Arv og miljo
literatura piękna
Ag2S

Powieść równie szczera i bolesna jak Moja walka Knausgårda. Historia splątanych relacji rodzinnych, konfrontacji z ojcem, wypierania prawdy. W spadku po rodzicach otrzymujemy bowiem nie tylko kolor oczu czy letniskowy domek… Wszyscy przeciwko Bergljot. Dwie siostry, brat, matka i ojciec, od którego w trakcie rozmowy telefonicznej usłyszy: „Spójrz w lustro, a zobaczysz...

Powieść równie szczera i bolesna jak Moja walka Knausgårda.

Wszyscy przeciwko Bergljot. Dwie siostry, brat, matka i ojciec, od którego w trakcie rozmowy telefonicznej usłyszy: „Spójrz w lustro, a zobaczysz psychopatkę”.

Bergljot po latach pisze e-mail do sióstr: „Żadna z was w żadnym momencie nie zapytała mnie o moją historię. Wywoływało to we mnie wielki smutek”.

Dlaczego tak się stało? Jaka rodzinna tajemnica została zamieciona pod dywan, przysłonięta niedzielnymi obiadami i gwiazdkowymi prezentami?

Bez zamknięcia spraw z przeszłości Bergljot nie może uporządkować swojego życia i pozbyć się traumy z dzieciństwa. Teraz ponadto nieoczekiwanie została wykluczona ze spadku po ojcu, a jej walka o prawdę spotyka się z milczeniem.

Czy Bergljot rzeczywiście ma rację? A może kłamie?

Spadek, którego świetny polski przekład pióra Elżbiety Ptaszyńskiej–Sadowskiej trafia do polskich księgarń, był najgoręcej komentowaną i dyskutowaną książką w Norwegii w 2016 roku. Atmosferę podgrzewały dodatkowo sugestie, że autorka opisała w niej własną historię. Prawa do wydania książki sprzedano do 13 krajów.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4718/...»

ciagle_czytam | 2019-08-14
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Dziś przychodzę do was z recenzją książki Spadek autorstwa Vigdis Hjorth 😊jest to kolejna powieść z emocjami i ich analizą, próbą odnalezienia sensu w życiu, walki ze swoimi problemami, smutkami. Bergljot jest najstarszą córką w rodzinie. Jej historia jest niewygodna dla najbliższych. Próbuje ona ją przekazać na swój sposób i tak jak umie jednak wygoda, zaślepienie, miłość do rodziców, przekupstwo prezentami, strach o własne dobro nie pozwala innym uwierzyć to co ta mała dziewczynka w ciele dorosłej kobiety pragnie przekazać i zarzucić z siebie. *
Ciekawa to powieść a jakże trudna w odbiorze. Czytałam ją szybko ale z przerwami bo to tak jakby się samemu walczyło z emocjami. Było mi smutno bo ludzie przekładają wszystko inne ponad tych, których najbardziej kochają. Prawdziwe, realne, i warte uwagi oraz przyjrzenia się sobie, innym. Taką literaturę to ja lubię i polecam. ❤️

Hania | 2019-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Ciężki kaliber zapodany w specyficzny sposób narracji. Mocna, chwilami wręcz porażająca, wstrząsająca i niewiarygodnie wręcz nasycona emocjami, z którymi momentami trudno sobie poradzić. "Co wypieramy, czemu zaprzeczamy, to jest pytanie, które powinno być stawiane raz za razem...""Bo nie ma rozwiązania, gdy nic nie następuje we właściwej kolejności". Te cytaty, jak mniemam, oddają w dużej mierze temat i nastrój tej powieści. Polecam wszystkim gorąco.

czytankianki | 2019-08-02
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Autorka bardzo dobrze nakreśliła skomplikowaną sieć zależności między członkami rodziny oraz powolny proces wykluczania ofiary ze swojego kręgu. I to jest właśnie najbardziej frapujący wątek w "Spadku": traktowanie pokrzywdzonych jako zagrożenie dla rodzinnego „ładu”. Po lekturze łatwiej jest zrozumieć, dlaczego ofiary milczą i czasem dopiero po dekadach zaczynają głośno domagać się sprawiedliwości. Książka mądra i cenna, zasmuca jedynie fakt, że Hjorth bazowała na własnych doświadczeniach.

Więcej tu: https://czytankianki.blogspot.com/2019/05/nic-sie-nie-stao.html

paprotkowa | 2019-07-23
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Świetna powieść, w której spór o odziedziczone domki to tylko pretekst do głębszej refleksji na takie tematy jak np. więzi rodzinne, przemoc czy kazirodztwo. Nie jest to przyjemna lektura ze względu na wagę poruszanych problemów, ale na pewno warto ją przeczytać i trochę się nad nią "pomęczyć".

ankaindianka | 2019-04-03

To miała być książka na odstresowanie po ciężkim tygodniu. Tymczasem autorka obdarowała mnie na prawdę trudną historią z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. "Spadek" to dobra, ale ciężka książka. Momentami raziła mnie norweska poprawność.

alokazja | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Dobra, ale - ciężka, przygnębiająca, męcząca - historia o niezrozumieniu. O niemożności porozumienia. O ludzkich charakterach. O miłości, tchórzostwie, słabościach. Książka warta przeczytania i zadumania się nad nią.

Urszula | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

1. Książka bardzo trudna i ze względu na formę i treść.
2. Bardzo ciekawy język i sposób prowadzenia narracji - wydaje się, że czy ta się czyjś pamiętnik lub jest się uczestnikiem niezwykle długiej rozmowy;
3. Niezwykle trudna historia rodzinnej tajemnicy, odrzuceniu, o poczuciu krzywdy, rozżaleniu...
4. Ciekawe zabiegi stylistyczne, które przeciążają czytelnika, męczą, wikłają w cała sytuację i relacje między bohaterami.
5. Bardzo trudna w czytaniu... mimo to warta uwagi

Kasia | 2019-03-17

Kilka pierwszych akapitów książki i już czujemy, że mamy do czynienia z niesztampowym przedstawieniem fabuły. Autorka będzie bawiła się formą wyławiając zdeformowane emocje, by na koniec zostawić czytelnika umorusanego rodzinną historią oraz świadomością, że przekład z norweskiego na polski pani Elżbiety Ptaszyńskiej-Sadowskiej zasługuje na szczere uznanie.

O czym jest „Spadek”? O rodzinie, w której relacje pomiędzy rodzicami i czwórką dzieci są mocno zwichrowane. Mnóstwo żali, niewypowiedzianych słów, ukrytych działań oraz braku reakcji sprawiło, że wszystko straciło swoją prostą formę i skarłowaciało.

"Świat właśnie dlatego się wali, powiedziała, że ludzie nie mówią, co myślą, są nieuczciwi, tylko trwają w fałszu, żeby uniknąć nieprzyjemności."

Choroba, która trawi rodzinę najmocniej zainfekowała Bergljot i wypaliła w niej wszelkie pozytywne uczucia. Trauma z dzieciństwa powracająca jako koszmary z przeszłości, nie pozwala jej normalnie żyć i funkcjonować. W jaki sposób można...

kawa | 2019-02-24

Wielu z Was pisze, że to książka trudna. I zgadzam się, ponieważ nie zdołałam jej przeczytać.
Przeszkadzał mi bardzo sposób narracji, który odbierał całą przyjemność czytania.

EmiliaTeofila Nowak | 2019-02-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Wielki kunszt literacki i doskonała analiza psychologiczna. Polecam każdemu, kto funkcjonuje w rodzinie.