgórze Piastów