Jesteś tylko dla mnie

Okładka książki Jesteś tylko dla mnie Danuta Noszczyńska
Okładka książki Jesteś tylko dla mnie
Danuta Noszczyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: 7 Grzechów Głównych (tom 4) literatura piękna
7 Grzechów Głównych (tom 4)
Prószyński i S-ka
2018-06-05
2018-06-05
literatura polska zazdrość

"JESTEŚ TYLKO DLA MNIE" - Cykl: 7 Grzechów Głównych (tom 4) - DANUTA NOSZCZYŃSKA
Podtytuł tomu to: Zazdrość
Kolejność tomów
"Zła miłość" tom 1
"Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" tom 2
"Nieświęta rodzina" tom 3
"Jesteś tylko dla mnie" tom 4
"Wszystkiemu winni są faceci" tom 5
Kolejna część cyklu, czwarta już opowiada o losach dwóch sióstr. Jedna młodsza mieszka w Polsce, druga pojechała do Anglii by podreperować budżet i by siostry miały swoje mieszkania, a nie jedno na pół po rodzicach. Kaja wraca do Polski w dość smutnych okolicznościach, dostaje telefon co się stało z Sonią.
Kiedy próbuje się dowiedzieć co i jak, po wizycie
w salonie kosmetyczno - fryzjerskim, w którym pracowała Sonia, spotyka Adama, męża Soni, I tu rozpoczyna się opowieść, zagmatwana, nietypowa.
Wszystkie cienie i blaski miłości i jego cień: Zazdrość.

Zazdrość to emocja czasem od nas niezależna, ale można pozwolić jej na różne kolory i odcienie. Na lekkie ukłucie tzw zazdrości, aż do zazdrości obsesyjnej, chcącej wszystko kontrolować, a nawet przyjmując kontrolę nad cudzym życiem. Kto i co zrobił, do czego się posunął w imię miłości i co tu kryć chorej zazdrości. Przeczytajcie sami, warto.
Tę książkę nie można ocenić ot tak sobie.
Serie mają to do siebie, że czytając je po kolei powinno się oceniać je dopiero po przeczytaniu całego cyklu, wtedy będą oceny sprawiedliwy.
Ta jest ponad tę ocenę. Uważam najlepsza, jak dotąd książka autorki i także z tej serii. Historia przedstawiona opiera się w dużej mierze na psychologii i nie jest ot tak zwykłą opowieści o życiu.
Lektorka także- jak w poprzednich częściach - na plus
OCENA 10/10
54/24 ( 09/04)/ OBYCZAJ 43/24 (Psychologiczne tło)
ilość stron: 400
DATA I wyd: 05.06.2018
DATA WYD: 01.01.2022
czas przewidziany czytania: 6 h 40 min.
Czas słuchania: 09 h 04 min

"Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" tom 2
"Nieświęta rodzina" tom 3
"Jesteś tylko dla mnie" tom 4
"Wszystkiemu winni są faceci" tom 5

Bardzo dobra, chociaż był moment, że po połowie zaczęła mi się dłużyć i dopiero pod koniec nabrała tempa. Ciekawa historia jak można drugim manipulować wykorzystując uczucia.

Była przewidywalna, już od początku wiedziałam że Kaja i Adam będą razem, ale bardzo ciekawiło mnie to co stało się z Sonią.
Nie dowierzałam kim była Helenka i Radek
SZOK

Nie dowierzałam kim była Helenka i Radek
SZOK

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobrnęłam do jakiejś 150 strony i się poddałam. Historia nie specjalnie mnie pochłonęła, wydała mi się zbyt rozwleczona, a styl autorki też niespecjalnie do mnie przemówił...

Noszczyńska potrafi w obyczajówki. Ta też była udana. Lekka, ale z przesłaniem.

Noszczyńska potrafi w obyczajówki. Ta też była udana. Lekka, ale z przesłaniem.

Książka napisana w stylu dzisiejszej literatury kobiecej: bez należytej głębi, pełna prostych dialogów. Opowiedziana historia trochę wciąga ale i też odstrasza wielością dziwnych zbiegów okoliczności, które w życiu się nie zdarzają. Powieść może być doskonałą lekturą na wakacje czytaną na kocyku na plaży.

Pani Danuta Noszczyńska należy do moich ulubionych autorek. I tym razem znów się nie zawiodłam. Powieść z cyklu Siedem grzechów Głównych, dotyczy obsesyjnej wręcz zazdrości. Skrzętnie ukrywanej przed bliskimi i popychającej do haniebnych czynów w imię bezgranicznej i chorej miłości.
Główną bohaterką jest Kaja, która wraca z emigracji na pogrzeb swojej młodszej przyrodniej siostry Soni. Sonia była żoną wziętego prawnika Adama, którego Kaja nie miała okazji poznać. Miała dużo kompleksów związanych ze swoim fryzjerskim wykształceniem i nadrabiała je poprawą wizerunku. Niestety niewiele to dało.
Chcąc poznać okoliczności śmierci siostry, które nie są do końca jasne, Kaja nawiązuje znajomość z Adamem, nie przyznając mu się kim jest. Poznaje też jego matkę - przesympatyczną kobietę, dalece odbiegającą swym zachowaniem od wizerunku typowej teściowej.
Znajomość z Adamem nabiera tempa i przeradza się w romans. Adam pomaga Kai znaleźć pracę i kupuje jej samochód - nissana micrę. (tu taka uwaga techniczna - nie ma dwudrzwiowej micry, może być co najwyżej trzydrzwiowa)
Adam proponuje też by Kaja zamieszkała z nim i z jego matką. To zdecydowanie ułatwia zdobywanie przez Kaję potrzebnych jej informacji o związkach partnera. Matka Adama chętnie opowiada o byłych syna.
Zdawać by się mogło, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu końcowi, tymczasem końcówka powieści jest zaskakująca.
Serdecznie polecam.

Kaja przylatuje z Londynu na pogrzeb swojej ukochanej młodszej siostry Soni. To z myślą o niej podjęła pracę za granicą, chcąc zapewnić jej dobry start w dorosłe życie. W tym czasie w życiu nieśmiałej, skromnej dziewczyny wiele się zmieniło, zakochała się, wyszła za mąż. Kaja żyje w przekonaniu, że siostra jest szczęśliwa, pod dobrą opieką męża i jego rodziny. Wiadomość o jej nagłej śmierci spada na nią jak grom z jasnego nieba, dlatego postanawia zostać w kraju i dowiedzieć się, co właściwie się stało. Pewne niezwykłe zbiegi okoliczności podsuwają jej pomysł na doskonały jej zdaniem fortel: postanawia zbliżyć się do szwagra - z którym osobiście nigdy wcześniej się nie spotkała - i odkryć prawdę o małżeństwie siostry.
Jak daleko można się posunąć, żeby poznać sekrety drugiego człowieka? Kiedy zazdrość zaczyna być niebezpieczna? Czy każdy uczynek wobec ukochanej osoby można usprawiedliwić miłością?

Bardzo sobie cenię twórczość Danuty Noszczyńskiej, a w szczególności serię "Siedem grzechów głównych ".
"Jesteś tylko dla mnie" traktuje o zazdrości, o tym jak jej chorobliwia odmiana potrafi niszczyć wszystko, nawet pozbawić życia.
Kaja- zdolna projektantka wnętrz, pracuje w Londynie. Dostaje wiadomość, że jej młodsza siostra zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Kaja przyjeżdża na pogrzeb i zostaje, żeby dowiedzieć się, co tak naprawdę przydarzyło się Soni, siostrze.
Poznaje męża Soni, bo wydaje się, że to on jest kluczem do rozwiązania tej zagadki...
Przeczytajcie, bo warto. To nie jest tylko książka, którą bardzo dobrze się czyta, daje do myślenia ...
Z tej serii- "Futra,perły i łzy jak piołun gorzkie" o chciwości, też przeczytałam jednym tchem.

Z wielką ciekawością i radością dojrzałam na półce nieznaną mi książkę Pani Noszczyńskiej. Nie znałam serii: 7 grzechów głównych.
Książki Pani Danuty są jak wytrawne wino-smakujemy, stopniowo odkrywając bukiet= czytamy i smakujemy słowa, wersy akapity by zbudować sobie obraz i – w tym przypadku-poszukać, wytypować KTO.
Wyczuwamy też goryczkę – bo książki Autorki nie są „łatwe, słodkie i proste”.
Adam i Kaja – główni bohaterzy oraz Helenka-królowa trójkąta. Każdy uwikłany, nurtujący, zaskakujący momentami niepokojący. Motywy ich postępowania, uwypuklona w tej części serii zazdrość rządzi zachowaniem i choć w powieści jest może przerysowana, to jednak jakże często mamy z nią do czynienia.

Polecam, książka jest „wyczyszczona” z ozdobników, skupia się wyłącznie na historii i uwikłaniu. To zazdrość (ale i cała gama emocji) jest bohaterem głównym tej powieści.

Wyczuwamy też goryczkę – bo książki Autorki nie są...

Danuta Noszczyńska Jesteś tylko dla mnie Zobacz więcej