Wzgórze Piastów

Wydawnictwo: Akurat
eMM

Wiosna 1939, III Rzesza szykuje się do wojny. Hrabina Franziska von Häften – agentka polskiego wywiadu – przyjeżdża do Grűnbergu (Zielonej Góry), aby szpiegować męża Aleksandra, inżyniera pracującego przy budowie wojskowych umocnień nad Odrą. Kiedy ten otrzymuje nowe zadanie, kobieta dostaje rozkaz jego rozpracowania. Sytuacji nie ułatwia fakt, że związek von Häftenów przechodzi poważny kryzys, a ona sama miota się między małżeńską powinnością a uczuciem do kochanka Józefa Wasiaka, innego polskiego szpiega pełniącego jednocześnie funkcję łącznika hrabiny.
Jakby mało było komplikacji, na horyzoncie pojawia się Charlotte Stempel, mieszkanka Grűnbergu znana z zamiłowania do rozsiewania plotek i miłośniczka obyczajowych skandali. Franziska rozpoznaje w niej kobietę, która dwa lata wcześniej widziała hrabinę w objęciach Wasiaka. Wkrótce potem Charlotte ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Śledztwo w tej sprawie prowadzi starszy asystent kryminalny Julius Knote, chorowity safanduła znajdujący się pod pantoflem żony Pauline. Wbrew poleceniom przełożonych policjant postanawia przyjrzeć się baczniej hrabinie, zaczyna też podejrzewać, że śmierć Stempel wcale nie była przypadkowa.
Nagle Franziska zostaje sama: mąż coraz bardziej oddala się od niej emocjonalnie, kochanek ją lekceważy, a na domiar złego po piętach depcze jej funkcjonariusz policji kryminalnej. Do tego dochodzi jeszcze napięta sytuacja polityczna i wynikająca z tego presja ze strony przełożonych, którzy naciskają, aby hrabina jak najszybciej wykonała polecone zadanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Akurat

źródło okładki: www.bonito.pl

Sandra Jasona | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Krzysztof Koziołek
"Wzgórze Piastów"
wydawnictwo: Akurat
s.320 3/6
Kryminał retro bardzo lubię, niestety tutaj nie zaiskrzyło. Czytałam, czytałam, myślałam, że na końcu będzie jakiś przełom, niestety nagle się skończyło, a ja czuję niedosyt.
Podczas przyjęcia zostaje znaleziona w piwnicy z winami zamordowana Charlotte Stempel. Policja rozpoczyna śledztwo, czy był to wypadek czy może ktoś pomógł pani domu przenieść się na tamten świat?
Autor niewątpliwie dokonał dobrej kwerendy źródłowej, mamy miejsca, sytuacje, stroje, potrawy – i tutaj jest duży plus. Zielona Góra przed wojną, sytuacja polityczna – ogromny plus. Niestety historia morderstwa, małżeństwa i szpiegostwa była przeplatana całą obudową historyczną, chociaż kocham historię, tutaj w tym momencie wszystko zwalniało. Miałam wrażenie, że bardziej czytam opis tamtejszych czasów niż historię o szpiegostwie/morderstwie. Także postaci autor stworzył dość charakterystyczne - hrabina Franziska von Häften i starszy asystent...

matram | 2018-07-01

„Wzgórze Piastów” to już czternasta powieść Krzysztofa Koziołka, która jednocześnie należy - obok książek „Furia rodzi się w Sławie” i „Góra Synaj” – do serii kryminałów retro. Dość długo się też zastanawiałam czy sięgać po cykl chronologicznie, ale doszłam do wniosku, że nie jest to konieczne. Poza tym nie mogłam się doczekać „Wzgórza Piastów”, którego akcja rozgrywa się przede wszystkim w moim rodzinnym mieście.

Fabuła kryminału dzieje się głównie w 1939 roku - dosłownie w przeddzień Drugiej Wojny Światowej, chociaż mamy kilka retrospekcji opisujących wcześniejsze wydarzenia, do których bohaterowie odnoszą się w teraźniejszości. Główną bohaterką książki jest hrabina Franziska von Häften – Polka, która z praktycznych względów poślubiła Niemca. Jest ona również polską agentka wywiadu, a jej zadanie w Grünbergu (obecnie Zielona Góra) polega na donoszeniu polskim władzom o postępach w budowie umocnień nad Odrą, które koordynuje z resztą jej mąż inżynier.

Działalność wywiadowcza...

Justyna | 2019-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Fabuła prosta, bez udziwnień, ale nie nudna. Bohaterowie z "charakterem". Franziska von Haften piękna, inteligentna i przebiegła. Kobieta, której mimo wszystko nie da się nie lubić. Przed nią trudne zadanie, jako polska agentka musi donosić na własnego męża Aleksandra. Niestety to nie jedyne zmartwienie hrabiny. W sprawie śmierci Charlotte Stempel, dla niemieckiego, bardzo dociekliwego policjanta staje się główną podejrzaną. Knote depcze Franzisce po piętach. Jak rozwiąże się ta sprawa? Czy hrabina zostanie zdekonspirowana? Koniecznie przeczytajcie tę historię, nie zawiedzie was.

Jeśli chodzi o kryminały retro, to mam swoich ulubionych autorów po których przeważnie sięgam, ponieważ wiem, że się nie zawiodę. Z piórem Krzysztofa Koziołka spotkałam się po raz pierwszy. Przyznaje podeszłam do lektury sceptycznie zupełnie nie potrzebnie. Już po pierwszych rozdziałach, styl Koziołka i sposób narracji przekonał mnie w stu procentach. Wzgórze Piastów przenosi nas do niemieckiej Zielonej...

Autor umiejętnie manewruje między poszczególnymi wątkami i dobrze je wplata w fabułę. Przedstawia drobne szczegóły, snuje intrygi i powolutku, bez nadmiernego pośpiechu odkrywa wszystkie karty, przy tym skutecznie podsycając ciekawość – bo zdecydowanie potrafi zwrócić uwagę czytelnika i zatrzymać ją na dłużej. Odbiorca tym samym chłonie kolejne strony niczym przysłowiowa gąbka wodę. A kiedy dociera do końca, czuje wyłącznie niedosyt.

Recenzja:

wasilka | 2018-07-31
Przeczytana: 25 lipca 2018

Lipcowy upał daje się we znaki, trzeba więc sobie jakoś radzić. Wybrałam wiosenną aurę, z lekkimi powiewami wiatru i dużą dawką emocji. Co prawda to wiosna 1939 roku i jedynie na papierze, ale emocje jak najbardziej prawdziwe. A wszystko zawarte w jednym tytule, czyli "Wzgórze Piastów", w którym Krzysztof Koziołek kontynuuje serię kryminalną w stylu retro. To kolejna książka autora, którego odkryłam dla siebie tego lata. I jestem z tego bardzo zadowolona. Pisząc niedawno o "Górze Synaj" wspominałam, że jestem pod wrażeniem obydwu tytułów. Przyszedł czas, żeby napisać - dlaczego?
"Wzgórze Piastów" to kryminał, którego akcja rozgrywa się wiosną 1939, w gorącym czasie zmagań polskiej i niemieckiej siatki szpiegowskiej. III Rzesza szykuje się do wojny. Agentka polskiego wywiadu, poznana w poprzedniej części cyklu hrabina Franziska von Häften, przyjeżdża do Grünbergu (dawna nazwa Zielonej Góry). Postawiono jej ważne zadanie, ma przekazywać wiadomości na temat budowy niemieckich umocnień...

Marta Tadych | 2018-07-25
Przeczytana: 05 lipca 2018

W czerwcu swoją premierę miał najnowszy kryminał retro Krzysztofa Koziołka. Wcześniej miałam okazję sięgnąć po dwie powieści tego autora – „Górę Synaj” oraz „Imię Pani”. Obie przypadły mi do gustu, dlatego też z chęcią sięgnęłam również po „Wzgórze Piastów”.

Wiosna 1939 roku. Hrabia Aleksander von Häften przeprowadza się wraz z żoną Franziską do Grünbergu (obecnie Zielona Góra), gdzie ma pracować przy budowie umocnień dla III Rzeszy. Nie wie o tym, że jego żona ma tajemnicę. Franziska jest agentką polskiego wywiadu i ma za zadanie donosić o postępach w budowie. To bardzo niebezpieczna i niezwykle ważna misja, która może pomóc Polakom w nadchodzącej wojnie. Praca dla wywiadu to jednak nie jedyna tajemnica hrabiny. Franziska wdała się w romans z innym agentem, który jest jej łącznikiem. Utrzymanie tego wszystkiego w sekrecie to nie lada wyczyn, ale jakoś jej się to udaje.
Wkrótce w zagadkowych okolicznościach ginie Charlotte Stempel, gospodyni przyjęcia, na którym wraz z mężem gości...

Marta Kraszewska | 2019-03-16
Przeczytana: 21 lutego 2019

Drugi tom retro kryminału, którego akcja toczy się w Zielonej Górze i okolicy pod koniec lat 30. Morderstwo znanej w towarzystwie kobiety oraz napięta sytuacja na granicy polsko-niemieckiej to główne wątki powieści. Już pierwsza część (Góra Synaj) mi się podobała, ale była niezła. Teraz widać wyraźny postęp i rozwój autora. Czekam na kolejny tom...

Wiecej recenzji na www.rudymspojrzeniem.pl

Rita | 2019-06-06
Przeczytana: 02 maja 2019

Jako fanka retro kryminałów nie byłam zachwycona książką. Główna bohaterka nie przypadła mi do gustu, była zbyt wyidealizowana, chwilami niczym "komandos w spódnicy", która pokonałaby dwudziestu rosłych mężczyzn na raz, przy czym jej postępowanie jest chwilami tak infantylne, że dziwiłam się, w jaki sposób już na pierwszych dziesięciu stronach nie została zdemaskowana. Fabuła dość ciekawa, ale także za bardzo odbiegała w kierunku nowoczesnych filmów akcji. Należy jednak docenić sposób w jaki autor oddał ducha epoki, wiarygodnie i ciekawie. Mimo wszystko opowieść mnie nie wciągnała. Lekka lektura, kiedy nie mamy nic bardziej interesującego pod ręką.

Darciatko | 2018-08-03

Ciekawy kryminał. Lata trzydzieste.
Fajne zakończenie.

Sonik | 2019-06-21