Życie w średniowiecznej wsi

Tłumaczenie: Jakub Janik
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 2)
Wydawnictwo: Znak
7,12 (60 ocen i 24 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
5
8
12
7
24
6
15
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Life in a Medieval Village
data wydania
ISBN
9788324042814
liczba stron
440
kategoria
historia
język
polski
dodała
Nelyt

Poznaj świat, który zainspirował George’a R.R. Martina Fascynuje Cię średniowiecze? Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądało życie w średniowiecznej wsi? Kim byli jej mieszkańcy? Czym się zajmowali? Co jedli? Jak się ubierali? Jak dbali o higienę i czy w ogóle to robili? Jak dokładnie wyglądała ich codzienność? Wszystkie te sekrety odkrywają przed nami znakomici badacze tej epoki Joseph i...

Poznaj świat, który zainspirował George’a R.R. Martina
Fascynuje Cię średniowiecze?
Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądało życie w średniowiecznej wsi? Kim byli jej mieszkańcy? Czym się zajmowali? Co jedli? Jak się ubierali? Jak dbali o higienę i czy w ogóle to robili? Jak dokładnie wyglądała ich codzienność? Wszystkie te sekrety odkrywają przed nami znakomici badacze tej epoki Joseph i Frances Gies.
Spotykamy mieszkańców wsi przy pracy i w czasie wiejskich uroczystości. Zasiadamy z nimi przy stole i w kościelnej ławie. Poznajemy czym jest pańszczyzna i jak wyglądały relacje między panem a chłopem. Poznajemy też wieś jako jedno z pierwszych nowoczesnych społeczeństw, które stworzyło podwaliny pod współczesną cywilizację.
Dwoje cenionych historyków po raz kolejny zabiera nas w fantastyczną podróż po czasach średniowiecza, które niezmiennie zachwyca i zaskakuje.
Oglądasz „Grę o tron”?
Natchnieniem dla George’a R. R. Martina przy tworzeniu fascynującego świata „Pieśni Lodu i Ognia” były czasy średniowiecza. Wówczas wśród jego lektur znalazły się także książki małżeństwa Giesów. Dziś każdy z nas może kroczyć jego śladami w poszukiwaniu tego, co go zainspirowało.
„Życie w średniowiecznej wsi” to kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George’a R. R. Martina.

 

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112198,Z...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112198,Z...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (341)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1085
Elevander | 2018-05-24
Przeczytana: 23 marca 2018

"Życie w średniowiecznej wsi" to książka bardzo podobna do wcześniej wydanej przez Znak pracy "Życie w średniowiecznym zamku". Autorzy wybierają wieś Elton w rejonie East Midlands i w oparciu o dotyczące jej źródła (a tych zachowało się naprawdę dużo) pokazują, jak wyglądało wiejskie życie w wiekach średnich. Organizacja przestrzeni, obyczaje, rodzina, gospodarka - to wszystko zgrabnie przeplata się na kartach książki Giesów. Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje tu fragment o onomastyce chłopskiej w Anglii, do którego polski tłumacz dodał obszerny przypis na temat imion i nazwisk na naszych ziemiach. Dobra książka, warto przeczytać.

książek: 111
Sal | 2018-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 czerwca 2018

ŻYCIE W ŚREDNIOWIECZNEJ WSI – FRANCES GIES I JOSEPH GIES, WYD ZNAK

W północno -zachodniej części hrabstwa Cambridgeshire ,niewiele ponad 100 km na północ od Londynu leży sobie dziś niewielka wioska zwana Elton. Przepięknie usytuowana wśród malowniczych , zielonych wzgórz i pól przyciąga wzrok swoimi kamiennymi , szarymi budowlami położonymi wzdłuż dwóch głównych ulic. I rzadko kto pomyśli ,że wioska to pozostałość po osadzie sprzed ponad tysiąca lat i jest jedną z najlepiej opisanych wsi średniowiecznych na skalę europejską. Elton ma najstarszą i najbardziej kompletną dokumentację dotyczącą średniowiecznej wsi- spisy , sprawozdania finansowe, akty dworskie i właśnie to stanowi bazę , która posłużyła autorom do przybliżenia nam życia codziennego mieszkańców wsi, ich obowiązków i praw, w radości i chorobie , od poczęcia do śmierci.
W dziesięciu rozdziałach autorzy skrupulatnie opisują nam wszelkie aspekty życia w średniowiecznej wsi, relacje między tzw panem , wójtem i plebanem,...

książek: 371
melody | 2018-05-19
Na półkach: Przeczytane

Książka napisana w bardzo przystępnej formie dla czytelnika, który jest zainteresowany życiem w epoce średniowiecza, ale jak dotąd doktoratu z historii jeszcze nie sfinalizował :)

Rozdziały poukładane są tematycznie, poznajemy życie w średniowiecznej wsi z perspektywy zwykłego chłopa jak i pana. Autorzy w ciekawy sposób przedstawiają nam także, jak wyglądało życie rodzinne w tamtej epoce, jak funkcjonowała wspólnota kościelna oraz w jaki sposób ludzie dochodzi sprawiedliwości w sprawach spornych.

Muszę przyznać że książkę czyta się bardzo szybko, mimo tego, że oprócz rozrywki dostarcza nam przecież także sporej dawki informacji. Z jednego rozdziału, przechodzi się płynnie do drugiego, ale także spokojnie można między nimi „skakać”. Autorzy zadbali o to, aby czytelnik mógł wejść w tamten świat jeszcze głębiej dzięki mapą oraz ryciną zawartym w każdym z rozdziałów. Dodatkowo na końcu książki znajdziemy przelicznik ówczesnych miar raz słowniczek trudniejszych pojęć związanych ze...

książek: 144
Marysia | 2018-06-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Pierwsze co zauważamy sięgając po tę książkę jest jej piękne wydanie. Śliska okładka, zielone skrzydełka i grafiki obrazujące tekst. Lektura tego dzieła to była przyjemność.

"Życie w średniowiecznej wsi" to nie jest powieść historyczna, to trochę wiedzy podręcznikowej, to próba usystematyzowania informacji znalezionych w źródłach historycznych. Autorzy skupiają się na wsi angielskiej, która trochę różni się od modelu funkcjonującego w tym czasie na ziemiach polskich. Tłumacz zadbał jednak o polskiego czytelnika i w przypisach wyjaśnia różnice czy też kwestie budzące w nas wątpliwości.

Praca historyków pozwoliła na "stworzenie wiele mówiącego obrazu wsi typu otwartych pól - społeczności, które wykształciły się w połowie średniowiecza, a swój największy rozkwit osiągnęły pod koniec trzynastego wieku. Zostawiły przy ty ślad w krajobrazie Europy oraz oscisnęły piętno na zachodnioeuropejskiej i światowej cywilizacji."

W powstanie tej książki włożony został ogrom pracy. Autorzy...

książek: 249
Angelika_S | 2018-05-27
Na półkach: Przeczytane

Książkę dostałam – pewnie sama bym po nią nie sięgnęła – ale wcale nie żałuję, że ją przeczytałam. Zawiera mnóstwo informacji wyciągniętych ze źródeł historycznych (widać naprawdę ogrom pracy włożony w przygotowanie materiałów), konkretnych przykładów, ludzi, jedynym jej mankamentem dla mnie jest fakt, iż opiera się na średniowiecznej wsi angielskiej, więc niestety nieco odbiega od realiów polskich, na szczęście w przypisach tłumacza znajdują się odniesienia do polskiej wsi. Książka jest napisana bardzo przystępnie, szybko i łatwo się ją czyta, niektóre fakty bawią lub zaskakują (zaskakują zarówno pozytywnie, jak i negatywnie). Podzielona jest na rozdziały odnoszące się m.in. do różnych dziedzin życia, np. „Jak żyli chłopi”, „Małżeństwo i rodzina”, „Wiejska sprawiedliwość”.
Pozostałe tytuły trylogii to: „Życie w średniowiecznym zamku” i „Życie w średniowiecznym mieście” - przypuszczam, że mogą być jeszcze ciekawsze.

książek: 8249
Scarlett | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane

O ile uwielbiam książki dotyczące historii i tego, jak się żyło w przeszłości, to "Życie w średniowiecznej wsi" było dla mnie odrobinę nudne. Trudno się dziwić, życie chłopów nie obfitowało w rozrywki i głównie skupiało się na pracy, odrabianiu pańszczyzny i próbie przeżycia kolejnego dnia. Brak tutaj pasjonujących opisów. Brak mi było jakiejś fabularyzacji. Całość jest napisana rzeczowym językiem i jest rzetelną rozprawą naukową. Autorzy eksplorują Średniowiecze metodyczne i bardzo starannie, ale jak się okazało, że średniowieczna wieś nie zafascynowała mnie na tyle, by być radosnym uczestnikiem tychże eksploracji. Obszerna bibliografia może sugerować nawet, ze publikacja jest publikacją uniwersytecką, jednak nie mam wiedzy, by to potwierdzić.

książek: 341
Anna | 2018-07-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2018

Standardowo po tego typu książki nie sięgam. Standardowo ... Ale tej pozycji akurat postanowiłam dać szansę i po nią sięgnąć głównie dlatego, że od dawna planuje zagłębić się trochę w świat Georga Martina. I w sumie ta książka według opinii autorów ma mi to ułatwić . 
 
" Życie w średniowiecznej wsi " to taki trochę jakby podręcznik z wiedzą oraz informacjami znalezionymi w źródłach historycznych . Dowiemy się tu na przykład czym jest pańszczyzna, jak wyglądały relacje pomiędzy panem a chłopem . Poznajemy tu także wieś jako jedno z pierwszych nowoczesnych społeczeństw, które stworzyło współczesną cywilizację . 
Jeśli chodzi o samą powieść jest ona napisana w sposób dość przystępny dla "zwykłego" czytelnika, który jest zainteresowany życiem w epoce średniowiecza. Autorzy książki w ciekawy sposób pokazują nam tu także jak wyglądało życie z perspektywy ludzi żyjących w tamtych czasach , jaka rolę i funkcję spełniała istniejąca już wspólnota kościelna oraz jak rozwiązywane były spory...

książek: 27
Agnieszka | 2018-07-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Wszyscy mamy wyobrażenie angielskiej wsi czasów średniowiecza ukształtowane przez filmy historyczne. Powyższa książka nie obala tych obrazów, a raczej w interesujący sposób systematyzuje i uzupełnia naszą wiedzę. Widzimy więc wspólnoty chłopów gospodarujących na dzierżawionych od pana polach, mających wspólne tradycje i obyczaje. To wszystko jest szczegółowo opisane przez autorów powołujących się na masę przykładów zaczerpniętych z zachowanych dokumentów. Dowiadujemy się jak się ubierali angielscy chłopi, co jedli, jak wyglądały ich domy. Autorzy opisują także życie rodzinne i małżeńskie, nie pomijając tematu seksu i obostrzeń z nim związanych. Dostajemy szczegółowy opis wykonywanych na przestrzeni roku prac polowych, a także roli księży i życia religijnego. Z pewnością autorzy musieli wykonać gigantyczną pracę w archiwach by dotrzeć do tak wielu informacji i móc przedstawić tak liczne źródła. Niemniej czynią to w sposób przystępny, stylem, który może wzbudzić ciekawość nie...

książek: 560
Ania Kazior | 2018-06-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Odkrywanie tego, jak żyli ludzie w odległych czasach może być fascynująca przygodą. Wśród wszystkich epok w dziejach ludzkości to właśnie średniowiecze wydaje się najbardziej tajemnicze, mroczne, naznaczone smutkiem i umartwieniem ciała. Taki też obraz tego czasu ma odzwierciedlenie w literaturze, taki mi pozostał po lekcjach języka polskiego w liceum. Trudne warunki życiowe, ciągłe obawy o życie, którego pozbawić mogą dzikie zwierzęta oraz panoszące się wojny, najazdy – wszystko to stanowi obraz tego okresu w mojej świadomości. Sięgnęłam po książkę „Życie w średniowiecznej wsi”, aby te przekonania zweryfikować i być może odnaleźć w średniowiecznych ludziach odrobinę radości i koloru. Ponadto, tak naprawdę o życiu mieszkańców wsi w wiekach średnich nie wiem nic, poza mglistym pojęciem o systemie feudalnym.
Książka jest publikacją naukową, opartą na dokumentach i badaniach archeologicznych, jest więc wiarygodna. Posiada obszerną bibliografię, indeks najważniejszych pojęć, wypełniona...

książek: 28
BookowyRaj | 2018-06-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 czerwca 2018

„Wsi spokojna, wsi wesoła...“
Znamy to wszyscy, ale jak faktycznie wyglądała egzystencja w średniowiecznej wiosce? Czy w istocie była sielankowa, czy może wręcz przeciwnie? Wiele jest na temat wzmianek, mnóstwo też funkcjonuje mitów. Warto się przekonać jak było naprawdę. Frances i Joseph Gies, autorzy publikacji dotyczących życia w średniowiecznym mieście oraz zamku, pokusili się także o zgłębienie ówczesnych realiów wiejskich. W swojej najnowszej publikacji prezentują obraz wyczerpujący i pełen zaskakujących detali. Za modelowy obiekt badań posłużyła angielska wieś - niegdyś zwana Aylington, obecnie Elton, położona w dystrykcie Huntingdon.

W oparciu o szereg tekstów źródłowych, zapisów archiwalnych, akt sądów dworskich i kronik, dowiadujemy się jak powstawały osady, jak funkcjonowali ich mieszkańcy oraz o występujących między nimi zależnościach. Wiele miejsca poświęcono obyczajowości, obowiązującym prawom i zwykłej codzienności. Dziesięć naszpikowanych informacjami rozdziałów...

zobacz kolejne z 331 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd