Początki (prawie) wszystkiego

2018-11-14
2018-11-14
Maria Brzozowska

Okładka książki Już nie żyjesz Cody Cassidy, Paul Doherty
Już nie żyjesz Cody Cassidy, Paul ...
Okładka książki Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie Jorge Cham, Daniel Whiteson
Nie mamy pojęc... Jorge Cham, Daniel ...
Okładka książki Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Guro Nordengen, Kaja Nordengen
Mózg rządzi. T... Guro Nordengen, Kaj...
Okładka książki Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna J. Richard Gott, Michael A. Strauss, Neil deGrasse Tyson
Witamy we Wsze... J. Richard Gott, Mi...

Bez prostych pytań nie ma wielkich odpowiedzi

Ciekawa, wysoki poziom graficzny, kilka pozycji w bibliografii. Jak dla mnie zbyt duża dysproporcja między zagadnieniami związanymi z fizyką a pozostałymi treściami. Oczekiwałam ciekawostek o większej liczbie zjawisk/wynalazków/odkryć.

Bardzo sympatyczna książka. Czyta się ją lekko, każdy rozdział zajmuje około 2 strony tekstu plus dodatkowe 2 z infografiką.
Po przeczytaniu całości mam nostalgiczne uczucie jakbym czytał encyklopedię, będąc małym dzieckiem. Każdemu, kto w dzieciństwie również lubił czytać atlasy i encyklopedie polecam z całego serca.
Czas na przeczytanie całej książki to 3-4 wieczory.

Czas na przeczytanie całej książki to 3-4 wieczory.

Książka porusza dziesiątki tematów związanych z otaczającym nas światem. Dowiedzieć się z niej można m.in. jak powstał wszechświat, jak powstala ludzka mowa, jak działa mikrofalówka czy dlaczego w pępku zbiera się bród. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, jest podzielona na kilka rozdziałów tematycznych oraz zawiera ogromną ilość wiedzy. Polecam każdemu kto jest ciekaw świata :)

Początki (prawie) wszystkiego to chyba najbardziej wszechstronna książka jaką przeczytałem. Porusza tematy jednocześnie tak skomplikowane jak powstanie wszechświata i życia na ziemi oraz bardziej przyziemne takie jak wynalezienie papieru toaletowego czy wyprodukowanie pierwszego napoju alkoholowego.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, autor każdemu wybranemu problemowi poświęcił ok 2-4 strony, zatem nawet jeśli coś nas nie zainteresuje szybko docieramy do kolejnego zagadnienia. Oczywiście siłą rzeczy zagadnienia te nie mogą być opisane bardzo rozlegle i szczegółowo ze względu na ich mnogość. Jeżeli jednak ktoś jest ciekawy świata w każdym aspekcie na pewno znajdzie tutaj wiele ciekawostek, o których wcześniej nie wiedział.

Na uwagę zasługuje fakt, że autor przy opisywaniu tytułowych początków wszystkiego podkreśla co wiemy na pewno, co naukowcy tylko przypuszczają, a co wciąż jest dla nas zagadką. Nikt nie jest ekspertem w każdej dziedzinie, dlatego ufam, że autor przeprowadził dogłębny research i że książka nie zawiera jakichś błędów merytorycznych.
Ciekawa oprawa graficzna, liczne obrazki, zdjęcia, rysunki ułatwiają odbiór i sprawiają, że czyta się szybko i przyjemnie.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, autor każdemu wybranemu problemowi...

Dobra książka, uczy na baaardzo różne tematy, ale trzeba czytać ostrożnie, bo czasem pojawiają się nieprawdziwe informacje. W polskiej wersji występują też błędy językowe

Książka wydana w formie przystępnych ciekawostek z ciekawą oprawą graficzną. Przyciąga uwagę, jednak dla osób szukających bardziej złożonych treści może być rozczarowaniem. Osobiście wykorzystywałem ją jako inspirację do przygotowywania lekcji.

Specyficzna publikacja popularno-naukowa o wielkich zaletach wizualnych, maksymalnie przeglądowa: porusza chyba wszystkie najważniejsze tematy, jakimi para się szeroko pojęta nauka, od powstania wszechświata, przez kulturę i antropologię, po futurystyczne technologie. Każdy rozdział zajmuje zaledwie dwie (!) strony, więc domyślam się, że streszczenie większości zagadnień do takiej kompaktowej objętości wymagało niezłego główkowania. Szacun, a jak.

Olbrzymim plusem tej książki jest szata graficzna. Ilustracje to dzieła pomysłowości same w sobie, każdy rozdział streszczony jest na wielkiej, unikatowej grafice. Niezmiernie przyjemnie się to studiuje i podziwia.

Zawartość merytoryczna jest niewątpliwie przemyślana jeśli chodzi o dobór tematów, ale wykonanie nie dźwignęło narzuconych ograniczeń objętości. To takie repetytorium rodzące więcej pytań, niż odpowiedzi. Niektóre rozdziały mało co wyjaśniają - na pewno ciężko jest przedstawić skomplikowane zagadnienia w prosty, skrótowy sposób. Autor próbował, ale nie dokonał IMO niczego przełomowego ani wybitnego w tej kategorii.

Dla wydawcy polskiego natomiast karny strzał encyklopedią w potylicę. W tekstach jest zdecydowanie za dużo literówek jak na tak szczupłe objętościowo rozdziały - w każdym czy prawie każdym rozdziale błędów w druku jest nawet po kilka. Wygląda to tak, jakby wydawca dał tekst do przetłumaczenia kilku stażystom, i jakby gotowych tłumaczeń nikt nigdy dokładnie nie przeczytał przed zamknięciem wydania. Biorąc pod uwagę to, że książka jest przede wszystkim piękna, a nie merytorycznie przełomowa, taka skaza na urodzie jest poważną wadą.

Super książka, wiedza podana w przyjemny sposób, fajna grafika, bardzo dużo ciekawostek. Bardzo mnie zainteresowała, przeczytałam z wielkim zapałem. Myślę, że nada się też dla dzieci szkolnych do czytania.

Niestety rozczarowanie. Większość faktów przedstawionych w książce to oczywiste oczywistości, w dodatku potraktowane powierzchownie i skrótowo. Jedyne co z niej wyciągnąłem to ciekawostki typu długość penisa nosorożca, które mógłbym opowiadać na prywatkach, gdybym tylko na takowe był zapraszany.

Ksiazka fajnie wydana i dosc przystepnie napisana ale spodziewalem sie czegos ciekawszego..

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia