Niech to nie będzie sen

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04285-4
GeedieZ

Adam Nowak to niespełna czterdziestoletni pisarz, przeżywający kryzys twórczy. Porzucony przez spragnioną materialnego luksusu żonę i lekceważony przez synów, bohater książki Daniela Odiji Niech to nie będzie sen pocieszenia szuka na wsi. W samotnych, zakrapianych piwem lub nalewkami ojca porankach, popołudniach i wieczorach towarzyszą mu zjawy nieżyjących rodziców i brata oraz żony i synów, którzy go porzucili. Byłego autora przed obłędem ratują mieszkańcy książkowej „wioski”. Ich prosty, ale nie bezrefleksyjny styl życia okazuje się dla Adama zbawienną terapią. Mamy tu więc komendanta policji – prawdziwego szeryfa i rywalizującego z nim niepokornego „cowboya”, szefującego ochotniczej straży pożarnej, wyrzutka Mundka i silnego jak tur rzeźnika Misztala, których losy Odija, jako wytrawny portrecista tzw. Polski B, opisuje ze swadą i humorem.

aklime | 2011-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Pogrążanie się we wspomnieniach może okazać się niebezpieczne...Przekonał się o tym Adam - główny bohater powieści Odiji "Niech to nie będzie sen".
Ogłuszony bólem po rozpadzie wieloletniego małżeństwa i stracie kontaktu z synami, Adam wyjeżdża na wieś, by w ciszy i spokoju przemyśleć swoje życie.
Niestety, zamiast upragnionego zapomnienia, zaczynają go nękać duchy przeszłości. Bohater prowadzi retrospekcje od najwcześniejszych lat po dojrzałość.
W jego zatracaniu się w sobie przeszkadzają mu mieszkańcy wsi, w której osiadł. Ich zwykłe, proste, codzienne sprawy wyrywają Adama z wiecznej zadumy. Prostodusznym ludziom udaje się zapobiec pogłębiającej się depresji bohatera i ocalić go od zamknięcia się na świat.

IvonaS | 2017-03-29
Przeczytana: 18 marca 2017

Adam, pisarz tkwiący w kryzysie twórczym, ma żonę Ewę. Kiedy Ewa odchodzi od Adama, ten zamiast walczyć ucieka. Ucieczka jest dosłowna i metaforyczna, bo wyjeżdża do rodzinnego domu na wsi szukać ukojenia wśród natury, a jednocześnie chowa się we wspomnieniach, które niespodziewanie atakują go z ogromną siłą. W pewnym momencie, przeszłość kradnie teraźniejszość i już nic nie jest pewne. Psychologiczna proza Odiji trąci surrealizmem. Czy wspomnienia w połączeniu ze świeżym wiejskim powietrzem i wiatrem od morza pomogą Adamowi wrócić do życiowej równowagi? Czy będą raczej trampoliną w otchłań szaleństwa?
Więcej: http://iwonas.blogspot.de/2017/03/ucieczka-adama.html

zoso | 2012-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Kolejna książka pamiętnik.Jak dla mnie zbyt mało tutaj teraźniejszości,a zbyt dużo wspomnień.Bohater,osoba nadwrażliwa,nieprzystosowana do życia w dzisiejszym świecie,wspomina szczęśliwe chwile swojego życia z dzieciństwa i pierwszych lat małżeństwa.Wszystko to jest podane za pomocą pięknego,poetyckiego niemal języka(choć nie brak i fragmentów dosadnych,mocnych).Właśnie język,przepiękne opisy krajobrazu,natury, tworzy specyficzny,poetycki klimat tej powieści.Serdecznie polecam!

Pestilentia | 2013-06-08

To był mój pierwszy kontakt z prozą tego autora i po przeczytaniu zachciałam poznac całośc twórczości. Smutna historia, ale obraz polskiej prowincji bezbłędny.

daru | 2016-03-07

Podobają mi się takie opowieści. Akcja na uboczu, lekko sentymentalne klimaty, historia spoglądania wstecz. Bardzo nastrojowe. Lubię.

Piotr Zaremba | 2015-03-20
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Kozacka. Jak wszystkie Daniela. Z deka psychodeliczny portrecik.

| 2017-01-27
Aloj | 2016-01-14