Dziewczyna, która kochała Toma Gordona

Seria: Kolekcja Mistrza Grozy
Wydawnictwo: Albatros, Prószyński i S-ka, Ringier Axel Springer Polska
The Girl Who Loved Tom Gordon
Avenarok

Dziewięcioletnia Trisha podczas wycieczki z rodziną gubi się w lesie. Każdy krok oddala ją od cywilizacji; tylko walkman pozwala jej zachować jakikolwiek kontakt ze światem. A właśnie jest transmitowany decydujący mecz Red Soxów, którego losy zależą od Toma Gordona, ulubionego zawodnika Trishy. W głowie dziewczynki rodzi się myśl, że jeśli on uratuje swoją drużynę, ona też zostanie uratowana. I mimo głodu i strachu rozpaczliwie się jej trzyma.

źródło opisu: https://literia.pl/dziewczyna-ktora-kochala-toma-gordona-12531

źródło okładki: https://literia.pl/dziewczyna-ktora-kochala-toma-gordona-12531

Machno | 2019-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 15 lipca 2019

Stephen King lubi sięgać po nieoczywiste strachy. Czasem są to dziwne sygnały z telefonów komórkowych, czasem zwykłe pożądanie. W tym przypadku ciężko powiedzieć, że dostaliśmy horror. No chyba, że potraktujemy to jako survival thriller, jeśli już szukamy jakiejś szufladki. Dziewięcioletnia Trisha schodzi ze ścieżki, by ulżyć pęcherzowi, w wyniku czego gubi się w lesie. Jej matka oddaje się kłótni z synem, w efekcie nie zauważają, że trzeci członek rodziny zaginął. A sama dziewczyna? Okazuje się całkiem rozgarniętym dzieciakiem, który sporo zapamiętał z opowiadań z innych podróży po leśnych szlakach. Owszem, może się zdarzyć jakiś wypadek, typu biegunka lub osy, ale na pokrzepienie jest działający walkman, przez który można odbierać relacje z meczy baseballowych, gdzie gra jej idol, Tom Gordon. Dziewczyna oddala się od utartych dróg, zagłębiając się coraz dalej w las, po drodze znajdując ślady bytności różnych zwierząt, w tym takich, które lepiej omijać z daleka. King nie zawsze...

Zosia Samosia | 2019-07-08

Jedyna książka Kinga, której naprawdę się bałam. Jest pod każdym względem niesamowita.

Klaudia Jastrzebowska | 2019-07-03
Przeczytana: 18 lutego 2019

Lubię Kinga, ale ta pozycja mnie nie porwała, nudna i strasznie mi się dłużyła myślałam, że nie dotrwam do końca. :)

nthlee | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Próbowałam znaleźć gdzieś informacje czy King napisał tą książkę z myślą o młodszych czytelnikach, ponieważ biorąc ją do ręki liczyłam na horror, a czułam się jakbym brnęła przez powieść mniej straszną od Gęsiej Skórki. Oczywiście Stephen zachwyca opisami przyrody, niepowtarzalnym stylem z wtrąceniami akcji tak, jakbyśmy oglądali dobrze zmontowany film jednak...no wlansie... Może przeczytałam zbyt wiele thrillerów i kryminałów przy których na prawdę miałam ciarki strachu,
że teraz- szczególnie od takiego autora - liczyłam na więcej niż podróż przez las dziewczynki rozmyślającej o zawodniku sportowym.

chamariz | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Zaczęłam "Dziewczynę..." ze względu na ogromną sympatię do autora - Stephena Kinga, którego książki uwielbiam i uważam za najlepsze w swoim gatunku. Ta powieść była jednak dla mnie niewypałem i wydawała się po prostu nudna. Zagubiona dziewczynka chodziła, chodziła i chodziła po lesie, a bardziej wartkiej akcji nie było widać na horyzoncie. Nie dałam rady przebrnąć przez całość i poddałam się gdzieś po połowie. Mam nadzieję, że kolejna pozycja Mistrza Horrorów, którą wybiorę spełni moje oczekiwania lepiej niż ta.

Jakub | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Czytam wiele hoerroro-podobnych klimatów, ale żadna książka nie przeraziła mnie aż tak jak ta. Strach potęguje myśl że przecież każdy z nas mógł trafić w to piekło jakim bywa zagubienie się w lesie

Renata | 2019-04-11
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Fascynująca, niesamowita, przerażająca powieść. Nie jestem pewna czy chciałabym znaleźć się na miejscu zaledwie 9letniej bohaterki. King podarował nam piękne opisy przyrody, lasu, że czułam jakbym sama się w nim znajdowała. Ale przedstawił nam również jego inną stronę, bardziej złowieszczą, wzbudzającą w człowieku niepewność i sprawiającą że w obliczu natury czujemy się bardzo mali. Ale jestem tak zafascynowana ludzką naturą, jaką przedstawił nam autor. Że pomimo przeciwności losu, ogromnego wyczerpania, braku sił, potrafimy brnąć do przodu z nadzieją. Główna bohaterka, zaledwie dziecko, przez te pare dni potrafiła i musiała stać się dorosłą aby przeżyć. Umysł ludzki w stanie zagrożenia jest zdolny do niesamowitych wyczynów, o które świadomie by siebie nie podejrzewał.

Adam Korbel | 2019-04-02
Przeczytana: kwiecień 2019

A więc zaczynamy leśną przygodę z dziewięcioletnią Trishą, która się zgubiła, bo tylko chciało jej się siku. Gdyby miała ze sobą GPS, to pewnie miałaby wgrany głos Toma Gordona. I w pewnym sensie miała GPS, tylko że taki wirtualny.
Hej, mała, gdzie schodzisz ze ścieżki? No gdzie? Pytam się. Odpowiadaj. No i pięknie, już się zgubiłaś. Zawracaj, ale już. Słyszysz? Co mnie obchodzi pełzający wąż. Do mamy i brata, ale już. Nie idziemy w stronę urwiska. (Wyznaczam nową trasę, proszę czekać). No i gdzie leziesz na to bagno, jeszcze się utopisz. (Wyznaczam nową trasę, proszę czekać). Nie do lasu, a przez kolejne bagno i dotrzesz do ludzi. A idź gdzie chcesz. (Wyznaczam nową trasę, proszę czekać). No i nie można było tak szybciej. Jesteś u celu. Prowadził cię Tom Gordon. Pozdrawiam.
To tyle w GPS-owym skrócie. A do jakiego celu dotarła dzielna Trisha, to już sami sprawdźcie.

Wileta | 2019-03-13
Przeczytana: 2016 rok

To dość słaby horror o rodzinnej wyprawie do lasu, która niemalże zakończyła się tragedią, ze „straszydłami” w tle. Ktoś powie żadna historia, częsta się zdarza… i ma rację. Ale trzeba być mistrzem Kingiem aby napisać 300 stron jak to 9-letnia dziewczynka, która zgubiła się w lesie przez kilka dni próbuje odnaleźć drogę do domu. Co myśli, co czuje, czego się boi, co ją przeraża, co widzi w ciemności, w co wierzy….etc. Naprawdę jestem pełna podziwu dla pomysłowości pisarza. Myślę, że wielu zazdrości mu takiego talentu, aby z bardzo banalnej historii, stworzyć opowieść i jeszcze nią zaciekawić czytelnika. Historia nieco nużąca z dość długimi opisami przyrody oraz opisami uczuć, które towarzyszą dziewczynce podczas wędrówki, ale studium psychologiczne dziecięcego umysłu - doskonałe. Groza w noweli to nie przerażające stwory czy wydarzenia, ale potęga strachu i wyobraźni dziewięcioletniej Trishy.
Polecam fanom Kinga! Pozostałym, a w szczególności pionierom jego twórczości nie polecam...

Nie zaliczę tej książki do gatunku horroru. Może powinnam, ale tego nie zrobię.