Książka roku 2018

Wydawnictwo: Insignis
1 098
This is Going to Hurt. Secret Diaries of a Junior Doctor
Marczewek

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami… Witaj w świecie lekarza stażysty. Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka...

Witaj w świecie lekarza stażysty.

Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

MałGorzata | 2019-10-19
Przeczytana: 19 października 2019

Bardzo lekko i z humorem napisana książka. Czyta się bardzo przyjemnie i właściwie nie wiadomo kiedy, a okazuje się, że jest już koniec. Historie przytoczone w tej książce z jednej strony wywołują dreszcze, a z drugiej strony nierzadko śmieszą do łez :)...Pokazuje, jak od kuchni wygląda służba zdrowia, której często nie szczędzimy słów krytyki...

Malra | 2019-10-18
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2019
Przeczytana: 18 października 2019

Zazwyczaj staram się przeczytać całą książkę i nie oceniać jej przed końcem. Jednak nie dobrnęłam do finiszu, może nie dałam jej szansy , ale niestety nie rozumiem fenomenu tej książki.
Dla mnie po prostu jest nudna.

z_ksiazka_po_szynach | 2019-10-14
Przeczytana: 10 lutego 2019

Autor, będący z zawodu lekarzem, opisuje absurdy związane z pracą w szpitalu. Czasami bywa śmiesznie, częściej bywają sytuacje dziwne i nieprzewidywalne, najczęściej jednak jest to wykorzystywanie lekarzy przez system do zostawiania w pracy po godzinach...
Adam Kay w swojej książce pokazuje, jak irracjonalnie mogą zachowywać się pacjenci, jak w pracy z nimi nie można polegać na utartych schematach, jak nie można przewidzieć co kto w danej sytuacji zrobi, powie, ani jak postąpi.

Karolina K | 2019-10-12
Przeczytana: 10 października 2019

"Będzie bolało" przedstawia świat widziany oczami młodego człowieka, który dopiero zaczyna swoją karierę lekarską. Jest to dziennik zdarzeń z jakimi autor (bo to on jest głównym bohaterem) spotkał się pracując w szpitalu. Adam Kay dzieli sie z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania publicznej służby zdrowia i mimo, że rzecz nie dzieje się w Polsce, mam wrażenie jakby opowiadał o naszych rodzimych realiach. Książka zawiera opisy zdarzeń medycznych, z jakimi spotkał sie autor, a także opis jego prywatnego życia poza miejscem pracy (o ile można to nazwać życiem;)) Całość przedstawiona w nieco komediowy sposób z nutką dramatyzmu. Ciekawa książka - miejscami zabawna, miejscami chwytająca za serce.

Paulina | 2019-10-07

Bardzo ciekawa książka

Monika | 2019-10-05
Przeczytana: 05 października 2019

Przeczytałam w ciągu jednego dnia. Temat przewodni - dramatyczne pierwsze lata pracy świeżo upieczonego lekarza, niby znany, ale nikt poświęca uwagi temu z jakim poziomem stresu, muszą radzić sobie każdego dnia pracownicy państwowej służby zdrowia.
Adam Kay podaje nam tę porażającą prawdę w postaci łatwych do połknięcia pigułek - krótkich notatek z danego dnia pracy w kolejnych szpitalach. Żeby było jeszcze przyjemniej, owe notatki są zazwyczaj pełne humoru (choć nie zawsze).
Mimo, że akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii mam wrażenie, że problemy opisane przez autora są takie same (lub bardzo podobne) w Polsce. Lekarze stażyści są przepracowani, mało płatni i nikt nie zawraca sobie głowy tym, że praktycznie nie mają życia osobistego. Podobnie jak na wyspach społeczeństwo ma w głowie wypaczony obraz lekarza, jako prawie boga, który nigdy nie może się mylić, a dodatkowo śpi na pieniądzach.
Mimo, poważnego tematu, teksty śmieszyły mnie momentami do łez, czytało się świetnie i szybko.

bellya | 2019-10-03
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 27 września 2019

Nie rozumiem fenomenu tej książki. Wiem, że czarny humor i tak dalej, ale to ani nie jest ani zabawne ani błyskotliwe. Przez większość lektury gotowałam się w środku chcąc wyrzucić ją w kąt. Kay strasznie silił się na dowcip, który moim zdaniem był bardzo nietrafiony i niesmaczny. 95% książki to tyrada użalania się nad sobą człowieka, który zdecydowanie minął się z powołaniem. Może nie rozumiem gatunku, ale dla mnie Kay to arogancki typek, literacki Vega, robiący pieniądze na czymś, co ma za zadanie tylko szokować i tym samym podbijać liczbę czytelników. Efektem końcowym jest niestety coś, co obok literatury nie stało.

Dawid | 2019-10-02
Przeczytana: 2018 rok

Autor w zabawny i ciekawy sposób opisuje prawdziwe oblicze publicznych szpitali w Anglii, a także błędy systemu opieki zdrowotnej w tym kraju.

Ostatnio odnoszę wrażenie, że jesteśmy zalewani z każdej strony książkami o tematyce medycznej. Każdy z tej branży chce podzielić się przeżyciami i pokazać jak wyglądają tego „kulisy” - pielęgniarka, położna, chirurg i... były lekarz.
Pierwszą rzeczą przez którą zaczęłam uwielbiać tę książkę już od samej dedykacji jest poczucie humoru Kaya i sposób jaki przekazuje nam wszystkie medyczne zagadnienia. „Będzie bolało” to książka jakiej jeszcze nie miałam okazji czytać. Wywoływała u mnie emocje od obrzydzenia, przez niedowierzanie aż po śmiech z tego do czego ludzie potrafią być zdolni. W moim przypadku było to zdecydowanie bardzie dobre spotkanie z tego typu literaturą. „Będzie bolało” trafia teraz na listę moich ulubionych książek i na pewno będę ją wszystkim polecam 💕

ewelinasib | 2019-09-26
Przeczytana: 26 września 2019

Tym razem krótko. Niby łatwa, dowcipna, przyswajalna i przyjemna pozycja, ale.... Właśnie... Jest też druga strona medalu: pozycja obnaża paranoje, porażki, grzechy całego systemu, w którym porusza się cała służba zdrowia.

Śmiać się i płakać jednocześnie.
Polecam jak najbardziej