Rewers

Wydawnictwo: W.A.B.
rewers, lata 50
Ewa

Warszawa, początek lat 50. dwudziestego wieku. Redaktorka poezji Sabina, która nigdy jeszcze nie całowała się z chłopakiem, ogląda w kinie pochód uśmiechniętych i muskularnych sportowców Związku Radzieckiego. Pół wieku później pani Sabina na warszawskim Okęciu czeka na samolot z Nowego Jorku, którym przyleci jej syn, Marek. Sabina mieszka z matką i babcią. W tej samej kamienicy, na ostatnim...

Sabina mieszka z matką i babcią. W tej samej kamienicy, na ostatnim piętrze, pracownię ma Arkadek, jej młodszy brat, socrealistyczny malarz. Ojciec zginął podczas nalotu, ją i brata matka zamknęła w piwnicy, aby nie brali udziału w powstaniu. Staropanieństwo Sabiny budzi w domu coraz większy niepokój. Ona zaś skrycie podkochuje się w dyrektorze Barskim, swoim szefie.
W końcu zjawia się adorator idealny. Przystojny, szarmancki, czytający w jej myślach. I chcący się żenić. Przedtem jednak prosi, by młoda narzeczona wyświadczyła mu pewną przysługę. Na piśmie. A właściwie, żeby wyświadczała ją raz na tydzień...
Rewers to powieść inteligentna i przewrotna. Poczucie humoru Barta jest najwyższej próby.

Powieść Rewers oparta jest na scenariuszu filmu pod tym samym, zdobywcy nagrody głównej 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

CuriousSoul | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Krótko, zwięźle i zaskakująco.

Książka, niosąca ze sobą posmak okresu PRLu. Historia, która mogła się wydarzyć, a być może nawet się zdarzyła. Opowieść o szarej, monotonnej rzeczywistości zmienia się w klasyczny kryminał. Do czego jest zdolna "szara myszka"? I czy na pewno wiemy, kto mieszka za ścianą?

Przeczytajcie sami.

Przecież każdy ma "jakąś" historię.

wiesia | 2013-11-27

Andrzej Bart w „Rewersie” przenosi czytelnika we wczesne lata pięćdziesiąte. Mamy więc rok 1952, ale co jakiś czas znajdujemy się w początkach XXI wieku. To jednak, co najistotniejsze, wydarzy się w przeszłości.

Miejscem akcji jest Warszawa, nad którą nie góruje jeszcze Pałac Kultury. Budowa dopiero się zaczyna i gmach ten odegra swą rolę w życiu bohaterki Sabiny Jankowskiej. Ta skromna redaktorka działu poezji w wydawnictwie „Nowina” dobiega już trzydziestki i wciąż, ku zmartwieniu matki i babci, nie ma adoratora.

Pisarz pokazuje rodzinę, która w tamtych trudnych czasach jest właściwie nieźle sytuowana. Z pewnością ma na to wpływ pozycja brata Sabiny, Arkadego, który maluje propagandowe obrazy dla nowej władzy. Zapewnia mu to spokojne i w miarę dostatnie życie. Było wielu, którzy taką drogę obrali.

Z drugiej strony Bart szkicuje sylwetkę poety Marcela Wodzickiego. Ten twórca nie chce iść na ustępstwa i pisać tak, jak życzy sobie władza. Tworząc smutne wiersze, nie realizuje...

edit3008 | 2012-05-31
Przeczytana: 31 maja 2012

Czyta się dobrze i szybko.Zaskoczyło mnie rozwiązanie "problemu" z SB-ekiem i przez to zakwalifikowałabym to do kategorii Kryminał.

Marcelina | 2014-03-20
Przeczytana: 15 marca 2014

O filmie „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza słyszałam dużo dobrego. Minęło kilka lat i całkowicie zapomniałam o tym tytule, który budził ogromne zainteresowanie w gronie moich znajomych. Dopiero wizyta w bibliotece pozwoliła mi odnaleźć książkę „Rewers” Andrzeja Barta. Długo się nie zastanawiałam widząc na okładce Agatę Buzek i Marcina Dorocińskiego wyjętych wprost z czasów PRL-u.

Powieść opowiada o Sabinie, pracownicy jednego z wydawnictw. Kobieta mieszka wraz z matką i babcią, które próbują znaleźć dla niej odpowiedniego kandydata na męża. Muszę od razu dodać, że chyba najbardziej humorystyczne sceny dotyczą relacji tych kobiet. Sabina zakochana w swoim szefie, inteligentka, jest jedną z szarych, bezbarwnych panien, mijanych na ulicy. Przypomina mi właśnie taką typową jednostkę, bohatera literackiego czasów PRL-u. Sabina z jednej strony buntuje się przeciwko władzy i systemowi, ukrywając złotą monetę, w dość nietypowy sposób. Jej życie zmienia się gdy z opresji ratuje ją...

Maleństwo | 2010-07-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 10 lipca 2010

Hmm... cóż by tu napisać.... Trudno mi skupić myśli i jednoznacznie opowiedzieć się czy podobało mi się, czy też czuję się rozczarowana. Posunęłam się nawet do tego, że w wyszukiwarce wpisałam słowo "Rewers" i poczytałam recenzje na innych blogach (czego właściwie nigdy nie robię przed opisaniem książki) licząc, że może moje uczucia względem niej się skrystalizują. Nic z tego.
Notka wydawcy brzmi tak:

Perfekcjonistka | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Co tu dużo mówić... kalka filmu, rozszerzona o drobne smaczki, z nieznacznymi różnicami. Ja jednak bardzo lubię "Rewers", klimat tego filmu, postacie i dialogi ('Może wypije pani kiedyś herbatę z dzielnym obywatelem?'), czytałam to z przyjemnością, poczucie wtórności nie gnębiło mnie zanadto.
Warto zauważyć, że wątek mający miejsce współcześnie-pięta achillesowa filmu-na etapie wizji Andrzeja Barta prezentuje się znacznie korzystniej.

Nikto | 2015-10-08
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2015

Trzy kobiety,trzy pokolenia kobiet.Babcia ,mimo że leżąca ,lub ewentualnie jeżdżąca na wózku inwalidzkim,ale wciąż biorąca czynny udział w życiu rodziny.Mama ,była właścicielka apteki,zatroskana staropanieństwem swojej nieśmiałej córki.No i ona,Sabina.Krucha i delikatna redaktorka wydawnictwa ,zajmująca się poezją.Sabina,nie ma przyjaciół ,znajomych ,czy tak zwanego '' starającego się ''. Uwielbia książki,zwłaszcza poezję,muzykę poważną i czasem samotnie chodzi do kina.Podkochuje się w swoim szefie,ale jest to miłość zupełnie platoniczna,bo Sabina nigdy się jeszcze nie całowała nawet,mimo swojej prawie trzydziestki na karku.Jest jeszcze Arkadek,jedyny męski rodzynek w tej rodzinie.Arkadiusz jest artystą,maluje portrety i inne wizje ówczesnych lat,na przykład kobiety na traktorach :) .Na portretach uwieńcza dygnitarzy swoich czasów i sporo '' może ''. Ma swoją pracownię na poddaszu kamienicy w której mieszkają kobiety.Szare życie ,szarej myszki Sabiny ulegnie diametralnej zmianie...

Bed | 2010-09-22
Na półkach: Czytadła, Przeczytane

To właściwie ciut wzbogacony scenariusz. Nie zrobiła na mnie wrażenia ta powieść. Chyba, że należy ją oceniać w pakiecie z filmem.

Marioolka20 | 2015-05-27

Moim zdaniem ciekawa książka, momentami troszkę nudna ale mimo wszystko wciągnęła mnie :)

alga | 2010-08-03
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

Na początku myślałam, że to powiastka o dziewczynie, której mama i babcia szukają męża. Poznajemy Sabinę - młodą, inteligentną kobietę, ładną i interesującą, będącą "szarą myszką". Początek jak w większości komedii romantycznych, znalezienie tego jedynego, przystojnego i... taki zwrot akcji... a zakończenie...
Wcześniej nie widziałam filmu, nie czytałam recenzji i może dlatego książka tak mi się podobała?