Będzie bolało

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Wydawnictwo: Insignis
Marczewek

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami… Witaj w świecie lekarza stażysty. Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka...

Witaj w świecie lekarza stażysty.

Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Kiwi_Agnik | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Nieprzepisowy system, katorżnicza praca, gdzie dezorganizacja życia prywatnego jest na porządku dziennym, absurdalne sytuacje, realia serwowane bez ogródek, humor przeplatany z gorzką prawdą o służbie zdrowia - to wszystko i znacznie więcej zawarte jest w książce "Będzie bolało" Adama Kaya.

Uniwersalna lektura nie pozostawiająca złudzeń, dająca do myślenia i wbijająca w fotel.
Polecam.

Rocinka | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Ach, bycie ginekologiem, to taka fantastyczna fucha, cały dzień foczki, niekończący się strumień foczek :) zwłaszcza dla geja - marzenie ;)Fantastyczna książka, która w humorystyczny sposób mówi o rzeczach najistotniejszych. Okazuje się, że służba zdrowia nie tylko w naszym kraju boryka się z takimi samymi problemami. Groteskowość codzienności lekarza przypomina taplającą się w ludzkich bebechach i wydzielinach Chmielewską ze skalpelem w garści, tyle że w realu. I choć uśmiałam się niejednokrotnie do łez, to finał jest smutny. Strasznie przykro patrzeć, jak człowiek stworzony do tej pracy, poświęcający się jej bezgranicznie, kosztem swojego życia osobistego i zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, krok po kroku zostaje przemielony przez system i wypluty.

Mey-Mey | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Rewelacyjna książka, która przybliża nam sposób funkcjonowania brytyjskiej służby zdrowia pod względem administracyjnym i medycznym. Ile trzeba poświęcić i iloma różnymi drogami trzeba przejść, żeby w końcu zdobyć świętego Graala w zawodzie lekarza, czyli zostać specjalistą? Na te pytania dostajemy odpowiedź od autora, który na ostatniej prostej na szczyt kariery lekarskiej zrezygnował z praktyki i stracił prawo wykonywania zawodu. Dlaczego? Koniecznie przeczytajcie!

Magda | 2018-07-22

Jakiś czas temu na blogu Emila natrafiłam na recenzje książki o bardzo sugestywnym tytule. Lekarz, w potocznym mniemaniu pacjentów, ma za zadanie zrobić wszystko, żeby uśmierzyć ból i przywrócić komfort życia. Będzie bolało, bo o tej książce mowa, traktuje o medycynie przez pryzmat całego spectrum doświadczeń autora, skrzętnie opisanych w postaci obszernego dziennika. Warto zaznaczyć na wstępie, że Adam Kay decydując się na napisanie swojego książki nie miał tak naprawdę nic już do stracenia. Po latach bezsensownych batalii o życie i zdrowie swoich pacjentek postanowił raz na zawsze porzucić praktykę lekarską, co miało służyć odbudowie nadszarpniętego zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Tytułowe Będzie bolało tyczy się właśnie przemęczonego , sfrustrowanego, źle opłacanego lekarza, który bezskutecznie walczy o poszanowanie swoich praw do godnego traktowania przez pracodawców.

Medycyna, to dziedzina nauki, która od zawsze mnie fascynowała. Sama lekarzem zostać...

Antoniówka | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Podczas czytania doświadczyłam wielu różnych emocji - od śmiechu po łzy. Autor serwuje nam anegdoty z czasów, kiedy był jeszcze lekarzem, opisuje stresy pracy w tym zawodzie, przybliża ludziom kulisy pracy medyków. A nie jest to łatwa praca - pomijam już fakt wielkiej odpowiedzialności za cudze życie, ale dochodzi do tego jeszcze wyczerpanie fizyczne wynikające z długich dyżurów.

Jak się okazuje rezydenci z Wielkiej Brytanii borykają się z podobnymi problemami, jak Ci z naszego kraju.

Naturalnym wydaje mi się porównanie z książką "Mali Bogowie". Niestety reportaż Pawła Reszki wypada ona bardzo blado przy "Będzie bolało", choć wydźwięk obydwu utworów jest podobny.

magia_stron | 2018-06-21

#BĘDZIEBOLAŁO To absolutnie szczera " spowiedź " byłego lekarza. Byłego, ponieważ po 12 latach ciężkiej harówki postanowił zostawić ten zawód i zająć się pisaniem scenariuszy. Po przeczytaniu tej książki uświadomicie sobie, jakie podłoże miała ta decyzja.
Napisana w formie dziennika relacja z czasów, kiedy autor praktykował w wielu szpitalach i systematycznie piął się wyznaczoną przez siebie ścieżką. Momentami śmieszna do rozpuku , jednak momentami wzruszająca i okropnie prawdziwa. Realia pracy lekarza ( w tym przypadku specjalizującego się w ginekologii ) zostały przedstawione bez owijania w bawełnę, możemy na własnej skórze, raz po raz doświadczając ciarek podczas czytania przekonać się jaki to ciężki kawał chleba. Z książki dowiadujemy się również wielu ciekawych rzeczy z tej dziedziny - autor w przystępny i niesamowicie zabawny sposób tłumaczy nam terminy ( w przypisach ) , których mamy prawa nie znać. Przytacza dziesiątki przykładów z relacji pacjent - lekarz,...

Daga | 2018-07-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Sekretny dziennik młodego lekarza - zbiór historyjek z jego codziennego życia na oddziałach szpitalnych.
Jedne powodują szeroki uśmiech na twarzy i salwy śmiechu, a inne są smutne, wzruszające i skłaniające do głębszych przemyśleń. Samo życie... Zapewniam jednak, że tych śmiesznych jest znaczna większość :-)

Dla zachęty kilka fragmentów:

"Odbyłem długą rozmowę jednej z pacjentek, który uskarżał się, że nie jest w stanie znaleźć dla siebie kondomów o odpowiednio dużym rozmiarze. Koniec końców okazało się, że facet za każdym razem próbował naciągnąć prezerwatywę nie tylko na członka, ale także na mosznę".

"...Jednak takich diagnoz nie można stawiać w dowolnym miejscu i czasie. "Rzęsistek pochwowy" - obwieszczam z dumą, wskazując na zielonkawą wydzielinę wypływającą z pochwy striptizerki. No i niestety. Zrujnowałem wieczór kawalerski" :)

popiszsieplay | 2018-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

"Jeśli chcecie przekonać się, jak to jest wykonywać laparoskopię, spróbujcie zawiązać sznurówki w butach pałeczkami. Z zamkniętymi oczami. W przestrzeni kosmicznej."

Ta książka nie jest o tym, jak radzić sobie z żalem i smutkiem po stracie bliskich. To po prostu opis przeżyć lekarza, dający pewne wyobrażenie o tym, jak naprawdę wygląda ta praca.
Całość napisana w sposób, jaki najbardziej lubię: zwięźle, dowcipnie, z odrobiną ironii, momentami szczerze do bólu. Czyta się ją błyskawicznie - nie ze względu na jej rozmiar, wciąga od pierwszej strony. Niektóre przedstawione sytuacje jakby wyjęte żywcem z izby przyjęć doktora House'a, inne bardzo przyziemne. Niewątpliwie zaskakujące i skłaniające do myślenia.
Już na wstępie autor zapewnia, że będziemy w stanie zrozumieć historie zapisane medycznym żargonem. Rzeczywiście, dzięki przypisom każde niecodzienne sformułowanie nie stanowi przeszkody w zrozumieniu całości. Dlatego książka ta jest godna polecenia nie tylko osobom z branży...

Aniaczyanka | 2018-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Rewelacyjna książka. Jestem nią zachwycona! Czyta się bardzo płynnie i szybko. Autor pisze lekko i wesoło. Opisuje masę przypadków, z którymi zetknął się w szpitalu. Jedne mniej, inne bardziej groźne. Niektóre mogłyby śmiało wystartować w konkursie na "szczyt ludzkiej głupoty". I chociaż przez większość czasu spędzonego z książką humor mi dopisywał, to jednak wnioski po przeczytaniu są mniej optymistyczne. I studia, i praca lekarza są niesamowicie czaso i pracochłonne. Myślę, że na co dzień skupiamy się tylko na swoich odczuciach, jako pacjentów. Warto czasem na chwilę zmienić punkt widzenia. Dlatego warto sięgnąć po tą książkę.

Majka | 2018-07-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2018

Rewelacja! W porównaniu np. do książek p. Pawła Reszki zupełnie inna liga. Też przeziera przez to wszystko okrutny obraz życia lekarza, niezrozumiały system, niesprawiedliwy dla środowiska lekarskiego, dokładnie odbijający się na jakości leczenia pacjentów. Jak widać, brytyjskie warunki wcale nie odbiegają aż tak bardzo od polskich.
I mimo, że czytelnik jest równie przerażony realiami, to jednak nie ma się wrażenia, że książka została napisana jedynie po to, by być tanią sensacją - jak w przypadku naszych rodzimych "małych bogów".

Odchodząc już jednak od tych porównań, w "Będzie bolało" mamy przegląd różnych sytuacji z życia Adama Kay'a, przechodzącego przez kolejne szczeble kariery lekarskiej aż do jej zakończenia - jego decyzją. Autor opisał wiele, wiele historii szpitalnych, sytuacji z życia pacjentów - sytuacji zabawnych, dziwnych, szokujących, obrzydliwych, a także przerażających, przykrych i okrutnie smutnych. W dużej mierze ze świata ginekologiczno-położniczego - z racji...