Będzie bolało

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Wydawnictwo: Insignis
This is Going to Hurt. Secret Diaries of a Junior Doctor
Marczewek

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami… Witaj w świecie lekarza stażysty. Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka...

Witaj w świecie lekarza stażysty.

Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Gosia | 2018-10-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2018

Książka ta to prowadzone w formie pamiętnika prywatne zapiski Adama Kaya. Zabawne historyjki, sytuacje i poważne przemyślenia byłego lekarza z poszczególnych etapów jego kariery jako młodego stażysty,a później całkiem dobrego ginekologa-położnika.
Jest to obraz brytyjskiego systemu leczniczego, ale analogie do polskiej służby zdrowia na pewno da się znaleźć.
W swojej książce brytyjski lekarz bez żadnych zahamowań opowiada o wielogodzinnych dyżurach, stresie, ogromnej odpowiedzialności, braku życia prywatnego, ciągłym poczuciu niepewności i niedocenienia, a rzadkich objawach sympatii. Wykazuje też sporo niedoskonałości i paradoksów brytyjskiej służby zdrowia.
Książka jest czasami bardzo smutna i wręcz przygnębiająca, lecz ma też sporo momentów zabawnych i wywołujących uśmiech. Czasem aż dziwiłam się, że odważył się opisać niektóre sytuacje, a bywa szczery do bólu.
W ostatecznym rozrachunku wydaje się jednak bardziej gorzka niż zabawna.
Najsmutniejsza refleksja po przeczytaniu...

Kiwi_Agnik | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Nieprzepisowy system, katorżnicza praca, gdzie dezorganizacja życia prywatnego jest na porządku dziennym, absurdalne sytuacje, realia serwowane bez ogródek, humor przeplatany z gorzką prawdą o służbie zdrowia - to wszystko i znacznie więcej zawarte jest w książce "Będzie bolało" Adama Kaya.

Uniwersalna lektura nie pozostawiająca złudzeń, dająca do myślenia i wbijająca w fotel.
Polecam.

Rocinka | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Ach, bycie ginekologiem, to taka fantastyczna fucha, cały dzień foczki, niekończący się strumień foczek :) zwłaszcza dla geja - marzenie ;)Fantastyczna książka, która w humorystyczny sposób mówi o rzeczach najistotniejszych. Okazuje się, że służba zdrowia nie tylko w naszym kraju boryka się z takimi samymi problemami. Groteskowość codzienności lekarza przypomina taplającą się w ludzkich bebechach i wydzielinach Chmielewską ze skalpelem w garści, tyle że w realu. I choć uśmiałam się niejednokrotnie do łez, to finał jest smutny. Strasznie przykro patrzeć, jak człowiek stworzony do tej pracy, poświęcający się jej bezgranicznie, kosztem swojego życia osobistego i zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, krok po kroku zostaje przemielony przez system i wypluty.

Mey-Mey | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Rewelacyjna książka, która przybliża nam sposób funkcjonowania brytyjskiej służby zdrowia pod względem administracyjnym i medycznym. Ile trzeba poświęcić i iloma różnymi drogami trzeba przejść, żeby w końcu zdobyć świętego Graala w zawodzie lekarza, czyli zostać specjalistą? Na te pytania dostajemy odpowiedź od autora, który na ostatniej prostej na szczyt kariery lekarskiej zrezygnował z praktyki i stracił prawo wykonywania zawodu. Dlaczego? Koniecznie przeczytajcie!

magia_stron | 2018-06-21

#BĘDZIEBOLAŁO To absolutnie szczera " spowiedź " byłego lekarza. Byłego, ponieważ po 12 latach ciężkiej harówki postanowił zostawić ten zawód i zająć się pisaniem scenariuszy. Po przeczytaniu tej książki uświadomicie sobie, jakie podłoże miała ta decyzja.
Napisana w formie dziennika relacja z czasów, kiedy autor praktykował w wielu szpitalach i systematycznie piął się wyznaczoną przez siebie ścieżką. Momentami śmieszna do rozpuku , jednak momentami wzruszająca i okropnie prawdziwa. Realia pracy lekarza ( w tym przypadku specjalizującego się w ginekologii ) zostały przedstawione bez owijania w bawełnę, możemy na własnej skórze, raz po raz doświadczając ciarek podczas czytania przekonać się jaki to ciężki kawał chleba. Z książki dowiadujemy się również wielu ciekawych rzeczy z tej dziedziny - autor w przystępny i niesamowicie zabawny sposób tłumaczy nam terminy ( w przypisach ) , których mamy prawa nie znać. Przytacza dziesiątki przykładów z relacji pacjent - lekarz,...

Antoniówka | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Podczas czytania doświadczyłam wielu różnych emocji - od śmiechu po łzy. Autor serwuje nam anegdoty z czasów, kiedy był jeszcze lekarzem, opisuje stresy pracy w tym zawodzie, przybliża ludziom kulisy pracy medyków. A nie jest to łatwa praca - pomijam już fakt wielkiej odpowiedzialności za cudze życie, ale dochodzi do tego jeszcze wyczerpanie fizyczne wynikające z długich dyżurów.

Jak się okazuje rezydenci z Wielkiej Brytanii borykają się z podobnymi problemami, jak Ci z naszego kraju.

Naturalnym wydaje mi się porównanie z książką "Mali Bogowie". Niestety reportaż Pawła Reszki wypada bardzo blado przy "Będzie bolało", choć wydźwięk obydwu utworów jest podobny.

Magda | 2018-07-22

Jakiś czas temu na blogu Emila natrafiłam na recenzje książki o bardzo sugestywnym tytule. Lekarz, w potocznym mniemaniu pacjentów, ma za zadanie zrobić wszystko, żeby uśmierzyć ból i przywrócić komfort życia. Będzie bolało, bo o tej książce mowa, traktuje o medycynie przez pryzmat całego spectrum doświadczeń autora, skrzętnie opisanych w postaci obszernego dziennika. Warto zaznaczyć na wstępie, że Adam Kay decydując się na napisanie swojego książki nie miał tak naprawdę nic już do stracenia. Po latach bezsensownych batalii o życie i zdrowie swoich pacjentek postanowił raz na zawsze porzucić praktykę lekarską, co miało służyć odbudowie nadszarpniętego zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Tytułowe Będzie bolało tyczy się właśnie przemęczonego , sfrustrowanego, źle opłacanego lekarza, który bezskutecznie walczy o poszanowanie swoich praw do godnego traktowania przez pracodawców.

Medycyna, to dziedzina nauki, która od zawsze mnie fascynowała. Sama lekarzem zostać...

talia44 | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

"Będzie bolało"to prywatne zapiski młodego stażysty,ginekologa-położnika,Adama Kaya.W swojej książce brytyjski lekarz rezydent odsłania kulisy szpitalnej harówki,wielogodzinnych dyżurów,pracy ponad siły i wielkiej odpowiedzialności jaka spoczywa na barkach lekarzy.
Książka jest momentami smutna i przygnębiająca,lecz w większości zabawna i wywołująca uśmiech.Autor ma duży dystans do siebie i wielkie poczucie humoru.Śmieje się z absurdalnych sytuacji,z siebie,pacjentów i kolegów lekarzy.
Jest to pozycja ciekawa,brutalnie szczera,napisana dowcipnym lekkim językiem i czyta się ją lekko i szybko.

Edi_Edi | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

"Będzie bolało" dostałam do ręki z komentarzem "nie czytaj tego". Intrygujące, nieprawdaż :)
Przeczytałam i warto. Oczywiście nie jest majstersztyk literacki, ale błyskotliwy dziennik 'młodego' lekarza. Jednym z jego atutów jest lekkie pióro autora i nieco przesmiewczy i autoironiczny styl. Z drugiej strony ciekawe było poznanie drugiej strony lekarskiego lustra. Heroizmu i dramatów życia lekarza.
To wbrew pozorom smutna książka, refleksyjna chociaż gdy czytasz śmiejesz się.

Marta Ginter | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Ta książka to ogromny sukces na rynku czytelniczym. Reklama na okładce jest tylko odrobinę przesadzona. Niesamowicie zabawna. Niesamowicie gorzka. Czytając ją, można śmiać się na głos, ale to coś więcej niż komedia. Nie polecam jej osobom bardzo wrażliwym, bo wiele fragmentów może wywołać negatywne emocje, zwłaszcza ostatnie strony.

Jeśli chcecie przeczytać coś szczerego o polskiej służbie zdrowia, to sięgnijcie po "Małych bogów" Pawła Reszki.