Alina

Okładka książki Alina Danuta Noszczyńska
Okładka książki Alina
Danuta Noszczyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wnuczka wariatki (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Wnuczka wariatki (tom 2)
Prószyński i S-ka
2022-10-13
2022-10-13

Historia toczyła się w przewidywalnym rytmie, ale nadal była frapującą opowieścią. Przyznaję, że nieco rozbawił mnie pomysł autorki na "humanistyczny" ślub jednej z bohaterek, deklarującej się jako praktykująca katoliczka. Praktykująca i wierząca katoliczka zna wagę sakramentu i nie dałaby się namówić na coś podobnego:)

Drugi tom serii "Wnuczka wariatki". Alina, kobieta po 50-tce,próbuje pozbyć się demonów przeszłości. Jako bardzo młoda dziewczyna urodziła Polę i wyprowadziła się z domu rodzinnego chcąc zapracować sama na własne potrzeby. Nie jest łatwo. Czemu ojciec Poli nie pomaga Alinie? czemu matka wyklęła ją z rodziny? dalej polecam a pośmiejecie się także.

Danuta Noszczyńska nie kazała długo czekać swoim czytelnikom na kontynuację losów bohaterów cyklu Wnuczka Wariatki. Druga część tj. „Alina” skupia się w głównej mierze na Alinie i jej przeżyciach. W poprzedniej części jej córka Pola udała się na wakacje u babci. Teraz Pola chciałaby pogodzić zwaśnione kobiety - matkę i babcię. Czy uda jej się to w tej części? Do jakiego wielkiego wydarzenia przygotowuje się dziewczyna? Czy jej matka Alina odnajdzie wspólny język z Krzysztofem – ojcem dziewczyny?

W tej części nie brakuje pobocznych bohaterów, z którymi wiąże się też wiele zabawnych jak i dziwnych sytuacji. Autorka po raz kolejny w zgrabny sposób wciąga czytelnika w zawirowania bohaterów. Niestety ta część nie wciągnęła mnie tak jak poprzednia, w której bardziej poczułam ten sielski klimat. To chyba za sprawą wizyty wizyty Poli u babci na wsi. Tam też działo się moim zdaniem znacznie więcej ciekawych i zabawnych wydarzeń. Ale za to ta część zostawiła większy niedosyt. Wszystko przez pewne niewyjaśnione i skrywane od lat tajemnice. Te wciąż nie ujrzały światła dziennego! Z zaciekawieniem czekam na ostatni tom.

Powieść mogłam przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa @proszynski_wydawnictwo

Jest to drugi tom "wnuczki wariatki" i tak jak pierwszy tom mnie porwał i rozbawił itak drugi niestety nie powala... Może dlatego, że już od pierwszego tomu nie podoba mi się Alina.

Matkę Poli nie polubiłam w pierwszym tomie, w tym utwierdziłam się w moim przekonaniu.
Alina to ponad pięćdziesięcioletnia jak dla mnie nudna kobieta. Jest samodzielna, zasadnicza. Ma stałą dobrze płatną pracę. Nie liczy się dla niej nic jak stabilizacja, zasady i jej największy skarb, którym jest jej dorosła córka Pola.
Została wychowana przez Carmen tytułową wariatkę. Odcięła się od swojego dzieciństwa spalając wszystkie mosty.
Dla mnie matka Aliny jest genialna (Carmen),a dla Aliny jest totalna wariatką i przeraża ją to, że córka, ma zapędy jak jej babcia.
Główna bohaterka robi wszystko dla swojej córki. Chce by ta miała lepsze dzieciństwo od niej.
Dzięki Poli jednak Alina musi wrócić do swych wspomnień i przez zgliszcza tych spalonych mostów przyjrzeć się przeszłości.

Kobieta stanie przed trudnymi wyborami, niektóre będą złe, a niektóre dobre .

Ogólnie nawiazujac do obu tomów cieszyła bym się mając taką matkę i córkę. Może dlatego, że moja mama jest trochę jak wariatka.
Szczera do bólu, nie patyczkuje się, głośno mówi to co myśli przez co ma (Carmen) na pieńku z całą wsią za co Alina ma do niej żal.

Narrator w trzeciej osobie, bohaterowie ogólnie wykreowani dobrze. Dialogi różnie . Raz lepsze raz gorsze.

Mimo wszystko polecam zapoznać się z obydwoma tonami.

Alina to ponad...

Jaką macie relację z mamą, a jaką z babcią? Czy pokolenie trzech kobiet może żyć w zgodzie? I czy to normalne, że córka nie utrzymuje kontaktów z mamą, wstrzymując jednocześnie kontakt swojej córki z babcią?
Alina jest kobietą w dojrzałym wieku. Ma jedną córkę Polę. Pola w końcu wyjeżdża do babci i ku zdziwieniu mamy Aliny Pola wraca bardzo zadowolona.
Jest to bardzo zwariowana i zabawnie napisana historia o trzech kobietach. Wnuczka Pola będzie próbowała poprawić stosunki między Aliną a Carmen. Alina niestety nie ma dobrych wspomnień z dzieciństwa. Książka naprawdę bawi. Pokazuje również myślę niejeden obraz stosunków w rodzinie. Odkrywamy mroczne tajemnice. I co ważne z książki wywnioskować można, że czasami trzeba się zastanowić nad powodami czyichś wyborów, zanim kogoś osądzimy. Często niesłusznie, bo nasz punkt widzenia nie zawsze musi być prawdziwy.

Jest to bardzo...

Hej,
To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki Danuty Noszczyńskiej i szczerze Wam się przyznam, że była bardzo udane. „Wnuczka wariatki. Alina” to drugi tom serii, a z tego co się orientuję kolejny będzie całkiem niedługo!
Ta część skupia się na Alinie, córce Carmen i matce Poli. Kobieta ma ponad 50 lat i pewne plany życiowe. Pola postanawia pogodzić matkę z babką, jednak Alina cały czas ma żal do seniorki rodu. Tylko szczera i prawdopodobnie bardzo bolesna rozmowa pomoże im znowu nawiązać jakąkolwiek więź. Autorka porusza wg mnie bardzo ważny temat i pokazuje nam jak zdarzenia z przeszłości mogą wpłynąć na teraźniejsze życie. Na szczęście cała książka okraszona jest humorem. Jest to Idealna na jesienny wieczór pod kocykiem. Zakończenie jest godne uwagi, uwaga! Będziecie zaskoczeni :)

💛Pamiętajmy, nie oceniajmy ludzi ani ich wyborów gdy nic o nich nie wiemy i nie znamy ich doświadczeń. 💛
Taką puentą zapraszam Was do przeczytania tej wspaniałej książki. :)

Hej,

Poznawanie twórczości kolejnych polskich twórców zawsze dostarcza mi mnóstwo radości. Nigdy nie mam pewności odnośnie tego, które piór przypadnie mi do gustu. Zazwyczaj podczas sięgania po zupełnie nowe nazwiska ważna jest dla mnie fabuła danego wydania. W związku z tym nie mogłam przejść również obok drugiego tomu cyklu Danuty Noszczyńskiej pod tytułem ,,Wnuczka wariatki. Alina". Na pewno warto przed sięgnięciem po to wydanie warto zapoznać się również z pierwszym tomem, jakim jest ,,Wnuczka wariatki. Pola". Również jest to lektura warta poznania.

Pola jest wnuczką Carmen, Alina córką, a Carmen to seniorka rodu. Prawda jednak jest taka, że relacje między Aliną i jej matką nie układały się za dobrze. Pola wzięła więc sobie za punkt honoru to, by udało jej się naprawić relacje między tymi dwiema kobietami. Czy jej się to uda, miało się dopiero okazać. Tymczasem fabuła tego tomu skupiła się na Alinie, kobiecie, która miała już ponad 50 lat i swoje plany na życie. W tym tomie nie brakuje trudniejszych momentów, jednak dzięki humorowi całość czyta się bardzo lekko.

,,Wnuczka wariatki. Alina" Danuty Noszczyńskiej to drugi tom serii, z którym dobrze jest się zapoznawać po przeczytaniu też pierwszego. Zakończenie tej części jest zaskakujące i czytelnicy na pewno są ciekawi co wydarzy się dalej. Na to nie trzeba będzie pewnie czekać zbyt długo, gdyż część o Carmen jest już w przygotowaniu. Jestem bardzo ciekawa tego co za dalsze wydarzenia polska pisarka przygotowała dla tych trzech pokoleń kobiet.

,,Wnuczka wariatki. Alina" Danuty Noszczyńskiej to drugi tom serii napisany przez tę polską pisarkę. W przygotowaniu jest też trzecia część.

Na początku warto objaśnić kto jest kim. Pola to wnuczka, Alicja córka, a najstarszą w tej rodzinie jest Carmen. To właśnie o seniorce powstanie trzecia część tej serii. Na początek jednak można zapoznać się z historią Aliny, czyli matki Poli. Dziewczynie zależało na pogodzeniu matki z babcią, jednak czy to było możliwe? W tej części Alina miała już ponad 50 lat i przez cały czas żywiła urazę do Carmen.

W przypadku serii, a szczególnie tych obyczajowych idealnym rozwiązaniem jest zapoznawanie się z nimi zgodnie z kolejnością ukazywania się tomów. W chwili sięgnięcia po historię Aliny lepiej jest zapoznać się z tą napisaną o Poli. Dzięki temu obraz odbiorcy czytającego ten cykl będzie jeszcze pełniejszy,.

Danuta Noszczyńska pokazuje w jaki sposób przeszłość przez cały czas może mieć wpływ na teraźniejszość. Mimo zaszłości rodzinnych jest to również pozycja napisana z humorem, więc nie ma tutaj poczucia przytłoczenia. Na uwagę zasługuje również zakończenie tego tomu.

,,Wnuczka wariatki. Alina" Danuty Noszczyńskiej to drugi tom cyklu obyczajowego, który warto jest mieć na uwadze po zapoznaniu się z częścią o Poli.

Lekka i przyjemna, na leniwą niedzielę akurat :)

Lekka i przyjemna, na leniwą niedzielę akurat :)

2089

Dalszy ciąg opowieści o paniach z rodziny Sowiłow,tym razem przyszła kolej na mamę Poli czyli Alinę.Poznajemy jej dzieciństwo i młodość,oraz coraz więcej dowiadujemy się na temat babci czyli pani Carmen.Polecam!!

• Idealna na prezent
  • Przeczytane 2023