Hate

2018-05-09
2018-05-09
Barbara Górecka
miłość strata nienawiść przebaczenie

Myślę, że na końcu Eve powinna była wysłuchać Anthony'ego.

Myślę, że na końcu Eve powinna była wysłuchać Anthony'ego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niestety ale jak dla mnie ta historia była bardzo pospolita, przewidywalna i mało intrygująca. Czytało się szybko ale lektura nie zapadła mi tchu w piersiach. Mimo wszystko książkę tą mogłabym polecić młodym czytelnikom . Porusza problem który w wieku dojrzewania myślę, że jest bardzo znaczący .

To może zdarzyć każdemu z nas . Poruszył mnie temat A książkę czytało się dobrze.
Polecam

Polecam

Pół roku temu siostra Eve, Rosie, zmarła po tym, jak zaatakowała ją grupa rówieśników. Eve nie może wyobrazić sobie życia bez niej.
Pół roku temu Anthony był świadkiem okrutnej napaści. Nie zrobił nic, by ją powstrzymać.
Pół roku temu wydarzyła się tragedia. Teraz Eve i Anthony się spotkali i przeżywają koszmar na nowo.

Pierwszy raz czytałam książkę Alana Gibbonsa i szczerze mówiąc - będę czytać więcej jego dzieł. Była to lekka i przyjemna lektura. Myślałam, że będzie cieżko mi ją przeczytać, ale to przez to, że nie znałam twórczości tego autora (przez co nie wiedziałam czy pisze zrozumiale) i nie mogłam się zachęcić do czytania czegokolwiek w ostatnim czasie, a tutaj miłe zaskoczenie - nie mogłam się oderwać od czytania. Polecam;)

Zaciekawił mnie temat tej książki: oparto ją bowiem na tragedii, która rzeczywiście miała miejsce. Liczyłam więc na ciekawą historię z morałem, wykorzystującą nośnik literatury, aby zaapelować o sprzeciwie wobec przemocy, konieczności tolerancji i tak dalej. Nie wyszło jednak tak, jak tego oczekiwałam.

Książkę czyta się szybko, rozdziały są króciutkie, do tego pooddzielane graficznymi wstawkami. Jak dla mnie czyta się ją wręcz za szybko, jak na tematykę. Tu nie ma miejsca na głębszą refleksję, bo słowa spływają zbyt wartko, rozlewając się po powierzchni, zamiast wniknąć głębiej. Sprawy nie ułatwiają również bohaterowie: papierowi, zupełnie nierealni, schematyczni. Sama książka jest zresztą straszliwie przewidywalna: odkąd jeden z bohaterów ujawnia swoją orientację seksualną, wiadomo od razu, że padnie ofiarą prześladowania. Wątek Anthony'ego, choć powinien być najciekawszy ze względu na wyrzuty sumienia i rozterki gnębiące chłopaka, wypadł równie przewidywalnie i płasko. Miałam wręcz wrażenie, że cała ta książka to zaledwie szkic pod większy utwór. Trochę bardziej rozbudowane opowiadanie, ale nie powieść.

Szkoda. Mogło wyjść naprawdę ciekawie, dramatycznie. A wyszło pompatycznie, moralizatorsko i płasko. Szkoda.

Książkę czyta się szybko, rozdziały są króciutkie, do tego pooddzielane...

Przyznam, że bardzo szybko ją przeczytałam, niczym w oka mgnieniu. Podobała mi się całość i logika tej powieści. Czasem dała mi łamigłówkę, a raz wszystko było podane na tacy. Jest w niej poruszony temat LGBT. aktualnie coraz bardziej rozpowszechnia się ten temat. Można to wykorzystać w praktyce. szkoda mi Rosie i Paula, którzy zostali zaatakowani jako niewinni. Przemoc rodzi przemoc. Dobra jest dla młodzieży, która może im pokazać niebezpieczeństwo. Może także ostrzec i pouczyć.

Na półkach: , , , , , ,

Miałam wrażenie jakbym już gdzieś to czytała. Wydaje mi się, że ta pozycja jest bardzo podobna do różnych tego typu książek młodzieżowych. Mimo, że są tu z pozoru opisane dramatyczne wydarzenia, to jednak nie poruszyły mnie one szczególnie. Nie były drastycznie opisane.

Plusem tej książki jest to, że rozdziały są bardzo krótkie i czyta się je naprawdę szybko.

Polecałabym tę pozycję młodszym czytelnikom, mniej więcej w wieku 12-14 lat, które mogą wyciągnąć jakieś przesłanie z tej książki.

Polecałabym...

Książka, którą powinien przeczytać dosłownie KAŻDY. Mówiąca o tolerancji i prawach człowieka, inspirowana prawdziwą historią.
To co zrobił Gibbons na samym początku książki i po jest najlepszym dowodem na to, że każdy powinien poznać historię Eve i Anthon'ego. Dla jednych może dać ona ukojenie, dla innych otworzy rany, ale da wiele do myślenia.
Jedynie co mogę od siebie dodać to, końcówka jest czymś czego nie mogę przeboleć, ale jak powiedziała Eve...
SPOJLER
..."Szczęśliwe zakończenia są w bajkach, świat działa inaczej." Taka jest bolesna prawda, którą należy przyjąć.

Jedynie co mogę od siebie...

Smutna to książka, z góry wiadomo, że nie będzie szczęśliwego zakończenia. Ta książka to historia o tym, że inność rodzi nienawiść. Zupełnie bez sensu. I rodzi pytania, czy być sobą mimo wszystko, czy płynąć z nurtem?