Dudziak

Będzie bolało

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Wydawnictwo: Insignis
Marczewek

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami… Witaj w świecie lekarza stażysty. Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka...

Witaj w świecie lekarza stażysty.

Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Gosia | 2018-10-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2018

Książka ta to prowadzone w formie pamiętnika prywatne zapiski Adama Kaya. Zabawne historyjki, sytuacje i poważne przemyślenia byłego lekarza z poszczególnych etapów jego kariery jako młodego stażysty,a później całkiem dobrego ginekologa-położnika.
Jest to obraz brytyjskiego systemu leczniczego, ale analogie do polskiej służby zdrowia na pewno da się znaleźć.
W swojej książce brytyjski lekarz bez żadnych zahamowań opowiada o wielogodzinnych dyżurach, stresie, ogromnej odpowiedzialności, braku życia prywatnego, ciągłym poczuciu niepewności i niedocenienia, a rzadkich objawach sympatii. Wykazuje też sporo niedoskonałości i paradoksów brytyjskiej służby zdrowia.
Książka jest czasami bardzo smutna i wręcz przygnębiająca, lecz ma też sporo momentów zabawnych i wywołujących uśmiech. Czasem aż dziwiłam się, że odważył się opisać niektóre sytuacje, a bywa szczery do bólu.
W ostatecznym rozrachunku wydaje się jednak bardziej gorzka niż zabawna.
Najsmutniejsza refleksja po przeczytaniu...

Kiwi_Agnik | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Nieprzepisowy system, katorżnicza praca, gdzie dezorganizacja życia prywatnego jest na porządku dziennym, absurdalne sytuacje, realia serwowane bez ogródek, humor przeplatany z gorzką prawdą o służbie zdrowia - to wszystko i znacznie więcej zawarte jest w książce "Będzie bolało" Adama Kaya.

Uniwersalna lektura nie pozostawiająca złudzeń, dająca do myślenia i wbijająca w fotel.
Polecam.

Rocinka | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Ach, bycie ginekologiem, to taka fantastyczna fucha, cały dzień foczki, niekończący się strumień foczek :) zwłaszcza dla geja - marzenie ;)Fantastyczna książka, która w humorystyczny sposób mówi o rzeczach najistotniejszych. Okazuje się, że służba zdrowia nie tylko w naszym kraju boryka się z takimi samymi problemami. Groteskowość codzienności lekarza przypomina taplającą się w ludzkich bebechach i wydzielinach Chmielewską ze skalpelem w garści, tyle że w realu. I choć uśmiałam się niejednokrotnie do łez, to finał jest smutny. Strasznie przykro patrzeć, jak człowiek stworzony do tej pracy, poświęcający się jej bezgranicznie, kosztem swojego życia osobistego i zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, krok po kroku zostaje przemielony przez system i wypluty.

Mey-Mey | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Rewelacyjna książka, która przybliża nam sposób funkcjonowania brytyjskiej służby zdrowia pod względem administracyjnym i medycznym. Ile trzeba poświęcić i iloma różnymi drogami trzeba przejść, żeby w końcu zdobyć świętego Graala w zawodzie lekarza, czyli zostać specjalistą? Na te pytania dostajemy odpowiedź od autora, który na ostatniej prostej na szczyt kariery lekarskiej zrezygnował z praktyki i stracił prawo wykonywania zawodu. Dlaczego? Koniecznie przeczytajcie!

Antoniówka | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Podczas czytania doświadczyłam wielu różnych emocji - od śmiechu po łzy. Autor serwuje nam anegdoty z czasów, kiedy był jeszcze lekarzem, opisuje stresy pracy w tym zawodzie, przybliża ludziom kulisy pracy medyków. A nie jest to łatwa praca - pomijam już fakt wielkiej odpowiedzialności za cudze życie, ale dochodzi do tego jeszcze wyczerpanie fizyczne wynikające z długich dyżurów.

Jak się okazuje rezydenci z Wielkiej Brytanii borykają się z podobnymi problemami, jak Ci z naszego kraju.

Naturalnym wydaje mi się porównanie z książką "Mali Bogowie". Niestety reportaż Pawła Reszki wypada bardzo blado przy "Będzie bolało", choć wydźwięk obydwu utworów jest podobny.

talia44 | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

"Będzie bolało"to prywatne zapiski młodego stażysty,ginekologa-położnika,Adama Kaya.W swojej książce brytyjski lekarz rezydent odsłania kulisy szpitalnej harówki,wielogodzinnych dyżurów,pracy ponad siły i wielkiej odpowiedzialności jaka spoczywa na barkach lekarzy.
Książka jest momentami smutna i przygnębiająca,lecz w większości zabawna i wywołująca uśmiech.Autor ma duży dystans do siebie i wielkie poczucie humoru.Śmieje się z absurdalnych sytuacji,z siebie,pacjentów i kolegów lekarzy.
Jest to pozycja ciekawa,brutalnie szczera,napisana dowcipnym lekkim językiem i czyta się ją lekko i szybko.

Magda | 2018-07-22

Jakiś czas temu na blogu Emila natrafiłam na recenzje książki o bardzo sugestywnym tytule. Lekarz, w potocznym mniemaniu pacjentów, ma za zadanie zrobić wszystko, żeby uśmierzyć ból i przywrócić komfort życia. Będzie bolało, bo o tej książce mowa, traktuje o medycynie przez pryzmat całego spectrum doświadczeń autora, skrzętnie opisanych w postaci obszernego dziennika. Warto zaznaczyć na wstępie, że Adam Kay decydując się na napisanie swojego książki nie miał tak naprawdę nic już do stracenia. Po latach bezsensownych batalii o życie i zdrowie swoich pacjentek postanowił raz na zawsze porzucić praktykę lekarską, co miało służyć odbudowie nadszarpniętego zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Tytułowe Będzie bolało tyczy się właśnie przemęczonego , sfrustrowanego, źle opłacanego lekarza, który bezskutecznie walczy o poszanowanie swoich praw do godnego traktowania przez pracodawców.

Medycyna, to dziedzina nauki, która od zawsze mnie fascynowała. Sama lekarzem zostać...

magia_stron | 2018-06-21

#BĘDZIEBOLAŁO To absolutnie szczera " spowiedź " byłego lekarza. Byłego, ponieważ po 12 latach ciężkiej harówki postanowił zostawić ten zawód i zająć się pisaniem scenariuszy. Po przeczytaniu tej książki uświadomicie sobie, jakie podłoże miała ta decyzja.
Napisana w formie dziennika relacja z czasów, kiedy autor praktykował w wielu szpitalach i systematycznie piął się wyznaczoną przez siebie ścieżką. Momentami śmieszna do rozpuku , jednak momentami wzruszająca i okropnie prawdziwa. Realia pracy lekarza ( w tym przypadku specjalizującego się w ginekologii ) zostały przedstawione bez owijania w bawełnę, możemy na własnej skórze, raz po raz doświadczając ciarek podczas czytania przekonać się jaki to ciężki kawał chleba. Z książki dowiadujemy się również wielu ciekawych rzeczy z tej dziedziny - autor w przystępny i niesamowicie zabawny sposób tłumaczy nam terminy ( w przypisach ) , których mamy prawa nie znać. Przytacza dziesiątki przykładów z relacji pacjent - lekarz,...

Daga | 2018-07-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Sekretny dziennik młodego lekarza - zbiór historyjek z jego codziennego życia na oddziałach szpitalnych.
Jedne powodują szeroki uśmiech na twarzy i salwy śmiechu, a inne są smutne, wzruszające i skłaniające do głębszych przemyśleń. Samo życie... Zapewniam jednak, że tych śmiesznych jest znaczna większość :-)

Dla zachęty kilka fragmentów:

"Odbyłem długą rozmowę jednej z pacjentek, który uskarżał się, że nie jest w stanie znaleźć dla siebie kondomów o odpowiednio dużym rozmiarze. Koniec końców okazało się, że facet za każdym razem próbował naciągnąć prezerwatywę nie tylko na członka, ale także na mosznę".

"...Jednak takich diagnoz nie można stawiać w dowolnym miejscu i czasie. "Rzęsistek pochwowy" - obwieszczam z dumą, wskazując na zielonkawą wydzielinę wypływającą z pochwy striptizerki. No i niestety. Zrujnowałem wieczór kawalerski" :)

Aniaczyanka | 2018-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Rewelacyjna książka. Jestem nią zachwycona! Czyta się bardzo płynnie i szybko. Autor pisze lekko i wesoło. Opisuje masę przypadków, z którymi zetknął się w szpitalu. Jedne mniej, inne bardziej groźne. Niektóre mogłyby śmiało wystartować w konkursie na "szczyt ludzkiej głupoty". I chociaż przez większość czasu spędzonego z książką humor mi dopisywał, to jednak wnioski po przeczytaniu są mniej optymistyczne. I studia, i praca lekarza są niesamowicie czaso i pracochłonne. Myślę, że na co dzień skupiamy się tylko na swoich odczuciach, jako pacjentów. Warto czasem na chwilę zmienić punkt widzenia. Dlatego warto sięgnąć po tą książkę.